• Advertisement

С кола от Германия до България

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

С кола от Германия до България

Мнениеот vihreniagencho » 6 Април 2004, 10:18:51

Здравейте,

Предстои ми за празниците пътуване с кола до България. Бих се радвал ако ми дадете съвети за следното:

- какви са цените на бензина в Совения, Хърватско, и Югославия
- какви са цените на магистралните такси в тези страни
- в каква валута и как (в брой, ЕС карта, кредитна карта) е възможно и най-изгодно да се плаща
- ако е по-добре да се плаща в местна валута - къде е разумно да се обмени и какъв е нормалния курс спрямо еврото
- къде да заредя бензин

Други съвети и опит, който имате?

Благодаря предварително! :D
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот valjo » 6 Април 2004, 10:47:56

Здрасти, Генчо.
Радвам се да те видя и тук. Имам опит от няколкократни пътувания до БГ по описания маршрут. Лошото е, че нямам данните си подръка, та ще карам по спомени:
- Бензинът извън Германия е с около 20% по-евтин, но трябва да търсиш и по-евтини бензиностанции (особено в Австрия).
- В Австрия: на границата се купува месечна вигнета (7 евро), магистрални такси: около 10 евро. Евтини бензиностанции – като наближиш Алпите, там, където движението е отклонено извън магистралите. Макс. скорост = 130 км/ч (магистр.)!
- Словения пресичаш директно и въобще не слизаш. Магистр.такси = 3 евро. Макс. скорост = 130 км/ч!
- Хърватия: на границата си смени пари на “менителницата”. По-изгодно ще ти излезе, отколкото да плащаш в евро. Трябват ти пари да напълниш резервуара – аз го правя на излизане от страната (40-50 км), цените навсякъде са близки. Ако ще преспиваш – 30-40 евро. Нямам спомен за магистралите – мисля, че беше около 15 евро, но не съм сигурен. Макс. скорост = 130 км/ч! Включени светлини!
- Сърбия: Само магистрални такси (направо в евро) = около 25 евро. Макс. скорост = 120 км/ч! Много катаджии, но не се заяждат. Мен даже ме пуснаха без нищо, въпреки че карах с 140, но не разчитай на това. Не се обявява валута над 2000 или 5000 евро – не си спомням точно, а и не нося толкова.
- Навсякъде плащам в брой
- България: Приготви си ксероксно копие на талона на колата, паспорта и визата (става дума за твоя кола с немска регистрация)
Приятно пътуване и весело прекарване в България!
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Re: С кола от Германия до България

Мнениеот kim » 6 Април 2004, 23:28:33

vihreniagencho написа:Здравейте,

Предстои ми за празниците пътуване с кола до България. Бих се радвал ако ми дадете съвети за следното:

- какви са цените на бензина в Совения, Хърватско, и Югославия
- какви са цените на магистралните такси в тези страни
- в каква валута и как (в брой, ЕС карта, кредитна карта) е възможно и най-изгодно да се плаща
- ако е по-добре да се плаща в местна валута - къде е разумно да се обмени и какъв е нормалния курс спрямо еврото
- къде да заредя бензин

Други съвети и опит, който имате?

Благодаря предварително! :D
здрасти вихрения...ще те посъветвам да минеш през австрия,унгария,сърбия и бг.а не през словения,но има една подробност,която трябва да ти кажа.в унгария магистралната такса мисля че беше около 10 еуро,но запомни че ако нямаш точната сума не ти връщат рестото в еуро ,а в унгарски форинти,но споко...с кредитната ти карта можеш да платиш на всякъде ,в австрия,унгария,сърбия.както ти каза валжио бензина в тези страни е малко по-евтин ,отколкото в germany,така че дерзай и се мяткаи насам...
Аватар
kim
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот vihreniagencho » 7 Април 2004, 09:31:21

kim написа:zdrasti vihreniq...6te te posuvetvam da mine6 prez avstria,ungaria,surbia i bg.a

Zdravej i ti! Prez Ungariia mi e dosta goliamo zaobnikaliane. Ima li prichina da go pravia? Taka ili inache problema mi e Yugoslaviia, no iavno ne moga da ia preskocha :-/
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Гост » 7 Април 2004, 12:29:03

Проблемът с минаването през Унгария са границите им на влизане и излизане. Адски са бавни там граничните и митничарите и се престарават.
А през Сърбия няма никакви проблеми вече. Няколко пъти вече разкарвам напред-назад цигари и кока-коли за да умилостивявам заядливите (и гладни) представители на властта, както бях посъветван. И така и не намерих на кого да ги давам.
Гост

Мнениеот kim » 8 Април 2004, 22:09:01

vihreniagencho написа:
kim написа:zdrasti vihreniq...6te te posuvetvam da mine6 prez avstria,ungaria,surbia i bg.a

Здравей и ти! През Унгария ми е доста голямо заобникаляне. Има ли причина да го правя? Така или иначе проблема ми е Югославия, но явно не мога да я прескоча :-/
може да се прибереш и от гърция...ма няма за какво да го правиш,ползвай метода на старите автоямбази,щом те минават по тоя маршрут за които ти писах ,значи няма страшно,аз винаги се прибирам с кола по същия път и никога не съм имала проблеми...позрдави
Аватар
kim
Тукашен
Тукашен

с международна книжка от бг?

Мнениеот miro » 23 Април 2004, 11:18:15

здравейте,
Искам да си внеса една кола от Де за БГ, но нямам немска шоф книжка. Мисля скоро да си извадя една международна от БГ, но с нея пак нямам право, защото съм повече от година в ДЕ. Дали само немците ще ми правят проблеми (ако ме хванат) или в цяла Европа ще се заяждат като ми видят зелената карта с 2 год престой? Аз съм от Норд Вествалия и си мислех, че мога да мина в краен случай през холандия, белгия, франция и италия за да минимизирам риска от "засичане" (ако само за Германия ще имам проблем с нередовната книжка)
Ако имате информация ще съм ви благодарен
Аватар
miro
Нов потребител
Нов потребител

Re: с международна книжка от бг?

Мнениеот vihreniagencho » 23 Април 2004, 11:25:19

miro написа:здравейте,
Искам да си внеса една кола от Де за БГ, но нямам немска шоф книжка. Мисля скоро да си извадя една международна от БГ, но с нея пак нямам право, защото съм повече от година в ДЕ. Дали само немците ще ми правят проблеми (ако ме хванат) или в цяла Европа ще се заяждат като ми видят зелената карта с 2 год престой? Аз съм от Норд Вествалия и си мислех, че мога да мина в краен случай през холандия, белгия, франция и италия за да минимизирам риска от "засичане" (ако само за Германия ще имам проблем с нередовната книжка)
Ако имате информация ще съм ви благодарен

Привет, не мога да ти отговоря на въпроса директно, но поне на мен по пътя за БГ не са ми искали книжката никъде. Но не ме е и спирала никъде пътна полиция за рутинна проверка, обаче.
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 23 Април 2004, 11:46:28

Честно казано не мисля, че имаш някакъв проблем. Нашите книжки не важат само в Германия и мисля в Англия. Със сигурност важат в Австрия и околните на БГ страни. Цялата работа е че за да ни важат книжките трябва да се подпише една спогодба, която немците не щат. Все пак ще се радвам ако някой го потвърди, за да не те объркам.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот valjo » 23 Април 2004, 13:18:45

Бомбастик, грешиш. Нашата книжка е валидна в Германия. И спогодба с Германия има. Но важи само като турист, т.е. пребиваващ в DE по-малко от 6 месеца. Така е за почти всички страни в Европа (и не само).
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот vihreniagencho » 23 Април 2004, 13:24:19

valjo написа:Бомбастик, грешиш. Нашата книжка е валидна в Германия. И спогодба с Германия има. Но важи само като турист, т.е. пребиваващ в DE по-малко от 6 месеца. Така е за почти всички страни в Европа (и не само).

Предполагам, че Бомбастик има предвид след 6-те месеца.

Ако не е така, то греши и за Англия - там въпреки, че движението е ляво може да се кара с наша книжка. Моя бивша колежка беше там в командировка и беше с кола под наем. Естествено, тя беше с виза за краткосрочен престой.
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 23 Април 2004, 15:43:15

Ами щом толкова много хора твърдят така - добре, по начало не бях сигурен затова и очаквах да ми потвърдят думите или опровергаят. Но е странно това че книжката важи само 6 месеца - айде за Germany знам - но за другите страни го бях цел някъде и мисля че бях разбрал правилно - а именно че си важи без някакво ограничение. Естествено трябва да си я подновявате на всеки 10 години или колкото е там.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот tanita » 28 Септември 2004, 09:56:28

Vnimanie sa tesi balgarki, koito pritezavat samo nemska shoförska knizka!!! Shest meseza sled prestoia im v BG, nemskata shoförska knizkata e nevalidna!
tanita
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

?????

Мнениеот rusenec » 30 Септември 2004, 14:44:43

Moje li da uto4ni6 kade ne e validna, i za6to !?
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 30 Септември 2004, 14:55:42

Както българската шофьорска книжка става невалидна при престой повече от 6 месеца в Германия, така и немската става невалидна след 6 месеца в България. Сигурно е така, заради международни спогодби. Трябва да отидеш в общината в Германия и да си върнеш немската книжка и ти дават българската
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Общ форум