• Advertisement

Документи за адресна регистрация и работа

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот nasko70 » 22 Декември 2013, 19:03:46

Здравейте,
Искам да помоля, всички които са наясно ,относно необходимите документи за всеки дошъл в Холандия и желаещ да работи.
Тип на документа,от къде се вади,предполагаеми пречки. Също така , линк към официален документ, който всеки би могъл да цитира на евентуален работодател .
Благодаря на всички отзовали се. :) #-o

Потребители благодарили на автора nasko70 за мнението:
stan7
Рейтинг: 4%

Аватар
nasko70
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 4 пъти

Re: Документи за адресна регистрация и работа

Мнениеот boyko123 » 13 Януари 2014, 22:22:25

След тежката нощ на Бъдни Вечер срещу Ивановден, се наканих да пиша ;)

Наско, доколкото знам, краткият отговор на този въпрос е "документ за самоличност и BSN". Това за работа на трудов договор. Съгласно закона всеки работодател е длъжен да притежава коипе от документа за самоличност на работника и неговия BSN. BSN-a (Burger Service Nummer) e нещо като Българското ЕГН, и се използва освен всичко друго и да ти удържат данъци ;). Преди се казваше SoFi nummer (Sociaal & Fiskaal nummer).

Въпросният BSN се издава от кметството (gemeente), за чужденци при първоначална адресна регистрация в Холандия. Т.е. за издаване на BSN е необходима адресна регистрация в Холандия.

За документите за адресна регистрация слагам отделен пост по-долу.

Това е информация за BSN от официалния сайт на правителството на Холандия (на холандски):
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen ... nummer-bsn
И как се издава на чужденци (пак оттам):
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen ... ijven.html
И нещо на английски по въпроса от кметсвото на Хага (Den Haag):
http://www.denhaag.nl/en/residents/to/B ... er-BSN.htm

Имаше идеи от кметствата на Хага и Ротердам да не приемат адресна регистрация от българи и румънци, ако нямат гарантиран доход. По този повод социалният министър им напомни да се придържат към закона :). Има обаче законно положение което дава право на кметствата на големите градове да отказват адресна регистрация на хора без определен минимален доход в определени квартали - за да се избегне създаването на "гета". Това са обикновено най-бедните квартали.

По мои наблюдения в Енсхеде няма проблеми с адресната регистрация и BSN, макар че понякога проверяват на адреса преди да те регистрират.

По въпроса за разрешителното за работа (TWV, Tewerkstellingsvergunning) е писано много, но ситуацията е проста - TWV за българи след 1.1.2014 не е необходимо. Точка :-). Ето препратка пак към официалния правителствен сайт:
http://www.antwoordvoorbedrijven.nl/reg ... vergunning

За пълнота, валидни документи за самоличност в Холандия са:
1) Холандски паспорт или лична карта
2) Паспорт или лична карта издадени от страна в ЕС (вкл. България)
3) Паспорт от страна извън ЕС, в комбинация с разрешение за престой в Холандия (не е интересно за нас)
4) Холандска (само!) шофьорска книжка

На хората които планират да поживеят по-дълго време тук, препоръчвам да си сменят българската книжка с холандска - ще минете за холандци на много места, без да задават въпроси :).

Освен това много работодатели изискват холандска банкова сметка, за да превеждат заплатата, макар да не е задължително по закон. Но с подписан трудов договор и адресна регистрация повечето банки ще ви лапнат като топли клиенти ;).

Това е от мен... Успех!

П.П. За работа като самонает и откриване на фирма е писано в други теми, там промени няма
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
daisymmvelingrad
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Re: Отваряне на трудовия пазар -Документи

Мнениеот boyko123 » 4 Февруари 2014, 14:29:30

@nasko70, как върви "убеждаването" на работодателите и другите институции?

А има ли някой от четящите, който е назначен на трудов договор след 1.1.2014? Споделете наблюдения, това е нова ситуация, ще е интересно на много хора. И лично на мен също :).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 22 Февруари 2014, 03:09:34

Още малко по въпроса за убеждаване на работодателите в Холандия, че на българските граждани не е необходимо разрешение за работа (TWV) - ако все още някои се съмняват :)

Това е официално съобщение на сайта на имиграционната служба на Холандия (IND), в което се казва ескплицитно, че изискването за разрешително за работа отпада:
https://ind.nl/organisatie/nieuws/Pagin ... markt.aspx
Същото на английски
https://ind.nl/EN/organisation/news/Pag ... arket.aspx

И отворено писмо от същата служба до работодателите и други заинтересовани служби, с подобно съдържание (само на холандски):
https://ind.nl/Documents/Open%20brief.pdf
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Deborra1 » 11 Юни 2014, 10:37:33

Здравейте =;
С приятеля ми заминаваме за Холандия Еммен и искам да ви попитам освен превод и легализация с печат апостил на актовете ни за раждане,какви други документи трябва да подготвим,за да намерим работа,квартира и да се регистримае в общината?
Благодаря педварително :)
Хубав и усмихнат ден :flower:
Deborra1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 11 Юни 2014, 14:46:58

@Deborra1, преместих питането в тази тема, защото вече е писано тук по въпроса, особено за документите за работа.

Сега малко по-подробно за адресната регистрация в общината. Правилата могат да варират донякъде в зависимост от общината, но като цяло необходимите документи са:

1) Валиден документ за самоличност, описани са по-горе. Тъкмо вчера и днес обсъждахме във форума, че старите БГ лични карти (от преди 2010) не са в официалната база от данни на ЕС и някои институции може да се усъмнят във валидността им. Препоръчвам ви новите лични карти, особено ако ще оставате по-дълго тук. А според мен лично паспортът е най-добрия вариант, може да се прескочи и до Дубай ;), но това си е лично мнение.

2) Доказателство за живеене на адреса. Може да бъде:
а) нотариален акт за покупка на жилище :)
б) договор за наем. Когато наема е от частно лице (не от корпорация, woningcorporatie) някои общини искат допълнителна декларация от наемодателя, на стандартна бланка от общината
в) декларация от живеещите (и регистрирани) в момента на този адрес че ви приемат да живеете при тях. Използва се ако се настанявате при някого - роднини, гадже, приятели и пр. Обикновено е стандартна бланка на общината, но някои общини искат деклариращия да се появи лично с вас.

3) Акт за раждане, преведен и заверен с апостил, или издаден директно на холандски, английски, немски или френски. Не знам как стои въпроса с "многоезичните" български документи, имаше дискусия тук, но май никой не сподели мнение от първа ръкa

4) Ако имате деца, актовете за раждане на децата - по същия начин.

5) В някои квартали в някои общини се изисква допълнително разрешение за регистриране, което се основава на доходите ви. Целта е да не се получават "гета" от струпване на хора с ниски доходи или въобще без. Тези ограничения се налагат в сравнително бедните и имигрантски квартали в големите градове. Доколкото виждам, Emmen няма подобни зони.

Макар че не e задължително, бих ви препоръчал да имате под ръка удостоверение за брак, ако сте женени, или удостоверение за гражданско състояние от БГ, че не сте. Може да ви потрябва ако решите в един момент да се регистрирате официално като партньори в Холандия (geregistreed partnerschap), или просто като фискални партньори (fiscaal partners) за данъчните.

Самата регистрация в повечето общини се извършва само лично, т.е. и двамата (и евентуално децата) трябва се появите на място.

Общината има право да провери дали наистина живеете на посочения адрес, преди да ви издаде окончателна адресна регистрация. Понякога го правят - идват и звънят на вратата. Наплашили са се от фиктивни регистрации и източване на социални плащания.

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
daisymmDeborra1
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 11 Юни 2014, 14:54:13

По отношение на документите, които може да ви трябват при търсене на работа - холандските работодатели не са маниаци на тема документи, общо взето вярват на написаното в CV-то и на личното си впечатление от вас :). Изключение правят регламентираните професии - лекари, експерт-счетоводители и пр.

Във всеки случай е хубаво да имате преведени дипломите от досегашното ви образование и евентуални сертификати от завършени курсове. Препоръки от предишни работодатели (на които немците държат) тук не са особено често явление. За по-конкретна информация - питайте.

Пак успех!

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
Deborra1

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Deborra1 » 11 Юни 2014, 20:47:53

Благодаря :flower:
И съжалявам,че повторих темата =P~
Скоро ще пиша отново!
Deborra1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 11 Юни 2014, 20:54:19

Не се притеснявай за повторението, то помага да организираме информацията по-добре. И аз се чудя каква по-ясна структура да измисля... ама и да е малко разхвърляно, чети и пиши :).

Дано да ви хареса Emmen, никога не съм минавал оттам.

И малка добавка за вашия случай специално, като се регистрирате в общината, носи някакъв документ че си записана студентка във въпросното учебно заведение, където си. Да не се чудят за какъв дявол си в Холандия ;).
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот belev75 » 4 Септември 2014, 23:13:17

Здравей boyko. Исках да ти пиша лично съобщение ,но тъй като съм нов тук, не мога да пиша лични съобщения.Предстои ми сменяне на квартирата и новата има договор в които има някои неясни неща и бих благодарен за малка помощ. може ли някъде да ти пратя този договор за да го погледнеш. Благодаря предварително
belev75
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот boyko123 » 5 Септември 2014, 07:27:19

Имаш ЛС :)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот hambarlieva » 9 Октомври 2014, 12:51:26

Документите за адресна регистрация ги разбрах, въпроса ми е - можем ли да си търсим работа в Холандия докато сме още в Бг или трябва да дойдем да се регистрираме (BSN) и тогава да започнем с търсенето?
hambarlieva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот boyko123 » 9 Октомври 2014, 13:12:15

Спокойно можете да си търсите работа от България. В най-добрия случай дори може да се сключи договор, преди още човек да се е преместил в Холандия. BSN номера е нужен при започване на работа, не при подписването на договора. Също така ако идвате за по-малко от 4 месеца - да речем за интервю, или за "проучване на обстановката" - не ви е необходима адресна регистрация.

Успех!

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
hambarlieva

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот hambarlieva » 9 Октомври 2014, 13:26:08

boyko123 защо не мога да ви пиша ЛС?
hambarlieva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот boyko123 » 9 Октомври 2014, 13:38:28

Защото личните съобщения се "включват" след като човек понапише туй-онуй из форума :). Идеята е да се обменя информация колкото се може повече публично. Ако имаш спешен личен въпрос, кажи, че е така, ще ти изпратя координати.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Новобранец