• Advertisement

коя диплома трябва да се легализира при кандидатстване???

Напред, науката е слънце!

коя диплома трябва да се легализира при кандидатстване???

Мнениеот tonita » 23 Март 2006, 14:23:19

имам нужда от информация за кандидацването в германия.всъщност аз вече съм студентка тук,но не мога да помогна на приятел,който иска да кандидатства но не знае каква диплома трябва да легализира:за средно или више,моля помогнете ни!!!
Аватар
tonita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Luke » 23 Март 2006, 14:30:23

който иска да кандидатства но не знае каква диплома трябва да легализира:за средно или више,моля помогнете ни!!!

Ми как да ви помогнем, като ние пък съвсем не знаем твоят приятел:

- къде иска да учи
- какво иска да учи
- за каква степен иска да учи
- университетите знаят ли, че той иска да учи
- организацията уни асист знае ли, че приятелят ти съществува
- гледал ли е дати за подаване на документи
- в посолството питал ли е какво се изисква за виза

и т.н. и т.н.

П.С. Само съвет - така безотговорно няма да се получи. Повече заинтересованост и активност се иска. Мобилизирайте се и започвайте, че времето лети.
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот Jokras » 23 Март 2006, 14:32:39

Дипломата за средно образование се взема.
Дипломата за висше може да се подаде легализирана за признаване в
министерство на образованието и културата тук.Но ако я признаят, тогава ще става въпрос за второ следване, т.е. при всички случаи платено.
Аватар
Jokras
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот kukla » 23 Март 2006, 15:31:11

Ето малко от моето житие и битие.

Когато кандидатствах тук, имах диплома за средно от BG, преведена и легализирана, както и диплома от Софийския университет (на немски, 1994), легализирана.

Макар и да съм с 12-годишно средно образование от БГ, тук не се признаваше само то за директно следване, защото съм го завършила преди 1994.
Дипломата ми за висше ми даде правото да кандидатствам каквото си поискам, без да посещавам Щудиенколег.
Това, за което говори @Jokras (признаване на диплома тук, следователно второ висше), не съм го правила. Тукашното ми висше се брои от немците като първо. Нищо, че имам магистър от БГ.

За да кандидатствам обаче в един от университетите, към които бях отправила поглед, трябваше да ми бъде призната въпросната диплома за висше образование от тукашния Сенаcфервалтунг за младежта и спорта. Но в някои от университетите, в които кандидатствах, това не го изискваха.

Та какъв е изводът.
Твоят човек пуска google, намира страниците на университетите, където иска да учи, прочита какво се иска, за да кандидатства там, поглежда какво от това има вкъщи, ако нещо не му е ясно, се обажда в Университета или пише писмо/майл/факс и доуточнява. Няма какво тук да си подръпваме езиците, защото всеки случай е уникален.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот polia » 23 Март 2006, 16:02:56

Това е много правилно!

Ако приятелят ти е завършил вече висше и държи непременно да му се признае цялото висше следване, предполагам че в повечето университети ще го "отчетат" за второ следване!

Като се има предвид, че така или иначе в най-скоро време ще се въведат такси за всички университети!

Така че по принцип се превежда дипломата от средното, кандидатства се, влиза се, започва се да се следва и тогава ако се окаже, че висшето, завършено в БГ напълно съвпада със следването в ДЕ, тогава може той вече да предприеме крачки да му се признаят повечето изпити, за да може да завърши по-бързо!

P.S. То мойто е горе долу като на Jokras, само малко по-подробно! :-)

kukla написа:... Та какъв е изводът.
Твоят човек пуска google, намира страниците на университетите, където иска да учи, прочита какво се иска, за да кандидатства там, поглежда какво от това има вкъщи, ако нещо не му е ясно, се обажда в Университета или пише писмо/майл/факс и доуточнява. Няма какво тук да си подръпваме езиците, защото всеки случай е уникален.
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 23 Март 2006, 17:20:08

Другата вьzможност е приятелят ти да се zапи6е да следва и ако е zавьр6ил подобна специалност в БГ да си преведе дипломата zа вис6е и мисля 4е някаква иzвадка zа материала от всеки иzпит трябва. Вьz основа на това могат да му приzнаят голяма 4аст от иzпитите и дори целия Grundstudium.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Март 2006, 19:42:31

:lol: Мили момичета ами всички Университети(+сайтовете) са и Тук в zaedno.de.Поне за това не е нужен Google :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот kukla » 23 Март 2006, 19:49:04

velingrad написа::lol: Мили момичета ами всички Университети(+сайтовете) са и Тук в zaedno.de.Поне за това не е нужен Google :wink:

Е, спасителю в ръжта, друго си е мъжка ръка да се намеси. :lol:
Но аз продължавам да държа на това, че човек, като
си бие камшика към чужбина, е добре да има в запас
преведено и легализирано всичко възможно, дето е
получил от БГ. Не се знае от кой храст ще изскочи заекът.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот deyan » 23 Март 2006, 22:19:10

Да, нека превежда и легализира и двете дипломи. При мен се получи една такава глуповата история: преди да тръгна насам за започване на докторантура попитах (няколко пъти) тукашната секретарка дали ще ми трябва и допломата за средно освен тази за висше образование. Не, нямало да трябва, беше отговорът. След като дойдох тук изведнъж им дотрябва...
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот polia » 25 Март 2006, 09:53:33

Да, мисля, че имате право! Пък и като се замисли човек, така или иначе си тръгнал да превеждаш и да легализираш всичко ... май е по-правилно да се преведат и двете дипломи!

deyan написа:Да, нека превежда и легализира и двете дипломи. При мен се получи една такава глуповата история: преди да тръгна насам за започване на докторантура попитах (няколко пъти) тукашната секретарка дали ще ми трябва и допломата за средно освен тази за висше образование. Не, нямало да трябва, беше отговорът. След като дойдох тук изведнъж им дотрябва...
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Назад към Образование