• Advertisement

Ausbildung-Berufsausbildung

Напред, науката е слънце!

Re: Ausbildung

Мнениеот angel_bg_de » 16 Юни 2010, 14:12:06

WinniePooh_20 написа:За Ausbildung се записват някои , които вече са навършили 23-24 години . След като го завършиш заплатата не е толкова скромна. Мой познат е със за0плата 3500 евро на месец бруто. Аз докато си правя Аusbildung ще ми плащат 400 евро първата година ,600 -2рата и 800 третата

Извинявай, но това е пълна глупост!!! Хората започват Аусбилдунг на 16-18 години. И колкото по-възрастен ставаш, толкова по малки са шансовете ти да получиш някое място!!! Дори има законова горна граница за правене на Аусбилдунг и тя е 26 години!!! Нод 26, НЕМОЖЕ да започнеш Аусбилдунг. Така че, тези от рода германците започват на "23-24 години" са пълни глупости!!!! Може би WinniePooh_20 се бърка с Вайтабилдунг или Фортбилдунг. Там вече нещата стоят по друг начин. Тях може и дори е почти задължително да ги правиш докато си жив. Т.е. постоянно да се преквалифицираш и да учиш нови неща за професията ти, които се променят с течение на времето. - нормативни актове, постановления, нова техника и т.н. Така че, не чакай до 23-24! Почти не възможно е! Един приятел германец е на 23 и от 2 години не го взимат никъде, а го познавам и знам че е умничък. Има абитура, следвал е 2 години право в университет и прекъснал поради финансови причини. Има квалификация, но... е доста възрастен вече! :-s

За него не ти трябва "Abi".
Понеже има огромен недостик на Аусбилдунгсплетце в Германия поради големия наплив от кандидати, все по-често за по-престижните професии и в по-престижните фирми, училища или институции се повишават и пропорционално изискванията. Т.е. все по-често и по-обстойни изпити се въвеждат, изискванията към завършено образование се вдигат и т.н. Но както казвам, това важи само за по-добрите професии. Така че, това че вече имаш матура и страхотно, защото си една стъпка пред повечето германци.

За Kinderpfeger/Erzieher например получаваш заплата в 3тата година около 1000 евро и почти не се посещава училище. Ausbildung продължава 3 , 3 и половина години , но е възможно да и по-ранно завършване , ако така преценят от фирмата.
От 2 до 4 години продължава общо Аус- и задължителния за тази професия Вайтабилдунг. Информацията е от сайта на Арбайтсамта. :thumbleft:

Според мен немците го предпочитат пред университета ,защото Ausbildung дава достатъчно образование , но ги няма високите такси , наеми за общежитие,пътуване до някой голям град или какво ли още не за университет.
Съгласен съм напълно, че германците предпочитат Аусбилдунга пред университета! Това е и очевидно, навсякъде само Аусгебилдете ни обслужват, в институциите, по магазините, банките, автомобилни къщи, дизайнери, механици, офис асистенти и т.н.
НО не съм съгласен с това, че чрез Аусбилдунга се избягват пътни разходи и пътуване до друг град и т.н. Аз например съм в най-голямата фирма за недвижими имоти в Германия. Тук има хора от цяла Германия… Същото предполагам е и при Луфтханза, Алианц, Дойче Бан и пр. А също дали ще живееш на университетско общежитие или ще си Аусцубилденде и ще живееш на квартира сам или със съквартиранти, няма кой знае каква разлика. Цените са едни и същи. Така че според мен, причината германците да предпочитат Аусбилдунг пред университет е:
1.) Няма симестриални и административни такси
2.) Че получаваш заплата
3.) Че имаш много по-големи шансове да си намериш работа след това, отколкото след университет.
4.) Учебници и пособия се поемат от фирмата, докато в университета скъпите книжчици сам си ги купуваш или ходиш в библиотека.
5.) За чужденци като нас, които не сме пребивавали там последните 3 години, неможе да получаваме нито помощи за учещи, нито студентски заеми, нито стипендии.
6.) За чужденците като нас също трябва е 7,500 евро всяка година да се представят пред университета, като доказателство, че можеш да се издържаш сам.
7.) За чужденци като нас има ограничение от 90 пълни или 180 полувини работни дни в цялата година и на практика за да се издържаш, ако нямаш пари…. Трябва да работиш нелегално, което точно в Германия е повече от опасно!!! Изключително стриктни са в това отношение!

Аrbeitserlaubnis трябва за работа във фирмата. Поне на мен ми издадоха разрешително за няколко дена , без излишни поблеми.
На мен пък ми го отказаха веднъж, след това кандидатствах втори път, но трябваше да ходя в Германия с адвокат, германец, който наех там и беше доста соленичко… хехе… Това много зависи от:
1.) В кой град си и какво е икономическото му състояние, т.е. безработица, както и % на чужденците
2.) Как фирмата се е обосновала, защо точно тебе искат да назначт, а не някой германец. С какво ти си по-добра.
3.) И накрая се проверява дали за съответното място няма германци, ако няма тогава се прибягва до хора с повече привилегии от българите (например граждани от старите страни членки на ЕС, или граждани със разрешително за трайно установяване в Бундесрепубликата –т.нар. Нидерласунгсерлаубнис и пр.)
Ако всичко по тези 3 точки е както трябва, би трябвало да си получиш разрешителното! Стига лелката, която разглежда случая ти да е на кеф, че има някои като видят чужденец и малко се заяждат, но това е по-скоро в по-малките градчета.

Аз се записах в държавно Berufsschule и не плащам такси, но е възможно да изискват до пълнително плащане за нещо като семинари .
Тези семинари в моя случай поне се поемат от фирмата. Т.е. тя носи разходите по тях. От мен се иска само да уча. И това е обикновено стандарт. Почти винаги фирмата поема тия разходи, за семинари и за училище, независимо дали то е държавно или частно!
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот angel_bg_de » 16 Юни 2010, 14:19:01

velingrad написа:p.p. поправки желателни...

С удоволствие, но кое по-точно? :-k :mrgreen:
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 16 Юни 2010, 14:52:45

angel_bg_de ,
1.Moга да назова няй-малко трима които тази година завършват Ausbildung на 26-27 години , а едни другзапочва Септември на 23г. така,че Aусбилдунга е не само за 18 годишните.А ако искаш на пример след Kinderpfleger да продължиш за Еrzieher са необходими най-малкото още 4 години!

Добавено:

С което не искам да кажа ,че всики започват на 23 , но не и всички на 16-17г.

2. Все още не съм видял някой ,който да изисква Абитур . Не знам може би в малък град като този , в който съм са други изискванията.

3. За тези семинари моята приятелка тази година плати почти 400 евро.
Последна промяна WinniePooh_20 на 16 Юни 2010, 15:22:33, променена общо 1 път
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот desislava123 » 16 Юни 2010, 14:59:36

Здравейте отново,
Към angel_bg_de
Искам да ти благодаря сърдечно за изключително точната и подробна информация,която написа !! Успя да разсееш 99 % от съмненията ми за протичането на цялата процедура около един евентуален Ausbildung и потвърди много мои убеждения по въпроса.Наистина много ти благодаря.
От това,което разбирам до тук,поправете ме ако греша е ,че системата на обучение,по която протича Ausbildunga в Германия има нещо много общо с дуалната система на не толкова изсвестните Berufsakademien или както им казват staatliche Studienakademien ,които всъщност са популярни пак само в ДE ,с тази разлика ,че там образованието е висше и получаваш бакалавърска степен плюс Ausbildung в едно.
Там се получава ,не при всички разбира се,но при някои ,същия този синдром за който спомена angel_bg_de ..."плащат ти ,за да учиш"....,тъй като семестриалната такса от 500 евро се припокрива с Ausbildungsvergütunga ,който се получава месечно от фирмата,с която си сключил договор ,а в някои такива академии, ако не се лъжа ,като в Thüringen и Hessen,където Allgemeine Studiengebühren още тук- там не са въведени ,си остава чиста печалба.Но със сигурност е по- натоварено според мен отколкото Ausbildunga.
За съжаление ,аз забравих да спомена ,че съм на 25,и от написаното до тук,за мое огромно съжаление ,мисля ,че съм надвишила границата за Ausbildung. Поне така разбирам аз.....и може би ще трябва намеря някакъв алтернативен вариант.
Благодаря и на velingrad и WinniePooh_20 ,и на всички останали също за това ,че се включиха и дадоха мнението си....,с което също ми помогнаха. ;-)
desislava123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 16 Юни 2010, 16:27:13

Здрасти desislava123 :-)

Значи в тази област нямам абсолютно никакви компетентни познания, но все пак прочетох цялата доста големичка статия в уикипедия и до колкото аз разбирам, това, което се прави в тия Беруфсакадемиен е абсолютно същото като нормално дуале Аусбилдунг, с разликата, че Аусбилдунга е в Беруфсшуле, Беруфсколег (т.е. професионален колеж) или Фахобершуле, а в моя случай е частен беруфсколег и в тези училища след завършване на този Аусбилдунг имаш изпити както в училището, във фирмата също и пред ИХК (Индустрий унд Ханделскамер) и излизаш с "титлата" - "аусгебилдет" или "щаатлих гепрюфтер" еди си какво.... на пример - щаатлих гепрюфте Банккауффрау..... И вече си готова да работиш в банка, но нямаш академична степен (академишер град). Действително имаш право да работиш тази професия, но както казвам !!!РАБОТИШ!!!, а не да развиваш маркетингови стратегии на банката в която си назначен. За това второто ти трябва академична титла от сорта на Бакалавър (Бейчлър) или магистър (Мастер(в Германия); Магистер (в Австрия)).

Затова - прецени какво искаш да правиш и кое ще е по-добро и изгодно за теб. Работиш или развиваш теории? :-"
Заплатите след дуале Аусбилдунг във кауфменишем Берайх - Банккауффрау, Бюрокауффрау, Маркетинг-Асистентин т.н. възлизат от 30 до към 70 хил. евро годишно. Като при някои професии - например Имобилиенкауффрау или Ферзихерунгскауффрау получаваш и комисионна и така ти се увеличават доходите. Аз например имам един приятел, който е Имобилиенкауфман и имаше късмета да продава едно имение около Хамбург на някакъв милионр и комисионната му беше 20 000 евро! И си ги взе ей така.... така че.. аз се засмях тогава, викам то ти значи 1-2 сделки и не ти трябва твърдата заплата, може само с комисионните да се издържаш... \:D/ :cheers:

А до колкото аз разбирам от уикипедия, само в Баден-Вчртенберг, Захсен и Тюринген може да се получи Бакалавр, който да е с академична стойност - (пример "Инженер БА"). В другите провинции, в които има такива Беруфсакакадемиен също се излиза бакалавър, но като дъжавно отличие. - "Диплом-Инженьор БА".
КАто разликата в практиката пише, че е незначителна. В чужбина бивали в повечето държави прието със "знак за равенство", а в предприятията след време като си търсиш работа, също не трябва да имаш проблеми. Те ще знаят, че си завършила такава Беруфсакадемие, и че знанията ти са малко по-ограничени от тези на университетските абсолвенти, но разликата е почти нищожна, така че не вярвам някой да се заяде или прочее. Още повече, че ти имаш и доста повече практика от университетските абсолвенти и това е огроооооомен плюс! \:D/

А относно "плащат ти за да учиш"... провери къде има и кой трябва да ги плаща в такъв случай тия симестриални такси. Ти или Аусбилдунгсунтернемена. ;-)

Законовият срок е 26 години включително! Имаш още време! ;-) А и незнам дали това важи за Беруфсакадемиен! ;-) Знам че е за дуале Аусилдунг, но академиите, май са нещо по-друго... Така че... питай по тел. или и-мейл в конкретна академия. Така е най-добре :-)
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот angel_bg_de » 16 Юни 2010, 16:45:58

WinniePooh_20 написа:angel_bg_de ,
1.Moга да назова няй-малко трима които тази година завършват Ausbildung на 26-27 години , а едни другзапочва Септември на 23г. така,че Aусбилдунга е не само за 18 годишните.

Германците имат една много хубава поговорка: "Вер лезен кан, ист има им Фортайл". Значи, много искам да те помоля за нещо от цяяяяялото си сърце - къде съм написал, че Аусбилдунга е
само за 18-годишните
? Напротив, казах, че е за от 16 до 26! Ти каза обаче, че най-често се започвал от
някои , които вече са навършили 23-24 години .
и аз ти казах, че не е вярно, и че се започва от най-често от 16-18-годишни, тъй като в тази възраст 1-во имат право да кандидатства и повечето германчета се втруват на някъде и второ са много млади и фирмите си ги моделират по техен вкус, което всъщност не е лошо. НО естествено, законово можеш да кандидатстваш и като си на 26 години. Това е последния влак.....

Към същия цитат
Moга да назова няй-малко трима които тази година завършват Ausbildung на 26-27 години , а едни другзапочва Септември на 23г. така,че Aусбилдунга е не само за 18 годишните.
искамд а ти кажа, че ако направиш една елементарна аритметика, ще установиш, че щом тези твои познати завършват на 26-27, това означава, че са започнали на 23-24, което също е в допустимата граница от макс. 26. навършени години. Така че, не виждам смисъл за какво е тази твоя 1-ва точка.

Ами на мен лично ми искаха абитур и говоря от опит, може моята фирма като доста мащабна да е с по-завишени критерии и това изискване да е рядко срещано. На други места, може и да не трябва матура. Но не виждам абсолютно никакъв смисъл и в тази твоя точка, тъй като ако не ти трябва матура, то ти трябва митлере Райфе или Реалабшлус, а в България си нямаме такива, понеже, тези неща в Германия се получават след 10-ти клас, а ние след 10-ти клас не получаваме нищо. Получаваме само след 8-ми, но това не отговаря на стандартите за митлере райфе. Още повече, момичето пише, че е на 25. Предполагам има средно, така че, не виждам смисл от повече дискусии.

И още веднъж към точка 3. - Аз да съм написал нещо друго, че ми опонираш??? Аз просто казах, че в моя случай, в договора ми пише, че фирмата ми поема всички Леаферанщалтунген, вкл. училищни и извън училищни обучения. Така че, аз не плащам за семинари. Но това е моят си договор. Другаде очевидно нещата стоят по друг начин, какъвто е случая с твоята приятелка...

Все пак, поздрави :-))
Ангел
angel_bg_de
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makeno » 16 Юни 2010, 17:59:32

Абе не знам, но в моята фирма 60-70% от готовите с аусбилдунга работят около година да съберат пари и отиват във фх да учат, затова не ми изглежда като първи избор на всеки. Основният минус е, че ако човек е амбициозен, трудно прогресира в кариерата, може да работиш 30 години и накрая да дойде някой току що завършил и да е над теб. Някой го беше казал преди мен, че целият обслужващ персонал има аусбилдунг. Но тези, над тях по ранг и заплата са с висше...Въпреки ,че заплатата варира и често току що завършилите взимат доста по-малко, но с годините това се променя..Примерно при нас имаме майстери, които за 20 години стаж взимат 40-60000е на година. Един инженер с 20 годишен стаж взима повече... А за парите за пред унито, отдавна не се изискват. Иначе моето са информации само от наблюдения по колегите, а все пак съм сигурен, че моята фирма дава най-много места за ацубис в германия. Немците правят аусбилдинг, защото са възпитани, че висшето и университета не са за всеки, точно обратното на БГ :) Въпреки че доста от тукашните аусбилдунги се учат в Бг като висше..Здраве да е :)

Поздрави,
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот red__rose » 16 Юни 2010, 18:08:42

По мои познати съдя , че възрастовата граница за аусбилдунг зависи от работодателя и профила. Аз имам един познат, който започна Аусбилдунг на 32 години към Finantamt -a миналата година. Сега вече една година прави Аусбилдунг и е доволен. Имам друг познат , които почна Schreinerausbildung на около 35 години и го завърши вече и е нает след аусбилдунга в същата фирма. При Луфтханза можеш например до 29 год. да започнеш Pilotenausbildung. Вярно е , че колкото по-рано по-добре, но случаи има всякакви. Важното е работодателя да няма проблем с възрастта ти , а може и като плюс да го сметне, защото ще имаш повече опит, но зависи от насоката. Доста немци правят аусбилдунг вместо да следват в университет, такова им е разбирането , различно на това в България.
Аватар
red__rose
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот plamenpetrov88 » 3 Януари 2011, 23:51:43

Здравейте,
а дали е възможно както съм си завършил средното в България, да запиша шпрах курс да стигна ниво примерно DSH-2 и да кандидатствам за аусбилдунг плац ? И евентуално ако е възможно как става номера с ерлаубниса, защото с Freizugigkeit Bescheidigung-a едва ли ще мога да започна.
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти

Мнениеот WinniePooh_20 » 10 Януари 2011, 23:38:35

До popwill:

Добре, не са 3500 евро . Около 3000 .Но става въпрос за Produktionsleiter ( Ausbildung +Meister) .

До plamenpetrov88 :

Възможно е. Търсиш Ausbildungplatz -в интернет, вестници и т.н. Пишеш Bewerbung и чакаж отговор.Документите за Arbeitserlaubnis ги подготвя работодателят.не са
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот plamenpetrov88 » 7 Февруари 2011, 01:12:06

А задължително е при кандидатстване за аусбилдунг плац еди си къде да покажеш че си правил просто някаква практика някъде си ?
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 7 Февруари 2011, 14:28:07

plamenpetrov88 написа:А задължително е при кандидатстване за аусбилдунг плац еди си къде да покажеш че си правил просто някаква практика някъде си ?

Не е задължително!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот plamenpetrov88 » 13 Февруари 2011, 10:57:08

Ония ден като се записвах за шпрах курс към Уни Вюрзбург ми казаха че ще ми разгледат дипломата и ще ми пишат Е-майл. Дипломата ми е от България, завършил съм средното образование там в професионална гимназия и специалността ми е "Оператор в хранително вкусовата промишленост - месо и местни продукти". В България мога да си кандидатствам с нея в който си искам университет обаче тук ми казаха че след като съм изучавам 4 години химия и биология, тук мога да запиша само Lebensmittelchimie, което аз не искам. За да мога да кандидатствам каквото си искам, трябва първо да ида в колеж в Мюнхен 1 година и след това да кандидатствам каквото си искам, иначе не ставало.

Малък увод, но за съжаление ми е спешно.
Дали като си търся аусбилдунг плац, ще играе роля дипломата ми и ще ми кажат че след като съм "месар" не мога да правя аусбилдунг икономика или не мога да бъда механик.
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 13 Февруари 2011, 18:01:40

Щом търсиш само Ausbildungsplatz, а не Studienplatz, дипломата ти за завършено средно образование е достатъчна. Друг въпрос е дали ще ти е лесно да се справяш с технически или икономически учебен материал. Ако примерно се ориентираш към икономическа специалност, ще ти бъде трудничко без предварителни познания по Rechnungswesen. Но щом си решил да сменяш посоката, най-добре е сега, докато си млад. При раздаването на тези Ausbildungsplätze много си зависи от шефа. Ако те заговори на темата, трябва да ти е готов отговора, че желаеш Veränderung. Много зависи и какво си решил да учиш. За някой специалности кандидатите са от Hauptschule или Realschule, за други са от Realschule, Gymnasium или Fachoberschule. В случая шансовете ти никак не са лоши, защото си с абитура.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Април 2013, 20:27:50

Свързвам...
Кое точно пречи, да се ползва търсачката на сайта?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование