• Advertisement

Къде е най-вероятно да ви откраднат колелото

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Къде е най-вероятно да ви откраднат колелото

Мнениеот boyko123 » 10 Май 2016, 22:11:47

В Холандия през 2015 година са подадени 106 610 жалби в полицията за откраднати велосипеди, около 6% по-малко от предишната година. Според разни проучвания реалния брой кражби е около 3 пъти по-голям.

Най-опасни са (пропорционално на населението си) Groningen, Delft, наше село Enschede и Maastricht. Всичките "случайно" студентски центрове ;).

Ето тук можете да видите карта със статистиките. Статията е на холандски, но картата е ясна. Колкото по-оранжево, толкова по-опасно:
http://www.nu.nl/algemeen/4253824/vorig ... fstal.html

Според полицейски данни около 20% от кражбите стават на и около ж.п. гарите, 15% от двора или пред къщи, 12% в центъра докато собственика е на заведение, 10% докато пазарувате в магазин, и.т.н.

Тъй че внимавайте :). Хубавите и скъпи колелета може и да се застраховат срещу кражба.

На мен досега ми откраднаха 3.5 колелета. "Половинката" кражба е като бях оставил моето отключено вечерта в центъра за 3 часа...

Някой друг да сподели опит? ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Re: Къде е най-вероятно да ви откраднат колелото

Мнениеот Mr.Bombastic » 11 Май 2016, 08:51:36

Тоест половинката е седалката и кормилото, така ли? :mrgreen:

На мен ми предстои да взема колело и понеже не се задоволявам с каквото и да е, доста се притеснявам, че ще го свият много бързо. Мисля особено ако едно колело е скъпо, може да се очаква и доста професионален подход при кражбата.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 459 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот ysmivka » 11 Май 2016, 10:21:26

boyko123 написа:В Холандия през 2015 година са подадени 106 610 жалби в полицията за откраднати велосипеди, около 6% по-малко от предишната година. Според разни проучвания реалния брой кражби е около 3 пъти по-голям.

Най-опасни са (пропорционално на населението си) Groningen, Delft, наше село Enschede и Maastricht. Всичките "случайно" студентски центрове ;).

Повече от интересно, я дай една статистика да видим колко от откраднатите са намерени :( .
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот contraintuitive » 11 Май 2016, 11:19:32

хаха,

напомня ми за една песен

"...знаеш бедни студенти, шъ съ видим по средата на септември ..." :mrgreen:
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот Dada-14 » 12 Май 2016, 00:40:17

темата много ми хареса :) :) :)
а мога да добавя-ако има късметлии като мен,може просто общината да го е отрязала заради неправилно паркиране :hilej:
моето изчезна от супер оживено място,посред бял ден,но ми подсказаха,че може да е общината и в сайта им след 24:00 часа ха-гледам мойто калилооооо,та срещу 20е си го взех. Ако невятрвате вижте -fietspunt ,може да добавите и името на града който търсите.
Иначе колкото по-дебела верига и по-грозно колело,толкова по-добре,а и хубаво връзване,на един приятел само го бяха размотали,та остана със синджир за спомен :)

Потребители благодарили на автора Dada-14 за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Dada-14
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 12 пъти

Мнениеот boyko123 » 12 Май 2016, 11:18:49

Mr.Bombastic написа:Тоест половинката е седалката и кормилото, така ли? :mrgreen:

А нее, кормилото и предната гума ;). Иначе в твоя случай застраховка му е майката, според мен. Ако ти го откраднат, но двата оригинали ключа са у теб, застраховката покрива ново колело на (почти) същата стойност.

@CI - така си е, "студентско колело" е най-ниското стъпало в йерархията на колелетата. По-раздрънкано колело няма :)

@Dada-14 - ти си жива история :mrgreen: За толковa години в Холандия за пръв път познавам някой, на когото наистина са му прибрали колелото за паркиране #-o. Мен ме предупреждаваха на 2 пъти да не го оставям там, дето мислех да го оставя, ама до "насилие" не се е стигало...

Спомням си като бях на няколко месеца в Холандия, 4 човека състуденти бяхме отишли до центъра, колелетата паркирани до гарата, На връщане колелото на едно от момичетата го няма. Има обаче остатъци от катинара... Ние росни-пресни, съвестни и ядосани, виждаме един общински полицай пред гарата и му се оплакваме. Той казва "ами подайте оплакване в полицията". Ние - "ама ще го намерят ли?". Той - "надали". Момичето-без-колело - "а аз как ще се прибера сега?!" Той - "хм, амиии... вижте дали няма случайно някое отключено на паркинга, ама не казвайте, че аз съм ви казал". Приятеля на момичето - "аха... а ако някое случайно вземе, та се отключи? ;)" Полицая - "ееее, това вече не съм го чул..." :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот juventus » 24 Февруари 2018, 15:09:46

Всъшност най-много колелета се крадят в Грьонинген.Според местен служител на реда, там изчезват между 7-8 колелета на денонощие.И нормално,след ганджата на ниската земя най-бързо конвиртируемата стока са колелетата. :) Много от велоапашите разполагат с шперц( няма да казвам точно какъв е,и как се случват нещата, по обясними причини :) ) за по-голяма част от моделите ключалки за велосипеди и нещата стават за секунди, ако велосипеда не е обурудван с допълнителна защита :) Най-добре е, когате сте си у вас, да си пребирате велосипеда в маза,или в двора,иначе отпред дори и с екстра защита, ще изчезне рано или късно :) На мен до сега са ми откраднали около 10 колелета,някои от тях доста скъпи :)
juventus
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 28 Февруари 2018, 16:44:19

В Берлин. Ние вече сме 2 колела на минус.

За последното отвиха цяла ограда, за да го тафят. А беше за 80-100 евро макс.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 459 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот Митака ФУ » 1 Март 2018, 23:31:50

В Берлин има и следният номер:

Привечер(особенно пролет и лято, и в уикенда), минават през квартала малки групи поляци, и ако намерят някъде оставено колело и сгоден случай, го бутат до някакви храсти или зеленина. Като се постъмни съвсем, отнякъде изкача един товарен микробус и вътре се нахвърлят набързо скритите в храсталака велосипеди... И заминават до час към Полша!
Мен ме видяха, как ги наблюдавам и на скорост зарязаха плячката в храсталака.... :mrgreen:
Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Назад към Общ форум