• Advertisement

Истории край границата...

Добре дошъл във форумите за Европейски съюз.Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Истории край границата...

Мнениеот boyko123 » 2 Септември 2014, 17:03:55

Съюз сме ние, ама разнообразен :). Та както съм на половин час с колело от Германия (ако понастъпя педалите...) да ви разкажа някои истории около границата.

Случай 1. Градчето Gronau, кажи-речи на самата граница, ама от немската страна. Симпатичен малък площад с фонтанче в средата. Още по-симпатично кафе с масички около фонтанчето. Слънчево (по изключение). Неделен brunch, по-разнообразен и вкусен от повечето му холандски "събратя" взети заедно. На съседната маса седи христоматийно немско семейство - мама, тате, момченце и момиченце. Дечицата чистички, изтупанки, сладички, хапват с нож и вилица намазани филии с какво ли не. Около фонтана две момченца от същата възрастова категория тичат, викат и се пръскат с вода, обаче едното е в по-неизгодно положение защото едната му ръка е заета с полуизядена филия.

Момиченцето от съседната маса пита майка си
- Мамо, нали не е хубаво да се прави така?
- Не, не е.
- А тези деца защо така правят?
- Амии... те са холандчета...
Обяснението се прие без повече въпроси ;)

Случай 2. Пазар в Енсхеде (Enschede), събота през юни. Излязла е новата холандска херинга (hollandse nieuwe) и около добре известния рибарски щанд холандци ядат (почти) суровата риба както са го правили от веки веков или казано на холандски, от година и ден. Тоест, рибата се хваща за опашката, вдига се над главата и постепенно се спуска в устата (виж приложеното указание ;)). На опашката идва редът на добре облечена двойка на средна възраст, мъжът поръчва на немски две риби без лук, продавачът веднага взема две пластмасови чинийки, слага рибите вътре, отрязва им опашките, добавя ножче и виличка и учтиво пита също на немски дали да нареже рибите на парченца. Жената се обръща към мъжа "А он почему нам так, а им по-другому делает?!" (В превод от руски, "защо на нас така, а на тях - иначе?) "Ну он по-видимому думает что мы немецкие..." (Ами той явно си мисли че сме немци...)

Ако ви се четат такива, ще има и още... Ама пишете и вие.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 6):
AnycoplandEsmeestiraonufriyvelingrad
Рейтинг: 25%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Re: Истории край границата...

Мнениеот boyko123 » 27 Септември 2014, 23:15:31

Ето следващата история, ама е на друга граница.
Пътувам, преди времето на навигационните системи, към белгийското градче Hoogstraten, близо до холандската граница. Виждам на едно информационно таблo, че на магистралата напред има 12км задръстване заради катастрофа, излизам на първия изход и след внимателно проучване на добрата стара карта си набелязвам път през няколко малки градчета и още по-малки шосета право (криво) към Hoogstraten.

Стигам до първата междинна цел, градчето Baarle, викам си "на прав път съм, минавам през него и малко след това влизам в Белгия". Добре, обаче точно в центъра на градчето - Белгийска граница. Позачудих се малко, щото на картата изглеждаше другояче, ама реших че не съм довидял, така и така пътувам за Белгия, ще продължа през градчето и пак по плана. И така, право напред колкото може из кривите улици, излизам от градчето, карам малко и хоп - Холандска граница. "Брех", викам си, "егати кривото село, как ме завъртя, че чак съм тръгнал на обратно". Обратен завой пред една ферма, пак през Baarle, в "изходно положение" в центъра и опитвам отново. Много внимавам да следвам посоката, излизам от Baarle, след малко - пак в Холандия. Приемам го като лично предизвикателство вече, пак гледам картата, чеша се по главата и се решавам на трети опит. Същото.

Викам си, или се побърквам, или има Белгийски анклав (парче Белгийска територия) в Холандия. Приемам по-благоприятния за мен вариант - анклав - и продължавам напред по (както ми се струва) първоначалния план. След няколко километра - бинго - пак Белгийска граница. Този път "баш" границата. Още малко по кривите пътища и в Hoogstraten. Там питам белгиеца, при когото ходих - Крис, да не би да има Белгийски анклав в Холандия? Той ме поглежда изненадано и после прихва да се смее - да не си минал през Baarle :mrgreen: "Минах", викам, "няколко пъти...". После години ме занасяха...

Защото Baarle по кой-знае-какви исторически причини наистина е разделено на две. Северната половина - Baarle-Nassau е холандска, а южната - Baarle-Hertog заедно с малко от околните земи е Белгийска територия, независимо че отвсякъде е заградена от Холандия. Границата минава през средата на градчето и се разправят легенди по този случай. Например, имало една кръчма точно на границата, едната ѝ врата в Холандия, другата - в Белгия. В един период кръчмите в Холандия трябвало да затварят в полунощ, а в Белгия можело да работят до 2 през нощта. Та затваряли "холандската" врата в 12, а "белгийската" - в 2. Също киносалонът бил на границата и когато в Холания разрешили показването на еротични филми, а в Белгия - не, цялата публика на един такъв филм седяла в холандската половина на салона :). Колко е вярно не знам, ама така говорят хората...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 9):
noviabrommaMony60Anyonufriyzlatetovelingradcoplandljuba
Рейтинг: 38%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mony60 » 28 Септември 2014, 19:34:10

Имам спомен, че от това градче съм виждала снимка в немско списание. Двама съседи ( единият белгиец, другият холандец) бяха застанали всеки на своя си територия. Мисълта, която ми се „стрелна“ през главата тогава беше, как хората са свикнали да живеят „на свобода“ от малки, а как при нас навремето се минаваше „социалистическа“ граница. :(
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот boyko123 » 28 Септември 2014, 22:24:24

Mony60 написа:... а как при нас навремето се минаваше „социалистическа“ граница. :(

С надеждата и някой друг да пише презгранични патила, да отговоря на Mony60, че ми навя спомени...

Първи дни след влизането в сила на Шенгенското споразумение. Моя милост, сравнително пресен в Холандия и най-накрая попрестрашил се да кара колело на повече от 10мин от къщи, решава да посети съседно Gronau (в Германия). Границата минава на края на едно холандско село. Караулката и бариерата седят, караулката празна, бариерата вдигната. Събота е, минават колоездачи (доста), коли (малко) и тук-там по някой пешеходец дори. За мен обаче това е ГРАНИЦА, както каза Mony60, и не мога просто да профуча през нея... Спрях, слязох от колелото, огледах се, пребутах го през границата, от другата страна се качих и продължих...

Имаше една рубрика в "Стършел" навремето - "Странно, Смешно, Невероятно" - обаче е факт... Ееех, де ги ония години сега...;)

@vel - Прав си, Baarle всъщност е "шарена черга" от анклавчета, добре, че главната улица пресича Белгийската част само веднъж (т.е. влиза и излиза), иначе съвсем щях да се усъмня в здравия си разум там...
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisy » 28 Септември 2014, 22:32:18

Когато все още често пребивавах в Аахен и кварталът ми беше почти на границата (в хола телефонът вече беше в роуминг и трябваше да хващаме немската мрежа в кухнята), веднъж си пропуснах спирката с автобуса. И следващата вече беше в Холандия. Слязох, поогледах се и се върнах в крайна сметка пеша. :-)))) Но след това можех да кажа, че съм била в Холандия. ;-)
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението (общо 2):
noviaboyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Mony60 » 29 Септември 2014, 13:35:22

velingrad написа:Ама никoй ли друг няма историйки за споделяне?

Има, има и още как ама ще ги подавам на „час по лъжичка“, че да има за по-дълго. :)
И аз като Бойко живея на граница, само че на немско-австрийската. Преди години когато „източния блок“( за мене не знам защо много омразна дума) си отвори границите, австрийците въведоха визов режим за български граждани. Това сериозно ми усложни „прескачането“ до съседна Австрия. Обадих се в някаква тяхна служба, занимаваща се с такива проблеми, обясних им че живея и работя ( това да си работещ тогава беше много важно) в граничния район и съм с права за постоянно пребиваване в Германия. Дали и за мене важи на всеки 6 мес. да си вадя виза. Жената ми отговори да, но при специални случаи, напр. на лекар са длъжни да ме пуснат без виза. Само ако отивам „на разходка“, трябва да си вадя виза.
Един прекрасен ден се запътвам към Австрия на зъболекар. На границата ме спира един чичко и ми казва, че нямам право да влизам без виза. Аз му обяснявам къде съм се обаждала и коя госпожа какво ми е казала и че сега се касае за такъв случай и той трябва да ме пусне. Да, ама той твърди че няма такова нещо и ме отделя от движението. Аз самоуверено му казвам да се допита до началниците си и че не вярвам ако „няма такова нещо“, да ми подават по телефона такава информация. Той въртя телефоните и се оказа, че „има такова нещо“ :mrgreen:
След което ме пита при кой зъболекар точно отивам и нямаме ли си в Германия зъболекари. Казвам:„имаме си, ама вашите са по-големи специалисти“ ;-) Отваря телефонния указател да търси дали съществува такъв зъболекар, при което аз подавам визитната картичка на зъболекаря и му казвам на чичкото:„не си правете труда, господине!“ :mrgreen:
Едва тогава той решава да ме пусне. Но за негов ужас не може да намери къде ми е сложил паспорта. Стана червен като пуяк и ужасно се притесни. А аз му викам:„ами сега какво ще правим ако не го намерите? Страхотни проблеми ще си навлечете ако трябва да ми се вади нов паспорт.“ Аз си знаех, че паспорта няма крачка и е все някъде там по писалищната му маса. Пусна ме и аз да търся, намерих го залепнат под някакви пластмасови класьори.
Най- после freie Fahrt!
От тогава въпросният чичко като ми видеше колата и от далеч ми махаше да преминавам, даже и „на разходка“. ;-)

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот boyko123 » 8 Ноември 2014, 21:18:31

О, чудо на чудесата и благословена европейска интеграция, на пазара в Енсхеде се появили брецели (Brezel), за пръв път в историята :mrgreen: ! Прилагам доказателство :). А на брецели и вода (или бира) аз мога да изкарам доста време без оплакване...

Преди години бяхме попаднали с една стара приятелка на пристанището в Люцерн (Luzern, CH), там на един щанд имаше току-що изпечени от тези и аз бурно изразих радостната си изненада на немския с който разполагам - "О, цвибел!". След кратка, но интензивна конфузия се разбра, че съм казал нещо подобно на "О, лук!", но с посредничесвото на приятелката се разбрахме и оттогава запомних името на вкуснотийките :).

Та днес се запътвам към щанда на пазара, снимам нововъдението за историята, и си искам един брецел за "директна консумация". Да, ама не! "Не може по един, господине, даваме 5 за едно евро!" Раздвоен между принципите си и любовта към брецела дадох едно евро, изядох първия брецел (вкусен!) и бегом с колелото по-нататък към Gronau (D). По сведение на приятели от Заедно, в немския Lidl се била появила гръцка баница (за печене в къщи). Баницата се оказа свършила и преди да поема по обратния път решавам да "унищожа" още един брецел. Както си го хапвам около магазина, пристига една холандска кола, от нея излиза млада двойка и ме питат на немски - от Lidl ли взехте брецела? Не, казвам, от Холандия. "Хахаха" е реакцията, "точно брецели в Холандия никъде няма!"

Най-трудно ти вярват когато казваш истината...

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 4):
Mony60novialjubaolga
Рейтинг: 17%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mony60 » 10 Ноември 2014, 11:22:52

Апетитна снимчица си поместил, Бойко!
Но за едно евро щом дават 5, значи е било голяма евтиния. :)
В Penny/ Lidl ги продават по 29 цента, а при хлебаря двойно!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bromma » 14 Ноември 2014, 14:31:50

B "нашенския Лидл " отдавна има гръцка баница и струва 34 кр.(около 3.8 евро). А колко струва във вашия?
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот zlateto » 14 Ноември 2014, 14:36:22

3,49 € и само в гръцка седмица ;-)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Назад към Европейски съюз