• Advertisement

Квартира от държавата

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Квартира от държавата

Мнениеот stan7 » 9 Август 2015, 18:49:31

Има ли такава възможност за студенти например?
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Квартира от държавата

Мнениеот iniuta » 9 Август 2015, 19:31:40

Би ли пояснил въпроса? Държавата да се ангажира с намирането на квартира; да ти предостави социално жилище или да получиш някаква социална помощ за да те подпомогне в плащането на наема? И въпросът ти касае ли икономически активен човек, плащал/щ данъци в страната и останал временно без работа?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 10 Август 2015, 19:36:52

Защо започва да ми се струва, че форума се превръща на зов за помощ за прекарай системата.

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
max
Рейтинг: 4%

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот stan7 » 11 Август 2015, 10:36:50

Rashkov1 написа:Защо започва да ми се струва, че форума се превръща на зов за помощ за прекарай системата.

Моля ти се, ако не си запознат, не ми изкривявай темата!

iniuta написа:Би ли пояснил въпроса? Държавата да се ангажира с намирането на квартира; да ти предостави социално жилище или да получиш някаква социална помощ за да те подпомогне в плащането на наема? И въпросът ти касае ли икономически активен човек, плащал/щ данъци в страната и останал временно без работа?

За какво става въпрос. Наемодателката ми твърди, че е получила жилището от държавата, тъй като е студентка. Тя в момента учи. Веднага отбелязвам, че не е холандка. Понеже никъде не бях чел за такава възможност просто реших да попитам.
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 11 Август 2015, 18:46:40

Аз разбирам на бате Рашо емоциите, че се посъбраха теми от типа на "как да излъжа бюрото по труда" (леко перефразирана тема от друг форум ;) ), та тук stan7 "опра пешкира" заради обикновен въпрос :). Всъщност няма лошо човек да знае на какво има право (все едно дали го използва или не), обаче в случая аз не знам за такава "квартира от държавата".

Има няколко неща, които се доближават до това:
1. На хората, на които е предоставено убежище (политическо или друго) държавата наистина урежда квартира за известен период от време - не знам колко дълго. Но се съмнявам това да е случая на наемодателката ти.
2. Някои университети имат общежития - този в Енсхеде (Twente University) например има цял кампус. Но и други използват разни сгради (напр. бивши манастири ;)) за общежития. Услугата се заплаща, естествено, но все пак университета (или фирма, която е наел) урежда мястото. В повечето случаи обаче става дума за стаи, рядко за нещо като гарсониери.
3. Има "социални жилища" (sociale woningen), които обикновено са собственост на т.нар. woningcorporaties, жилищни корпорации, които са длъжни да се подчиняват на определени държавни правила при отдаването на социални жилища под наем. За да наеме човек такова жилище трябва доходът му да не е висок и оттам нататък има куп критерии за "приоритизиране" на чакащите. За социалните жилища в много случаи държавата плаща част от наема (т.нар huursubsidie). В големите градове се чака често с месеци и даже години за такова жилище. За конкретните условия човек може да се информира от съответната корпорация.

Не знам хазяйката ти какво има предвид, ако измъкеш нещо, дето не знаем, пиши смело :).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
stan7
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот stan7 » 1 Декември 2015, 11:16:02

Здравейте отново,
в моя случай се оказа, че жилището е социално. :)
Хазяйката ми е емигрирала в Холандия чрез някакви междуправителствени програми и като студентка явно е била привилегирована по отношение придобиване на социално жилище.

Сега реших и аз да кандидатствам за такова жилище. Очаквайте нова тема в близките дни. :mrgreen:
stan7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 1 Декември 2015, 13:48:07

Хайде голям и бърз успех с жилището и пиши смело :). Радвам се да те "видя" пак.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Назад към Новобранец