• Advertisement

нивото на образование в BG и DE

Напред, науката е слънце!

Мнениеот GVP » 4 Ноември 2006, 18:14:32

tonic написа:само за да онагледя дискусията, ще съобщя, че в Германия завършватоколо 10 % от приетитите за студенти,а в България около 110% ---- тези над 100 са онези, които са си платили, за да им напечатят дипломите и никога не са кандидатствали

Не знам откъде си ги изкопала тези резултати, обаче те не са реални. Може и реални да са за някои петостепенни унита в БГ, но не като цяло. В Бг процента завършили в някои специалности също не е висок (около 25-30%), точно защото е доста трудно.
И също пак не разбирам защо се сравняват броя на завършилите към броя влезли при положение че в БГ и Германия системите на образование са различни в тази насока. В Бг се влиза с изпит, тук не и само това е достатъчно да се спрат сравнения от това естество.
Анджели, не бива да сравняваш образованието в Германия и БГ по ПУ, това е все едно аз да сравнявам Харвард с Унито в Киел например. :) ПУ е един от най-слабите университети в БГ колкото и да ми е тъжно да го кажа, защото съм от Пловдив. Но това си е истината.

Бтв, не видях дали има тема, но нека да честитя на първите 3 елитни унита:
1. ТУ Мюнхен
2. ЛМУ Мюнхен
3. ТУ Карлсруе
:lol:

Да са им честити първите милиони. Също и на топ 10 унита спечелили по 1 милион за Graduate Colleges в различни области.
Да се готвят Хайделберг и Фрайбург.
:)
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tonic » 5 Ноември 2006, 22:10:20

GVP написа:[ В Бг процента завършили в някои специалности също не е висок (около 25-30%), точно защото е доста трудно.

....а това откъде си го изкопал?...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот GVP » 6 Ноември 2006, 11:20:59

На тази страничка можеш да видиш броят на студентите във всеки курс за всеки университет в БГ

http://www2.mon.bg/adminureg/html/reports.asp#

Ако много ти се смята, прегледай ги всички и виж средно колко студента има в първи курс и съответно в 4-ти курс същата специалност. Като добавиш, че не всички студенти 4-ти курс завършват ще ти стане ясно, че твоите 110% просто са пълна измислица!
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 20 Юни 2007, 22:41:49

Zdraveite kolegi,
Sled razgovor s prof. Karastianov se razbra, che izpitut pri nego 6te
proteche po slednia na4in:
1. Subirane na knijkite na 25.06.2007 sled izpita pri Pantev ili na
26.06.2007 v 8.00 4asa.
2. Vseki ot nas po spisuk sledva da zakupi edna ot negovite knigi za
Kosovo ili Chechenia - na 26.06.2007 ot 9.00 4asa kato miastoto 6te se
utochni dopulnitelno. Cenata na knigata e 15 leva.
3. Jelatelno e vsichki da napravim tova, za da vzemem tozi posleden
izpit.
4. Ocenkite 6te budat naneseni ot profesora na 26.06.2007 i
neposredstveno sled tova vseki 6te si gi poluchi obratno.
Ni6to drugo ne triabva da se pravi. Razbira se vsichko triabva da
proteche mnogo diskretno bez da se vdiga shum za tova.

Pozdravi i uspeshna podgotovka za izpita pri Pantev: Elena

V ponedelnik 6te utochnim zaedno vsi4ki podrobnosti za geopolitikata!
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот deyan » 20 Юни 2007, 23:55:19

Хе-хеее, това последното е култово. За съжаление има такива места в бг. За щастие не всички са такива.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Re: нивото на образование в BG и DE

Мнениеот Gruykina » 1 Юни 2009, 16:21:12

Здравейте на всички,бих искала да помоля за помощ и съвет тъй като съм в позната на много от вас ситуация.Тази година(преди няколко дена :))завърших 12 клас в езиковата гимназия в Търговище с профил немски език.На 19 май държах матура по немски,но още няма излезли резултати.Бих искала до помоля някой,който е по-запознат да ми помогне.Въпросът ми е относно валидността на БГ-матурите в Германия и имам ли някакъв шанс да ме приемат тази година в Германия да следвам?Всяка една информация ще ми бъде от полза.Благодаря ви предварително.Поздрави от България :)
gruykina@yahoo.de
Gruykina
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот puffie » 1 Юли 2009, 20:52:32

Gruykina написа:Здравейте на всички,бих искала да помоля за помощ и съвет тъй като съм в позната на много от вас ситуация.Тази година(преди няколко дена :))завърших 12 клас в езиковата гимназия в Търговище с профил немски език.На 19 май държах матура по немски,но още няма излезли резултати.Бих искала до помоля някой,който е по-запознат да ми помогне.Въпросът ми е относно валидността на БГ-матурите в Германия и имам ли някакъв шанс да ме приемат тази година в Германия да следвам?Всяка една информация ще ми бъде от полза.Благодаря ви предварително.Поздрави от България :)
gruykina@yahoo.de

Ти редовна (ученичка) ли си? Хората вече се дипломираха, резултатите от матурите излязоха преди около 3 седмици!!!
Дали имаш шанс да те приемат става ясно от оценката в дипломата ти (не само от матурата по немски) и от избраната специалност.
puffie
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sunny » 1 Юли 2009, 22:01:36

Погледни датата puffie,писала го е на 1 юни а не юли.Напълно редовна...
Аватар
sunny
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот puffie » 2 Юли 2009, 01:42:23

Офф... 8-[ Пък с оглед на странноста на въпроса, проверих няколко пъти датата, явно съм била без очила.
Съжалявам за безмисления пост тогава, моя грешка!
puffie
Тукашен
Тукашен

Re:

Мнениеот lubo_kranchew » 2 Юли 2009, 03:04:18

Mr.Bombastic написа:
Zdraveite kolegi,
Sled razgovor s prof. Karastianov se razbra, che izpitut pri nego 6te
proteche po slednia na4in:
1. Subirane na knijkite na 25.06.2007 sled izpita pri Pantev ili na
26.06.2007 v 8.00 4asa.
2. Vseki ot nas po spisuk sledva da zakupi edna ot negovite knigi za
Kosovo ili Chechenia - na 26.06.2007 ot 9.00 4asa kato miastoto 6te se
utochni dopulnitelno. Cenata na knigata e 15 leva.
3. Jelatelno e vsichki da napravim tova, za da vzemem tozi posleden
izpit.
4. Ocenkite 6te budat naneseni ot profesora na 26.06.2007 i
neposredstveno sled tova vseki 6te si gi poluchi obratno.
Ni6to drugo ne triabva da se pravi. Razbira se vsichko triabva da
proteche mnogo diskretno bez da se vdiga shum za tova.

Pozdravi i uspeshna podgotovka za izpita pri Pantev: Elena

V ponedelnik 6te utochnim zaedno vsi4ki podrobnosti za geopolitikata!

Хе хе имало такива места, ми в тоя случай става дума за Софийския университет! Без да съм учил история или право там, ще ви кажа, че става дума за професор Стефан Крастоянов дето пуска за 15лв. за книжка, а авторитета е Андрей Пантев на който му свалям шапка и се иска и подготовка (освен късмет) за да минеш. :) Студентски градски легенди, какво да правиш. :) И Стефан Крастоянов не е най-голямата звезда там, поразпитайте юристите за лицето Румен Чолов по "Римско частно право". Ще има на какво да се посмеете. :)
http://youtube.com/watch?v=Ur6Lxi8RNb4
Crosby's hard wrist shot fooled San Jose goalie Brian Boucher to a 2-1 victory over the Western Conference-leading Sharks :)
You have to expect things of yourself before you can do them.(Michael Jordan)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот ChaotiX » 22 Октомври 2010, 14:24:23

Съвсем в началото на 1. семестър, без какъвто и да е опит, ето няколко факта за сравнение, специалност медицина, Кьолн и (по информация от мои приятели) мед. университет София:
- в 1. семестър 12 (дванайсет) изпита в Кьолн, като не влючвам реферати и домашни, в София 2 (два), но всъщност е 1 (един) истински изпит, защото на втория (мед. етика) човек не се явява, а се пише оценка по преценка на преподавателя от работата на студента;
- първият ни изпит е 2 седмици след началото на семестъра;
- изпитът по химия тук надхвърля нивото на националния кръг на олимпиадата по химия в България (поне органичната част);
- на изпита по физика има 8 изчислителни задачи, които се решават изцяло (допълнително към останалите въпроси), в София изпитът по физика е развиване на тема.

Живот и здраве на края на семестъра ще допълня.
(Смятам за ненужно да разказвам как познати от София се хвалят във facebook колко безпроблемно се преписва на изпити.)
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот robo-pat » 22 Октомври 2010, 22:01:47

Ако под образование се разбира, да ходиш през ден на лекциики, заради заверките и да кибичиш по кафенетата на територията на университета в очакване на някои удобен обект за "креватна гимнастика," в България сме май ненадминати! :mrgreen:

Ако някои си направи примерно труда да пресметне броя места в читалнята на библиотеката в ТУ-София и броя на местата в кръчмите и дискотеките около него падащи се на глава на населението на Студентски град, то картината ще стане красноречива ми се струва,

По мое време в читалнята на библиотеката в ТУ-София /преди около 4 години /не пускаха и парното, поради слабата и посетеност. В библ. на унито в Дуисбург /което е разбирасе не е първоразряден университет по немски стандарт/ не можеш да си намериш място, за да седнеш да четеш, ако не си от сутринта там.

Едно подобно сравнение е просто смешно да се прави.
Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот ChaotiX » 23 Октомври 2010, 02:02:19

В уни-биб Кьолн ситуацията е подобна, слава Богу, че тук имаме най-хубавата медицинска библиотека в цяла Германия (студенти от всички градове идват спепциално заради нея, даже от Берлин) и не ни се налага да ходим в университетската. :)
А като започнахме да говорим за библиотеки - сравненията май са излишни. Материална база, устройство, книги.
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Patchev » 1 Ноември 2010, 19:42:17

Chaotix, не преувеличавай за Universitaet und Stadtbibliothek Koeln(май нея имаше предвид). Места там има винаги, понеже е огромна. А и бая запаси от книги и учебници имат, което е доста cost-saving. Тъпото е като почнат да дрънчат и пробиват става малко шум. За медицинската ви не знам как е, щото съм в съвсем друга специалност.

А дискусията дали образованието е по-добро в Германия или България е обречена на провал-всеки си решава сам за себе си.
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 27 пъти

Предишна

Назад към Образование