• Advertisement

Ausbildung-Berufsausbildung

Напред, науката е слънце!

Re: Ausbildung

Мнениеот Жоро » 11 Юли 2013, 13:16:45

Здравейте,

Може ли някой да ми отговори на следния въпрос?Имам диплома за бакалавар и магистар в БГ Телекомуникации.Имам стаж по специалността над 3 години.Аз съм на 25г в момента.Мога ли да запиша Ausbilding в ДЕ след като съм магистар от БГ?
Жоро
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Gabinova » 11 Юли 2013, 15:36:11

Като завършил висше образование можеш да запишеш Weiterbildung. Ако живееш от по дълго време в Германия, може да се намери начин за финансирането и от Арбейтсамт, но ако си в Бг и тепърва го мислиш това, не зная как е.
Ausbildung правят само завършилите Hauptschule, Realschule и понякога и завършилите Гимназия в Германия. Тази програма за тях се финансира от държавата.
Може да се пробваш да кандидатстваш за още една Магистратура в някое УНИ.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението:
Жоро
Рейтинг: 4%

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Жоро » 22 Юли 2013, 09:09:37

Да в момента съм в БГ имам осугурена работа в ДЕ но не по специалността.Идеята е докато затвърдя езика на прилично ниво в момента съм на A2 да поработя в ДЕ и след това да търся работа по специалността и реализация за в бъдеще.Моля за разяснение какво е Weiterbildung и каква е разликата между Weiterbildung и Schulung.
Жоро
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Karl » 12 Септември 2013, 16:33:08

Жоро написа:Здравейте,

Може ли някой да ми отговори на следния въпрос?Имам диплома за бакалавар и магистар в БГ Телекомуникации.Имам стаж по специалността над 3 години.Аз съм на 25г в момента.Мога ли да запиша Ausbilding в ДЕ след като съм магистар от БГ?

Здравей Жоро ,

Не мога да ти отговора на въпроса, но моя личен опит е следния . Във фирмата където работа сега имаме Ацебиси 2 броя :). Четох по нагоре за някакви си 3000 евро заплати, не съм чувал за такова нещо, тука взимат 600-650. От това което видях и чух в повечето случай това са хора който минават по прекия път, от глупост или мързел и накрая им се отразява в заплатата, съответно занаят само основни неща.
Моя съвет към теб, тъй като имаш образоване от България съответно и стаж, чиста загуба на време и средства. Нямам отговор на въпроса дали можеш да кандидатстваш .
Аз постъпих така - 8 месеца учих езика на място и паралелно кандидатствах за работа. след точно 11 месеца постъпих на работа - късмет или не.... Дано не ти прозвучи странно , но си малко млад за тукашните стандарти :) което си има плюсове и минуси.

Това е на кратко от това което преживях, не бих ти посъветвал за ходиш по тоя път, описания по горе е по логичен според мен и по успешен.

Поздрави и успех.
Karl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот julianamar » 12 Септември 2013, 22:09:37

Жоро написа:Здравейте,

Здравейте, по принцип може да кандидатствате за Ausbildungsstelle в Германия, въпреки че имате магистратура от България.

Ако имате такова намерение по-добре да не споменавате, че сте магистър в cv-то си. Най-много може да споменете, че сте бакалавър, ако държите, а ако не - по-добре и това не споменавайте, защото не се гледа с добро око от проверяващите на висшисти, които искат да заемат местата, предназначени за хора без други възможности за кариерно развитие.

Друг аспект на подобен план в бъдеще би бил, че не се гледа с добро око от работодателите по принцип на кандидати за работа, които първо са завършили едно висше образование и дори са го надградили с магистратура, а после са решили да направят Ausbildung. Естествено гледната точка зависи от личните Ви мотиви и планове. Успех!

Потребители благодарили на автора julianamar за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

julianamar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 7 пъти

Помагайте!!!

Мнениеот amyavin » 18 Септември 2013, 18:13:20

Вече питах какво представлява Аусбилдунга в Германия,получих информация,но не разбрах с каква диплома приключвам дуале Аусбилдунг(смисъл като какво излизам-бакалавър по професията по която съм се обучавала или просто специалист).Ако не получавам висше образование мога ли след 3те години Аусбилдунг да запише такова.Това никъде не го пише.Също така като завърша Аусбилдунга в Германия мога ли да се преместя в друга държава и да работя това,което съм работила и това,за което съм се обучавала в Германия.Или няма да ме приемат в други фирми.
amyavin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Re: Ausbildung-Berufsausbildung

Мнениеот Жоро » 2 Октомври 2013, 10:03:06

Здравей Karl

Посъветваха ме да изкарам Hochschule с мойта специалност или мастер.Идеята е да имам някакъв немски сертификат един вид.Hochschule следването било с повече практика и се изкарвало по лесно.Моля за мнения и съвети относно Hochschule и мойто положение!
Благодаря!
Жоро
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Марко » 10 Април 2016, 13:45:48

На 30 години съм и миналата година се опитах да направя един ауцбилдунг за фризьор в Германия.Всичко беше страхотно , и в берюв шуле се записах , ходеше се веднъж в седмицата, като всяка първа седмица на месеца се ходеше два дни. Там беше като в детската градина, учеха ни на пълни глупости, аз и една Рускиня бяхме най големите аз на 30 а тя на 32 години , чуството беше като все едно 80 годишни пенсионери във дискотека. Големият проблем дойде когато моята "шефка " не ми плати за два месеца , като договора ми беше от Ханверскамара ( тяхната занаятчийска камара ) върху 400 евро бруто. Та въпроса ми следния , кой трябва да ми плати здравните осигуровки и от тези 400 евро ли се одържат, защото ако е така все едно съм работил за 100 евро цял месец по 8 часа, по малко даже от минималната заплата в България. Ако някой е наясно , моля да помага
Марко
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот veilet » 10 Април 2016, 19:10:20

Здравейте! Предполагам по Вашите обяснения, че провеждате ВВА- Berufsbegleitende Ausbildung. В този случай сте здравно осигурен от фирмата/ Занаятчийската камара, с която сте сключил договор. Същата страна Ви заплаща и месечното възнаграждение 400 нето, не би следвало от тях да Ви се удържат здравни/пенсионни застраховки. Погледнете си договора, с кого сте го подписали?! Ако това е фирма, обърнете се веднага към Занаятчийската камара за разяснение по отношение забавяне на заплащанията Ви. :thumbleft:
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот bknf » 10 Април 2016, 20:53:32

Марко написа: моята шефка не ми плати за два месеца, като договора ми беше от Ханверскамара върху 400 евро бруто. ..кой трябва да ми плати здравните осигуровки и от тези 400 евро ли се одържат

Кой трябва да ги плати - не знам какво пише в договора, който си подписал. По принцип, ти и работодателя.
Какво точно пише в тоя договор - сключен между теб и твойта шефка?
Иди в тая Handwerkskammer, разкажи за случая и ги питай за съдействие по тоя въпрос.
Първо трябва да намериш там правилното лице.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Предишна

Назад към Образование