• Advertisement

Имуществени въпроси след смърт

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Имуществени въпроси след смърт

Мнениеот neporastnala » 25 Август 2010, 13:40:49

Здравейте!
Омъжена сам от няколко месеца за холандец. Той планира от самото начало да дойде да живее в БГ. Аз имам апартамент в БГ, а той - каща на изплащане в Холандия.
Преди няколко дни ме попита какво ще стане с него и евентуалните ни деца един ден, ако с мен се случи инцидент, дали ще може да остане в апартамента ми. Смятате ли, че това е нормален въпрос?

red: vel...
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: нормално ли е?

Мнениеот velingrad » 25 Август 2010, 17:42:34

От една страна, толкоз рано след сватбата, може и да звучи нЕнормално. От друга, никога не е рано за подобни приготовления. На всекиго, може да се случи нещо непредвиден (не дай боже), като след това партньора остава в "небрано лозе". Мое мнение- тези неща, трябва да са ясни, колкото се може по отрано. Мога само да го препоръчам.
Пък е все пак си омъжила за него- значи му имаш доверие, или не?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: Смятате ли, че това е нормален въпрос?

Мнениеот neporastnala » 25 Август 2010, 20:00:52

Мислих, че му имам доверие. Разколебана съм.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 25 Август 2010, 22:42:11

Мисля, че холандците са доста предвидливи, така че на него едва ли му се е сторил странен въпросът, а пък ти сега се терзаеш за няма нищо. Всяка нация си има определени черти, така че не виждам нищо странно. Не се е оженил за теб заради апартамента ти, ако това те гложди. Не се шашкай, ами си живей живота!
Последна промяна daisy на 26 Август 2010, 15:25:25, променена общо 1 път
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот velingrad » 25 Август 2010, 22:47:15

neporastnala написа:Мислих, че му имам доверие. Разколебана съм.

И от какво си разколебана? Както той пита- питай и ти, какво ще да е, ако на него му се случи случка. Може и да съм фрапиращо банален, ама семейството е комуникация- на всички нива. Той имал къща (макар и неизплатена), пък тебе те е страх за апартамента. Ами разговаряй с него, споделете се, разяснете ситуациите, които може да има в надявам се дългият ви брачен живот. Ако беше само от леглото и пак в леглото, то на кой му трябва да се жени или омъжва?
Виж, ако целият "марш" е бил по сметка- независимо от чия страна- то съм аз пас.

п.п. именно daisy - предвидливостта може да бъде само от полза - и не само при холандците :thumbleft:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот naselo » 26 Август 2010, 09:15:35

Госпожата не се страхува за апартамента, ами че ще я убият за я изгонят :)
Според мен е съвсем нормално европеец да попита как стоят въпросите с имуществото в друга страна. Разликите са големи понякога.
Отговорът в случая е, че холандецът ще наследи еднакви части с всяко от децата, като те ако са малолетни съд ще назначи попечители на имуществото им. Последното е неизгодно, защото всякакви действия с имота стават тромави или невъзможни.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот neporastnala » 26 Август 2010, 19:14:07

Благодаря ви за отговорите!
Малко ми стана смешно да ме наричате госпожа, тъй като съм женена от месец и половина и още не съм свикнала с това обръщение.
И да, моят мъж знае много добре за предишната ми връзка, в която 20 дни преди сватбата играх "ва банк" с годеника ми германец и го излъгах, че съм продала апартамента си и той изчезна завинаги. Като същият веднъж "на шега" заяви, че ще ми сипе отрова в яденето, за да ми вземе апартамента (понеже и той като всички останали западноевропейци живееше под наем), а аз имах щастието или нещастието да наследя от дядо си няколко имота и магазин.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neporastnala » 26 Август 2010, 19:26:51

Разбрах от мъжът ми, че той е задал този въпрос, тъй като е "отговорен родител" (на бъдещи деца) и както майка ми изкоментира - всъщност тя с баща ми са отговорни, за да ми прехвърлят имотите и погрижат за децата ми.
Не виждам нищо отговорно в това да вземеш апартамента на жена си, за да се погрижиш за децата си - така или иначе той си остава за тях. Версията е като съшита с бели конци (?)
А плановете на моят съпруг са: да продаде къщата си, с парите ще покрие кредита си и после да се премести да жевее при мен, така че аз нищо не очаквам от него в случай на обратният вариант.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 26 Август 2010, 19:28:32

neporastnala написа:Благодаря ви за отговорите!
Малко ми стана смешно да ме наричате госпожа, тъй като съм женена от месец и половина и още не съм свикнала с това обръщение.
И да, моят мъж знае много добре за предишната ми връзка, в която 20 дни преди сватбата играх "ва банк" с годеника ми германец и го излъгах, че съм продала апартамента си и той изчезна завинаги. Като същият веднъж "на шега" заяви, че ще ми сипе отрова в яденето, за да ми вземе апартамента (понеже и той като всички останали западноевропейци живееше под наем), а аз имах щастието или нещастието да наследя от дядо си няколко имота и магазин.

Иамх известно предчувствиеи те ти на... Надявам се да не се обидиш, но смятам, че наистина си neporastnala.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот neporastnala » 26 Август 2010, 20:09:10

?
Да, и в България хората живеят под наем, но разликата между бивша комунистическа страна и стара демокрация е, че в България всички по рождение притежаваме имоти. Това, че трудно свързваме двата края е друг въпрос и е странен за чужденците - хем с имоти - хем без пари - хем с най-скъпите коли в Европа.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 26 Август 2010, 21:40:13

Понеже виждам, че съм прав в предоложенията си и няма какво да допълня- млъквам. Дано, да ти отговори някой, който ще го формулира по разбрано от моето.

п.п. Аз бих прекръстил Темата на:
"Лукав, почти бездомен и алчен холандец, се омъжи за да ми грабне наследството"
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот neporastnala » 27 Август 2010, 00:10:42

Да, благодаря за коментарите! :-)
Все пак точно това исках - мнение от вас!
Мен не ме бива много много в личните комуникации, така че незнам хората като се женят с каква презумция и дългосрочни планове влизат в брак. Мислех, че е по любов, но наистина съм непорастнала.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 27 Август 2010, 09:19:56

Мила, не се шашкай толкова. Ако трябва всичко да е точно регламентирано, отивате при нотариус и правите брачен договор - хем ти ще спиш спокойно, хем при евентуален развод си спестяваш ходения по адвокати.

Но честно казано не прави добро впечатление, да.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Re: Имуществени въпроси след смърт

Мнениеот neporastnala » 27 Август 2010, 12:12:10

По новият семеен закон в БГ от октомври или ноември - вече те питат кой от трите типа брак избираш. Така че аз съвсем съзнателно и с добро намерение и очакване избрах - споделен. Въпросът не е в предбрачен договор и такъв тип отношения не намирам за нормални в един брак.
Аватар
neporastnala
Нов потребител
Нов потребител

Re: Имуществени въпроси след смърт

Мнениеот naselo » 27 Август 2010, 13:13:01

Между законите, разбиранията и очакванията в Бг и други държави има важни разлики и затова е добре да се уточнят и имуществените отношения в едно семейство. Всъщност това става винаги, и без чужденец да е намесен, но часст от нещата са по подразбиране или просто по неразбиране.
Германецът е очаквал той да има безусловно част от имуществото ти. Разчитал е, че ти няма да направиш завещание в негова вреда, или че ще направиш в негова полза. Според тукашните Бг закони, съпругът ти е наследник на имуществото ти, солидарно с децата. Има случаи, когато семейство няма деца за да не си делят наследството с тях. Тъй че имай едно наум.
Германците често живеят за едната бира утре и считат че тя им е основно и незаменимо право. Виждал съм извращения по темата - само за да си осигурят бирата. Може да направиш завещание, че имуществото ти от преди брака е за децата, но си е риск поради споменатата причина. Не познавам холандците, между другото. Твоя човек все пак идва ли насам, или само планира, но нещо не успява? А вече сте семейство? Нали не сте сключили някакъв идиотски договор, според който си споделяш и предбрачното имущество със съпруга при развод?
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Следваща

Назад към Общ форум