• Advertisement

Личен лекар (huisarts)

Кой каза "Наздраве"? :-)

Личен лекар (huisarts)

Мнениеот К.К » 9 Януари 2015, 00:34:07

Здравейте :)

Искам да се посъветвам с вас за така наречения домашен доктор тук в Холандия.. преди няколко дни мъжът ми имаше много висока температура и ужасна кашлица, ние не знаехме към кого да се обърнем и отидохме в болницата където ни казаха,че трябва да имаме дом.лекар,при когото да ходим ако имаме някакви оплаквания и ако той прецени,че е нещо спешно тогава да отиде до болницата.. :-k Моля ви посъветвайте ни как по-точно да намеря доктор и ако някои от вас знае каква е процедурата,за да ни стане личен лекар?

Благодаря ви предварително
К.К
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Home Doctor

Мнениеот daisymm » 9 Януари 2015, 09:15:24

К.К написа:... Моля ви посъветвайте ни как по-точно да намеря доктор и ако някои от вас знае каква е процедурата,за да ни стане личен лекар?...

Здравей К.К

в Холандия можеш да се запишеш при личен лекар (Huisarts), само ако при него има свободни места. Списъкът с лекари в твоя район можеш да намериш, като посетиш например Zoek een Huisarts или Huisarts? Zoek en vergelijk!. Вкарваш си пощенския код или населеното място и готово.

Един съвет - след като намериш координати на личните лекари, които са на удобно за теб място, хвърли едно око и на рейтинга им в някой сайт, например като 9234 huisartsen in Nederland. Подобна информация не е без значение.

И накрая, когато намериш време, драсни няколко реда кое как е станало. Нали трябва лаф да става :mrgreen:

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
Marto66boyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Личен лекар (huisarts)

Мнениеот iniuta » 9 Януари 2015, 09:53:51

Личният лекар може да откаже да приема нови пациенти, дори и да има свободни места в практиката си.

К.К.,погледни Zorgbelang-Nederland. Tук и тук, въпреки че основно се говори за смяна на вече избран личен лекар, също има много полезна информация по темата.

След като намериш наличните лични лекари в района ти, можеш да се обадиш на всеки от тях да попиташ дали приема нови пациенти. Важно е също да се информираш дали личният лекар има договор с твоята здравноосигурителна каса. Попитай също така дали при него/нея се ходи само с предварително записан час. Моят личен лекар примерно имаше 2 дни седмично, в които приема без час сутрин от 8 до 9. Също така можеш да си направиш т.нар. kennismakingsgesprek с набелязаните и готови да приемат нови пациенти лични лекари, за да добиеш представа за тях.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
Marto66daisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот boyko123 » 9 Януари 2015, 10:13:51

Хайде и аз на лафчето :). Понеже оригиналното заглавие на поста беше "home doctor", а и К.К. явно сте отскоро в Холандия, оставам с впечатление, че не говорите холандски. От опит мога да кажа, че е много важно да се убедите дали лекарят може, и има желание, да комуникира на английски. Повечето могат, въпросът е дали им е трудно и досадно или не. Така че моя съвет е, като си набележите списък от варианти, обаждате се по телефона и питате, и както каза и iniuta, опитайте да поискате среща с лекаря, преди още да сте взели решение.

Апропо, надявам се в болницата все пак са ви прегледали, като сте отишли - длъжни са. Ако са ви върнали, защото нямате направление, може да се оплачете, ако искате.

Ако кажете в кой град / област сте, мога да потърся и по-конкрента информация.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот К.К » 9 Януари 2015, 11:56:43

Благодаря ви за отговорите първо : )

И да не говорим Холандски грам което не е много ок според мен, но да ви кажа честно само говрим да започнем да го учим и все нещо не ни се иска :D За мен е малко по-лесно понеже говоря и немски,но все пак мисля да започнем някакъв курс,за да знаем основните неща докато живеем тук. Та стига съм говорила за това,че малко се отклоних от темата :-"

Да,прегледаха ни когато отидохме в болнцата,но определено не бяха много доволни,защото нямаме личен лекар.. Имаме здравно-осигорителни карти от Бг.
Градът е Leeuwarden и ще бъдем много благодарни ако удариш едно рамо както се казва boyko123 .. :)
К.К
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 9 Януари 2015, 18:56:40

В добавка към връзките от ****** и inuita, ето списък на домашни лекари публикуван на сайта на община Leeuwarden:
http://www.leeuwarden.nl/categorie/gezo ... ijk?page=1
Някои са само с адрес (т.е. не служат за нищо :)), други имат и уеб сайт или телефон. Освен това мъжът (холандец) на една приятелка (българка) е от Leeuwarden, помолих за препоръка за huisarts, ама ще отнеме известно време, докато се дотъркаля информацията до мен (ако изобщо...).

Ето едни според мен добри статии за здравеопазването в Холандия на английски:
http://www.expatica.com/nl/healthcare

Също да ви обърна внимание, че ако човек започне работа по трудов договор в Холандия автоматично има задължение да сключи и холандска здравна застраховка. Също така и при продължителен престой, като правило повече от година (има изключение за студенти). Така че в зависимост от конкретната ви ситуация си струва да се поинтересувате кога възниква това задължение.

Накрая лично мнение за езика - естествено е полезно и важно човек да научи холандски, както казахте и вие, поне до степен да се ориентира какво става наоколо му. Но от личен опит мога да споделя, че с добър английски човек може да се справи съвсем прилично в повечето сфери на живота - вкл. в здравната система. Не ви разубеждавам да учите езика, но докато (се каните да) го учите ви окуражавам да жиеете пълноценно, говорейки английски - колкото е възможно :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
Marto66
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот К.К » 9 Януари 2015, 20:09:28

Хм,благодаря отново за инфото.. доста полезно :)
Отностно езика и аз мисля,че с добре говорим английски е ок,НО въпреки това трябва да се знаят някакви основни неща все пак сме в тяхната държава и е доста трудно с намирането на работа само с английски за съжаление :-k
К.К
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Здраве