• Advertisement

Общуване между българи в чужбина

Добре дошъл във форумите за Европейски съюз.Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Re: Защо...?

Мнениеот iniuta » 9 Декември 2013, 10:52:20

jannet14 написа: Здравей и на теб iniuta... :), От всичко написано от мен по -горе се хвана за най-лошото

Влизаш с мнение и половина във форум, пълен с добронамерени хора, готови да помогнат и да дадат информация на новаци като теб. И веднага започваш с обобщения и обиди, пък после другите били саркастични ... :-#

asenbg написа: Моят проблем е, че аз трябва да си подобрявам немският постоянно, трябва да уча все нови неща относно местната култура, политика и икономика, и ако почна да се срещам с нашенци.. то това ще бъде в тотален противовес с поставените цели.

Лично на мен интеграцията в друга държава не ми пречи да създавам контакти с българи. Има време за всичко, стига с хората да сме от една порода :). По-скоро ме дразни когато някой сънародник нахлува в личното ми пространство с камара изисквания и очаквания, на които аз съвсем не съм длъжна да отговарям. И оттук се почва: " тя е надута, тя в хванала Господ за еди кое си, тя се мисли за велика " и прочие глупости в този дух.
Както спомена и asenbg, непознатият си е непознат, и това, че е българин не го прави по-малко непознат ...

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението (общо 2):
boyko123copland
Рейтинг: 8%

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот jannet14 » 9 Декември 2013, 23:42:12

Не е "мнение и половина", а само продължение на думите на nqkoi88 по темата и отговор на въпроса "Защо?". Но всеки е свободен да ги тълкува, както намери за добре. Свобода на словото, нали?
И за какво "лично пространство' говориш? Може да е лично само ако съм се обърнала персонално към теб!
Както и да е не съм искала никого да обидя с написаното, а само да помоля за съвет и ако има склонни да го дадат без да анализират ще им БЛАГОДАРЯ, разбира се. :)
Аватар
jannet14
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот branks » 16 Декември 2013, 00:40:56

Бягайте от добре изглеждащи напудрени "манекенки", те се интересуват само от парите, биха продали всеки за жълти стотинки, хванете се с някое скромно момиче за да ви е мирна главата и да не съжалявате след години, а жените те са си грешни, всички знаем кой е отхапал ябълката.А колкото до твоя случай, ако им беше казал здравейте , от сваления прозорец на скъпо мпс, дали отговора щеше да е същия?
branks
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Scarlet O » 3 Януари 2014, 19:29:42

Колко се радвам да установя, че имало и други сънародници, които си задават според мен напълно нормалния въпрос "Защо страним едни от други?". Лошото е, че може би не го правим само извън териториите на България, а и на нейните територии. Съгласна съм, че светът е едно голямо село, че всеки си има своето "лично пространство", че има нужда от развитие, че дори е въпрос на ситуация или настроение за запознаства, НО не мога да се съглася с доста смехотворни изказвания изложени по-горе. За жалост са в умовете на доста сънародници. Огледайте се хора!!!! Събудете се и се огледайте! На един "сънародник" му било чудно защо немците недоумяват как така не знае колко българи има в града му :-) Също така имал нужда да си усъвършенства немския и искал пълно уединение с немската култура:-))) Ок, отчасти разбирам това,но при положение, че хората знаят по 1-2 чужди на майчиният си език езици, при това едва ли са бягали толкова силно от свои сънародници, както подобни господа бягат от своите, си е веселба в залата. Друг се "крие" зад "македонските си корени" и слага всичко българко под един знаменател, а и не само той... Всички мили сънародници да се огледат и ослушат около себе си и нека кажат с ръка на сърцето си какво виждат в националностите около себе си-те (независимо от броя, религия, цвят на кожата, богатство дори) колко държат на своята национална и етническа идентичност, срам ли ги е,че са от Пакистан, Гана, Турция, Косово, Латвия, Шри Ланка и прочие и прочие(да не споменаваме по-белите държави, тъй като няма смисъл). Как говорят за своите страни-независимо от политическа обстановка, войни или причините, които са ги накарали да напуснат родните места. Всичко се корени и до манталитета на една голяма част сънародници, както и до възпитанието в семейството-оооо това е от едно ОГРОМНО значение! Всеки може да е модерен, развиващ се, интегриран и в същотото това време посланник дори на своята страна, уважаващ себе си и другите(и под другите не разбирам само НЕбългарите,а включвам и тях в числото), даващ нещо на околният свят и т.н. Няма да продължавам, тъй като темата е безкрайно наболяла, а и не знам дали ще бъда разбрана правилно. Радвам се, че има подобни теми :-)
Аватар
Scarlet O
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Scarlet O » 4 Януари 2014, 20:47:05

Скоро бях на БГ Йога курс , където се говореше за "постигане на щастието". Там "лекторката" питаше въпроса "Защо казвате ,че българският мъж не става за нищо? Като го повтаряте от всички страни и то си става едва ли не факт... нека не го правим" Стори ми се МНОГО странно, тъй като аз лично никога не съм чувала някой да го казва, освен брат ми , който бе твърдо убеден, че бъгарските жени се стремяли към чужденци и не зачитали българина за човек. Странното е,че днес попаднах и на следната статия, написана от французин , женен за българка, който без много старание е достигнал до интересната сентенция.
http://bulgarianow.wordpress.com/2013/03/17/bulgarias-best-export-women/?relatedposts_exclude=764
Тук според мен обаче се описва и "нашата" тема за това, как бъгарите в чужбина бягат като попарени от всичко българско. :-) За огромно съжаление не мисля,че това е рядкост,а по-скоро обратното.
Велинград, дано си прав:-) Аз съм по принцип оптимист и гледам доброто, положителното, но съм и реалист. Да, лесно е да гледаме от общочовешка гледна точка "нямал настроение и не отвърнал да поздрава" ОК:-) Но как се плюе всичко българско и родно от почти всеки 2ри, да не кажа 1ви нашенец просто не е истина. Винаги ще се ядосвам на тази реалност! :rr:
ПП: Мерси за инфото!
Аватар
Scarlet O
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот ScheissMann » 4 Януари 2014, 22:01:05

Аз като видя хубави момичета и се обръщам на другата страна [-(
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Re: Струва ли си да загърбим всичко в БГ за живот в немско?

Мнениеот max » 2 Септември 2014, 06:42:48

Добре го каза, и аз съм така. ;-)
Докато бях в Бремен, общувах само с един българин, и то помак :mrgreen:
Когато се преместих край Хамбург, ми дойде на гости bknf, наистина готин човек, истински приятел. Но са единици.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Re: Струва ли си да загърбим всичко в БГ за живот в немско?

Мнениеот onufriy » 2 Септември 2014, 08:37:50

Абе, popwill & max, прави сте. И аз така останах с впечатлението, че да се общува с вас, е привилегия, която трябва да се заслужи!
Изображение
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Re: Общуване между българи в чужбина

Мнениеот boyko123 » 2 Септември 2014, 17:49:55

"Поразмодераторствах" се малко и прехвърлих няколко мения от "Струва ли си да загърбим всичко..." тук, като използвах за основа една стара тема от форума за Кьолн, ама тя отдавна се "глобализира" :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот brutalisttt » 6 Ноември 2014, 13:33:26

Аз дойдох в Германия,за да не общувам с българи,дори и ако няма с кого да общувам!Просто негативизма в България ми се струпа в повече..В първите дни Германия за мен бе олицетворение на скучен живот,скучни хора..докато не разбрах,че именно това спокойствие ми действа много добре и се нуждая от него.Сега,само месец след като съм тук,за добро или за лошо не ми липсва почти нищичко от българщината,даже като се има в предвид,че за първи път се отделям от семейството си,тъй като дойдох да уча в Германия..Няма носталгия,няма грам чувство на самотност,хората,които съм оставил в България знам,че рано или късно пак ще ги видя..Пречи ми,че в града,в който уча,има прекалено много българи (точно това,от което исках да избягам),но ще прежаля този факт и ще гледам да си завърша образованието,защото само така мога да постигна това,което искам..Именно затова напуснах България,защото там моите цели щяха да си останат мечти..Сега поне получавам шанс,който ако изпусна само аз ще съм си виновен,докато в България нямаше никога да имам честта дори да опитам ;-)
brutalisttt
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот daisymm » 6 Ноември 2014, 13:50:19

brutalisttt написа:Аз дойдох в Германия,за да не общувам с българи,дори и ако няма с кого да общувам!Просто негативизма в България ми се струпа в повече..В първите дни Германия за мен бе олицетворение на скучен живот,скучни хора..докато не разбрах,че именно това спокойствие ми действа много добре и се нуждая от него.Сега,само месец след като съм тук,за добро или за лошо не ми липсва почти нищичко от българщината,даже като се има в предвид,че за първи път се отделям от семейството си,тъй като дойдох да уча в Германия..Няма носталгия,няма грам чувство на самотност,хората,които съм оставил в България знам,че рано или късно пак ще ги видя..Пречи ми,че в града,в който уча,има прекалено много българи (точно това,от което исках да избягам),но ще прежаля този факт и ще гледам да си завърша образованието,защото само така мога да постигна това,което искам..Именно затова напуснах България,защото там моите цели щяха да си останат мечти..Сега поне получавам шанс,който ако изпусна само аз ще съм си виновен,докато в България нямаше никога да имам честта дори да опитам ;-)

Нещо не те разбрах. Ти сега си в български форум, в който пишат българи, които малко или много носят българщината в себе си и ти общуваш с тях. Или ни казваш, че няма да общуваш с нас, а само ще ни информираш за твоите виждания по различни въпроси.

А може би ни казваш, че ще общуваш само с "другите българи". Или ще си пишем на немски и ще се правим на такива, каквито не сме?

И откога "българщина" се отъждествява с "простащина"? Според определението "българщина" са "присъщите на българите черти, качества, добродетели". За мен това са Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Иван Вазов, Иван Рилски, братята Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Добри Чинтулов, Димчо Дебелянов. Списъкът е мно-o-o-o-o-го дълъг.

Иначе уважавам правото ти да еруктираш (да не се бърка с еректираш [-X ) по темата.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот bknf » 6 Ноември 2014, 14:08:40

негативизма в България ми се струпа в повече

Това е интересна мисъл. Тоест ти имаш предвид, че в последните 10 - 20 години в България цари негативна атмосфера?
Или какво по-точно? Бих се съгласил с теб, гледайки някои българи (в последно време махнали се от България), както и медиите български (интернет).

Човек сам отговаря за това, какво е вътре в него (положително или отрицателно). От друга, средата в която живее също има значение.Даже и да си промениш отношението към нещо, все пак е полезно човек да се махне от някъде си и да иде другаде. Да смени обстановката, и т.н.

Ти сега си в български форум, в който пишат българи, които малко или много носят българщината в себе си и ти общуваш с тях. Или ни казваш, че няма да общуваш с нас

Не, според мен той иска да каже, че не му харесват негативните хора, мисли и обстоятелства.
При което сигурно ще разбере, че българското само по себе си може да бъде и много положително.
Какво да бъде, го правим ние - не някой друг.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
contraintuitive
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот brutalisttt » 6 Ноември 2014, 20:57:14

Никога не съм мразел българското,в по-голямата част от живота си съм се чувствал изключително щастлив в България.Детството обаче отмина преди известно време и тогава човек открива голямата разлика,този преход към един нов живот,в който няма мама,няма баба и когато си даваш сметка,че така ще бъде и така трябва да бъде.Нещо,от което никога не съм се притеснявал..Проблемът и основната разлика дойдоха от там,че аз,както всеки един човек,винаги съм си представял бъдещия си живот в малко по-различна,по-хубава светлина..Поставил съм си прекалено високи цели (и както в предния ми коментар подчертавам "цели",а не "мечти"),защото аз искам да докажа на себе си,че това,което искаш да бъдеш и в най-смелите си мисли,можеш да го постигнеш!Както споменах-след като човек започне да осъзнава някои неща,си прави и равносметките...аз прецених,че нямам и 1 % шанс да постигна това,което искам,в България..за съжаление далеч не съм и единствения с подобно мнение,но вместо да си стоя и да се вайкам,да изпадам в депресия и да си казвам,че никога няма да успея,както не малка част от хората..и въпреки финансовите затруднения,които са присъщи на масата от българския народ,аз получавам възможност,която ще се опитам да използвам (за което благодаря само и единствено на моето семейство)!
brutalisttt
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Tangerine88 » 7 Ноември 2014, 14:20:50

Има си хора и хора. Не всичко зависи от национална принадлежност. Имала съм проблеми и с българи и с немци тук, не мога да определя с коя от двете националности съм имала повече проблеми. Трябва просто да попаднеш на хора, това е истината.
По повод заговарянето на непознати само защото съм чула българска реч, не бих го направила. Изглежда също толкова идиотско колкото и да го направиш в България. Не всеки обича непознати да го заговарят. :-s
Аватар
Tangerine88
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 83 пъти
Благодарено: 46 пъти

Предишна

Назад към Европейски съюз