• Advertisement

(Студентска) квартира в Холандия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

(Студентска) квартира в Холандия

Мнениеот iniuta » 17 Април 2010, 01:12:10

Малко полезна информация за намирането на квартира в Холандия:

1. търпение, търпение, здрави нерви, търпение, здрави нерви ... - както е известно намирането на жилище, било то студентска стая или апартамент е доста трудно, така че наистина съветвам всички, които планират преместване тук да започнат с търсенето отрано.

Ако сте приет студент тук от университета ще ви предложат да ви съдействат за намирането на стая. Обикновено студентите се настаняват или в общежития или в частни къщи, пригодени за общежития. Всеки си има собствена стая, делите хол/кухня и санитарни помещения. Важно е да се отбележи, че стаите, осигурени от университета са обзаведени с всичко необходимо, интернетът е включен в наема, заедно с разходите за ток, вода и газ. В повечето случаи са разположени съвсем близо до университета. Потенциален недостатък да си наемете стая чрез университета е строгостта на сключения договор за наем. Повечето такива договори могат да се развалят с едномесечно предизвестие след изтичане на първите шест месеца от подписването.

Ако все пак решите да си търсите сами студентска стая, можете да се регистрирате тук и да зададете критериите си:

http://www.kamernet.nl
http://www.easykamer.nl
http://www.marktplaats.nl
http://www.kamertje.nl
http://www.kamer.nl
http://www.kamerplanet.nl

Недостатъците са няколко: всичко е на холандски; сайтовете са платени и не всички приемат разплащане с кредитна карта; 99 % от стаите са необзаведени
Уточнявам, че това не са агенции за недвижими имоти, а просто сайтове за обяви, пуснати или от съквартирантите или от собственика.

При избирането на стая, освен Вашите си лични критерии, проверете дали с/у опцията "Inschrijving mogelijk" ( регистрация в общината възможна? ) пише "Ja". Ако пише "Nee" означава, че няма да можете да се регистрирате в общината на този адрес, тоест холандските власти, банката, мобилният оператор, университета и изобщо никоя институция няма да има връзка с Вас. Адресната регистрация е задължителна и може да си навлечете доста проблеми, ако не я направите.

След като си харесате стая имате опция да се свържете с подателя на обявата, най-често по електронната поща. Повечето изискват снимка, мотивация защо искате да живеете точно там и кратка информация за вас самия. Ако Ви одобрят "по документи", ще Ви поканят на т.нар. kijkavond. Това е един вид опознавателна среща, Вие да видите стаята и съквартирантите, и те да видят Вас и да Ви разпитат що за птица сте.

Успех в търсенето и ... търпение, търпение, здрави нерви, търпение, здрави нерви
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Re: (Студентска) квартира в Холандия

Мнениеот daf7 » 2 Май 2011, 19:48:25

Аз писах вече в друга тема, но и тук да отбележа - приет съм в Маастрихт и си търся евтина квартира, а защо не и съквартирант ;-) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот iniuta » 2 Май 2011, 21:29:10

daf7 написа:Аз писах вече в друга тема, но и тук да отбележа - приет съм в Маастрихт и си търся евтина квартира, а защо не и съквартирант ;-) .

Здравей daf7,

Поздравления за приема ти!
Ситуацията с квартирите е доста тегава, особено в малък град като Маастрихт. Няма ли вариант да подадеш документи за общежитие?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daf7 » 3 Май 2011, 06:35:25

Ами доколкото разбрах общежития няма, а това което предлагат от унито е мн. скъпо - 350 евро. Ако мога да си деля разходите ще е добре, но май това е цена на човек :-k . Много е.
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 3 Май 2011, 08:19:32

Да, 350Е е наема за един човек, друг е въпроса дали консумативите са включени ...

По-горе съм дала няколко сайта за обяви, реално под 250-270Е/човек едва ли ще намериш нещо прилично, още повече, че за момента търсиш от България, а не си на място.

Сещам се, че може би във Facebook има група на българите, приети в Маастрихт или изобщо на новоприетите студенти там. Можеш да пуснеш обява и там и евентуално да си наемете заедно къща.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daf7 » 4 Май 2011, 15:51:41

Благодаря ти за отговора и за поздравлението. Очаквах темичките да се раздвижат малко, нооооо... Да и във Фейса ще пробвам. А иначе това е цена за всичко, но пак е скъпо. Да знаеш има ли възможности в 1 двойна стая да си деля разходите? Така ще е по-приемливо. Дано се включи някой друг приет в Маастрихт.
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 4 Май 2011, 19:20:01

За официална опция да си делите стая с някого не съм чула, което разбира се не значи, че няма такава. Със сигурност с холандец няма да стане, защото те страшно много си ценят личното пространство. Всичките ми приятели и познати от университета живееха или в общежитие със самостоятелна стая или в т.нар. studentenhuizen ( голяма къща с 5-6 спални, обща кухня и санитарни помещения).

Вариант за по-евтини квартири са околните на града села и по-малки градчета, например Weert, Roermond и особено Sittard. Влаковият транспорт е доста добре развит, не би било проблем да се пътува.

off topic: адски ти завиждам за Маастрихт, това ми е най-най-любимия град в Холандия :blob4:. Уни-то, въпреки че е сравнително "младо", доста бързо набира скорост и само хубави неща чувам за него.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daf7 » 5 Май 2011, 09:23:28

Благодаря :) . Младо, младо, колко да е младо - на 35 години стана тази година ;-) . Е, не може да се сравнява с Лейден, но все пак. И аз мисля, че е добър избор, а и града е хубав.
За малките градчета също проучих, но транспорта нали е скъп? То ще е едно и също, ако пътувам всеки ден с влак. Има квартири и в Белгия, но положението е същото ](*,) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 5 Май 2011, 14:01:10

Ако решиш да живееш извън Маастрихт, можеш да си вземеш годишна карта за влаковете с 40% намаление след 9 сутринта. От Sittard примерно ти излиза 4.80Е отиване и връщане, с намалението. Дали те устройва вече е отделен въпрос...

Дано успееш да си намериш нещо подходящо, стискам палци!
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Квартира или общежитие в Амстердам

Мнениеот qwerty001 » 28 Май 2011, 09:46:59

Здравейте. От септември започва магистратурата ми в University of Amsterdam. От университета ми предлагат да ми намерят общежитие, но цените ми изглеждат доста високи #-o . Прегледах сайтовете за квартири и намирам сравнително на поносими цени и се чудя дали е по- добре да съм на квартира или на общежитие? Ако някой живял в Амстердам може да даде съвет ще е супер :-k
qwerty001
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 28 Май 2011, 10:32:43

Здравей qwerty001,

Най-напред честито за магистратурата!

Няма еднозначен отговор на въпроса къде е по-добре да се живее - на квартира или на общежитие. Ако си на общежитие много по-бързо ще си намериш среда, стаята ти ще е обзаведена, най-вероятно ще живееш близо до факултета и няма да се налага да пътуваш много и т.н. От друга страна, ако си на квартира ще живееш или сам или със значително по-малко съквартиранти. Ще имаш малко повече самостоятелност. Зависи кое е по-важно за теб ;)

Лично аз в началото, когато заминах, исках да съм на общежитие и да съм сред много хора. Малко по-късно вече ми беше писнало от непрестанни купони, гости, непознати в кухнята в събота сутрин и се изнесох в самостоятелно жилище.

Аз минах през одисеята на търсене на квартира в Амстердам преди известно време. Бях на място и ми беше ми изключително трудно да намеря хазяйн, който да се съгласи да се регистрирам на адреса. Това е характерен проблем за Амстердам, в другите градове не е толкова разпространено. Правят го, за да избегнат данъчното облагане в/у наема. Само че, както съм писала по-горе, адресната регистрация в Холандия е абсолютно задължителна и не е оферта да нямаш ...

Здрави нерви ти пожелавам и успех с търсенето!
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daf7 » 9 Юни 2011, 17:42:31

Здравейте отново. Искам да попитам - някой наясно ли как точно работи този сайт http://kamernet.nl? Не ми е ясна схемата по която точно работят, сигурен ли е и т.н Ако някой го е ползвал, моля да помогне ;-) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 9 Юни 2011, 18:52:55

Аз два пъти си намерих квартира точно с kamernet.nl. Сайтът е сигурен, не е агенция, а просто онлайн платформа, където хазяйте или самите наематели пускат обява за търсене на съквартиранти.

Функционира по следния начин:

- Регистрираш се
- Избираш си опция за членство. Има 2 варианта - предплатено или Premium.
Предплатеното ти дава право на 1 /10 / 20 /30 отговора на обяви. Цените са съответно 3.5Е / 17.95Е / 24.95Е / 29.95Е.
Premium членството ти дава право да отговаряш на неограничен брой обяви в рамките на 1/ 2/ 3/ 6 месеца. Цените са съответно 19.95Е/ 29.90Е/ 39.75Е/ 59.70Е.
- След като си платиш ще имаш пълен достъп до услугите на сайта. Ще можеш да гледаш снимки на квартирите, ще имаш и връзка с наемодателите.
- Когато си харесаш стая/къща, пишеш ЛС или е-мейл на наемодателя и чакаш обратна връзка. Много е важно да се представиш обстойно в писмото - кой си, какъв си, студент ли си, какво учиш, защо искаш да живееш там. Все едно мотивационно писмо пишеш :) Добави си и снимка, помага.
99.9 % от наемодателите там са холандци, на всяка цена ще искат да те видят преди да ти дадат стаята, така че ще ти е доста трудно, ако действаш от България.

Успех!
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daf7 » 10 Юни 2011, 10:29:02

iniuta :flower: . Благодаря :) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот qwerty001 » 18 Юни 2011, 08:37:49

И аз благодаря за информацията :) До сега живеех в Студентки град в София и малко ми е писнало от общежития. Но същевременно не ми се занимава с необзаведени стаи и психясали хазяи :rr: Общежитието някак си ми изглежда мааалко по- сигурно :) Дано успея да хжана сроковете 8-[
qwerty001
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец