• Advertisement

Има ли някой в района на Zwolle?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Има ли някой в района на Zwolle?

Мнениеот DAVE » 4 Април 2016, 10:22:15

Здравей те има ли някой в района на Zwolle?
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Има ли някой в района на Zwolle?

Мнениеот boyko123 » 4 Април 2016, 11:17:27

Какво ще го правиш? ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот DAVE » 4 Април 2016, 12:48:08

От следващия месец почвам работа там и искам да поразпитам някой неща.
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 6 Април 2016, 15:56:14

Че ти не се ли беше запътил към Leeuwarden? :mrgreen:

Zwolle е "столицата" на провинция Overijsel, където е и "наше село" Enschede. Зволе минава за консервативен и спокоен град за големината си, със сравнително ниска престъпност. Традиционната християнска (протестантска) партия CU (ChristenUnie), които средно в Холандия имат по около 5% и по-малко, в Зволе са най-големи с 19%. Английския върви добре, в общината също можеш да се оправиш на английски и са доста експедитивни, за разлика от други места.

Градът има запазен исторически център и удобни транспортни връзки с цяла Холандия (влак и аутобан). По данни на живеещи и работещи там сравнително лесно се намира и квартира, но данните са от холандци, не знам доколко са меродавни ако идваш отвън...

На по-конкретни въпроси не знам дали мога да отговоря - все пак не живея там - но питай смело, може и още някой да чете...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
DAVEbelev75
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот belev75 » 7 Април 2016, 19:40:39

Здравейте. Аз живея от две години на 35км от Zwolle . С информация не знам колко бих могъл да помогна,не ходя често там,но съм на среща ,с информация , а и на място.

Потребители благодарили на автора belev75 за мнението (общо 2):
DAVEboyko123

belev75
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 12 пъти

Мнениеот DAVE » 9 Април 2016, 06:09:28

Първо мерси, че реагирате. Реално въпросите ми са по конкретно за града. Но все пак ще питам.
1. Търся си квартира на този етап малка стая каквато и да е, но по-важното е кой район да предпочета? Мисля, че южната час на града е по-добрия вариант, но не знам.
2. Като пристигна ще трябва да си открия сметка в банката, в коя е най-добре?
3. Какво интересно има за правене в Зволе?
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот DAVE » 9 Април 2016, 06:23:24

boyko123 написа:Че ти не се ли беше запътил към Leeuwarden? :mrgreen:

Да бях, но в Зволе ми предложиха по-добри условия(и бяха по - бързи) а и мисля, че е по-добра локация от Leeuwarden.
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот belev75 » 9 Април 2016, 21:10:00

Пратих Ви съобщение на лично.
belev75
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 19 Април 2016, 23:31:31

По въпроса за правенето на неща в Зволе, ако се окажеш там на 27 април имаш шанс да видиш н.в. Willem-Alexhander, крал на Нидерландия, който със семейството си ще посети града по случай деня на краля (Koningsdag) :). Зволе е известен с доста музикални фестивали (http://www.yellowtipi.nl/nederland/stad/zwolle), иначе е град като град, с кръчми, театър, библиотека, плувен басейн и сума ти колоездачни алеи :). В околността има интересни места за семейно посещение, особено с децата, като се съберете. Например в Apeldoorn (на 20-30 мин с кола) е стария кралски дворец (Palace Het Loo) и "маймунарника" (http://www.apenheul.nl)

За банката - според мен няма особено значение коя от големите ще избереш. Аз съм в ABN Amro и съм доволен, те са известни като expat-friendly, но ING и Rabobank също са ОК. Пакетите и цените им са сходни, интернет банкирането също. И трите имат много банкомати, освен това с банкова карта от (почти) коя да е банка можеш да теглиш от всички банкомати в NL без допълнителна такса. Ако мислиш да превеждаш често пари към България, провери в българската ти банка дали има значение откъде ги изпращаш. Чувал съм, че някои БГ банки имат "кореспондентна" банк в чужбина и преводите оттам за по-евтини. Личен опит нямам. Кеш тегля в България с холандската дебитна карта (Maestro) срещу 2.25 евро на транзакция.

За районите за квартира не мога да кажа. Единственото ми (лично изпатено) наблюдение е да се избягват старите сгради в центъра. Много са чаровни, но са наистина стари и (много) лошо звукоизолирани. Сума време спях с тапи в ушите в една такава къща в центъра на Deventer (което е близо до Зволе и е симпатично градче за разходка). И от други хора съм чувал същото.

Хайде пристигайте :)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот DAVE » 20 Април 2016, 05:39:15

На 1.05 пристигам. Да, и аз видях, че изтървам koningsdag. Пък и първите две седмици ще съм в Грьонинген на интензивен курс по холандски. От 14.05 съм в Зволе. За сега много трудно с квартирите, вече съм спрял да подбирам райони. Идеята ми е първите месеци да се наеме нещо малко тип стая студио. А после най-вероятно ще се наложи да ползвам makelaar за по - комфортно жилище за мен и семейството. За банката местната агентка, която ми помага ми препоръча SNS Bank (трупала ти се е някаква лихва в/у парите). А за здравните застраховки коя фирма да избера и веднага щом пристигна ли трябва да си направя?
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 20 Април 2016, 12:02:42

Доколкото разбирам, пристигаш за да работиш, а и щом са те пратили на интензивен курс (ако е от работодателя) това е знак, че са сериозни. Дотук добре :).

Хвърлих едно око на разплащателната сметка на SNS Bank, изглежда ОК. Тя е една от "системните" (основните) банки, макар и не толкова голяма като ABN, Rabo и ING. Бяха се увътрили с разни схеми със застраховки на недвижими имоти, та се наложи да ги спасява държавата, ама не са само те... Това към разплащателните сметки няма отношение.

За здравните осигуровки ще пиша по-късно, искам да прегледам някои неща.

За квартирата - мисля, че временния вариант за стая или студио честно казано е най-трудния. Търсенето е голямо, а предлагането - малко. Може би има смисъл вече да се свържеш с makelaar или woningcorporatie, и директно да търсиш семейно жилище. Не знам кога смятате да се събирате, но предполагам няма да е след 2 години ;) Тук и тук имаше подобни запитвания. Работодателят ти няма ли възможност да помогне в търсенето?
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 21 Април 2016, 12:58:01

Сега за здравните застраховки - ето малко повече информация.

В твоя конкретен случай си струва да се провери дали работодателя има колективна застраховка при някого. Също така дали бъдещият ти застраховател ще приеме жена ти с намаление като дойде :). Децата като дойдат трябва да може да се добавят автоматично и безплатно към твоята застраховка, но е добре да попиташ все пак.

Оттам нататък според мен няма съществено значение кого избираш. Чат-пат в новините излизат негативно евтините застраховки на Zilveren Kruis, заради ограничен избор на болница и дълго чакане. Аз лично съм в OHRA (http://www.ohra.nl) от години, не съм имал имал проблеми. Но те напоследък се ориентират към други застраховки, не знам доколко здравните са им приоритет и докога ще ги предлагат.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот DAVE » 3 Май 2016, 06:57:19

Здравей те. Аз съм вече тук, по - късно ще пиша по - подробно как вървят нещата, че ми е 3-ти ден и още се занимавам с bankrekening-ги, OV - chipcard и други. Имам въпрос как стоят нещата с тоарентите тука, даже по-скоро ме интересува дали може да се ползва платформата на arenabg.com (arena play)?
DAVE
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Dada-14 » 6 Май 2016, 01:02:39

Здрасти и от мен :)
По въпроса ти-аз арената я ползвам за сваляна и нямам проблеми(за play-незнам),но за замунда -използваш прокси сървър.В google изписваш bgproxy и в някой от изброените ти сайтове влизаш и изписваш сайта на замунда или други-отдалечени сървъри.
За бг телввизия мога да препоръчам bg-gledai.tv или seirsanduk.com които са безплатни,мисля че има и много други...Vвox7 да гледаш-нестава......,но има и други които тръгват.

Успех от мен :)

Потребители благодарили на автора Dada-14 за мнението (общо 2):
DAVEboyko123

Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 9 Май 2016, 12:10:38

Набързо и от мен, за "формалната" страна на нещата. Свалянето на copyrighted материал в Холандия е незаконно от 2014 г., мисля (преди не беше). Независимо от това няма досега глобен "обикновен" торент потребител - гонят "професионалните" ъплоадери. Отвреме-навреме организацията която защитава авторските права се заканва, че "може" да подгони и дребните риби, но засега са само приказки, а и въпросът стана донякъд еполитически, тъй че ще се разчуе, ако започнат.

Тъй че, за разлика от Германия, тук засега не е опасно.

@DAVE - как върви "похоландчването" ти? Cultural shock? ;)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Новобранец