• Advertisement

На лекар в Холандия

Кой каза "Наздраве"? :-)

На лекар в Холандия

Мнениеот Loco » 26 Февруари 2015, 12:01:45

Здравейте,

Тъй като претърпях лек инцидент и си ударих главата бих искал да ви попитам дали знаете какви документи са нужни, за да отида да се прегледам в болница? Само Европейската здравноосигурителна карта ще ми свърши ли работа или се иска и застраховка? И ако трябва застраховка, задължително ли е да е холандска или може да е българска? Благодаря.
Loco
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Re: Лекар в Холандия

Мнениеот boyko123 » 26 Февруари 2015, 12:26:01

Щом си имал инцидент става дума за неотложна помощ, така че европейската здравноосигурителна карта е достатъчна, взимай я и отивай до болницата. Отделно от това ако си за по-дълго в Холандия е добре да си имаш личен (домашен) лекар (huisarts), обикновено при не много тежки инциденти човек се обажда първо на него, но за това после. Сега отивай на преглед и се оправяй!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Loco » 26 Февруари 2015, 13:13:47

Благодаря за бързия отговор. Проблема е, че здравната ми карта е изтекла. Близките ми в България ми подадоха документи и сега чакам да ми издадат нова. Това ще отнеме още няколко дни и не съм сигурен дали в болницата ще го приемат като инцидент, защото не съм отишъл на момента. Та за това си мисля, че ще ми искат и застраховка.
Loco
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 26 Февруари 2015, 13:19:27

Loco написа:...Проблема е, че здравната ми карта е изтекла. Близките ми в България ми подадоха документи и сега чакам да ми издадат нова. Това ще отнеме още няколко дни и не съм сигурен дали в болницата ще го приемат като инцидент, защото не съм отишъл на момента. Та за това си мисля, че ще ми искат и застраховка.

В такива случаи е предвидена алтернатива, наречена Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК, когато ЕЗОК не може да бъде издадена по технически или организационни причини. Механизмът за получаване на това удостоверение от РЗОК е доста по-гъвкав (факс, електронна поща), но пък срокът му на валидност е и доста по-кратък в сравнение с ЕЗОК.

Пълната информация се намира в документа на НЗОК Вътрешни правила за издаване от РЗОК на документи, необходими за упражняване на здравноосигурителни права, съгласно правилата за координация на системите социална сигурност (описано е в Раздел ІІІ).

Ако днес пуснеш Заявление за издаване на удостоверение за временно заместване на ЕЗОК, най-късно утре би трябвало да получиш заместващото удостоверение.

Поздрави ...

P.S. Ако уважаемите модератори не са против, моля да променят заглавието на темата, например на "На лекар в Холандия", за да не бъде двусмислено. :oops:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Loco » 26 Февруари 2015, 13:44:14

Много благодаря за информацията. Имате ли някаква представа дали ако ми сканират картата и ми изпратят файла по e-mail, ще го приемат в болницата? Защото ако няма да стане, наистина ще е по-добре да си извадя Удостоверение за временно заместване, тъй като ще отнеме доълнително време докато ми изпратят картата по пощата. И още нещо - прочетох, че не мога да отида директно в болница, защото трябва да ми бъде издадено нещо като направление от личен лекар и с него да отида в болницата, в противен случай няма да ме приемат. Запознати ли сте дали това е вярно?
Loco
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 26 Февруари 2015, 13:50:09

ЕЗОК покрива медицинска помощ, която няма как да бъде отложена до планираното ти завръщане в държавата, където живееш постоянно. Така че като отидеш с главоболие след инцидент, ще го покрие, дори и да е след няколко дни.

Холандска здравна застраховка си длъжен да имаш ако работиш в Холандия, или ако живееш постоянно в Холандия. Критерия за постоянно живеене е малко разтеглив, според разни източници ако си живял година в Холандия. В такъв случай може да те подгони организацията Zorginstituut Nederland, която следи кой е застрахован и кой не. Ако обаче си чуждестранен студент под 30г. и си в Холандия само заради ученето, не си длъжен да имаш холандска застраховка. При всички случаи обаче Zorginstituut Nederland са длъжни първо да те предупредят и да ти дадат 3 месеца срок да се застраховаш, преди да те глобят :).

Така че накратко моя съвет:
1) Ако ти е много лошо, отивай директно в болницата. Ще им обясниш какво е положението, те ще те посъветват оттам нататък. Ако правилно разбирам, ти се де факто застрахован в България (не са спрени здравноосигурителните ти права), просто нямаш документ в момента. Може да се разберете да го представиш по-късно, да речем.

2) В твоя случай ЕЗОК или временното удостоверение са достатъчни. Ако решиш да изчакаш да ти изпратят едното от двете, огледай се междувременно за личен лекар huisarts, ако смяташ да останеш тук за известно време. Ако си намериш, иди първо при него. Ако не, като ти дойде картата или удостоверението, пак в болницата.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Loco » 26 Февруари 2015, 14:44:52

Точно това не ми е ясно - при положение, че работя part-time, холандска или българска застраховка трябва да имам, тъй като сега ми се налага да си правя нова. Преди да замина, в Интеграл, а след това и в застрахователната компания ми казаха, че няма значение дали застраховката е българска или холандска, защото и българската вършела същата работа на територията на ЕС. И тъй като застраховката е по-евтина в България, я направих там. В интерес на истината съм говорил с холандци и според тях е точно така, но ще отида да питам директно в болницата, за да съм сигурен.
Loco
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 26 Февруари 2015, 15:00:19

При положение, че работиш, дори и part-time, си длъжен да имаш холандска застраховка, по закон. Ето връзка към официалния правителствен сайт, за съжаление нямат английски превод:
http://www.zorginstituutnederland.nl/ve ... erzekerden

Прилично обяснение на английски има на сайта на Nuffic (PDF)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Re: На лекар в Холандия

Мнениеот boyko123 » 26 Февруари 2015, 15:12:52

Loco написа:И още нещо - прочетох, че не мога да отида директно в болница, защото трябва да ми бъде издадено нещо като направление от личен лекар и с него да отида в болницата, в противен случай няма да ме приемат. Запознати ли сте дали това е вярно?

При спешен случай можеш да отидеш директно в болницата, има отдел първа помощ (Eerste hulp). Проверено лично, два пъти ](*,) . Ако там преценят че случая не е спешен, може да те "върнат" при hiusarts; като им кажеш че си отскоро тук и нямаш такъв, ще ти помрънкат малко и ще те прегледат.
Иначе не е лоша идея да си намериш huisarts. Търсиш в Интернет и почваш да се обаждаш по телефона.

Но пак да ти кажа, ако имаш сериозен проблем, иди до болницата и обясни какъв е случая.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Назад към Здраве