• Advertisement

Търсене и намиране на работа в Холандия

Форумът, който касае всеки!

Търсене и намиране на работа в Холандия

Мнениеот cokeman » 30 Август 2018, 09:19:30

Здравейте,

Интересува ме възможно ли намирането на работа в корабния бранш, но с дейност на сушата и как е най-добре да се подходи? Съществуват ли ХОЛАНДСКИ фирми посредници за намиране на работа ?
На 43 год. съм, мъж по образование корабен механик. Имам и втора специалност "Технология на металите и металорежещи машини" от технически университет. Като корабен механик съм работил сравнително малко докато изкарах изпитите и получих 2ра степен. Общия ми стаж е 18 години, като 11 от тях съм работил в областта на кораборемонта, корабостроенето или свързани с тази дейност търговски фирми. Последните 2 години работих в кораборемонтен завод. Английския език ми е добър, практикувам го всеки ден писмено и говоримо и предполагам, че няма да имам проблеми с първоначалната комуникация. Насочил съм се към Холандия, тъй като това е страна с дългогодишни традиции в морския бизнес и смятам, че ще имам възможност да намеря подходяща работа. В миналото съм работил с Холандци, посещавал съм страната им и съм останал с добри впечатления.
cokeman
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Търсене и намиране на работа в Холандия

Мнениеот bknf » 30 Август 2018, 19:27:46

cokeman написа:работа в корабния бранш.. на сушата .. ХОЛАНДСКИ фирми посредници - за намиране на работа,
корабен механик, "Технология на металите и металорежещи машини"... работил съм в областта на кораборемонта, корабостроенето или свързани с тази дейност търговски фирми. Последните 2 години работих в кораборемонтен завод. Английския език ми е добър, практикувам го всеки ден писмено и говоримо

Здравей, а няма ли да е по-добре, да се насочиш към фирми, свързани с производството на кораби?

И защо посредници, а не директно - техните клиенти? Eдин посредник, ще направи точно това, което можеш да направиш и ти. Ще се обърне към тия, които търсят хора - после ще се обърне към теб, и за "посредничеството" ще касира една (твоя) годишна заплата.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот cokeman » 2 Септември 2018, 10:55:26

Да благодаря за отговора,

Всякакви предложения и съвети ще са от помощ.
cokeman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 2 Септември 2018, 14:49:55

Знаеш ли кои са производителите на кораби - в ЕС ?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот juventus » 2 Септември 2018, 16:08:02

На човека, му трябва точна и конкректна информация, а не гатанки тип ,,Минута е много,, .Аз бих го посъветвал да се насочи към Ротердам.Пристанището там е най-голямото в Европа и едно от най-големите в света.Там със сигурност има какво да му предложат.Относно посредниците, българските може и да ударжат пари от заплатата на работника, но холандските посредници ,,Uitzendbureau,, не работят така.Там не се удържа от заплата на работника, а работодатела плаща на посредника за услугите на работника.Тоест ако според CAO(договорка между всички работодатели в бранша за заплашане и условия на труд) работника трябва да взима 13 евро бруто на час, върху тия 13 евро на час аутзен бюрото начислява още 13 на час на рабородатела за услугите на работника, който са им намерили.Има тема в раздела как точно функционират тези аутзен бюра, съветвам автора да я прочете и да си прецени.За целта обаче първо трябва да е в Холандия, да се регистрира в тези бюра, и да чакат те да го свържат с конкретен работодател.Може до като чака, да почне нещо каквото и да е за да не харчи готови пари.В строителството посточнно се търсят хора, и в Ротердам според мен на първата седмица веднага ще почне на някой обект.Тамън и език ще поначуи малко, който ако е решил по-трайно да се установи в Холандия е желателно да научи, а не да ляга само на тая кълка, че всеки холандец знае английски.Всъщност срещал стм и такива, които не знаят.Рядкос са, но съществуват.На български посреднически фирми, аз не бих заложил.

Потребители благодарили на автора juventus за мнението:
cokeman
Рейтинг: 4%

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот cokeman » 2 Септември 2018, 17:18:03

Здравейте,

Блгаодаря за изчерпателното становище на (Juventus), и за насоката която дава, когато пуснах темата имах точно това предвид и затова наблегнах, че търся сериозна ХОЛАНДСКА фирма посредник. За езика съм наясно, ще трябва да се научи, не храня илюзии, че ще мина само с Английски.
Относно питането на (bknf), в Европа има не малък брой корабостроителници, които в днешни дни са сравнително лесни за откриване и осъществяване на контакт. Съсредоточени са в Германия, Франция, Холандия, Норвегия, Финландия, Полша, Румъния и т.н., така че, ще се насоча към тези в Холандия.
Според мен, това което предлага Juventus е най-разумно, тъй като, вероятността да наемат специалист от България по обява е сравнително малка. Поне така предполагам аз.
Вие на това мнение ли сте?
Ще потърся и някои от тези бюра, за които споменава Juventus, предполагам, че ще са обяснени подробностите за регистрация и т.н.
След пристигането в Холандия, къде трябва да се търси временната първоначална работа, за която говори Juventus?
cokeman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот juventus » 2 Септември 2018, 19:20:21

Да допълня само към предния си пост, че в Холандия данък доход е безобразно висок и като специалист и можещ човек, ако все пак твърдо сте избрали Холандия, ще ви се наложи да станете и спонсор на холандската хазна.Давам ви само пример от брутна заплата колко ще получите чисто https://www.berekenhet.nl/werk-en-inkom ... laris.html вие си преценете, да ли това ви устройва.Моето мнение е ,че Холандия е един малък рай за бедни и ниска работническа класа( заплати до 2000 евро бруто) и ад за богати и можещи хора.Но ако все пак твърдо сте избрали ниската земя, първата ви стъпка е намиране на адрес и покрив над главата.Дали ще е самостоятелно жилище или само стая, вие ще си прецените според възможностите и нуждите.Има доста изписано в раздела, как се търси и намира квартира в Холандия, така, че ще го прескоча.След като имате адрес, с него отивате в общината са адресна регисрация и bsn nummer .По тази точка също има доста изписано в раздела.След като имате адрес и регистрация, може би ще очаквате да следва намирането на работа.Ами не.Ако, имате шофьорска книжка силно препоръчително е да си купите кола.В последните години това се превърна в основно изискване от холандските работодатели.Те го изискват, защото според тях, човек разчиташ на градския транспорт има много по-голям шанс да закъснее или да не дойде на работа.Примерно от началото на тази година, автобусните шофьори стачкуваха 3 пъти.С колело също е вариянт, но работа извън офис и някакво учреждения, са по индустриялните зони, които не са лесни достъпни с колело,далеко са,а и често работата е извън града,и не става с колело.Абе без кола шансовете ви за намиране на работа са намаляват на 50%.Имат не лоши колички за по 600-700 евро по автокъщите, които са идеални като пъвро начало за от точк А до точка Б.Гледате да са до 1050кг. задължително бензин, защото иначе ще плащате безобразно скъпи данъци, и въпросната кола да има поне минимум 8 месеца ,,APK,, (годишен технически преглед) Когато вече имате и кола, вече спокойно може да почнете да си търсите работа.Понеже не знаете холандски,дори и за първоначална работа ще ви се наложи да опрете до въпросните посредници.Именно аутзен бюрата.Там имат всякакъв вид работа, от обща до тясно специялна.Желателно е да си изготвите сивито на холандски.В интернет би трябвало да има такива програми.След като ви е готово сивито и сте в Ротердам.Почвате обиколка по всички аутзен бюра.За целта използвайте първо гугъл за да научите техните адреси.тях можете да ги обикаляте и с колело, даже е и желателно.Понеже не знаете колко време ще ви забавят, и да не плащате излишно за паркинг, или да закъснеете да си вземете колата, че тука глобите за паркинг почват от 100 евро.И вече обикалят с една кола с радари, която сканира по 50 коли на веднъж, и радара е точен до минутата.Ако сте таксата за паркинг ви изтича в 10:30, и в 10:31, колата ви още е паркирана там,засече ли ви тоя радар,честито на печелившите :) Вече като ви е готово на холандски сивито почвате на ред да обикаляте тези бюра.Попълнете преди това в гуфъл ,,uitzendbureau rotterdam ,, и ще ви излезат всичките.Ето първото. https://www.randstad.nl/over-randstad/contact Това е и най-голямото аутзен бюро в Холандия. Като тидете в секциятя ,,contact,, там е адреса и теелфона.Тука примерно излезе само телефона, но ,ако се обадите, ще ви дадат и адреса.Така се сдобивате с адресите.По принцип записването става онлайн, но така или иначе те ще ви извикат, за лична среща, могато имат конкретно предложение за вас, но по-добре е преди това да отиде, защото конкуренциятя за работа в Холандия е огромна и не е много добра тактика, човек да седи и да чака да го потърсят.Съветвам ви да не ходите по бюра на по-голямо разстояниеот 25км от където живеете.Дори да имат конкретно предложение за вас, това не значи ,че е гаранция ,че ще почнете.Те първо трябва да ви представят на работодатела, и той ,ако евентуално прецени,ще ви извика на интервю, и след това, ако евентуално прецени ще ви наеме.От собствен опит мога да кажа, че ходенето на повече от 25км по-такива бюра е 90% загубени време и пари за път.Често и не ви уточнавят всичко по телефона, и като отидете ви сервирават някаква изненадаа, която не е ок за вас и си пропилял половин ден и 20 евро за бензин за тоя къде клати гората.Когато отидете в таково бюро принципно кажете, че си търсите работа, като корабен механик, но, ако нямат в момента такава бихте работили всичко, което можете.кажете какво умеете, уточнете още в началото, че сте само с английски.Те вече, ако имат нещо конректно за вас, ще ви свържат с работодател.В строителствто постоянно се търсят хора,там не може да нямат.за първо време,е според мен е ок.
Последна промяна juventus на 2 Септември 2018, 19:33:34, променена общо 1 път

cokeman

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот juventus » 2 Септември 2018, 19:23:12

]

cokeman

juventus
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 2 Септември 2018, 19:45:00

cokeman написа:.. в Европа има не малък брой корабостроителници, които в днешни дни са сравнително лесни за откриване и осъществяване на контакт. Съсредоточени са в Германия, Франция, Холандия, Норвегия, Финландия, Полша, Румъния и т.н., така че, ще се насоча към тези в Холандия..

Разгледай ги например тия:
http://www.schegro.com/en/

http://www.debinnenvaart.nl/binnenvaart ... st=motoren

https://boot-holland.nl/wp-content/uplo ... slijst.pdf

https://www.meyerwerft.de/de/meyerwerft_de/index.jsp

http://www.boatcenter.fi/homepage/axopar.php

А това е на немски. Става дума за круизните лайнери. Преведи си го евтл. през гоогле.
Те навлизат сериозно на пазара, както и търсенето от страна на хората не е слабо.
http://kreuzfahrt-magazin.info/neubauten-2019.html

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
cokeman

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 2 Септември 2018, 20:10:55

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
cokeman

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот cokeman » 2 Септември 2018, 22:40:07

Здравейте,

Изключително съм ви благодарен за изчерпателните отговори и информация относно търсене на работа и първоначално установяване в Холандия. Както казвате, данъците са високи, но това че се такива сигурно си има и преимущества, ако не на момента то в бъдеще. Все още имам известно време, докато стартирам преместването, така че ще си уплътня времето с търсене на допълнителна информция по дадените насоки.
cokeman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот topalhasan » 3 Септември 2018, 08:05:58

cokeman написа:Здравейте,

Изключително съм ви благодарен за изчерпателните отговори и информация относно търсене на работа и първоначално установяване в Холандия. Както казвате, данъците са високи, но това че се такива сигурно си има и преимущества, ако не на момента то в бъдеще. Все още имам известно време, докато стартирам преместването, така че ще си уплътня времето с търсене на допълнителна информция по дадените насоки.

Един съвет - преди да подпишеш джоб офертата , пресметни добре какво ще е нетното ти възнагарждение, дори и брутното да изглежда на пръв поглед приемливо. Наистина данъците са малко по-ниски от тези в Германия, но въпреки всичко не забравяй че при бруто 70 к годишно, ще получаваш чисто едва около 3.6 к месечно, а при 50 к годишно - 2.8к месечно, с които не виждам как би се справил в голям град примерно...

Има редица калкулатори в нет-а.
https://thetax.nl/year=2018&startFrom=Y ... ice=normal

"Предимствата" за които говориш, понякога излизат доста солено ... :mrgreen:
Аватар
topalhasan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот bknf » 8 Септември 2018, 14:17:28

cokeman написа:Все още имам известно време, докато стартирам преместването, така че ще си уплътня времето с търсене на допълнителна информция по дадените насоки.

Миналата седмица мина един панаир. Фирми/ организации, свързани със производството на кораби.
Не е в Холандия, но може и да ти свърши работа.
https://www.smm-hamburg.com/die-messe/a ... g=0;v_fg=0
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот VanessaG » 25 Септември 2018, 11:12:24

Има много трудови борси, където се прелага работа. Можете също да разгледате обявите из сайтовете https://job-is.blogspot.com/2018/09/balgari-v-niderlandia.html . Не знам, дали са много обявите за работа в корабния бранш, но все пак има нещо. Успехи)
VanessaG
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки