• Advertisement

за и против обучението в DE

Напред, науката е слънце!

за и против обучението в DE

Мнениеот darka_darkov » 28 Август 2005, 10:51:07

Отскоро посещавам този форум и никъде не видях такъв пост.Специално на мен ,а надявам се и на други, ще е много полезно всеки да си каже личното мнение и впечатление по тази тема(особено на тези ,които сте вече там).Пишете за нивото на обучение в сравнение с България,условията на живот и т.н.
Аватар
darka_darkov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот polia » 29 Август 2005, 07:22:14

Hi!

Ами да ти кажа, аз мога да ти напиша цял роман!

Можеби не е зле да кажеш, какво точно те интересува!?

Примерно условията на живот?!?! Зависи, ако идваш със стипендия?! Няма да имаш никакви проблеми?! Ако вашите могат да ти дадат повечко стартов капитал, също няма да имаш проблеми!? :-)

Но ако дойдеш с 500 Euro, трябва много да пестиш и почти веднага да си намериш работа, даже още преди да си си намерил жилище!!!

Иначе аз съм следвала 3 семестъра в СУ "Климент Оxридски" и ако трябва да сравнявам, тук е доста по-трудно! Т.е. образованието е на по-високо ниво! Но това пак зависи от това, какво си завършил в БГ и какво ще искаш да следваш тук?!?!

Пример: Ако си завършил в БГ математическа гимназия и искаш да следваш Германистика?!? Няма да имаш никакви проблеми! :-) Но ако си завършил немска гимназия и искаш да следваш математика, имай ми доверие, ще ти е много трудно! :-)

Питай иначе, какво точно те интересува?!?
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот darka_darkov » 29 Август 2005, 13:37:17

За стипендиите-във всеки университет различно ли са условията за получаване на стипендия(смисъл дали успех или по социален статус се дава).И как стоят нещата със стипендиите в по-общ план-има ли шанс да се получат,трудно ли се получават и т.н.?
Иначе точно математическа гимназия с немски завършвам и се чудя дали "Германия или България".Защото то в Германия доколкото знам обучението по икономика е на ниво...за другите специалности нямам информация.
Аватар
darka_darkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rumiM » 29 Август 2005, 13:47:06

Абе що не си научиш материала с програмирането в Софийския и ела после само за диплома, признават доста изпити. Но ако искаш да се подсигуриш и с немски паспорт, идвай докато е време, до към 22г. иначе изпускаш дойчовците и става трудно,а в БГ нищо не е мръднало и следващите 20г. няма как да мръдне,а програмистите от форума почти всите се готвят да бягат в УСА-то-Америку,ама там наистина пачката е по-голяма, тук начинаещите се цанят за 25000-30000еуро годишно,а това съвсем не е много, само така ти се вижда. Виж квартирите и здравната, за приват има долна граница 3900еуро и не става 1вата година. Така, че АМЕРИКА здравей! и си учи математиката,успех където и да е!
Аватар
rumiM
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот darka_darkov » 29 Август 2005, 14:12:38

"Виж квартирите и здравната, за приват има долна граница 3900еуро и не става 1вата година."-тва нещо не го зацепих.?!?
Аватар
darka_darkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот GVP » 30 Август 2005, 21:09:06

Аз ти препоръчвам да завършиш точна наука в България или поне една две години да учиш там. Според мен университетското ниво тук е по-ниско отколкото в БГ. Дори и за елитните унита.
Но за научна работа тук е по-добре, заради финансовите възможности.
Имайки предвид че никой студент до 6-ти семестър няма необходимите базови знания за научна работа, то по-добре да се подготвиш в БГ.

За условията на живот са ти отговорили вече.
За стипендиите - те са дават от самото уни въз основа само на личните качества на кандидата, поне аз определени условия не съм видял.
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот polia » 31 Август 2005, 07:56:15

Това което казваш, имаш отачсти право!

Това за 6-ти семестер, си прав, защото в България се завършва по-бързо, но не бих казала, че нивото на следването в BG е на по-високо ниво. (но зависи и от специалността предполагам?!?)

За научната работа имаш също право, защото тук ресурсите са наистина на много по-високо ниво!!!

Иначе за стипендиите!

Аз български студент в Германия със стипендия не познавам, но има едно момче от нашата специалност, германец, който е много гениален, той е със стипендия на bayerische Kulturministerium !!!

Hо защото има ABI с 1,0 И искам непременно да отбележа, че ABI-Durchschnitt 1,00 в DE не може да се сравнява с 6,00 диплома в България! Това е реалността!

Но трябва освен това да имаш предвид, че ако получаваш стипендия, ти искат да взимаш определен минимум от изпити на семестер, което отчасти ти идва нанагорно!!!

Това е! Успехи и късмет ти желая!

Liebe Grüße
Поля

GVP написа:Аз ти препоръчвам да завършиш точна наука в България или поне една две години да учиш там. Според мен университетското ниво тук е по-ниско отколкото в БГ. Дори и за елитните унита.
Но за научна работа тук е по-добре, заради финансовите възможности.
Имайки предвид че никой студент до 6-ти семестър няма необходимите базови знания за научна работа, то по-добре да се подготвиш в БГ.

За условията на живот са ти отговорили вече.
За стипендиите - те са дават от самото уни въз основа само на личните качества на кандидата, поне аз определени условия не съм видял.
Последна промяна polia на 31 Август 2005, 13:52:29, променена общо 1 път
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот darka_darkov » 31 Август 2005, 11:26:08

е какъв е смисълът да искат допълнителни изпити?
Аватар
darka_darkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petyasun » 31 Август 2005, 17:30:13

В зависимост от специалността има различни стипендии също за чуждестранни студенти. Стипендиите са еднократни или за цяла година.
За повече информация:
http://www.daad.de/deutschland/foerderung/stipendiendatenbank/00462.de.html
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот petyasun » 31 Август 2005, 17:37:24

Освен това има много организации, които също дават стипендии на чуждестранни студенти:

Die politischen Stiftungen vergeben aus Mitteln des Auswärtigen Amtes Stipendien an ausländische Studierende:

Friedrich-Ebert-Stiftung
Friedrich-Naumann-Stiftung
Hanns-Seidel-Stiftung
Heinrich-Böll-Stiftung
Konrad-Adenauer-Stiftung
Rosa-Luxemburg-Stiftung

weitere Informationen unter: www.stiftungsindex.de
Zu den Aufgaben der Deutschen Forschungsgemeinschaft (DFG) gehört u.a. die Förderung der wissenschaftlichen Beziehungen zum Ausland.

Der Deutsche Famulantenaustausch (DFA) , Tel.: 0228-37 53 40, Fax: 0228-81 04 155, fördert den Austausch von Medizinstudenten zur Ableistung einer Famulatur innerhalb der Mitgliedsländer der IFMSA (International Federation of Medical Student Associations).

Der Katholische Akademische Ausländerdienst vergibt ebenso wie das Diakonische Werk der Evangelischen Kirche Stipendien.
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Mishle » 6 Септември 2005, 00:59:22

какво значи за или против? това е адски относително ;)
както бях писала в една друга тема - мисля, че човек трябва да отиде, да види, да поживее известно време, и тогава да си прецени за какво става въпрос ;)
незнам, но но честно казано не виждам особен смисъл от такива писания за и против нещо, което е до толкова голяма степен индивидуално и зависещо именно от индивидуалната способност на човек да се приспособи към условия, различаващи се от тези, на които е свикнал ;)
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот pi4 » 6 Септември 2005, 10:49:38

Ако човек има цел, даже и тук се приспособява, много е гадно в началото, особенно, ако нямаш познати, които да те ориентират в обстановката, а и начина и организацията на самия живот е коренно различна, да не говорим за времето, вали , не вали, вече ми е все тая, имам си Regenjacke, a тук и колелото е много важно, ако не си се научила на много неща ,ще трябва, и си изхвърли токчетата от гардероба, тук wandrung ,Fahrrad fahren, и други подобни са като добър ден! Може да прочетеш и това, и ако и тогава не се откажеш!?

Потребители благодарили на автора pi4 за мнението:
rita
Рейтинг: 4%

Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот pi4 » 6 Септември 2005, 11:07:22

Прочети и това: www.nemskata.org, a sled towa на емигрант, пи6е го горе в ляво!
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот darka_darkov » 12 Септември 2005, 12:16:45

pi4,мерси за тоя линк,сега ще го чета.
mi6le,темата я кръстих така ,защото исках всеки да си каже индивидуалното мнение по въпроса.Ти си много прав/а че зависи от човека и затова аз питам различни мнения и си правя изводи за себе си.
Аватар
darka_darkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Lee » 12 Септември 2005, 21:45:59

Мисълта на тридесетия президент на САЩ Калвин Кулидж (1872–1933): «Това, което не казваме, никога не ни създава неприятности», може да звучи афористично, но е пълна глупост. Най-големите беди идват от липсата на общуване, от "неказването на неща". Излиза, че по негово време Америка процъфтявала, защото хората работели, а не си губели времето с приказки, докато при други президенти - няма да ги посочвам, вие ги знаете - Америка е в упадък поради прекомерно говорене.

Ето това е идея, достойна за гения на Ким Ир Сен! Примерът с Щатите е толкова досаден, че наистина само глупаци могат да издевателстват с него. Всяко поамериканизирано ГОВЕДО има само една мисъл: да ни сочи за пример тези, които печелят пари, и да се абстрахира от всичко останало. Стремежът на всеки човек е да преживее живота си ЩАСТЛИВО. Американският КОНСУМАТОР за съжаление не е образец на това щастие със своите 60 часа работна седмица, със своите няколко дена годишен отпуск - ако може да си ги получи - и със своята изумителна културна ограниченост. Как да вземем за пример тези масово затлъстели мъже и жени, които прекарват часове пред телевизорите си и за които нормалното човешко общуване е загубило отдавна своята привлекателност?

Но на онези, които непрекъснато повтарят колко безпросветни, тъпи и затлъстели били “западняците», бих задал въпроса: Защо тогава те имат тази технологична мощ, армия, уреден живот и висок стандарт? Защо умните бъбривци в България са неспособни да организират обществото си?

Наистина спорен въпрос е доколко българското образование “става” и доколко на българите “няма да им става” приятно, когато се окаже, че са учили на вятъра. Ето например, половината германци, с които всекидневно се сблъсквам по един и друг повод, не са чували нито за Одисей, нито за Итака, нито за Пенелопа, нито що е това муза. Не разбират и от латинските фрази, които ние, среднообразованите българи, ползваме от време на време: ”lege artis” , “causa perduta” и прочие... Но от това на германците пука ли им? Те нямат понятие от световна география, история, литература, много от тях не са чували нито за Толстой, нито за Достоевски, а Балканите бъркат с Балтика. Но от това пука ли им?... Нашето образование в България е много добро, на светлинни години пред западняшкото. (Поне така беше.) Но искаме ли да сме “конвертируеми” на Запад, трябва да поорежем ненужни предмети и часове и да наблегнем главно на писането, смятането, компютрите, езиците и... карането на кола. Всичко останало като история, физика, химия, география, рисуване, пеене да се учи по желание. Казвайки това, съвсем не твърдя, че тези предмети са ненужни. Те просто следва да са факултативно предпочитание.

Всякакви чужди езици са полезни. Един мой братовчед емигрира в САЩ и стана милионер, само защото освен другите езици знаеше и много добре... руски. Да, използва точния момент, когато Съветският Съюз се разпадна и пръв от неговите колеги американци замина за Казахстан, където направи страхотен удар с договор за износ от страната на цветни метали. Благодарение на това, че знаеше руски и не го подценяваше, докато си беше в България, въпреки абсолютно оправданата му съветофобия. Всяко познание е от полза. На тоя свят има много излишни неща, но излишно знание няма. Въпросът е дали резултатът е знание и има ли критерий за това, кое е знание и кое - даскалоналиване със съмнителен ефект.

Проблемът с българското средно образование, доколкото мога да преценя от дистанция, но и от опит, е, че има голяма пропаст между т. нар. елитни училища и останалите. Випускниците на елитните училища получават много добро образование и са конкурентоспособни в чуждите университети. Нещо повече - понеже това са и най-амбициозните и добре подготвени младежи, постигат наистина завидни успехи.

Аз мисля, че е хубаво да се изучават чужди езици от ранна възраст, както и компютърни технологии, защото това е бъдещето, но е смешно и направо трагично (примери в този форум – колкото щете!) да излезеш от средното школо и да не можеш да пишеш на български, да правиш пунктуационни и граматически грешки, да не знаеш къде се слага пълен и къде - непълен член в окончанията на думите (да ме прощават някои форумци, ама тази грешка е най-често срещаната в даваните мнения и според мен не е редно да бъде отминавана със снизхождение), да не можеш да разлагаш сложните изречения на съставните им части, да използваш объркан словоред и т.н, да не говоря, че немалко хора въобще не могат да се изразяват, защото в училище не са развили способността си да разсъждават върху поставени теми и проблеми, да анализират, да поставят въпроси и да правят изводи. Жалко наистина!

Потребители благодарили на автора Lee за мнението (общо 3):
ritagyndiasyanjdt
Рейтинг: 13%

Аватар
Lee
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 9 пъти

Следваща

Назад към Образование