• Advertisement

IT работа в Холандия, Ротердам, Утрехт...Рандстад като цяло

Форумът, който касае всеки!

IT работа в Холандия, Ротердам, Утрехт...Рандстад като цяло

Мнениеот Rossen_Bossen » 28 Август 2011, 23:41:32

Здравейте,

Имам въпроси/неизвестни към намирането на работа в ИТ/телекомуникации VoIP в посочените от мен градове. Работата е такава, че в България работя в една голяма добре известна международна немска фирма като Service Engineer. Обаче "емоционално" съм свързан с Ротердам и университета му, които ми отнесе...абе досещате се за какво говоря тук. :) :) Семестриално съм ОК Комп системи и технологии, ама нямам тапия от ТУ-то, имам сертификати - LPI 101, 102, Novell Linux Engineer, Voip специализация в Германия, и CCNA, CCNP които съм минал но не съм взел сертификатите. Средното ми също е от компютърното даскало в Правец, онова към Технически Университет София. Английски, изучаван писмено още преди да почна българският, упражняван в работна среда в Америка, чист американски акцент; руски достатъчно че да комуникирам в рускоезична среда. Това е накратко.

А въпросът? Ами какви, по дяволите, са ми шансовете да си намеря работа дистанционно, от България и при все нововъведените ограничения? Какви методи и способи биха ми помогнали в подобна ситуация за търсенето на работа, някакви hint-ове, хитринки относно working permit-a? Сериозни сайтове за търсене на работа в моята специалност, хитринки относно CV-то, изобщо всичко което би ми било от полза за да отида "от другата страна на барикадата", че тука се въртя на бавен огън вече седмица и не ми се иска всичко да иде зян... ](*,) ](*,)

Ще се радвам на добри съвети и предложения, че и на въпроси които могат да помогнат за разрешаването на "казуса" ми и най-вече от колеги!

Благодаря ви, предварително! :) :thumbleft:
Rossen_Bossen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: IT работа в Холандия, Ротердам, Утрехт...Рандстад като цяло

Мнениеот naselo » 29 Август 2011, 08:13:22

Rossen_Bossen написа:Здравейте,
Обаче "емоционално" съм свързан с Ротердам и университета му, които ми отнесе...абе досещате се за какво говоря тук. :) :) Семестриално съм ОК Комп системи и технологии, ама нямам тапия от ТУ-то

Не се досещаме. По-грешно е отколкото е нужно за да може да се разбере.
Ако си завършил университет, ще ти е много по-лесно.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот iniuta » 29 Август 2011, 09:23:27

В съседната тема можеш да видиш някои от най-известните сайтове за търсене на работа в Холандия. Друг вариант е да се ровиш из сайта на EURES.

Но без диплома ще ти е много трудно. Най-малкото без тапия не можеш да кандидатстваш за статут на висококвалифициран емигрант.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот makeno » 29 Август 2011, 09:25:50

naselo написа:
Обаче "емоционално" съм свързан с Ротердам и университета му, които ми отнесе...абе досещате се за какво говоря тук. :) :) Семестриално съм ОК Комп системи и технологии, ама нямам тапия от ТУ-то

Приятелката му е там на човека :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот Rossen_Bossen » 29 Август 2011, 10:53:50

makeno написа:
naselo написа:

Приятелката му е там на човека :)

Именно, нещо такова се получава, така че съвети и хитринки от прескочилите бариерата приемам всякакви. А няма ли някаква клауза с фирма-мирма, някаква вратичка?

iniuta написа:В съседната тема можеш да видиш някои от най-известните сайтове за търсене на работа в Холандия. Друг вариант е да се ровиш из сайта на EURES.

Но без диплома ще ти е много трудно. Най-малкото без тапия не можеш да кандидатстваш за статут на висококвалифициран емигрант.

Оффф и аз прочетох клаузата за квалифицираните емигранти но от това ме дели време и то май не е малко...А разни платени рекрут агенции? Не може да не може...Все някак трябва да стане... :) ](*,)
Rossen_Bossen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 29 Август 2011, 11:51:15

Агенциите за подбор на персонал няма да те впишат в базата си данни щом нямаш разрешително за работа.

Можеш да избегнеш разрешителното за работа като си отвориш фирма, обаче за това се изисква т.нар. VAR verklaring.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Rossen_Bossen » 29 Август 2011, 12:03:38

iniuta написа:Агенциите за подбор на персонал няма да те впишат в базата си данни щом нямаш разрешително за работа.

Можеш да избегнеш разрешителното за работа като си отвориш фирма, обаче за това се изисква т.нар. VAR verklaring.

Благодаря на iniuta, a сега пък Нидерладският... мдааа, никой не е казал, че ще е лесно... iniuta, това прави ли се като цяло, или е доста трудно, ще се радвам на леко разяснение преди да притеснявам човек с нидерландски, че отдавна не поддържаме връзка. Благодаря предварително! :)
Rossen_Bossen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 29 Август 2011, 12:58:05

Масово заетите в строителството си правят фирми, за да избегнат проблема с разрешителните. Избегнали са го на пръв поглед обаче. На втори се появява проблемът с var verklaring-a. Това най-общо казано е декларация за свързани лица. Работодателят ти я използва, за да покаже при евентуална проверка, че не си на трудов договор при него и че си самоосигуряващо се лице. Ти я използваш, за да докажеш, че не си на заплата при конкретния работодател, и че имаш поне три клиента на година.

Освен това създаването на фирма предполага консултации с адвокат, счетоводител, преводач и все такива скъпи удоволствия.

Да не говорим, че много хора си създават фирма ей така, без да имат ясен бизнес план в главата си, без да са проучили пазара, без да са наясно със законодателството, и т.н. И после се чудят защо не върви ...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Rossen_Bossen » 30 Август 2011, 11:19:12

Видях на сайта на Холандското Външно, или друг официален сайт, че може да се легализираш чрез "брак" или "обвързване"?!? Това е валидно м/у Холандски и чуждестранни граждани само? Четох, четох ама не можах да разбера? ](*,)
Rossen_Bossen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 30 Август 2011, 13:40:55

Не, не е вярно. В ЕС сме все пак ...
Погледни тук.
Аватар
iniuta
Златен писач