• Advertisement

Полезно за предлагащите услуги, търговия, малък бизнес

Форумът, който касае всеки!

Полезно за предлагащите услуги, търговия, малък бизнес

Мнениеот medichkova » 13 Март 2015, 11:12:03

Пускам тази тема с идеята да се публикува информация и връзки към сайтове, които могат да бъдат полезни на хората с желание да стартират (или са започнали, но не им върви добре) свой бизнес в сферата на услугите и търговията.

Започвам с въпросите, които мен ме вълнуват във връзка със стартирането на малък бизнес в Холандия (градът към който съм се насочила е Ден Хелдер)

1. Има ли в Холандия изложения или събития за представяне на малъки среден безнес и търговци на дребно. Имам предвид както в БГ в НДК, ИЕЦ или събитието София Диша за представяне и продажба на еко продукти, ръчно изработени стоки, кожен свят, книгомания, цветен свят и т.н. (моля за линк за холандски такива)

2. Кои рекламни похвати работят най-добре при холандския потребител - раздаване на рекламни брошури, флаери в пощата, презентации пред публиката, улични анкети, плакати и изисква ли се разрешение в общината за тези видове реклама.

3. Има ли обществени пространства, където могат да се организират отворени семинари/срещи/ уъркшоп за съседите (демек хората от квартала ;) на които да се представят нови продукти и услуги? (без или със наем?)

4. Ако знаете линкове за он-лайн търговия популярни срес холандците, както в БГ Продавалник (OLX сега) или като този световния сайт за арт нещица (etsy.com) НО САМО А ХОЛАНДСКИ ПАЗАР?!

5. Някой може ли да определи холандския потребител,
- как обича да плаща: кеш, с карта, по банков път, искат ли си касови бележки и т.н.)
- какво обича да купува ежедневно/сечмично: дребни нещица, изкуство, списания и книги
- купуват ли фаст фууд
- друго интересно ...

Публикувам поста си сега, защото имам работа, но по-късно ще продължа ;)

Потребители благодарили на автора medichkova за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

medichkova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Полезно за предлагащите услуги, търговия, малък бизнес

Мнениеот medichkova » 13 Март 2015, 12:14:17

Открих ето това експо, което разбирам като Битпазар. (http://www.supervlooi-beurs.nl/)

дали може да се стартира една малка търговия от подобен базар с брушура за предлаганите продукти и контакти къде могат да ги закупят и след изложението и т.н.

Идеята ми е да се представя на потенциалните клиенти.
Някой има ли наблюдения над подобни закрити пазари?
medichkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 22 Март 2015, 22:17:27

Хм, хм, ще опитам да отговоря на някои от въпросите, ама ако знаех всичките отговори, сигурно щях да съм милионер вече... ;).

Връзката по-горе е наистина за битпазар, организира се горе-долу веднъж месечно във въпросната зала и срещу 23 евро получаваш маса и можеш да продаваш каквото имаш за продаване. В повечето градове има такива базари отвреме-навреме, но не е стабилен канал за продажби, точно защото е рядко. Като "опипване на пазара" може и да стане, но хората обикновено отиват там с нагласата да купят на далавера нещо, което на някой вече не му трябва. Т.е. класически битпазар е (а не "битак" ;)) и съм виждал всякакви боклуци там.

medichkova написа:2. Кои рекламни похвати работят най-добре при холандския потребител - раздаване на рекламни брошури, флаери в пощата, презентации пред публиката, улични анкети, плакати и изисква ли се разрешение в общината за тези видове реклама.

Всичко това може да се прави и не се изисква разрешение, но лепенето на плакати е допустимо само на определени за целта места, а безплатни такива на практика няма. В супермаркетите има дъски за малки обяви, но там са предимно частни обяви - "подарявам котенца", "мога да ви прекопая градината" или "продавам стар мотор" - такива неща. Може разбира се да си рекламирате и пекарната :), но не мисля че ще е много ефективно. Презентациите, ако са навън и се раздават "мостри", могат да минат за търговска дейност на открито, за което е необходимо разрешително. Рекламните брошури и флаери в пощата са масова практика, колко са ефективни не знам, но щом се пускат толкова много сигурно има някакъв ефект.

medichkova написа:3. Има ли обществени пространства, където могат да се организират отворени семинари/срещи/ уъркшоп за съседите (демек хората от квартала на които да се представят нови продукти и услуги? (без или със наем?)

Има т.нар. buurthuizen (ед.ч. buurthuis, "махленска къща" да го наречем на български), които се субсидират от общината и там се организират курсове, събирания и пр. като залата се ползва безплатно или срещу символичен наем. Често програмата на buurthuis се определя от "квартални съвети", избрани между живеещите в квартала; ако успеете да убедите тях или общината, че презентацията ви ще допринесе за общото благо в махалата, може да ви дадат залата... да речем за курс по правене на банички ;). Или да убедите училищното настоятелство да позлвате накоя от техните зали. Но за тези неща трябва да сте вече "вътре" в кварталните работи... Иначе на комерсиална основа може да се наемат зали, даже и някои кафенета предлагат такава възможност.
Между другото търговската камара (KvK) също може да ви помогне с информация по тези въпроси, това им е част от работата. Може да опитате да попитате и по имейл, като обясните горе-долу намеренията си.

medichkova написа:4. Ако знаете линкове за он-лайн търговия популярни срес холандците, както в БГ Продавалник (OLX сега) или като този световния сайт за арт нещица (etsy.com) НО САМО А ХОЛАНДСКИ ПАЗАР?!

marktplaats.nl

medichkova написа:5. Някой може ли да определи холандския потребител,
- как обича да плаща: кеш, с карта, по банков път, искат ли си касови бележки и т.н.)

с кеш и с дебитна карта (PIN), предлага се практически навсякъде, даже и на много щандове на пазара. Касова бележка се предлага винаги ("искате ли си бележката"), много хора казват "не", но е важно да предложиш. Изключения има на пазара, но и там, ако поискаш, може да ти дадат.

medichkova написа:- какво обича да купува ежедневно/сечмично: дребни нещица, изкуство, списания и книги

Ами... бира и мляко ;). Закачка е, ама не можах да се сдържа :). Типичен холандски обяд - сандвич с кашкавал (други "пълнежи" са допустими, но не са задължителни) и чаша студено мляко. Това вече е сериозно :-s.
medichkova написа:- купуват ли фаст фууд

Да. Всички говорят колко е вреден McDonalds и после си водят децата там в неделя за Happy Meal - не можеш да се разминеш... Също дюнерджийници колкото искаш и в тях ходят съвсем не само турци. И най-ниското падение по отношение на храната - да ядеш "от стената". Това са специални кутии на нещо като стена в техния fast food, където слагат разни пържени неща - например крокет. Пускаш монета, отваряш кутията и изваждаш "хапката". Напоследък понамаляха тези "стени", но подобен тип закусвални, където предлагат пържени картофки и други пържени неща, си остават популярни. Често ги държат азиатци, не знам защо.

Та така... по лични впечатления, толкоз. Ако се намират в сайта експерти по маркетинг в Холандия, да пишат професионално :).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
medichkova

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот medichkova » 23 Март 2015, 16:20:35

Отново благодарности за включването boyko 123 :)

Определено смятам като трамплин за мойта търговия да ползвам базарите и изложенията. Отказах се за сега от банички ;) ще пробвам по котируеми продукти като начало и деята ми е в началото да обикаляме базарите с продуктите и каталог за онлайн търговия (собствен сайт от който могат да си поръчват).

Обаче, сега ми се породи друг въпрос. Ето примерно този базар много ми допада и е точно като за продуктите, които ще предлагаме http://www.evenementenhal.nl/hardenberg ... mer-fair-2

1-во не мога да намеря информация за записване за да участвам като търговец ?
2-ро дали мога с българската си фирма да търгувам първите няколко пъти, докато регистрираме холандска фирма ?!?

Мерси предварително за съдействието!
medichkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 23 Март 2015, 16:32:23

За участие пише да се свържеш с организаторите, ето тук:
http://www.evenementenhal.nl/hardenberg ... exposanten

За участие с българска фирма, не би трябвало да е никакъв проблем. Но все пак организаторите си решават кого да допуснат. Питай и успех! :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот medichkova » 26 Март 2015, 16:59:37

Хм, да ще им пиша.

Мислех си да опипаме почвата като се представим на някои от тези базари преди да заминем окончателно, а нали за регистрация на холандска фирма трябва и да се запишем на адрес на който живеем? или пък има вариант да регистрираме преди да се преместим там? т.е. фирмата да има адрес на управление само без да сме реално там ... :-k

P.S.
Ха, а за храната "от стената" се сетих, че даже съм опитвала и аз ;)
medichkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 26 Март 2015, 17:21:09

За ЕТ (eenmanszaak) е необходима адресна регистрация в Холандия, за ООД (BV) не. Но за регистрирането на BV не мога да кажа кой знае колко.

Иначе вероятно си яла и Vlaamse Fritjes ;).

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
medichkova

boyko123
Златен писач
Златен писач

Назад към Работа, данъци и осигуровки