• Advertisement

нивото на образование в BG и DE

Напред, науката е слънце!

нивото на образование в BG и DE

Мнениеот polia » 31 Август 2005, 06:49:37

GVP написа:... Според мен университетското ниво тук е по-ниско отколкото в БГ. Дори и за елитните унита...

:?: :!: :?: :roll: 8O

Hi GVP!

Ти тук ли завършил? Защото аз съм на противоположното мнение! Аз съм следвала в СУ "Климент Оxридски" и следвам тук и знам, как се взимат изпитите в БГ и знам, как се взимат изпитите тук ... nämlich с много учене!!!

P.S. Ist nicht böse gemeint! :wink:
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Mr.Bombastic » 31 Август 2005, 09:39:44

Подкрепям напълно. За мен ученето в БГ е в повечето случаи губене на време. Учил съм за бакалавър в Техническия университет в София и магистър в Дуисбург-Есен. Мисля че имам база за сравнение.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот GVP » 31 Август 2005, 18:09:31

Поля,

не искам отново да се връщам на стара тема, където съм си казал мнението по въпроса. Ако все още тя съществува там може да прочетеш какво мисля, мнението ми не се е променило от тогава.

Само незнам какво имаш предвид под изпити тук? Тук за цялото следване има не повече от 6-7 истински изпити, а в БГ толкова са на семестър. Ако Клазурите ги броиш за изпити, аз не.
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 1 Септември 2005, 07:33:46

GVP: Всъщност за това че имаше друга тема си прав. Сега не ми се търси, но там си бяхме казали кой какво мисли. :)
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот kukla » 1 Септември 2005, 09:32:17

Аz пък съм zавърШила СУ преди повече от 10 години,
и като сравня тогаваШното ми учене с това, което тука учих,
моля-моля, тука ми бе просто губивреме, както обичам да каzвам,
ниво VHS. Но пък баzата тук е далеч по-добра от таzи в БГ.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 4 Септември 2005, 09:55:45

кукла: Интересно ми е какво си учила в СУ и тук. Защото аз имам наблюдения върху инженерните науки. Честно казано си мислех, че и ти си в тази сфера - информатика?
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот nikolandotcom » 4 Септември 2005, 14:55:01

Mr.Bombastic написа:Подкрепям напълно. За мен ученето в БГ е в повечето случаи губене на време. Учил съм за бакалавър в Техническия университет в София и магистър в Дуисбург-Есен. Мисля че имам база за сравнение.

И аз съм на мнение, че завършването в БГ като процедура е по "спокойно". Но като материя, съдържание, мисля че са почти еднакви акцентите.
база за сравнение:
2001 - магистър МЕИ
2003 - Diplom Wirtschaftsinformatik Hannover

Cheers
DN
Аватар
nikolandotcom
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот Mr.Bombastic » 4 Септември 2005, 23:49:12

Завърших МЕИ през лятото на 2002г..

Като човек завъшил в МЕИ трябва да си спомняш още:
1. Престарелите, изперкали, незаинтересовани и корумпирани преподаватели и асистенти. Не знам един, който да работеше за Сименс, Инфинеон, АйБИЕм, Оракъл или друга сериозна фирма. Нямате си представа на колко упражнения съм ходил и асистентът не идва, защото .... никой не знае защо.
2. Липсата на адекватна библиотека.
3. Липсата на каквата и да е база. Проста аритметика (относително адекватна, разбира се) показваше че ако се вържат паралелно копютрите в 2 лаборатории ще имат по ниска производителност от компютъра ми у дома, който спонсорирах със собствени доходи и не беше нищо особено. Няма да забравя как се записвах в Блок 2 за след седмица, за да ползвам Интернет на едни компютърчета дето едва отваряха браузъра.
4. Абсолютно депресиращия външен и вътрешен вид на учебното заведение. Не си помисляйте да посетите тоалетна - първо вижте как изглежда в Трейнспотинг!
5. Бюрокрация стигаща до Параграф 22.
6. Преписване до дупка (преподавателите не им пукаше просто или се правеха, че им пука). Усмивка + знания = 6, само знания = 5, знания с несъгласие с преподаватеската преценка = 3 или 4. Никакви знания = 3, ако не при първия път, то поне при втория опит.
7. Има още но е късно, някой може би ще допълни.

Интересно ми е как може да се правят паралели. Непонятно ми е.
Наистина имаше и свестни преподаватели, които осъзнаваха че и без много средства си струва на студента да му бъде обяснявано и да се гледа на него с уважение, но бяха изключителна рядкост.

Германия:
1. Преподавателите са често на ниво, работят в известни фирми и внасят духа на истинската работа и тенденции. Предлагат материалите си и са готови да нанесат корекции в тях при неточност. Непрекъснато работят за тяхното усъвършенстване. Следят изкъсо асистентите си.
2. О, господи библиотеки!!!
3. Компютърни зали в такива количества, че не могат да се напълнят. Безплатен интернет, достъп до услуги предоставени от университета.
4. Спретнати, често озеленени университети. Всичко е обмислено, функционално.
5. Бюрокрацията я има, но си има правила и не могат вечно да те мотаят. Ако чакаш за нещо, то е защото има хора преди теб, а не защото има нерегламентирана кафе-пауза. Много от досадните дейности са изнесени в Интернет или през автомати в унитата. Пъхате си студентската карта и си плащате с ЕC-то студ. такси, променяте си данните.
6. Студентските такси до скоро бяха по ниски от БГ, но дори и с увеличението за мен изборът трябва да е ясен.
7. Изпитите са трудни, не се пишат често шестици, ама се учи. Не се преписва (само индийци съм виждал да го правят) и така трябва.

Айде че ми се доспа.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот AnGeLy » 10 Септември 2005, 10:24:38

преди няколко седмици се появи следната информация в един от бьлгарските вестници: немските фирми,които навлиzат на Бьлгарския паzар се 4удят какви кадри да наемат,zащото "специалистите", zавсршили бьлгарски университети са абсолутно неконкурентноспособни и ниско квалифицирани. ами нищо 4удно като си помисля 4е следването в Бг се иzкарва 80% в бар4ето до университета, а zа иzпит рядко се у4и пове4е от 4 дни. погледите ми са в/у zавсрщили МИО, макроикономика, информатика (да кажем zа информатиката има някои иzклу4ения) и други такива вьрвежни специалности. само zа малко сравнение, zавсрщил магистср МИО в пловдивския университет zапо4ва с на4ална zаплата 400лв, zавсрщил БВЛ в Германия zапо4ва с 1500лв на4ална zаплата.
4удя се zащо след като ни е толкова елино обраzованието, вси4ки се оплакват, 4е няма работа. в БГ висшисти под пьт и над пьт, с лопата да ги ринеш, аz просто не поzнавам някой, който да не следва. zавьршилите в БГ и в ДЕ са като в два противоположни свята, едните мрьнкат, 4е няма работа, кандидатстват на 2 места и като им откажат отиват да продават на сергия, другите кандидатстват на 8 места и на 6 гивzимат, даже могат и да преговарят.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот gost » 9 Октомври 2005, 22:49:22

едните мрьнкат, 4е няма работа, кандидатстват на 2 места и като им откажат отиват да продават на сергия, другите кандидатстват на 8 места и на 6 гивzимат, даже могат и да преговарят

е, може би е по-правилно да се каже, че вторите кандидатстват на 10 места, навсякъде им отказват, но те продължават да кандидатстват и накрая в повечето случаи имат успех
Аватар
gost
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 10 Октомври 2005, 09:16:05

Според мен цялбата дискусия е бая безсмислена!Нека аз съм човека, който сега ще започва своето образование в Германия и за Германия не мога да Ви кажа много, но чисто от съучениците си доста добре си създадох представа за българските ВУЗ-ове.

Тука бих казал, че единствено хубавите момичета са повече!Но дали те могат да компенсират библиотеките, компютърните зали и добрите професори чисто и просто всеки трябва да прецени сам за себе си!

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот petyasun » 10 Октомври 2005, 09:37:24

bgpower написа:Тука бих казал, че единствено хубавите момичета са повече!Но дали те могат да компенсират библиотеките, компютърните зали и добрите професори чисто и просто всеки трябва да прецени сам за себе си!

За хубавите момичета съм съгласна с тебе, за компютърните зали и библиотеките също. Само по отношение на професорите не съм съгласна. Когато учех в България в ПУ имах много добри професори, имам предвид високо квалифицирани и изключително трудолюбиви. И ги виждах, когато посещавах лекциите и упражненията им. А тука можеш да видиш професора само ако отидеш на шпрехштунде при него :o . А на лекции и упражнения се явяват личните му асистенти (в повечето случаи те са току що завършили студенти, а в някои случаи са още студенти). И не се напъвай да им задаваш въпроси, защото се оказва в повечето случаи, че са толкова компетентни, колкото и ти. Започват да мрънкат и да извъртат въпроса. А професорите си седят на бюрото в кабинета и си пият кафето...
Това е моето лично мнение по отношение на професорите тук в Германия и никой не може да ме убеди, че българските професори имат по-малко знания.
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 10 Октомври 2005, 09:45:06

Когато учех в България в ПУ имах много добри професори, имам предвид високо квалифицирани и изключително трудолюбиви. И ги виждах, когато посещавах лекциите и упражненията им. А тука можеш да видиш професора само ако отидеш на шпрехштунде при него Surprised .

Явно сме учили в различни университети. Кой е този хубав университет в БГ? Иначе за младите и неопитни асистенти си права.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот petyasun » 10 Октомври 2005, 10:00:48

Пловдивския Университет.

Предполагам, че ако базата в българските университети беше по-добра щяхме да имаме и повече висококвалифицирани хора.
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bgpower » 10 Октомври 2005, 10:25:56

petyasun написа:Пловдивския Университет.

Предполагам, че ако базата в българските университети беше по-добра щяхме да имаме и повече висококвалифицирани хора.

Съгласен съм!Ама Ей Бога я нямаме тая база, а все пак нали коментираме истинското реално състояние! :D
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Следваща

Назад към Образование