• Advertisement

Детски надбавки в Холандия

Форумът, който касае всеки!

Детски надбавки в Холандия

Мнениеот iniuta » 28 Май 2010, 16:23:18

Съгласно холандското законодателство, имате право да получавате надбавки от държавата за всяко дете до навършване на 18 годишната му възраст. Законът не прави разлика дали става въпрос за рожденното Ви дете, за осиновено/отглеждано от Вас, доведено или дете, за което се грижите все едно е ваше.
Сумата на надбавката зависи от годините на детето Ви. За деца на 6 и повече години се полагат по-високи надбавки. Сумата ще се увеличи отново, когато детето навърши 12г. Ако детето не живее при Вас, защото страда от заболяване и се налага да бъде лекувано в специализирано заведение, ще получите по-висока сума от регулярната.Надбавките се изплащат накрая на всяко тримесечие. Първото плащане ще Ви бъде преведено три месеца след като регистрирате новороденото си бебе в общината.
В случай, че осиновите дете или емигрирате в Холандия с вече роденото си дете, изплащането на надбавките ще започне по различно време. За повече информация се свържете с най-близкия офис на Института за Социално Осигуряване. ( Sociale Verzekeringsbank). Оттам ще Ви изпратят формуляри по пощата с подробни указания според Вашия специфичен случай.

Размерът на детските надбавки се определя както от възрастта на детето, така и от годината в която е родено.

За всяко дете, родено на/след 01.01.1995г., сумите за тримесечие са следните:
0-5г. – 194.99 Е
6-11г. – 236.77 Е
12-17г.- 278.55 Е

За деца, родени преди 01.01.1995г., сумите се разпределят за брой деца на възраст между 14 и 17г.

1 дете – 278.55 Е
2 деца - 313.25 Е
3 деца - 324.81 Е
4 деца - 350.23 Е
5 деца - 365.47 Е
6 деца - 375.64 Е
7 деца - 382.90 Е
8 деца - 396.22 Е
9 деца - 406.57 Е
10 деца - 414.85 Е

Освен детски надбавки, може също така да получавате и допълнителна финансова помощ от държавата, т.нар.
( kindgebondenbudget). Не е необходимо да подавате специална молба за този бюджет. Служителите от Института за Социално Осигуряване ще попълнят служебно необходимите документи и ще ги изпратят за анализ и оценка на Данъчната администрация. Оттам на база доход и брой деца ще вземат решение. Ще получите отговор от тях по пощата в рамките на осем седмици.

Източник: SVB
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Re: Детски надбавки в Холандия

Мнениеот medichkova » 13 Март 2015, 15:39:53

Привет,
понеже постът е стар, дали към днешна дата има някаква промяна за надбавките за деца?
Нещо 195 евро делено на три малко ми се струва?!?

Аз се интересувам също, детските градини с какви такси са?

Има ли англоезични детски заведения?

Имали някой с опит с малки деца (моите в момента са на три год., планирам да заминем догодин в Холандия) които ако започнат да посещават холандска детска градина/предучилищна каво точно се случва с езиковата бариера? Децата бързо учат, но гледачките как ще ги приемат ми е по-интересно ... :-k

То така или иначе избор няма да имаме, ще трябва да посещават детско заведение за да наваксват.

Някакви съвети в тази посока?
medichkova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот daisy » 15 Март 2015, 22:42:33

195 е на дете. Както разбирам, имате тризнаци, умножавате по три.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
medichkova
Рейтинг: 4%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот boyko123 » 22 Март 2015, 20:51:12

Така е, детските добавки (kinderbijslag, child benefit) са "на глава дете" ;-). Ето тук малко информация на англисйкси, вкл. сумите.
http://www.svb.nl/int/en/kinderbijslag/ ... /index.jsp
http://www.svb.nl/int/en/kinderbijslag/sitemap.jsp

Сайтът е на социалните служби Sociale VerzekeringBank (SVB) и като повечето сайтове на държавни служби, порядъчно объркан... но нещо все може да се разбере.

Накратко, има 3 типа финансова помощ за отглеждане на деца:
  • kinderbijslag, child benefit - полага се независимо от дохода и имуществото на родителите. Фиксирана сума, за 2015 е месечно € 191.65 за дете 0-5г., € 232.71 за 5-12г. и € 273.78 за 12-17г.
  • kindgebonden budget, child budget - полага се при ниски доходи на родителите, зависи от дохода и броя на децата. Максимум около 3000 евро за година
  • kinderopwangtoeslag, child care supplement - с тази сума държавта покрива част от таксата за детски ясли, градини и занималня след часовете в началното училище. Сумата зависи от доходите, от това колко часа на месец родителите работят и колко време детето ходи на градина.

Както се вижда, системата за изчисляване на детските е доста сложна. Ето един калкулатор на данъчните, с който човек може да получи представа колко ще получи, но е на холандски:
http://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

Специално случаят на medichkowa (започване на бизнес с Холандия) e доста специфичен, особено що се касае до определяне на доходите в началото, така че ви трябва финансов съветник. Тези 191 евро на дете са сигурни, оттам нататък зависи данъчните какво ще ви сметнат...

Англоезични детски градини има тук-там (в Енсхеде например са две), но трябва да се провери на място в града, където ще живеете. По-интересния въпрос е за училищата - англоезични начални училища има главно в големите градове и са платени, за разлика от холандските. Държавата ги субсидира донякъде, и все пак таксите са сериозни. Ето един списък тук:
http://www1.expatica.com/nl/listings/de ... hools.html
Освен това, за да запишете децата в такова училище, трябва да пребивавате временно в Холандия - например на работа. Във вашия случй мисля, че ще се наложи да започнете в холандско училище, което според мен е и по-добрия вариант, иначе децата ще трябва да се оправят с два чужди езика накуп (освен ако не сте ги научили на англисйки вече ;) ). Как точно ще стане с езика според мен трябва да говорите с училищата / градините на място.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Dada-14 » 29 Октомври 2015, 12:09:18

Малко помощ МОЛЯ ако някой знае :)
Детето ми не е родено тук,но живеем от доста време вече.В България не вземам детски добавки, a когато направих запитванв до SVB ми изпратиха да попълня документи , в които трябва да приложа и документ докога съм ги получавала в БГ.От дирекция Социално подпомагане в Бг ще ми издадът удостоверение до кога съм взимала,което съответно мисля да преведа. Сега въпросът ми е-да му се прави ли и легализация? И дали е това документът който ми трябва,защото никъде не е описано......?
Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот mariyal » 16 Март 2016, 10:53:47

Dada, би ли обяснила подаде ли документи за детски добавки в Холандия, имам предвид полагащите се на всяко дете или регистрация в общината е достатъчна? Благодаря предварително.
mariyal
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Dada-14 » 16 Март 2016, 19:03:25

Ще обясня накратко процедурата :)
След като имате адресна регистрация и BSN ,за много неща ще Ви трябва и Digid
С Digid регистрацията си влизате в сайта на SVB http://www.svb.nl и попалвате какъв е вашия случай и т.н. (че до този момент U heeft nog geen kinderbijslag)...
До три месеца (може би и повече непомня добре) по пощата ще получите бланка с въпроси и какви документи Ви изискват
Задължително е -от България преведено (без апостил) удостоверение,че в момента там не получаваш детски надбавки
(ако получаваш незнам дали имаш право да искаш....)
Може да изискват документи и от съпруга/партниора Ви -за работещите със собствена фирма искаха регистрация,фактури и др.
Слагаш всичко в плика и пращаш......

и Чакаш...чакашш и в един хубав ден =D> ти превеждат парите по сметката от деня в който е регистрирано детето и те осведомяват на коя дата от следващите тримесечия ще ти ги превеждат(по пощата и в сайта им).

Ако нещо е неясно питайте,ще отговоря :) Но цялата процедура може да отнеме 4-5 месеца,предполагам е защото има много деца в тази страна

Потребители благодарили на автора Dada-14 за мнението (общо 2):
mariyalboyko123
Рейтинг: 8%

Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mariyal » 17 Март 2016, 15:58:14

Много благодаря за бързия отговор Дада. Аз имам решение от преди повече от година издадено от социалните в БГ, че поради висока заплата на съпруга не получавам детски. Дали това е достатъчно или трябват др.документи?
mariyal
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Dada-14 » 22 Март 2016, 17:50:27

Малко със закъснение да отговоря...

Можеш да изчакаш да видиш какви документи ще ти поискат,иначе удостоверението е същото,но мисля,че трябва да е по-скоро издадено.Ако имаш кого да пратиш в социалните в Бг ще ти го издадат срещу копие от личната ти карта и акт за раждане на детето(попринцип трябва да отидеш лично,но ако ти влязът в положение-ще го дадат и на роднина който да ти го преведе и изпрати) Успех ;-)

Потребители благодарили на автора Dada-14 за мнението:
mariyal
Рейтинг: 4%

Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Работа, данъци и осигуровки