• Advertisement

Ausbildung-Berufsausbildung

Напред, науката е слънце!

Ausbildung

Мнениеот boom » 24 Юни 2009, 02:18:39

Прегледах форума и не видях да има подробна информация по обширната тема за Ausbildung-а в Германия, а поради влизането ни в EU и вече свободното получаване на разрешителни за работа смятам, че някои българи са се насочили към тази форма на обучение и работа.
Бих искал да споделим малко опит, ако има и други които се интересуват, или, които вече са започнали, моля пишете.
Лично аз в момента кандидатствам за Fachinformatiker.
Смятате ли, че фирмите продпочитат Studienabrecher пред завършилите току-що училище, и каква е според вас границата във възрастта, ако има такава.
boom
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Ausbildung

Мнениеот derdiedas » 26 Юни 2009, 21:37:15

темата е интересна , въпреки че повечето сме студенти или завършили в БГ е интересно дали някой е правил тука Аусбилдунг. Снощи гледах за едни деца за КФЦ монтюри обучението им. интересно бе колко много от тях знанията им бяха в дъното. Знам че в България и там имаме такива, но пък имам страното чувство че тука са по зле от нашите.
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Аусбилдунг - трябва ли ми Арбайтсгенемигунг

Мнениеот angel_bg_de » 7 Февруари 2010, 18:43:12

Здравейте на всички,

четох темите относно Аусбилдунг, но не намерих такава, която да дава отговор на въпросите ми. Ситуацията е:

Тая седмица получих Аусбилдунгсфертраг за дуале Аусбилдунг. Т.е. ходи се на теория е паралелно се посещава фирма, където протича практическата част от обучението.

1. НЕОБХОДИМО ли е Арбайтсгенемигунг за целта на Аусбилдунга, тъй като все пак има трудова заетост в Аусбилдунгсунтернемена???? И ако, лесно ли се получава?

2. Мога ли като ЕС-гражданин да получавам Беруфсаусбилдунгсбайхилфе? По принцип ЕС-Ацубис имат това право, но важи ли то и за българи, тъй като някъде по форумите бях чел, че неважи за българи и румънци, тъй като са непълноправни членове на ЕС и съответно нямат право на такива социални помощи.

Благодаря на всички, които отговорят учтиво и точно! ;-)
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот estira » 7 Февруари 2010, 20:23:12

1.viewtopic.php?f=66&t=6855&p=70450#p70450. Дали е лесно не може да се каже, може само да се пожелае!
2. Най добре попитай в Arbeitsamt. Информацията, която намирам в нета е от началото на миналата година.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот angel_bg_de » 7 Февруари 2010, 21:55:44

Мерси за инфото.... писах преди малко на Арбайтсамта и да видим... пф.. трябваше да помисля за това по-рано..... а сега получих фертраг вече..... и дано стане, че иначе.......
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 27 Март 2010, 14:17:53

И аз да дам малко инфо по темата .

Най-важното ,което трябва да се знае - Arbeitserlaubnis-а е задължителен .Паралелно с училището се посещава и фирма , в която също се работи и разрешителното е точно за това. Проблем с училището няма да има , ако владеенето на немски е на добро ниво.Аз като исках да се запиша в Berufsschule , първото което ме питаха е на какво ниво владея немски.Няма да мине само с "на много дорбо ниво", може да ви дадат учебник и да прочете нещо. Разрешителното от Arbeitsamt-а го дадоха много бързо -след около 4-5 дена получих писмото , а самото разрешително го бяха одобрили още на 2-рия ден.Arbeitserlaubnis за Ausbildung се издава много по-лесно , все пак Ausbildung-а няма нищо общо с безработните в момента,а и немците ,които искат Ausbildungsplatz не са най-добрите . Тези , които имат добри дипломи се записват в университети.

Но най-трудната част е да убедите работодателя , че той трябва да вземе точно вас. Повечето не искат да се занимават с Arbeitsamt . Аз лично изпозвах един трик- в началото се опитвах да си намеря място в някоя по-голяма фирма, но разбира се там искат и повече немци, като поне 2-3 ще имат добра диплома и т.н. Но в по-малките фирми нещата стоят по-различен начим. Малките фирми обявяват местата малко по-късно и там кандидатстват само немците , които не са успели да си намерят Ausbildungsplatz в големите фирми. В повечето случеи са с лоши дипломи. И тогава идва шанса за чужденците. Има работодатели , които биха се занимавали 1 месец с Arbeitsamt-а , а не 3-4 години с някой ,който им лази по-нервите.

Ако нямате завършено висше образование , пробвайте с Ausbildung.А като завършите трябва да са отпаднали всички ограничения за работа .
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 27 Март 2010, 15:08:31

Hi WinniePooh_20,

първо благодаря за много полезната информация! ;-)

До колкото разбирам ти правиш или си правил Аусбилдунг. Сам ли трябва да се запишеш в Беруфсшулето или след като подпишеш Аусбилдунгсфертраг с някоя фирма, тя автоматично те завежда документално като ученик в училището?

Също, ти пишеш, че си получил разрешителното си за работа само след няколко дена, а моето разрешително вече се протака 4-та седмица. Всъщност вдруги ден започва 5-тата...... Говорих с фирмата да питам какво става, и те ми казаха, че още очакват отговор от Арбайтсамта, което може да трае законово до 8 седмици..... Имаш ли някаква идея, защо толкова се бави, а твоето е станало само за дни?

А най-трудната част според тебе, да убедя работодателя да вземе точно мен, съм я минал уж. Дано се застъпят по-умело за мен пред Арбайтсамта, а не при първата трудност при издаването на Ерлаубниса и да се откажат.....

А и ти казваш, че
WinniePooh_20 написа:Има работодатели , които биха се занимавали 1 месец с Arbeitsamt-а , а не 3-4 години с някой ,който им лази по-нервите.
, но това важи предполагам за по-малките фирми. А в моя случай, аз съм в най-голямата фирма в Германия в този бранш, в който искам да съм аусгебилдет. Дали ще се занимават с мен.... незнам... доста се притеснявам...
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 27 Март 2010, 15:39:17

Ще правя аусбилдунг тази година ...

При мен случеят бе такъв. Предната годнина са дали място на немец , но дипломата му не била много добра и му дали мястото с уговорката ,че ако не се представи добре в Berufsshule ще вземат някой друг.Дипломата му от Realschule била sehr gut , първият семестър (или както там се води) слезнал на 4 , а сега бил с 5.Може би това беше и причината да се застъпят за мен , заради по-добрата ми диплома.

Документите си ги подадох сам. Ако си над 18 подпис от родителите не ти трябва. Anmedlung-а в училището си го подадох сам, vorvetrag може и фирмата да го изпрати. Може би при мен нещата стоят по по-различен начин, защото на мен ми казах ,че първо трябва да говоря с ректора , дали ще ме вземат . Аnmeldung-а го полълних на място.

При мен нещата се развиха много бързо . Миналата седмица ( петък) от фирмата изпратиха формулярите и днеска получих разрешителното с дата 25.03...3-4 дена.

Можеби ако си в по-голям град да им трябва повече време.Аз съм в малко градче с има няма 20 000 жители

Аз се пробвах в една по-голяма фирма и като им казах ,че нямам Arbeitserlaubnis бързо се отказаха. А преди това ми звъняха 3 пъти...

Успех дано да ти дадат разрешителното ;-)
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 27 Март 2010, 16:35:35

Hi WinniePooh_20,

може и добрата ти диплома да е помогнала, но главната причина според мен най-вероятно е добрият резултат, който си показал на изпитите, които си минал. Имам предвид Auswahlverfahren-а. =D>

Ами в моя случай моята фирма сама е подала Antrag-a за Arbeitserlaubnis. И аз не се наложи да ходя на място в Arbeitsamta. А пък при теб се е наложило. Немога да си обесня, защо се получават толкова разминаваня между нашите случаи. хехе... много е kompliziert. :-k

Anmeldung в училището аз още не съм подал. До сега си мислех, че след като имам Ausbildungsvertrag фирмата автоматично ме регистрира в училището. Хубаво, че ти каза, че не е така.... хехе... сега трябва и това да свърша и се надявам, че става и през интернет. Да не се налага да ходя до Германия само за да попълня един формуляр..... [-o<

А ти за какъв Vorvertrag пишеш? За какво става въпрос? В смисъл, аз имам Vertrag, но той си остава и окончателния. Няма Vor- или Nachvertrag. И на тебе за какво ти служи той? Представи го пред Арбайтсамта ли?

А ти говори ли с рекрота на Беруфсшулето???

Ами аз уж ще съм в Бохум. Той е с 378.596 жители... ама не вярвам заради това да ми се бави толкова това разрешително....

Уф... и аз съм в голяма фирма, и на мен ми звъняха 3-4 пъти хахаха.... и сега спряха, защото чакаме решението на Арбайтсамта. хехе....

А ти в кой град ще си ако не е тайна. :-)
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 27 Март 2010, 17:52:11

В Arbeitsamt-а не съм ходил.От фирмата изпратиха формулярите.
При мен се наложи да ходя до училището...

Vorvertrage го искаха от училището . Не знам за какво е , не съм и питал.

Тряваше да говиря с ректора, защото от фирмата не бяха сигурни как стоят нещата с училището и дали изобщо ще ме вземат.
А ако не си в Германия , как подписа Vertrag-а и документите за Arbeitsamt ? За Аnmeldung трябва също подпис.

Аз живея във Freudenstadt на стотина километра от Щутгарт :)
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 27 Март 2010, 18:03:27

Ами договора ми го пратиха по пощата, подписах го и така им го върнах обратно. А Antraga за Erlaubnis, те го подадоха...... без мой подпис, но на базата на вече подписания от мен договор....

А сега в момента току-що свалих един Анмелдеформулар от сайта на училището и там пише, че фирмата трябва да запише Ацубито.

хехе.... много поздрави към Фройденщад. Сигурно там сте всички много фройндлих и радостни.... хехеххе
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 27 Март 2010, 18:32:49

При теб нещата са се наредили добре :)

Успех с Ausbildung-a :)
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 27 Март 2010, 18:57:29

O, danke, dnake! :-))

Само чакам още тъпото разрешително и то не ми дава мира.... хаха... иначе всичко друго е супер..... \:D/

Ако всичко klappene както трябва, ще дойда да те почерпя една БИРА... хахаха.. аз уж ще съм в Бохум.....

Поздрави от Варна :)
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот desislava123 » 15 Юни 2010, 16:22:58

Здравейте съфорумници,много бих искала да разбера какво точно представлява този Ausbildung в Германия.Преглеждала съм подробно целия сайт на Bundesagentur Deutschland www.arbeitsagentur.de ,в който информацията е разпределена в графите Kursenet и Berufenet,но има много неща които не мога да си обясня все още.Въпросът ми е, това висше образование ли е ,средно специално или средно образование.След като доколкото знам повечето германци го записват след навършването на 18 години вместо следване в Университет ,би трябвало да е на малко по високо ниво,но на какво точно.Има ли проблеми с издаването на Arbeitserlaubnis в този случай ,защото сме чужденци,или проедурата е улеснена с влизането ни в EU.Интересува ме и как стои въпроса с финансирането,тоест какви такси заплащаме за обучението,ако например искаме да е duale Ausbildung или можем да го караме в държавно Berufschule и да не плащаме.Наистина ли можем да получаваме Ausbildungsvergütung месечно .Опитах се да търся в Google специалности като Touristikassistentin и Reiseverkehrskauffrau и попаднах на някакви частни институции или държавни ,така и не успях да разбера,които имат много високи месечни такси,а повечето германци твърдят че за Ausbildung не се плаща,а напротив получава се месечна заплата и се пообърках.Как може един българин да се запише и какви изисквания трябва да изпълни.Ако някой е карал такова нещо и може да внесе малко светлина в тунела ще съм много благодарна да разбера нещо по вече по въпроса
desislava123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makeno » 15 Юни 2010, 16:56:22

По принцип Аусбилдунг го записват немците след като станат на 14-15 години, т.е. след 8ми клас. Обикновено е във фирма, плащат им по около 600 евро и след това те остават там на работа. В повечето случаи след Аусбилдунг може да се запише във Фаххохшуле, но само определени специалности. Като цяло не си заслужава ако човек има вече Абитур и може да се запише да следва. Тук Аусбилдунг правят по принцип по-бедните семейства, на които им е трудно да издържат децата си до определен период. Общо взето е на равнището на техникумите в БГ, само че тук плащат.. За да караш Аусбилдунг ти е нужно постоянно право на работа заради заплатата. По другите въпроси някой по-запознат, моето са само най-общи информации :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование