• Advertisement

Цени и правила при пътуване в градски транспорт Берлин

Цени и правила при пътуване в градски транспорт Берлин

Мнениеот lord_fero » 17 Август 2010, 11:47:13

Първо искам да кажа,че не съм сигурен дали темата е на мястото си и моля ако съм объркал, модовете да я преместят където трябва.
Та мисълта ми е тук да се обобщят видовете билети,цени и подробности при самото ви пътуване с градски транспорт.Някой ще каже не можеш ли да си преведеш поне на английски.Да мога обаче е имало нещо което няма от къде да знам.
Вчера си обикаляме из Берлин по работа и главно с U-ban.Имаме си билети всичко точно и се качва проверка и пича казва проблем(трима бяхме).И аз учуден и слизаме и се почва документи да ми искат и да ми пишат глоба затова, че съм нямал билет.Аз имам но доколкото се разбрахме с въпросния господин ми обясни, че с един 2.1евро билет,който е за два часа съм можел само в една посока да патувам.Т.е. от т.А до то.Б а след това на връщане е трябвало да си купя нов билет, т.е. от т.Б към т.А . Ами според мен трябваше да ме свали и да ми го обясни това нещо а не направо да ми пише глоба от 40евра.
Та моля някой компетентен да се обади и се надявам да обсъдим подобни въпроси,че да се изясни всичко.
lord_fero
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Цени и правила при пътуване в градски транспорт Берлин

Мнениеот Zuniga » 17 Август 2010, 17:13:51

Ами, всъщност въпросният контрольор е прав, с билет АБ за 2,10 пътуваш 2 часа само в едната посока.(преди няколко години не беше така..можеше да пътуваш с билет за 2,10 във всички посоки, но го промениха...). За теб е кофти, защото не си знаел, а в Берлин с контрольорите е безсмислено да се спори...(никой нищо няма да ти обясни, смята се, че щом ползваш градския транспорт, знаеш какви са правилата...) Това, което може да направиш е да напишеш едно писмо до BVG, в което да обясниш, че не си знаел, че с билет за 2,10 АБ можеш да пътуваш само в една посока. Ако не говориш немски и си турист още по-добре, напиши го на английски, може да имаш късмет и да ти опростят глобата от 40 еу или поне да я намалят.
"Nowadays, I do not make bread
Neither does he make wine
A desolate vineyard now wept
Forgotten on a lonely incline."
Аватар
Zuniga
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот lord_fero » 17 Август 2010, 20:30:50

Ами мерси колега за подробното инфо.А иначе бих ли те затруднил ако ми обясниш също и билетите АБ , БЦ и АБЦ? Как трябва да ги използвам всъщност,че да нямам проблеми завбъдеще,както и предполагам доста хора които се надявам да прочетат,понеже едва ли съм единствения. :)
Също искам да допълня,че и имам адресна регистрация.Може би в случая няма да се водя турист,но нямам документ от имиграционните смисъл не съм се регистрирал понеже не ми е било нужно,но скоро ще го направя.Дано това не е пречка някаква.
И да попитам писмото долу горе каква информация трябва да включва принципно,че наистина ще пиша писмо до тях и именно на английски.
lord_fero
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zuniga » 18 Август 2010, 16:21:22

Това е описанието на А,Б,С:
А - всичко, което е в Ринг (включително самия Ринг)
Б - извън Ринг до границата на Берлин
С - до 15 км извън Берлин, включително Потсдам и летище Шьонефелд

Колкото до различните билети, тук са описани всички възможности, цени, докъде и докога можеш да пътуваш...на немски. Знаеш ли немски?
Най-важното е: с билет за 2.10 пътуваш само в една посока :), ако ще пътуваш повече от 2 пъти в един ден, си заслужава да си вземеш Тагескарте за 6,10; за една седмица също става за 26,20 еu ; за месец е 72 ...(всичко е АБ)

За писмото - напиши просто какво се е случило... Честно казано до сега не ми се е налагало да им пиша и не мога да ти дам кой знае каква информация...

Успех!
Аватар
Zuniga
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lord_fero » 19 Август 2010, 12:14:23

Много благодаря за пълното инфо колега ;-) Наистина много ще ми е полезно а и ще светна и моите хора за тия подробности :mrgreen: А немския предстои да го научим,понеже в момента съм повече от първолаче :-"
lord_fero
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zuniga » 19 Август 2010, 12:31:08

Сетих се за още нещо, мои приятели, които не са студенти, си купуват често билети за цял месец (АБ, тъй като ако не пътуваш редовно извън Берлин, не си заслужава да си взимаш АБС..) от тук, но винаги си определят среща с продавача до някой от филиалите на BVG, за да са сигурни, че билета не е фалшив. Примерно този продава билет АБ за септември за 55 eu, което е почти 20 eu по-евтино от това, кеото продават BVG.
В Берлин се пътува често и почти винаги си заслужава да си вземеш карта за цял месец, освен ако не се придвижваш навсякъде с колело...
Аватар
Zuniga
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Jindo » 20 Август 2010, 12:41:32

На билетите закупени в трамвайте няма начална спирка (както на тези от атоматите на U/S-bahn спирките) и с билет от 2.10 общо взето няма да имаш проблем. АКо пътуваш на къси разстояния - до 3 спирки U/S-bahn, до 6 спирки с трамвай, може да си купиш билет за 1.30евро. Цените съвсем скоро ще скочат и тогава месечната карта ще има още по-голям смисъл. Поздрави ;)
http://www.favtool.com/ - Вашата начална страница
Аватар
Jindo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lord_fero » 24 Август 2010, 19:59:57

Мисля,че много хубаво инфо се събра в темата, благодаря на колегите за което.А както бях споменал,че ще напиша писмо,направих го.Даже и ми отговориха,че ме пренасочват към друг отдел за по-нататъшно разглеждане на проблема.Обаче минаха 3 или 4 дена от отговора,а никой не е писал още.За всеки случай ще копна тука писмото,че не се знае на кого ще потрябва някой ден.

To: Berliner Verkehrsbetriebe (BVG)
Anstalt des öffentlichen Rechts
Holzmarktstraße 15-17
10783 Berlin
info@bvg.de

Dear All,

Firstly I would like to thank you for your attention.

I’m from Bulgaria, and since 1 month I was traveling in your country.I’m in vacation here.Before 4 days (16.08.2010),
my friends, and me, we were in U-bahn Nr: 7 in Berlin and we had 3 tickets for 2.10 euro each of them.
Then passed one of your agents, and he wrote us three fines for 40 euro each because we didn’t known that we used one way tickets.

I would like to please you to do a compromise, and to annul ours fines, because we don’t speak German and we didn’t know the rules of
Urban Transport in Germany.

If you have any questions about my problem, please do not hesitate to contact me.
Thanking you for your kind assistance.

Best regards
lord_fero
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nikol-bookonline » 26 Август 2010, 16:41:18

Привет и от мен!
Малко полезна информация по темата за тези, които идват в Берлин с цел туризъм ... или по работа, но искат да видят и туристическите забележителности, да посетят някои музеи, да направят туристическа обиколка с автобус, кораб, велосипед, пеша и т.н.
Има един специален вид карти за пътуване в градския транспорт - Berlin Welcome Card. Цените са следните
За 48 часа: зона AB - 16,90 €, зона ABC (Berlin + Potsdam) - 18,90 €
За 72 часа: зона AB - 22,90 €, зона ABC (Berlin + Potsdam) - 25,90 €
За 5 дни: зона AB - 29,90 €, зона ABC (Berlin + Potsdam) - 34,90 €
Билетът важи за всички видове транспорт (U-Bahn, S-Bahn, регионални влакове, автобус, трамвай) и срокът му започва да тече от момента на валидирането му на някой автомат.
Особеното на този билет е, че ти дават и една книжка с около 150 от най-популярните атракции на Берлин и Потсдам (музеи, театри, туристически обиколки, атракции, рестоарнти, клубове и т.н.) - всичко, което заслужава да се види. За всяка от забележителностите можеш да ползваш от 25% до 50% отстъпка от цената на билета за вход - на съответната страница е посочен размера на отстъпката. При купуването на билет за вход се показва тази книжка и валиден билет за гр. тр-рт Berlin Welcome card. На страницата слагат печат, че си използвал отстъпката (за да не я ползваш няколко пъти ;-) ).
Официалния сайт е: http://www.berlin-welcomecard.de и в него има информация на немски и английски.
Приятно прекарване на всички в Берлин! \:D/

P.S. И още нещо: Идвайте поне за една седмица, 2-3 дни не са достатъчни за да видите Берлин, само раздразват апетита и се заричате да дойдете за по-дълго време, за да видите всико, което не сте успели първия път...
Аватар
nikol-bookonline
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 27 Август 2010, 10:25:44

Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен