• Advertisement

Морал, достойнство и социални помощи в чужбина

Добре дошъл във форумите за Европейски съюз.Тук можеш да зададеш всички въпроси, които те вълнуват.

Мнениеот max » 27 Август 2015, 07:25:31

На Ситгес ходих веднага след като ме уволниха от работата, от която спестявах на месец по 1000 евра в продължение на 6 месеца смятай колко прави това общо. ;-)
После си отидох в България за месеци вместо да цоцам пари от немското бюро по труда. От тва по-честно отношение здраве му кажи.

---
Преместих тук няколко мнения от Agentur für Arbeit трябва ми причина за неявяване на термин, които са свързани с тази дискусия. Понеже не мога да ги пренаредя, слагам този коментар. Бойко
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Re: Agentur für Arbeit трябва ми причина за неявяване на термин

Мнениеот olga » 27 Август 2015, 11:18:32

max написа:На Ситгес ходих веднага след като ме уволниха от работата, от която спестявах на месец по 1000 евра в продължение на 6 месеца смятай колко прави това общо. ;-)
После си отидох в България за месеци вместо да цоцам пари от немското бюро по труда. От тва по-честно отношение здраве му кажи.

С 6000 Евро в сметката едва ли щяха да ти дадат Хартц 4.

Просто е трябвало да ги изхарчиш :)
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот max » 27 Август 2015, 19:09:10

Че защо да ги харча? Аз си бях изтеглил половината от тях, за да не ги виждат на контоаусцуга от Джобцентъра, за когато се върна от България и се регистрирам и ги съхранявах у приятел от Германия ;-) Освен това не знаеха, че през времето, докато нито работих, нито бях регистриран в Джобцентъра получавах пари от наем, бях си дал квартирата под наем докато ме нямаше.
Макар че от сигурен източник знам, че Харц 4 дават ако имаш не повече от 5000 евро, така че чак ако си над тази сума няма да ти дадат. Аз съм получавал Харц 4 при около 3000 евро на аусцуга и не е имало никакъв проблем.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот olga » 27 Август 2015, 19:34:40

max написа:Че защо да ги харча? Аз си бях изтеглил половината от тях, за да не ги виждат на контоаусцуга от Джобцентъра, за когато се върна от България и се регистрирам и ги съхранявах у приятел от Германия ;-) Освен това не знаеха, че през времето, докато нито работих, нито бях регистриран в Джобцентъра получавах пари от наем, бях си дал квартирата под наем докато ме нямаше.
Макар че от сигурен източник знам, че Харц 4 дават ако имаш не повече от 5000 евро, така че чак ако си над тази сума няма да ти дадат. Аз съм получавал Харц 4 при около 3000 евро на аусцуга и не е имало никакъв проблем.

Това ако не е измама здраве му кажи.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот rusenec » 27 Август 2015, 20:00:02

olga написа:
max написа:Че защо да ги харча? Аз си бях изтеглил половината от тях, за да не ги виждат на контоаусцуга от Джобцентъра, за когато се върна от България и се регистрирам и ги съхранявах у приятел от Германия ;-) Освен това не знаеха, че през времето, докато нито работих, нито бях регистриран в Джобцентъра получавах пари от наем, бях си дал квартирата под наем докато ме нямаше.

И как така реши (установи), че това е измама??
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот olga » 27 Август 2015, 20:35:11

rusenec написа:
olga написа:

И как така реши (установи), че това е измама??

Mи да ти кажа за родителите на Томи Хаас, ако искаш ? (топ- германски тенисист).
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот aivan6 » 27 Август 2015, 23:30:23

Незнам защо всички толкова се палят и са срещу ползването АЛГ 2? Така или иначе Германия не губи нищо, тези пари се вливат пак в немската икономика, един постоянен кръговрат. Това е може би нещо като малка утеха, тъй като ако Германия не беше започвала втората световна война капитализма в БГ щеше да си функционира и да се развива и сега щяхме да си работим в БГ за нормални заплати...
Аватар
aivan6
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот boyko123 » 28 Август 2015, 00:09:48

Я да ви посъбудя малко :). Гледам из разни теми хвърчат обвинения и контра-обвинения на тема използване, неизползване и злоупотреба със социални / държавни помощи от всякакъв вид - от безработни до детски.

Та хайде да видим - морално ли е получаването на социални помощи в чужбина? Провал в живота ли е? Унизително ли е отношението на "службите"? И прочие философски въпроси в тази връзка.

Отварям темата в "Европейски съюз", защото не искам да се ограничаваме до определена държава - представата "дошли в богата държава да я източват" я има навсякъде. Примери от целия съюз са добре дошли. Взаимни оплювания не са.

Микрофонът е ваш, и спомняйки си пак за Вел ;), след 20-тото мнение ще кажа и аз какво мисля :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот olga » 28 Август 2015, 11:23:49

aivan6 написа:Незнам защо всички толкова се палят и са срещу ползването АЛГ 2? Така или иначе Германия не губи нищо, тези пари се вливат пак в немската икономика, един постоянен кръговрат. Това е може би нещо като малка утеха, тъй като ако Германия не беше започвала втората световна война капитализма в БГ щеше да си функционира и да се развива и сега щяхме да си работим в БГ за нормални заплати...

На мен АЛГ2 много ми харесва ! :) =D>
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Re: Морал, достойнство и социални помощи в чужбина

Мнениеот contraintuitive » 28 Август 2015, 11:42:28

Нямам против това хора, които действително се нуждаят от социална помощ - поради заболяване или временна/дълготрайна безработица - да получават социални помощи.
Въпросът за морала е по-скоро, колко морални са тези, които симулират горните ситуации и използват системата. За мене това е престъпление към работещите, които пълниме тези социални каси. Не е морално да те мързи да работиш, да касираш социални помощи и да си седиш в къщи или да бачкаш на черно и да касираш социална помощ.
От друга страна няма финансов и политически инструмент, който да обслужва еднакво добре интересите на всички. Затова и според мене няма перфектна социална система, но да не е морално пък и от гледна точка на реда и мира в обществото съвсем да я няма. По-добре бира от колкото агресия :mrgreen:
А за достойнство какво? Трудно ще се намери нещо по-недостойно от това да те мързи, да можеш да работиш и да не го правиш.
Аз имах период от ДЕ в който приемах АLG1, даже ми тръгна първата вноска ALG2. Повреме на първата ходих 5 месеца всеки ден на Weiterbildung и смачках изпитите при IHK след това. В същия месец, в който ми дойде първата вноска ALG2 ме взеха на работа, а парите от ALG2 ги върнах обратно.
Последна промяна contraintuitive на 28 Август 2015, 11:55:05, променена общо 1 път
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот boyko123 » 29 Август 2015, 13:01:36

Дискусията за ALG2 и заплата е преместена.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот daisy » 29 Август 2015, 22:56:06

А как ви се струва тази статия, драги съфорумци?

http://www.dw.com/bg/колко-българи-работят-в-германия/a-18668441
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот contraintuitive » 30 Август 2015, 13:20:48

Ами какво да се прави. Отразява така както си е ситуацията. 2 лева на час в БГ минимум. После сме били еничари и невъзвращенци. В случая на 200хил. българи в ДЕ го виждам като малкото е много. За останалото може да се спори.
В БГ текат от край време механизми на присвояване на благата от шепа хора т.нар. наш политически или Б/и/Г-Брадър елит примерно. Останалите да го... :mrgreen:
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот max » 31 Август 2015, 07:30:08

Изказа се без потготовка. Първо питах фермиетера дали може и той ми разреши да я дам под наем. Естествено, че ще отида точно в гей рая на Европа, мн яко беше както се казва ;-)
А парите са си мои и имам право да тегля колкото си искам и да ги държа в бурканбанк ако искам. Има ли някакъв проблем?...Те затова искат разпечатки за 3 месеца назад, ама аз изкарах 4 месеца без джобцентър и с изтеглени 3000, тъй че от аусцугите не можаха да хванат операцията по изтеглянето, понеже тя беше още 1 месец преди тези три ;-) Също така и парите от наема отиваха на банковата сметка на приятеля, за да не може джобцентъра да ги засече...Който има сиво вещество, знае как се правят нещата.
И каква е връзката между квартирата, джобцентъра и работодателя ми, че не схванах логиката?...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 31 Август 2015, 12:44:23

max написа:И каква е връзката между квартирата, джобцентъра и работодателя ми, че не схванах логиката?...

Всъщност между морала, квартирата, джобцентъра и работодателя...
Ясно е, че не си я схванал, продължавай да плюеш срещу турци, цигани и каквито там още шуменски детски комплекси имаш, как, разбираш ли, били поскали социалната система.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Следваща

Назад към Европейски съюз