• Advertisement

Връзката на немския с английския?

Напред, науката е слънце!

Връзката на немския с английския?

Мнениеот daheck » 21 Декември 2005, 08:34:18

Никога в живота си не съм учил немски. Сега обаче смятам да го направя. Въпросът ми е, доколко англ. ще ми помогне в изучаването на немския език? Граматически как се припокриват езиците?
Например, времената същите ли са?Модалните глаголи пак ли са едни от най-трудните? Колко падежа има? Знам отлично чешки, и по принцип с падежите съм на ти, но все пак :)

Благодаря.
Аватар
daheck
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Wankata » 21 Декември 2005, 08:57:26

Англиският се припокрива с немският главно лексикално, поради влиянието на латинския върху двата езика. Припокриването не е голямо, но ще ти е от полза. Също немският е повлиял и на английския директно, което допринася за малко по-широко припокриване отново на лексикална основа. Немският е по-близък до староанглийският, където има и граматически близости, но едва ли си на Ти с него.

Граматика:
4 падежа. Трите са си български, четвъртият е притежателен и отговаря на английското Jully's Toy. Няма да имаш никакви проблеми с тях. Проблемът идва, когато разбереш, че някои от предлозите си носят падежа със себе си и ще трябва да учиш малко наизуст. Също действието, което се извършва понякога предопределя падежа. След малко тренировки и учене наизуст се свиква. Граматичната система е много стройна и с малко изключения. Ако си логик ще ти е лесно.
Времената не са хиляди като в английския. Учат се. Има едни конюнктиви за неща от типа: Ако бях направил еди какво си, щеше да стане еди какво си. Което в английския ако не се лъжа се брои към еди какво си време. Тук се води друга граматична единица. Разликата между двата конюнкитва е в 90% от случаите пределно ясна и няма да ги бъркаш. Странно ми е защо доста хора ги бъркат...
Конструкцията на изречението е на пръв поглед много стегната, но в разговорната реч нещата се отпускат. Системата е проста и трябва само да се наизусти.

Сега истината:
В началото немския ще ти се струва ужасно труден и ще имаш чувството, че нищо не разбираш. Един път да му хванеш цаката и да усетиш системата няма да имаш никакви проблеми. Логичен език е, но като цяло практиката показва, че не се учи с учебника под възглавницата, а трябва здраво четене;)
Българите като хора с афенитет към езиците, а и ти знаеш два, обикновено се справят много успешно. Не вярвам да имаш големи проблеми. Зависи и от интензивността, с която го учиш, но една година интезивно занимание не ти мърда.

ПС: Сравнението английски-немски е малко наизуст направено и не гарантирам, че е правилно. Ако има филолози тук да си кажат мнението.

Успех!
Пишете на кирилица!
http://6lyokavitza.org/
Wankata
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daheck » 21 Декември 2005, 09:37:49

Проблемът идва, когато разбереш, че някои от предлозите си носят падежа със себе си и ще трябва да учиш малко наизуст. Също действието, което се извършва понякога предопределя падежа

Същата работа е и в чешкия, така че не се учудвам, все пак връзката предлог-падеж и действие-предлог-падеж е логична.
А това че няма изключения е направо супер!!!! Чешкия е пъна анархия :?

Иначе много ти благодаря, за изчерпателния отговор :)
Аватар
daheck
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wankata » 21 Декември 2005, 10:43:22

E, има си изключения, ама са малко, не е лудница като в англ. и както разбирам в чешкия. Няма да имаш проблеми с тях никакви.

За нищо:)!
Наслуки още един път:)
Пишете на кирилица!
http://6lyokavitza.org/
Wankata
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bgmazka » 21 Декември 2005, 13:05:04

Ще имаш проблеми/ рекции на глаголи, редевендунген, падежи, родове .../, но не се отчайвай!
Познавам само 3-4 човека с английска, к. навремето научиха доброволно в кавички немски. Сега обаче не е така, има доста народ с английска ,който се пъне по 2-3г. да научи в ДЕ немски и после сменя английската филология в ДЕ с нещо по-рационално/архитектура, медицина-наши познати, просто по-стабилна професия/ БЕЗ да обиждам филолозите!
Все пак усилията си заслужават! УСПЕХИ и САМО не се отказвай!
Аватар
bgmazka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neli_ch » 21 Декември 2005, 15:50:08

Много богат език откъм лексика, което прави четенето на худ. литература удоволствие, толкова нюанси в значенията на думите, особено при глаголите.
Но след като тепърва започваш с езика, ще ти трябва малко време докато стигнеш до книгите. Поне един стимул за учене :)
Успех!
:wink:
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот deyan » 21 Декември 2005, 16:34:25

Когато аз започнах да уча немски (тук в Германия започнах от нулата с немски учители на немски) постоянно се опитвах да търся и правя паралел между английския и немския. Сега след време си давам сметка, че това ми е пречело. Може би е по-добре човек на старта да се абстрахира от английския. По-важни са навиците, желанието, постоянството и всички подобни неща, необходими за изучаването на който и да било език, независимо дали е от групата на германските езици или не.
За мен, макар и да не съм филолог, това са два силно различни езика, и приликите са сякаш само колкото да те подведат.
Местата, на които трябва да внимаваш докато говориш единия, не са същите като тези, на които трябва да внимаваш говорейки другия.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Gerry » 21 Декември 2005, 21:32:55

Боже как попаднах на тази тема... :)

Честно - между английски и немски ама нияма нищто общто (може би само малко).
Докато бях в училищте, после в университета... си мислех, че немският ми е на завидно добро ниво. Да ама не... как така стана, че го забравих и аз сама не знам.
Почнах уж да си го припомням... но от английски...
Е, не се оплаквам де... поне в главата не ми беше каша...

Не е толкова трудно...
Ще се справиш!

:)
Аватар
Gerry
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование