• Advertisement

Za Sperrkonto-to

Напред, науката е слънце!

Za Sperrkonto-to

Мнениеот irina_12 » 3 Февруари 2006, 17:06:07

Здравейте,

Целта на последващото описание е избягване на омразното Sperrkonto. Процедурата се отнася до Карлсруе, но би могла да важи и за други градове.

Така, ще кандидатствам в Карлсруе, всичко добре, но ме побиха тръпки от това, което прочетох на страницата на Ausländeramta. Ето цитат:

# "Finanzierungsnachweis" bedeutet:
Ein Nachweis über die dauerhafte und ausreichende Sicherstellung des Lebensunterhaltes in Form entweder
1. einer Einladung und Verpflichtungserklärung gemäß § 68 Zuwanderungsgesetz auf offiziellem Formular oder
2. einem auf einem bei einer deutschen Bank eingerichteten Konto mit Sperrvermerk zugunsten der Ausländerstelle (Mindest-Restbetrag 1600,- €, über den nur mit Zustimmung der Ausländerstelle verfügt werden kann und maximale monatliche Verfügung 500,- €) oder
3. Vorlage von allen Kontoauszügen über einen Zeitraum von mindestens 3 Monaten, auf denen die regelmäßigen Einzahlungen zu erkennen sind .)

А на сайтът на немското посолство пише:

6. Документ за финансиране за първата година:
(трябва да има на разположение месечно сума отговаряща на ставката за подпомагане съгласно Закона за финансово подпомагане при обучение, която в момента е 585 евро)
а)- нотариално заверена декларация от родител, че поема разноските в размер на най-малко 585,00 евро (по-добре 600,00 евро) на месец за целия срок на следване
- и банково удостоверение за сметка на физическо лице (родителя), а не на фирма за най-малко 7.020,00 евро (по-добре 7.500 евро) или съответна сума в друга валута (ако сумата е в друга валута, то в банковото удостоверение трябва да се посочи равностойността в евро)
или
б) - заверена от германска служба за чужденци или германско представителство в чужбина декларация за поемане на разноските с проверка на платежоспособността на трето лице съгл. § 68 на Закона за чужденци за целия срок на следване
или
в) внасяне на сума в блокирана банкова сметка (Sperrkonto) в Германия (мин. 7.020,00 евро)
или
г) внасяне на годишно актуализираща се банкова гаранция в паричен институт в Германия (мин. 7.020,00 евро).

Точка 1 се припокрива с подточка б). Но съответствие на нашата заверена от нотариус декларация от родителите - няма!

Изпадайки в паника, се обадих по телефона и на двете институции. Резултатът беше:
1. Ausländeramt в Карлсруе - Прочетете какво пише на страницата. Не приемаме документи, издадени в чужбина.
2. Немското посолство в София - Глупости, приемат в Карлсруе декларация от родителите. При въпрос от моя страна за Sperrkontoto - Ами да, то е задължително за навсякъде. (дали?)

От скромния ми опит и разговори с познати - не са им искали Sperrkonto в Карлсруе. Но от друга страна знам, че на много хора искат.

Много моля, хора, които са минали по този път да споделят опит. Нямам желание да разорявам родителите си и да вкарвам 7-8 хил. евро в някаква сметка, където даже няма да мога да ги ползвам всичките!
Аватар
irina_12
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 3 Февруари 2006, 18:27:46

Чете ей хора, четете преди да пускате нови теми-толкова ли еТрудно? :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот irina_12 » 3 Февруари 2006, 18:38:43

velingrad написа:Чете ей хора, четете преди да пускате нови теми-толкова ли еТрудно? :wink:

Благодаря, това го четох! Въпросът ми беше как да се ИЗБЕГНЕ това да те карат да блокираш пари. И също защо има такова фрапиращо несъответствие между изнесената информация.

В тази връзка още един въпрос: ако решат да те карат да правиш Sperrkonto още в България ли ти казват? Доколкото разбрах от писанията на момичето - още от посолството в БГ са я накарали да подпише декларация. Има ли вариант да ти приемат в БГ в немското посолство декларацията от родителите, а в Германия да кажат - йок, прави Sperrkonto?
Аватар
irina_12
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 3 Февруари 2006, 18:58:51

irina_12 написа:
velingrad написа:Чете ей хора, четете преди да пускате нови теми-толкова ли еТрудно? :wink:

Благодаря, това го четох!

Става въпрос и за това, че няма смисъл нови и новички теми, за един и същ проблем да се отварят- безмисленно се усложнява търсенето.Успех. :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот makeno » 3 Февруари 2006, 21:31:48

значи аз съм студент в Karlsruhe.никoй не ми е искал никакво Sperrkonto.единствено ти е нужна най-стандартна декларация за издръжка от Бг,която като мине в немското посолство вече проблемите са ти решени.Сперрконтото чат пато го искали при продължаване на първоначалната виза,но това са единични случаи(поне тука в Karlsruhe).Аз лично не познавам,само сам слушал.Така че спокойно.Никакво Сперрконото не иска за тука.А и дори да се иска,то то става за немска банка в Германия и ти може да си го развалиш за 50 еуро.Така че нямаш грижи.:)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот dingydongy » 15 Март 2006, 19:16:34

тази учебна година дойдох тук( München) на езиков курс и в немското посолство ме накараха да подпиша въпросната декларация. За да си продължа визата тук ми се наложи да се блокират тези пари и сега мога да тегля по 600 всяко първо число от месеца ( само тогава!) познавам едно момиче тук, на което също ги блокираха но тя ги освободи по следния начин. Баща и, които говори много довар немски се обади в службата за чуждестранни студенти и обясни че тези при са му необходими за бизнес в Bg съвместтно с германска фирма, разблокираха сметката и тя покажа само за първите 2 месеца превод на пари от бг. предполагам че това е прецидент, но ако нямаш друг избор си стува да опиташ.
бях чула че някои някъде бил осъдил германия за това че било незаконно да ти блокира пари ама...
Аватар
dingydongy
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование