• Advertisement

Кола с български номера в Холандия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Кола с български номера в Холандия

Мнениеот boyko123 » 4 Октомври 2015, 22:39:22

Да я докараш може без проблем, но след като влезе тук си длъжен да ѝ плащаш данъците, ВРМ включително. След като си година в Холандия си очевидно резидент. Данъци се дължат дори и ако не си собственик на колата, а просто разполагаш с нея (да речем дал ти я е приятел, примерно). Можеш да си направиш оглушка и да чакаш да те хванат, но като (ако) те хванат, ще си поискат данъка от датата на адресната ти регистрация (!) в Холандия, плюс до 50% глоба. В такива случаи данъчните приемат, че имаш колата откакто си дошъл в Холандия; ако не е така, ти си длъжен да го докажеш.

Има едно положение, че ако изнесеш колата в рамките на 3 години след като си я внесъл и си платил ВРМ, може да си получиш част от платения данък обратно - но за това ти трябва съвет от специалист. Има фирми, които помагат при внос на коли, те могат да ти кажат повече по въпроса. Потърси auto importeren и ще излязат доста.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот mariyal » 18 Май 2016, 16:48:49

А каква е процедурата по закупуване на кола в Холандия за резиденти тук? Трябва ли да се сменя шофьорската книжка с холандска? Благодаря!
mariyal
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 18 Май 2016, 22:10:18

Процедурата е много проста - плащаш, вземаш колата, регистрираш я на твое име и караш :)

Българската шофьорска книжка може да се използва в Холандия до 10 или дори 15 години след издаването ѝ (в зависимост от годината на издаване), ако през това време е валидна. След този период формално си длъжна да я смениш с холандска. Не се държи изпит, просто се сменя.
https://www.rdw.nl/englishinformation/P ... lands.aspx

При купуване на кола от дилър или автокъща обикновено те се грижат да я регистрират на твое име. При покупка от частно лице отивате двамата (продавача и купувача) в някой пункт на PostNL, попълвате едни бланки и готово. Може да се прехвърли собствеността и онлайн, но не съм пробвал
https://www.rdw.nl/Particulier/Paginas/ ... Auto/Kopen

Важно е да се отбележи, че номерата на колата в Холандия не се сменят при покупко-продажба - те вървят с колата, не със собственика. Също е важно да застраховате колата още от деня на покупката. Застрахователи колкото искаш - потърси autoverzekering.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Dada-14 » 20 Май 2016, 20:04:55

мога само да добавя-ако нямаш холандска шофьорска книжка,при прехвърлянето в RDW искат освен лична карта и uittreksel uit de Basisregistratie Personen (BRP),който може да се поръча оnline или със среща от общината и се плаща 6/12е. А и да не е по-стар от 3 месеца.......Ако бъркам нещо някой да ме поправи.....

Потребители благодарили на автора Dada-14 за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот DAVE » 15 Юни 2016, 19:41:28

Още някой въпроси по темата. Понеже през Август мисля да мина по процедурата за освобождаване от BMP.
1. "Bewijs van uitschrijving uit uw woonplaatsin het buitenland". Това задължително ли е?
2. Трябва ли Личната карта и талона на колата да са преведени?

Ако се сетя нещо друго ще питам.
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот stzbg » 24 Септември 2017, 08:53:13

Здравейте!
Работя в Холадия от март месец с BSN с бг адрес(временен). До края на месец май работих за Холандска агенция, но нейните жилища бяха в Германия и всеки ден прекосявах границата до Venlo, за да отивам на работа(не исках да ползвам транспорта на агеницята) и така до края на май с моята кола(с БГ номера).
Месец юни се върнах в България, за да си взема изпитите - студент съм.
Месец юли се върнах в Холандия(в Ротердам) и веднага след 2 дни почнах работа, но през това време колата не е напускала Холандия(оставих я при роднини). Договорът ми е до януари 2019г., ФАЗА "А".(това според мен не е никакъв сериозен/дългосрочен договор).
Преди да направя труд. договор, звънях на Община Ротердам да ги питам дали след връщането ми тук, съм длъжен да си направя вече адресна регистрация в Холандия, като им обясних, че на всеки 3 месеца като студент, се връщам в България и отговорът им след 5 минути музика, беше НЕ и този ред мисли длъжен ли съм да плащам здравна в Холанция?
Но сега остава въпроса за автомобила!
Като студент мога ли да си карам спокойно автомобила в Холандия без да плащам NL данък и застраховка с този договор?
Поздрави, Мануил.
stzbg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот zlateto » 24 Септември 2017, 09:34:21

На всеки 3 месеца, ще рече, че 4 месеца от годината прекарваш в БГ, 8 месеца в Холандия.

Ако пребивавате постоянно в дадена страна членка, но прекарвате в друга страна от ЕС по-малко от 6 месеца, не се налага да регистрирате колата си или да плащате каквито и да е данъци за регистрация там — тя ще остане регистрирана във вашата страна на пребиваване. Ако се премествате в друга страна от ЕС, възнамерявайки да останете там повече от 6 месеца, и вземате колата си, ще трябва да я регистрирате и да плащате съответните данъци и такси в тази страна.

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... tbox-uid-0

Освен това ти не си студент в Холандия и работиш:

Ако пребивавате в друга страна и единствената причина за това е да учите, можете да използвате колата си, без да я регистрирате или да плащате данъци там, докато сте записан в местно учебно заведение. Ако обаче започнете да работите по време на престоя си там като студент, трябва да регистрирате колата си в тази страна.

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... tbox-uid-0

Ако живеете или работите в Нидерландия, тогава по закон сте задължен/а/ по своя инициатива да сключите нидерландска здравна застраховка. Даже и когато вече имате здравна застраховка в държавата по произход, трябва да сключите здравна застраховка в Нидерландия.

http://www.mfa.bg/embassies/uploads/files/14webvers.pdf
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
kolata
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот juventus » 24 Септември 2017, 22:58:25

Холандските власти не ги интересува,колко време прекарваш в бг и колко в Холандия.Тях ги интересува да ли имаш адресна регистрация в Холандия.Ако имаш такава, веднага от ден първи си длъжен да сключиш здравна застраховка,както и да си регистрираш колата в данъчните.Това е със сигурност.А ако адресната регистрация ти е в Германия, но работиш в Холандия и те се налага всеки ден да се предвижваш с автомобил на територията на Холандия,вади се разрешително от данъчните,което официялно те освобождава от данъци в Холадния.Има много немци и белгиици,които работят в NL и всеки ден си бръмчат с колите на холандска територия та поради тоя факт съществуват такива разрешителни.За тези разрешителни обесняваха по холандската телевизия преди около 4-5 години понеже много хора започнаха да карат с чужди номера в Холандия за да избекнат холандските пътни данъци (които са ,,с голямата резачка,,) ,най-вече поляците работещи в Холандия.Но това за тези разрешителни звънни най-добре на 0800 0543 което е тел на данъчните и си обясни казуса те най-добре ще ти обеснят как седят нещата.Информирай се о време,защото ако караш с бг номера рано или късно ще те спрат холандската полиция,и ако не си 100% наясно как седат нещата законово за твоя случей, може след две седмици да получиш неприятно писмо от данъчните за ,,опит за измама с пътни данъци,, като глобата е между 500 и 2000 евро плюс начислени пътни данъци със задната дата.После няма отърване,освен да си прекратиш трудовия договор и да се прибереш по живо по здраво в бг,другия вариянт е да обжалваш това тяхно решение,но жалбите ги разглежда директора на данъчните и нали се сещаш колко е шанса да ти уважи жалбата.
juventus
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот stzbg » 27 Септември 2017, 00:09:52

juventus написа:Холандските власти не ги интересува,колко време прекарваш в бг и колко в Холандия.Тях ги интересува да ли имаш адресна регистрация в Холандия.Ако имаш такава, веднага от ден първи си длъжен да сключиш здравна застраховка,както и да си регистрираш колата в данъчните.Това е със сигурност.А ако адресната регистрация ти е в Германия, но работиш в Холандия и те се налага всеки ден да се предвижваш с автомобил на територията на Холандия,вади се разрешително от данъчните,което официялно те освобождава от данъци в Холадния.Има много немци и белгиици,които работят в NL и всеки ден си бръмчат с колите на холандска територия та поради тоя факт съществуват такива разрешителни.За тези разрешителни обесняваха по холандската телевизия преди около 4-5 години понеже много хора започнаха да карат с чужди номера в Холандия за да избекнат холандските пътни данъци (които са ,,с голямата резачка,,) ,най-вече поляците работещи в Холандия.Но това за тези разрешителни звънни най-добре на 0800 0543 което е тел на данъчните и си обясни казуса те най-добре ще ти обеснят как седят нещата.Информирай се о време,защото ако караш с бг номера рано или късно ще те спрат холандската полиция,и ако не си 100% наясно как седат нещата законово за твоя случей, може след две седмици да получиш неприятно писмо от данъчните за ,,опит за измама с пътни данъци,, като глобата е между 500 и 2000 евро плюс начислени пътни данъци със задната дата.После няма отърване,освен да си прекратиш трудовия договор и да се прибереш по живо по здраво в бг,другия вариянт е да обжалваш това тяхно решение,но жалбите ги разглежда директора на данъчните и нали се сещаш колко е шанса да ти уважи жалбата.

Аз адресна регистрация в Холандия нямам! Имам BSN номер от март месец с адрес в България, но все още работя с него. Когато звънях по телефона на общината да ги питам трябва ли пак да дойда да направя нова регистрация с презумцията, че съм студент в моята страна и че на всеки 3 месеца се връщам в България, те ми казаха, че не е нужно да правя нищо и че мога да продължавам да с тази рег-я.

И тук сега се получава омаг. кръг... Аз искам да плащам данъци и застр. за кола с холанд. рег-я, но не мога, защото нямам адрес в Хол-я?
](*,) ](*,) ](*,)

Дори ще се преборя за такова разрешително, въпреки че живея на 2 500км. :D
stzbg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот juventus » 27 Септември 2017, 01:55:25

stzbg написа:Дори ще се преборя за такова разрешително, въпреки че живея на 2 500км. :D

Само не разбрах как точно всеки ден ходиш на работа от 2500км. до Ротердам с колата :rr:? А и данъчните едва ли биха се вързали на такава версия :)

Успех!
juventus
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот zlateto » 27 Септември 2017, 05:45:55

stzbg написа:Аз адресна регистрация в Холандия нямам! Имам BSN номер от март месец с адрес в България ...

Но той е валиден за 4 месеца, след това трябва да се регистрираш като резидент в общината по местоживеене.

:arrow: Регистрация на нерезиденти
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот pepone » 8 Януари 2018, 10:38:48

Каква е последицата да имаш BSN и да си нон-резидент?
Питам понеже искам да си ползвам колата първоначално 3-4 месеца без да и сменям номерата, после да я върна в БГ и да си взема бензинова с холандски номера. Имам записан час от фирмата, в която ще почвам след около месец за BSN в общината, като жилището ще ми е осигурено от тях за 1 месец.
Въобще възможно ли е да вземеш BSN без адрес в Холандия, и двете неща различни ли са - BSN и адресна регистрация?

Ще имам ли проблем за отваряне на банкова сметка , ако съм нон-резидент, но имам BSN?
Ще може ли жена ми в този 3-4 месечен период да вземе също BSN или не и е нужно първоначално, това означава ли че не може да си направи здравна застраховка(ако няма BSN,тя ще гледа така или иначе детето, което е много малко все още.)?

Можеш ли да се запишеш при личен лекар без адресна регистрация, но с BSN?
И финално, как се променя статуса от нон-резидент на такъв, който има адрес там?
Благодаря предварително за отговорите на тези въпроси.
pepone
Нов потребител
Нов потребител

Предишна

Назад към Новобранец