• Advertisement

Работник в оранжерия Холандия (NL)

Форумът, който касае всеки!

Работник в оранжерия Холандия (NL)

Мнениеот sunrize » 18 Юни 2015, 18:32:48

Здравейте на всички. Видях обява в сайта на ало.Бг, че търсят мъже и жени за работа в оранжерии за Холандия. Става въпрос за Efficient at Work, Холандска сертифицирана компания във “Вестланд”, част от област в Холандия, търси дългсрочно работна ръка за големи оранжерии, около град Хага. "Всичко е организирано и се заплаща от работодателя, така, че 910 евро са парите които получавате всеки месец, при 40 часа работна седмица. Има възможност за допълнителна работа, която се заплаща екстра." Бих искал от вас да изкаже някакво мнение за тази работа. Дали всичко е легано и точно. Ще съм благодарен за всяка една информация свързана с обявата за работа.
Последна промяна boyko123 на 18 Юни 2015, 19:19:51, променена общо 1 път
Причина: Преместена, по-ясно заглавие
sunrize
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Работник в оранжерия Холандия (NL)

Мнениеот boyko123 » 19 Юни 2015, 23:52:29

Ами от публичните регистри се вижда, че фирмата си има регистрация в търговската камара и при данъчните, и не е фалирала. Сайта им е на холандски и полски, явно вкарват основно полски работници, сега опипват почвата и в България.

Ако сумата от 910 евро е каквото се получава след удръжките за данъци, осигуровки и квартира е нормално - отговаря горе-долу на минималната брутна заплата, която пък е нормална за такъв тип работа. Ако някой е минал по този път, нека да пише, а аз за себе си имам няколко правила за безопасност:
1) Не се плаща нищо предварително
2) Работа се почва с подписан договор
3) Не се подписва нищо, което не разбираш
4) Винаги имаш документ за самоличност у теб.

Ако е така... хайде на доматите :mrgreen:
Апропо, нали си даваш сметка, че става дума за временна и сезонна работа? И настаняването вероятно е в някакъв тип общежитие. Т.е. ако мислиш да тръгнеш с жената и трите деца, недей ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот sunrize » 20 Юни 2015, 12:38:55

Благодаря за отговора, Бойко. Аз съм младеж и нямам жена и деца. :mrgreen: Така, че мога да рискувам. Видях в фейсбук, че има други българи които работят там и може би ще се пробвам. Само транспорт се плаща - 220лв. И така... тези пари добри ли са за стандарта на Холандия? O:)
sunrize
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 20 Юни 2015, 17:31:54

sunrize написа:тези пари добри ли са за стандарта на Холандия?

Ами "добри" не са, но са приемливи, ако става дума за чистата сума, която получаваш след като данъците, осигуровките и квартирата са удържани. Можеш да живееш прилично с тях и ако наистина внимаваш с разходите може и да заделиш някое евро настрани. Но няма да забогатееш.

Ако предпочиташ обективни данни пред личното ми мнение ;), мога да ги "засека" от две места (с приблизителни суми):
1) Минимална работна заплата 1500 евро бруто. След данъците около 1300. От тях 300 за квартира и 90 за здравна застраховка, ето ти ги 910. Освен това квартира за 300 евро, особено ако са платени и консумативите (ток, газ, вода) си е жив късмет, тъй че на практика ще разполагаш с пари колкото обикновен холандец работещ на мин. заплата. Т.е. вътре в системата си :).
2) От чуждестранните студенти се изисква да имат поне 800 евро на месец, за да ги допуснат в Холандия (ако са извън ЕС). Това е горе-долу жизнения минимум, който включва и разходите за квартира или общежитие. Ти ще имаш малко повече от това, при това без да плащаш квартира, тъй че както казват холандците, ще има за хляб и мляко, че и за риба с малко масло ще остане ;)

Оттук нататък успех и ще се радваме ако пишеш тук как се развиват нещата. Аз лично в твоето положение не виждам кой знае какъв риск в цялата работа; ако нещо не се получи, винаги има път назад. Но си припомни как се кара колело :).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот sunrize » 20 Юни 2015, 19:30:28

Отново ти благодаря за отговора. :thumbleft: :mrgreen: Искам само да те питам нещо друго...Как се дава заплатата? С месец назад ли или? И за карането на колело..винаги съм обичал да карам колела, но вероятно ще опитам холандските. ;-) :mrgreen: :rr:
sunrize
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 20 Юни 2015, 19:50:46

Заплатата при постоянна работа и фиксирано работно време обикновено се дава около 25-то число на текущия месец - т.е. заплатата за април около 25 април. Но ако се основава на реално отработените часове е някъде през следващия месец. По закон може да се забави до края на следващия месец, т.е. заплатата за април трябва да се плати най-късно до края на май. В изключителни случаи работодателят може да забави заплатата до 3 месеца, но е длъжен да те уведоми писмено и имаш право на лихва за периода на забавяне.

Почти винаги се плаща по банков път, но в твоя случай не знам как ще бъде. Плащане в брой е законно, но необичайно.

А прилично (старо) колело можеш да си купиш и за 50 евро, че даже и за по-малко, ама тогава може да се окаже крадено. Краденето на колелета минава за национален спорт тука :). Ама това вече не е по темата...
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот martindadada » 22 Юни 2015, 12:38:39

[-X Здравейте наивници не е вярно нищо от това което е писано в коментарите или това което ви се обеснява. Казвам ви това защото ние сме свидетели на зрелищната истина и сме седем човека изгорели и изпатили точно от “Efficient at Work” заминахме за Холандия 10 човека в град Монстер. За съответната работа влизаме уж в безплатната квартира и всичко уж беше осигурено. И там на всяко легло за всеки човек имаше оставена по една раница в която имаше 3 чинии,1 чаша, възглавница чаршафи и завифка . Тази раница струва 50 евро и се удържа от заплатата и е задължителна не можеш да я откажеш. След това ключ за да влезеш в квартирата които струва 10 е. И интернет също 10 е. На човек . Квартирата се заплаща 75 е на седмица на човек. 30 е. удръжки за здравни осигуровки от заплатата,и данък около 30е. А по принцип трябва да бъдат платени от фирмата. И най различни глоби за да си вземат и някое друго евро в повече. Работата е на 25 километра от квартирата и някои трябва да ходят с колелета за които се удържат 150 евро пак от заплатата. Квартирата е мизерна и цялата е в следи от кръв. Някои които работят на 100 км. само отиване им дават кола и при най малката драскотина дължат 300 е. Работата: не се работи 40 часа ,работи се по 10 ,11 часа на ден без екстри наведен и е забранено да се изправяш,тоалетна ,вода тел. Единствено по време на почивка която не се знае дали щее след 2,4 или 5 часа - 15-20 мин. пауза. Отношението е като на бели роби. Ако само за малко се изправиш да ти почине кръста или гърба те пращат за България. И още първите 2 часа трябва да се работи като все едно сте работели цял живот. Има седмици и месеци в които може да няма работа, казват че които не работи не заплаща квартира но всъщност я удържат . Не се започва работа веднага жените започват веднага но мьжете чакат. Цветята са до коленете гърча е голям ноктите се отлепят рацете болят,и страшни болки в гърба и кръста които не минават . И ето поради тази причина жените които бяхме в групата бяхме 5. Две от нас си тръгнаха още в края на първата седмица без пари само с по 100е. И това как се случи. Бяхме в оранжерията на работа още на вторя ден започнаха болките, значи няма човек който да е прегърбен ръцете му да стигат до глезените и да е в такава поза 10 часа без да се изправя и да не го боли. Съответните жени които си тръгнаха преди нас припаднаха в оранжерията от болки . Нямаше кой да им донесе вода и бяха хокани за това че не издържат физически на работа. Лъжат че за да извикаш линеика се плаща 600 е. Това значи че никой не е здравно осигурен а удържат пари за това . И ги е страх някои да не разбере за бакиите им. Ние сме на пътя защото след втората седмица едното момиче получи фиш минус -12 е. А аз получих 40 е. За 2 седмици работа без почивка. Започнахме да задаваме въпроси и те казаха да напуснем веднага в 20часа. Като ни заплашиха че ако не напуснем тази вечер ще дойде шефа с охраната си и ще ни изрита. Тогава всички разбрахме от къде са кървавите следи в квартирата събрахме си багажа и си тръгнахме. Документи не се правят, работи се на черно и за без пари. Не вярваите на Люба Арнаудова тя ни изпрати всички тук . Това са нейните тел. - ***. От Поморие. Ако искате още информация потърсете някои от нас тел-0031649378438 0898214414.
Всички са поляци и фирмата е полска. Шефът се казва Ян. Работиш за без пари и при това им дължиш.

Потребители благодарили на автора martindadada за мнението:
bknf
Рейтинг: 4%

martindadada
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот bromma » 22 Юни 2015, 14:06:57

Хубаво е, че си описала поредния случай на мошеници и е жалко, че си станала тяхна жертва. Десетки пъти сме писали тук във форума, че т.н. посредници са до един измамници и че човек не трябва да се доверява на такива обяви изобщо. Искаш ли работа, отиди на место и потърси сам!
Надявам се martindadada да обясни ако има някакъв начин някъде да се оплачеш за да си получиш заработеното. Щото при нас (в Швеция принципът е - сам си си виновен че си се подвел, т.е. нямаме ведомство, което да изшамари мошениците и затова те избуяват като плевели). :ricar:

Между другото boyko123 краденето на колела тук също е национален спорт е често дават за пример Холандия, където колела HE се крадяли. :-k
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 252 пъти

Мнениеот boyko123 » 22 Юни 2015, 14:35:48

Специално обърнах поста на кирилица, и благодаря са споделения опит. Възможностите за оплакване, които аз знам, са тези:
  • Инспектората на министерството на труда и социалните грижи (Inspectie SZW) - http://www.inspectieszw.nl/contact/meld ... index.aspx. Сайта е на холандски, но има (безплатен) телефон за оплаквания 0800-5151 (от Холандия)
  • Телефона за контакт на синдикалнатата централа FNV - http://www.fnv.nl/contact/, +31(0)88 - 368 0 368. За обаждане трябва англисйки, поне малко.
  • Телефон и сайт за анонимно докладване на престъпления - http://www.meldmisdaadanoniem.nl/english, 0800-7000, както и човек може да се обърне към полицията, особено заради заплахите.
Това за да се "изшамарят мошениците". За да се вземат пари трябва да се действа с адвокат и зависи как са оформени документално нещата, но при двуседмична работа допускам, че не си струват разходите.
Това набързо, после ще пиша пак.
@bromma - за колелетата, ела да видиш дали не се крадат :). На мен ми откраднаха 4.5. "Половината" кражба е като си бях забравил колелото отключено в центъра по тъмно ;).
За посредниците - специално за Холандия не бих ги сложил всичките в един кюп, познавам и сравнително нормални случаи. Но мошеници и използвачи има, определено.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот sunrize » 22 Юни 2015, 15:31:21

martindadada, Благодаря за информацията. Пълен ужас и бях надъхан да отивам там да бачкам. И пак черни и фалшиви истории. Дано други да не се излъжат. Надявам се да се приберете в Бг живи и здрави. Благодаря за информацията.
sunrize
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nehodetetam » 8 Юли 2015, 10:23:58

не правете нашата грешка,не отивайте там. всичко писано по-горе е вярно
Последна промяна boyko123 на 8 Юли 2015, 11:10:24, променена общо 2 пъти
Причина: Кирилица
nehodetetam
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 9 Юли 2015, 15:16:25

..Съответните жени които си тръгнаха преди нас припаднаха в оранжерията от болки . Нямаше кой да им донесе вода и бяха хокани за това че не издържат физически на работа..

Каква "фирма".. Да не би да тия тука http://efficientatwork.nl
имат разни цветни картинки..

Не знам как е, ако се обърнете към някой съд в Xоландия, за да ги осъдите за неплатената сума.
Сигурно е възможно - трябва да се съберете всички, и да пуснете едно съдебно дело против тях.
Важното е да се докаже, че сте работели там, а не са ви платили (нито регистрирали и т.н.)
Някой знае ли, как е там защитата на работещите - холандското работно право?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот martindadada » 9 Юли 2015, 18:30:35

да това е фирмата ние все още не сме получили парите си.лошото е че тая люба все още праща хора .ако някой не вярва мога да кача единственя фиш които имам от тази фирма .имах за получаване 280 е.но след многото удръжки получих 40е
martindadada
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот bknf » 9 Юли 2015, 19:57:55

Парите разбира се, никога няма и да ги получиш. Така от само себе си - трябва да си ги поискаш през съда.
В Германия такъв един процес против работодателя е безплатен (за работника) - може и в Холандия да е така.

Не съм запознат с холандското право, но тука има някаква обща информация на немски. Български превод няма.
http://ec.europa.eu/civiljustice/jurisd ... net_de.htm

Дано тука да се обади някой, който живее там и да ти помогне за осъждането на тая фирма. Ще искаш например месечна или повече като заплата.

Cедалището на поляците е в Naaldwijk, което е до Ротердам.

А може и да се намери някой адвокат/ ка, от Холандия - да ги осъдят, и да вземат съответните разходи от държавата - или от фирмата. Плюс парите за теб.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот boyko123 » 12 Юли 2015, 18:43:15

@martindadada - вярвам ти, но можеш да качиш и фиша. Като видя удръжките мога да питам по-знаещи хора какво може да се направи (като се върна в Холандия другата седмица). В добавка към връзките по-горе, можете да получите безплатен правен съвет тук:
https://www.juridischloket.nl/
Това е организация, която предлага безплатна правна помощ на хора с ниски доходи (доколкото разбирам още сте в Холандия). Според мен е най-добре да отидете на място, ако в града ви има офис - цъкнете на "Bezoek een vestiging" и
потърсете.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки