• Advertisement

нивото на образование в BG и DE

Напред, науката е слънце!

Мнениеот tonic » 25 Март 2006, 14:58:06

Около 70% от тези китайци отиват в САЩ след завършване на висшето си образование в Китай. Защо ли се котират толкова много tonic след като в Китай образованието е слабо според теб? .

В нета всеки трети е бразилец и от тук би трябвало да следва по твойта логика, че бразилците имат на супер развито ниво информационните и комуникационните технологии.....хаха...те просто са мнооооооооооооого като абсолютна бройка и едва ли повече от 5-10 процента имат достъп до интернет, иначе са супер готини и много добре танцуват самба...по рождение без да са завършили висше образование...това последното е майтап да разредя натегнатата атмосфера.
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот gtopalova » 10 Април 2006, 12:18:47

За точки от 1 до 5 допринасят докторанти, постдокторанти, доценти и професори, но не студенти в 3-ти курс например. Ти колко българи познаваш, които като завършат в БГ остават там да си правят Докторантурите и постдокторантурите?

Нека се спрем на значението на думата алумни, т.е. възпитаници на някое учебно заведение. Или по-просто изразено всеки българин, завършил в България своето висше образование, влиза в статистиката като алумнус на съответното учебно заведение. Тоест независимо от това къде след това той си пише докторантурата, преподава или пък мие чинии той си остава алумнус на съответния ВYЗ. А защо според теб всеки кадърен заминава за чужбина?
Аватар
gtopalova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот GVP » 17 Април 2006, 00:43:51

10% по китайска статистика, каква тежест дава според теб? Не съм запознат как точно се изчисляват класиранията, но лично мен много ме съмнява някое БГ уни да е включено в тях,...или пък всички 42 може би? Колко университета има по света? Дали всички попадат в статистиките? Според мен не. Как се събира информацията в кое уни си учил преди...освен в СиВи-то аз на друго място не се сещам да го пише, а ти? Ако станеш нобелов лауреат тогава може да се разбере наистина.
Когато публикуваш статия или изнасяш презентация някъде, къде и как споменаваш къде си завършила? Освен естествено ако няма някакво сътрудничество между групи в БГ и чужбина.
Питам те ако може да ми обясниш системата на събиране на информация, защото аз наистина не съм много наясно. Аз лично не мога да си представя например ако в Харвард има 10 000 докторанти, 5000 постдокторанти и 5000 хабилитирани и всеки пише по 2-3 статии на година, от които поне една е в престижно списание с висок фактор на влияние, то как ще разберат кой къде е учил преди това? А другите унита? Помисли за каква база данни (която не е широко достъпна) трябва да става на въпрос. Ако знаеш за нещо такова, постни линк моля те...ще ми е интересно да проследя кой къде е учил преди важните си публикации в унито към което работи в момента. :)
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот tonic » 20 Април 2006, 09:18:15

GVP написа:Как се събира информацията в кое уни си учил преди...освен в СиВи-то аз на друго място не се сещам да го пише, а ти?

Не е необходимо ние да се сещаме въобще. Всеки универеситет следи зорко този процес и дали ти си гопишеш в СV то или не е без значение. Университетите освен, че го следят, ами и после акот ти постигнеш нещо го разтръбяват. Обикновено и самите успели хора не се срамуват да го изтъкват по различни поводи. Ще стигна още по-далеч университети не само искат да го правят, но те са и длъжни да го правят ...за да може да има нормален мениджмънт един университет следва да се следи изкъсо реализацията на завършилите.

Поради липса на традиция, знания и умения в тази област българските университети дълго време не правеха подобно нещо. Към момента те са задължени да представят такова проучване и да поддържат база данни, ако искат да получат акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот azbuk » 23 Август 2006, 19:10:32

гледам, че тук за университетско образование става дума, ама не мога да се въздържа от един коментар за немското училище.

как може децата в училище, в Gymnasium!, в осми клас да не знаят как да опростяват елементарни математически изрази и да си нямам хал хабер от уравнения!? не че за първи път го забелязвам, ама днес ми се припомни. и не става дума за дете на някакво изпаднало семейство, където не могат да си напишат името. напротив.

да не говорим за разните му аналитични умения. пишеш му формулата a(b+c)=ab+ac даваш му няколко примера, обясняваш как действа правилото и няма ефект брате. при всеки следващ пример при нови числа наново го учим. удивявала съм се от неспособността на немските деца да прилагат абстрактно формулирани правила в конкретния случай. ми аз без това 4-ти клас не можех да завърша бе!

някой има ли идея как успяват да си осакатят така в мисленето? как преподават тия учители тук? ама падам си от стола просто.

П.П. о, да, и мойто средно образование тук не се признава, мдаааааааа.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот ppetrov » 23 Август 2006, 19:53:52

Децата на мои приятели - в 1-ви клас, ми разказват, как вземат по 1 буква на седмица или 10 дни, нещо такова. Дълго време, като се видим по барбекюта, вървеше майтапа: "До коя буква сте вече?"
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот isisito » 8 Октомври 2006, 13:58:10

Здравейти мили мои,
дискусията ви е доста интересна, затова ще се включа и аз. За България няма какво да говорим-тук сме си родени,българи сме, трябва да сме горди. Но как да стане това като всеки трети или четвърти българин има роднина навън и чака с нетърпение поредната финансова инжекция. Какво става със самочуствието ни? Вярно-трябва да се вземем в ръце и сами да си помогнем, ама има толкова субективни и обективни фактори, които пречат, че идва момент в който си казваш " аз да съм добре, а след мен....." - грозно звучи, но си е така. Като работиш на заплата , с която си покриваш месечните разходи и ти остават някакви жълти стотинки как да не ти падне пердето и да не тръгнеш да търсиш късмета навън? А децата ни? Какво е бъдещето им? Аз например, не искам синът ми да учи в Бг, защото реализацията му ще е много под въпрос...И какво правим тогава? Излязъл е поредния вишист, станал сервитьор или нещо подобно....Е, друго е да си имаш роднина на отговорен пост-тогава всичко е наред. Ще кажете, че вече влизат много фирми на пазара, които си провеждат интервютата като навън...да , ама не - те си приемат по 3-4 бройки и това е...и като се намери и там познат и бройката става една......и какво правим-показваме пътя на децата си някъде в странство.....Лошо звучи, но май си е истина.....
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 8 Октомври 2006, 17:28:57

образованието на немците не е добро. липсва им елементарна педагогика. занятията са мъчение и скука. студентите блеят. но тук просто има книги, за да се образова човек сам, ако иска. море от литература. а в БГ отдавна няма пари за обогатяване на библиотеките. затова киснем тук, особено ако става дума за научна работа.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот DANNA_j » 11 Октомври 2006, 21:54:25

Привет на всички!Темата е доста интересна и също така обширна.Ето и моето мнение относно образованието в Bg и De: сигурна съм,че всички са наясно,че тук има висши учебни заведение,където можеш да получиш стабилна подготовка и такива,в които просто можеш да си платиш за изпитите или направо да си купиш дипломата-в такъв случай всичко си зависи от отделния човек и амбициите,с които е решил да завърши висше образование.Все пак никой не ни кара насила да бъдем студенти,това си е личен избор:))Да,в Германия наистина има повече възможности и доста интересни специалности, и може би действително добри перспективи:))Обаче аз не мисля,че на нас-тези,които останахме в България-ни е по-лесно ,отколкото на другите-в Германия (говоря единствено за процеса и трудността на обучението) и аз съм сигурна,че лично за себе си съм направила по-добрия избор,решавайки да завърша образованието си тук. Тази година ще завърша специалност: приложна лингвистика-немски и английски език във ВТУ и само аз си знам колко трудно ми беше през тези няколко години и колко труд и усилия съм вложила ,за да се справя...Така че,според мен,когато човек има желание и вярва в себе си,няма нещо ,с което да не може да се справи!!!Желая късмет на всички студенти в Германия и България,които са амбицирани да се развиват и да постигнат максимум успехи в бъдеще!!!Пък знае ли човек,може да изкарам и едно висше в Германия.до скоро!!!
Аватар
DANNA_j
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 12 Октомври 2006, 00:03:56

Браво на теб DANNA_j, само не знам представа имаш ли изобвщо на нас колко ни е трудно. През лятото се видях с един моми4е, които тъкмо бяха завършили 3-ти курс Немски и Български в ПУ. И си говореха: Олее, след тази година нищо ве4е не може да ни уплаши! И си помислих: да, да, нищо...
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот azbuk » 12 Октомври 2006, 07:41:03

AnGeLy написа:Браво на теб DANNA_j, само не знам представа имаш ли изобвщо на нас колко ни е трудно.

трудно ни е основно защото трябва и да работим и защото немската система е хаос. аз лично съм тук само заради библиотеките и по-добрите възможности.

П.С. не изключвам бъркотията и изкуфялите професори по някои специалности в БГ, но тукашните им колеги, особено в областта на хуманитарните науки, са им достойни конкуренти по мързел и некадърност. почти всичко съм си научила сама. образованието е както си го направиш.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 12 Октомври 2006, 11:14:14

azbuk написа: трудно ни е основно защото трябва и да работим и защото немската система е хаос.

...за6тото следваме на 4ужд език, за6тото непрекъснато трябва да се доказваме, за6тото сме 4ужденци, за6тото каквото и да си говорим, изпитите са по-сложни от тези в БГ.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот azbuk » 12 Октомври 2006, 11:21:56

AnGeLy написа:
azbuk написа: трудно ни е основно защото трябва и да работим и защото немската система е хаос.

...за6тото следваме на 4ужд език, за6тото непрекъснато трябва да се доказваме, за6тото сме 4ужденци, за6тото каквото и да си говорим, изпитите са по-сложни от тези в БГ.

съгласна за чужденците, но това няма връзка с нивото на образование в БГ. За по-сложните изпити, хех, ами ако преподаването беше малко по-добро, можеше и изпитите да не са толкова "сложни". по принцип избягвам да правя такива сравнения, просто защото в Германия се изпитва за съвсем други неща и в някои области, като например аналитично мислене, има огромни липси и относително малко се иска. не мисля, че в БГ е по-лесно да се учи, макар и да има огромна корупция, за която си знаем.

надявам се, ясно е, че говоря основно за хуманитарните науки. за другите специалности да се изказва който е наясно. но все пак ставаше дума за филология.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 12 Октомври 2006, 11:35:51

azbuk написа:не мисля, че в БГ е по-лесно да се учи, макар и да има огромна корупция, за която си знаем. надявам се, ясно е, че говоря основно за хуманитарните науки.

Самият факт, 4е държавен изпит се взима с 3 дни у4ене, говори сам по себе си. И аз у4а хуманитарна специалност, но в сравнение с българските колеги, ралзликата в нивото на обу4ение е от земята до небето.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот jiji » 12 Октомври 2006, 13:53:18

сега и моето мнение по темата

аз намирам немското образование на едно много по виско ниво от българското. не искам да го твърдя за всички специалности, но поне за техническите или поне за машиностроенето и специалностите, които са тясно свързани с това съм на това мнение.

в българия ти преподават материала сдъвкан предварително, изпитните задачи на пример не се различават много много от сдъвканите преди това. да не говорим че се учи в повечето случаи по някакъв си конспект...
някои могат да намират образованието тук за много хаотично и неорганизирано... като на пример мои колеги завършили в българия и учещи тук...
нещата не са неорганизирани и хаотични, по скоро човек трябва сам да се организира по отношение колко изпита да пише и как да се подготви за тях, а не като в българия да го дърпат с въжето и да зубка по конспекта...
тук ти трябва да се спасиш и то в повечето случаи не по единично, а в team!!!

да не говорим и за корупцията и платените дипломи и т.н. в българия

освен това положението в българия стана такова че всеки едва ли не става висишст... всяка година университетите бълват ли бълват висишсти, а работа... няма

всеки си има право на мнение, но аз не съжалявам че уча и дай боже да завър6а тук
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование