• Advertisement

Късно ли е да замина за Германия?

Напред, науката е слънце!

Късно ли е да замина за Германия?

Мнениеот Grenzganger » 5 Януари 2015, 12:05:51

Здравейте,извинявам се, ако се повтарям с някои от темите!
Та направо...
На 16 години съм,9 клас в България.Родителите ми са от една година в Германия.''Планът'' беше да завърша средното си образование в Германия и после да следвам в Германия.Проблемът е, че с времето разстоянието от родителите ми си оказа влияние.И не беше тaка, както си го мислех.В България уча във Финансово-Стопанска Гимназия,в която първата година учих засилено обучение немски(в момента нивото ми е Б1).И тaка, въпросите който ме измъчват.
Ще мога ли да уча в Gymnasium?Съответно ако не мога,то в какво училище ще уча?Какви са вариантите, с който мога да завърша средното си oбразование,тaка че да мога да следвам?Ще успея ли в 12 клас да изкарам една добра оценка на Abitur?Дали съучениците в новото училище ще ме възприемат добре? Ще мога ли да се ''aклиматизирaм'' в обстановката?
Благодаря за вниманието!
Последна промяна Grenzganger на 5 Януари 2015, 14:02:15, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора Grenzganger за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Късно ли е да замина за Германия?

Мнениеот daisymm » 5 Януари 2015, 12:25:50

Grenzganger написа:...На 16 години съм,9 клас в България.Родителите ми са от една година в Германия.''Планът'' беше да завърша средното си образование в Германия,и после да следвам в Германия.Проблема е че с времето,разстоянието от родителите ми си оказа влияние.И не беше тъка като си го мислех.В България уча в Финансово-Стопанска Гимназия,във която първата година учих засилено обучение немски(в момента нивото ми е Б1).И тъка въпросите който ме измъчват.
Ще мога ли да уча в Gymnasium? ... Ще успея ли,в 12 клас да изкарам една добра оценка на Abitur?Дали съучениците в новото училище ще ме възприемат добре.Ще мога ли да се ''климатизиръм'' в обстановката?...

Здравей Grenzganger,

не е твърде късно и би могъл да учиш в Gymnasium, но има известни усложнения, които ще ти се изяснят, като прегледаш темите:
Гост-ученик (Gastschüler) в немско училище
Не мога да се запиша на училище в Германия

Ако си готов да повториш една година, ситуацията за теб става още по-благоприятна. Най-големият проблем е да успеете (ти и родителите ти) да убедите някой директор на Gymnasium да те запише. Все пак фактът, че си новобранец, но си се ориентирал достатъчно добре и си поставил темата си в правилния подфорум, ми дава известна увереност, че би могъл да се справиш ;-)
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Grenzganger

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Grenzganger » 10 Януари 2015, 23:35:40

Какво се изучава в Gimnasium-а (като предмети)?Прекалено ли са големи изискванията в гимназиите?Може ли да сравнява българската гимназия с немската?Вярно ли е,че са по-назад с материала с 2 години.
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 16 Януари 2015, 19:42:48

Здравей Grenzganger и добре дошъл във форума! :)
Преглеждайки профила ти видях, че си посочил местонахождение Нюрнберг, което предполага, че родителите ти са там и ти там ще се установиш. Ако не е така, посочи федерацията, в която възнамеряваш да живееш. Ако си имал време да почетеш из форума, сигурно си се натъкнал на проблема, че в различните федерации ( Bundesländer) е доста различно обучението, но...все пак си има сходства. На Бавария й се носи славата на федерация с най-големи изисквания по отношение на образованието. Но да се върнем към многото въпроси, които те „мъчат“. ;-)
Grenzganger написа:В България уча във Финансово-Стопанска Гимназия,

В такъв случай най добре е да се насочиш тук към подобна гимназия, а не към реална, където ще те разсипят да учиш 3 чужди езика, освен немския и ще ти дойде нанагорнище. Въпросните финансово-стопански гимназии се наричат тук FOS ( FachOberSchule) и разполагат обикновено с три насоки: Wirtschaftlich, Technisch und Sozial. За тебе ще е от интерес die Wirtschaftliche Richtung. Погледни следния линк: http://www.fos-nuernberg.de/pages/fos-in-nfueer.php
Той ти посочва тези средни училища в Нюрнберг и района.
Grenzganger написа:Какви са вариантите, с който мога да завърша средното си oбразование,тaка че да мога да следвам?

За да имаш право на следване трябва да имаш поне т.нар Fachabitur, напр. само по икономика и имаш право на следване нещо в тази насока, но само във Fachhochschule, но не и в университет. Ако искаш да следваш в университет, трябва да изкараш allgemein Abitur, каето е възможно във въпросната икономическа гимназия.
Grenzganger написа:Ще успея ли в 12 клас да изкарам една добра оценка на Abitur?Дали съучениците в новото училище ще ме възприемат добре? Ще мога ли да се ''aклиматизирaм'' в обстановката?

На тези въпроси няма да може никой да ти отговори, за съжаление! :)
Но щом си при родителите, ще се справиш ! При всички положения трябва да калкулираш една година в по-вече, докато се адаптираш и ориентираш.
Желая ти успех! :thumbleft:

PS: Погледни и този линк, който обяснява начина на обучение в тези училища. http://www.nuernberg.de/internet/schule ... hulen.html
Вляво, където са описани останалите видове училища в Нюрнберг, можеш да кликнеш на Gymnasien , където също има пълна информация за гимназиите.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
Grenzgangerboyko123
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Grenzganger » 16 Януари 2015, 22:27:53

Mony60 написа:Здравей Grenzganger и добре дошъл във форума! :)
Преглеждайки профила ти видях, че си посочил местонахождение Нюрнберг, което предполага, че родителите ти са там и ти там ще се установиш. Ако не е така, посочи федерацията, в която възнамеряваш да живееш. Ако си имал време да почетеш из форума, сигурно си се натъкнал на проблема, че в различните федерации ( Bundesländer) е доста различно обучението, но...все пак си има сходства. На Бавария й се носи славата на федерация с най-големи изисквания по отношение на образованието. Но да се върнем към многото въпроси, които те „мъчат“. ;-)
Grenzganger написа:В България уча във Финансово-Стопанска Гимназия,

В такъв случай най добре е да се насочиш тук към подобна гимназия, а не към реална, където ще те разсипят да учиш 3 чужди езика, освен немския и ще ти дойде нанагорнище. Въпросните финансово-стопански гимназии се наричат тук FOS ( FachOberSchule) и разполагат обикновено с три насоки: Wirtschaftlich, Technisch und Sozial. За тебе ще е от интерес die Wirtschaftliche Richtung. Погледни следния линк: http://www.fos-nuernberg.de/pages/fos-in-nfueer.php
Той ти посочва тези средни училища в Нюрнберг и района.
Grenzganger написа:Какви са вариантите, с който мога да завърша средното си oбразование,тaка че да мога да следвам?

За да имаш право на следване трябва да имаш поне т.нар Fachabitur, напр. само по икономика и имаш право на следване нещо в тази насока, но само във Fachhochschule, но не и в университет. Ако искаш да следваш в университет, трябва да изкараш allgemein Abitur, каето е възможно във въпросната икономическа гимназия.
Grenzganger написа:Ще успея ли в 12 клас да изкарам една добра оценка на Abitur?Дали съучениците в новото училище ще ме възприемат добре? Ще мога ли да се ''aклиматизирaм'' в обстановката?

На тези въпроси няма да може никой да ти отговори, за съжаление! :)
Но щом си при родителите, ще се справиш ! При всички положения трябва да калкулираш една година в по-вече, докато се адаптираш и ориентираш.
Желая ти успех! :thumbleft:

PS: Погледни и този линк, който обяснява начина на обучение в тези училища. http://www.nuernberg.de/internet/schule ... hulen.html
Вляво, където са описани останалите видове училища в Нюрнберг, можеш да кликнеш на Gymnasien , където също има пълна информация за гимназиите.

Благодаря,за толкова изчерпателната информация. :thumbleft: Моля всеки който е запознат с случаят ми,да драсне по нещо(лични изживявания,пречки,минуси,плюсове и др) всичко това е от полза за мен при избирането на правилният път,който определя бъдещето ми.Какъв е в край на сметка вашият съвет,да остана в България или да дойда в Германия?
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 17 Януари 2015, 01:03:20

Хехе, то стана като онзи, дето сигурно бил страхотен цигулар, само дето още не се е пробвал. :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот ljuba » 17 Януари 2015, 02:48:47

Привет, не мога да отговоря на повечето ти въпроси, но мога да се опитам до някаква степен да ти помогна с личните си впечатления и опит и с опита на познати и приятели. Дъщеря ми е 9 клас в Гимназия, нямам представа дали това, което учат е назад от това, което е в България, но основния проблем е езика. Не знам кога мислиш да заминаваш за Германия, но моят съвет е да залягаш яко над немския, за да можеш да си помогнеш предварително! Ако искаш ми прати мейл, на който ще ти пратя примерно снимки с няколко урока от всички учебници, за да се ориентираш за езика, както и съдържанието им, за да прецениш какво си учил вече и какво не. Говорим за Нидерзаксен. Не е непостижимо да влезеш в Гимназия и да завършиш и да вземеш абитура, но пак казвам-езика трябва максимално да го кълвеш още докато си в България. В класа на дъщеря ми имаше две деца- едното дойде в пети клас, а другото в шести ( не помня вече дали беше така или шести и седми) и двете не знаеха бъкел немски, първата година не им се пишеха оценки и чак от втората започнаха да ги оценяват, но все пак това е в началните класове на Гимназията. Другия проблем е втория чужд език, имаше тема във форума за деца, на които са им признали българския като такъв, но аз не съм се сблъсквала с този проблем и не мога да кажа нищо, най-добре е на място да се разпита дали може българския да ти влезе като втори чужд език, освен разбира се ако не си учил в България освен английски и френски, испански, италиански или латински, тогава този ти проблем отпада. Дали ще те приемат съучениците ти никой не може да каже-хора всякакви ходят по тая земя, както в България, така и тук има всякакви индивиди! Моят личен опит с учителите е, че не са пристрастни, никога няма да те ощетят в оценката, независимо дали те харесват или не, но и няма да ти дадат повече! Друг вариант, който знам от приятели е, Реал и ако оценките в десети клас са ти добри се местиш в Гимназия, повтаряш десети клас там и продължаваш нагоре за абитура. Друго за момента не се сещам в този късен час, ако изникне нещо ще добавя тези дни. Успех и немски, немски и пак немски ;-)
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
Grenzganger

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот zlateto » 17 Януари 2015, 12:20:02

Popwill, някой беше споделил в темата Гост-ученик, че ги тествали, затова и трябвало да се намери лично / или да им се предостави учителка, която да подготви тестовете ;-)

Според мен завърши си в БГ, вземи си хубава диплома, през това време наблегни на немския - ходи ваканциите при вашите (може и да поработваш). Изкарай си след това DSH, Test DaF или който друг езиков Zeugnis сe признава и си с двата крака в немското уни :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
Grenzganger

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот Grenzganger » 18 Януари 2015, 15:55:01

ljuba написа:Привет, не мога да отговоря на повечето ти въпроси, но мога да се опитам до някаква степен да ти помогна с личните си впечатления и опит и с опита на познати и приятели. Дъщеря ми е 9 клас в Гимназия, нямам представа дали това, което учат е назад от това, което е в България, но основния проблем е езика. Не знам кога мислиш да заминаваш за Германия, но моят съвет е да залягаш яко над немския, за да можеш да си помогнеш предварително! Ако искаш ми прати мейл, на който ще ти пратя примерно снимки с няколко урока от всички учебници, за да се ориентираш за езика, както и съдържанието им, за да прецениш какво си учил вече и какво не. Говорим за Нидерзаксен. Не е непостижимо да влезеш в Гимназия и да завършиш и да вземеш абитура, но пак казвам-езика трябва максимално да го кълвеш още докато си в България. В класа на дъщеря ми имаше две деца- едното дойде в пети клас, а другото в шести ( не помня вече дали беше така или шести и седми) и двете не знаеха бъкел немски, първата година не им се пишеха оценки и чак от втората започнаха да ги оценяват, но все пак това е в началните класове на Гимназията. Другия проблем е втория чужд език, имаше тема във форума за деца, на които са им признали българския като такъв, но аз не съм се сблъсквала с този проблем и не мога да кажа нищо, най-добре е на място да се разпита дали може българския да ти влезе като втори чужд език, освен разбира се ако не си учил в България освен английски и френски, испански, италиански или латински, тогава този ти проблем отпада. Дали ще те приемат съучениците ти никой не може да каже-хора всякакви ходят по тая земя, както в България, така и тук има всякакви индивиди! Моят личен опит с учителите е, че не са пристрастни, никога няма да те ощетят в оценката, независимо дали те харесват или не, но и няма да ти дадат повече! Друг вариант, който знам от приятели е, Реал и ако оценките в десети клас са ти добри се местиш в Гимназия, повтаряш десети клас там и продължаваш нагоре за абитура. Друго за момента не се сещам в този късен час, ако изникне нещо ще добавя тези дни. Успех и немски, немски и пак немски ;-)

Ще съм ти много благодарен,ако ми изпратиш снимки на няколко урока на дъщеря ви!Обаче съм нов във форума и не мога да пиша лични съобщения.Е-mail-boy_toy_for_joy@abv.bg
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 21 Януари 2015, 22:13:31

@Boy_toy_for_joy , така не е хубаво да избутваш темата ;-)

Разгледа ли какво е писано в Училища / Училищна система / Германия и Гост-ученик (Gastschüler) в немско училище ?
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот Grenzganger » 27 Януари 2015, 22:10:31

Днес родителите ми са разговаряли съв съветник в Гимназия, той е казал че най-добрият вариант за мен е да карам сега 9 и 10 клас в GrundSchule и след това да държа някакъв тест за кандидатстване в RealSchule. След като вляза там изкарвам 2 години там и си завършвам,с някакъв Ausbildung и отивам да уча, дай боже в Uni.
Въпроса ми е в какво се състои този Тест след 10 клас??

ПП: Извинявам се за повторният -up, не бях започнат с неписаното правило отговарящо за съответният проблем.
Благодаря много на всички, притекли се на помощ. :thumbleft:
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 28 Януари 2015, 07:36:51

Ето какво е grundshule http://de.wikipedia.org/wiki/Grundschule и realshule http://de.wikipedia.org/wiki/Realschule

Също и немската система http://de.wikipedia.org/wiki/Realschule ... m-quer.svg

След Ausbildung не отиваш да учиш в Uni, а почваш работа в съответно изучената професия.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Grenzganger » 28 Януари 2015, 22:40:04

bknf написа:Ето какво е grundshule http://de.wikipedia.org/wiki/Grundschule и realshule http://de.wikipedia.org/wiki/Realschule

Също и немската система http://de.wikipedia.org/wiki/Realschule ... m-quer.svg

След Ausbildung не отиваш да учиш в Uni, а почваш работа в съответно изучената професия.

До болка знам какво представляват различните видове училища в Германия.Питам конкретно за този тест, след 10 клас?
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 28 Януари 2015, 22:54:44

Grenzganger написа:... До болка знам какво представляват различните видове училища в Германия.Питам конкретно за този тест, след 10 клас?

Не си ти, когато си гладен (за информация). И без майтап, разбирам много добре как се чувстваш ...

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Grenzganger » 28 Януари 2015, 23:01:16

****** написа:
Grenzganger написа:... До болка знам какво представляват различните видове училища в Германия.Питам конкретно за този тест, след 10 клас?

Не си ти, когато си гладен (за информация). И без майтап, разбирам много добре как се чувстваш ...

Успех :thumbleft:

Реших се февруари месец ще ставам Schuler в 9 клас.То много мислене падна, много нещо.Ще посещавам курсове по 6 часа на ден и отделно немският който ще изучавам в клас.В България бъдеще отдавна няма, поне да бъда със семейството си пък каквото сабя покаже.Любопитен съм още все пак за този тест :D и за още много.Благодаря на всички който ми помогнаха и ще ми помагат в борбата за едно по-добро бъдеще!
Между другото започнах да гледам едни комични филм-и(немският вариант на ''Приятели''), та открих че проблеми с разбирането почти нямам, но пък с говоренето си е друга работа. :D Ако някой иска да се ''упражнява'' в немският език https://www.youtube.com/watch?v=yhP3OT2hxAE в профила на uploader-а са и останалите серии.
Последна промяна Grenzganger на 28 Януари 2015, 23:08:09, променена общо 1 път
Grenzganger
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование