• Advertisement

Как го научихте тоя немски

Напред, науката е слънце!

Как го научихте тоя немски

Мнениеот vwpolo » 13 Юни 2007, 19:24:05

Bossy написа::x ех тоя немски :x :cry: :evil:

мдам като го прочетох и се сетих, че и аз хич не съм на "ти" с него. Минах какви ли не курсове, изкарах петиците на ДаФ-а, но се оказа, че това не е никаква гаранция. Все още и все още не може да ми тръгне мисълта гладко на немски :cry: А не е като да нямам желание да го науча. Даже искам да го науча така, че да не се отличавам много много от немците. Изговорът засега не ми е важен - той ще си дойде после.

Така че надявам се да споделите опит как по-лесно да го научим ние, дето все още имаме проблеми. Става въпрос не само да учим думи, но да учим правилните неща... Та - не питай старило, питай патило...
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот lili_vlaeva » 13 Юни 2007, 19:58:59

Мен много хора са ми препоръчвали гледането на телевизия, но не просто машинално гледане,ами да се заслушваш в това,което говорят по новините например. Не знам дали помага,но аз мисля много скоро да го пробвам като вариант!:wink:
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот jiji » 13 Юни 2007, 20:19:14

трябва да се говори!!!!

опитай се да си намериш немски или други чуждестранни приятели

говоренето му е майката.
:wink:
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisy » 13 Юни 2007, 20:36:28

Четене на вестници, ама не "Билд", списания. Както казва Лили - гледане на новини. Аз съм се абонирала за списанието "Deutsch perfekt". Много е интересно. А и трябва да се разговаря с германци, по възможност неговорещи диалект. :)
Успех!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Babetka » 13 Юни 2007, 22:55:10

аз навремето като го учих немския правех следното. пyсках си телевизора и избирах някои сериал или филм,които по деойствията все пак се разбираше и се обитвах внимателно да слъшам какво казват. също така имах лист и химикалка и си записвах дyми,които съм чyла,но не съм разбрала.някои бяха неправилно написани,но после ги търсех в речника и така ги запомнях по-лесно,защото се мъчех по действието и неразбраната дyма да разбера за какво става дyма във филма. като понапреднах почнах да слyшам и радио,защото в началото само звук без картина ми се стрyваше по-трyдно. с картината все човек сте разбере нещо и може и да повторят и дyмата при дадено деойстви.просто мозъка свързва дадената дyма със запомнената картина от екрана на телевизора.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот neli_ch » 13 Юни 2007, 23:37:07

Deutsche Welle
и
немски книги
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот makeno » 14 Юни 2007, 00:07:47

Хванете си немскоговоряща приятелка.Аз така руския го научих :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.

Потребители благодарили на автора makeno за мнението:
siqanie
Рейтинг: 4%

Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот stefche67 » 14 Юни 2007, 00:48:13

МНОГО ТЕЛЕВИЗИЯ И МНОГО ОБЩУВАНЕ С НЕМЦИ.ДИАЛЕКТИ РАЗБИРАМ .НО ИЗБЯГВАМ ДА ГОВОРЯ.СРЕД НЕМЦИ-УЧИШ И МАНТАЛИТТ И ОБИЧАИНИ ИЗРАЗИ.
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот AnGeLy » 14 Юни 2007, 02:34:13

jiji написа:трябва да се говори!!!!

опитай се да си намериш немски или други чуждестранни приятели

говоренето му е майката.
:wink:

То4но така е. Само с 4етене ще се нау4иш да разбираш и до тук, а в Германия е мнооого важно да можеш да говориш.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Mishle » 14 Юни 2007, 09:51:26

помня, че го учих с много рев, много мъка и много безсънни нощи - тогава се научих да не спя нощем...бях учила английски до преди това и го знаех на много над нивото в училище, за разлика от сега.. иначе е интересно, че влезнах в немската на пук на нашите, които искаха в английската, но не съжалявам
в немския трудно ми беше определнителния член, по харесвах глаголите и прилагателните. бях си направила тетрадка с три огромни графи - der die das - и там си подреждах думите, които вземаме и после ги учех по колонки и просто визуално запомнях думите една след друга, а самото "запомняне" колкото и да е старомодно ставаше чрез писане и изписване на хиляди листове и листчета, но не машинално ами всеки път с произношение и тн
голямо значение отдавам и на учителката по немски, която въпреки всичкото ми старание ме заби хубаво с две 4-ки на писмен и устен, пък аз понеже такива оценки до тогава не бях получавала и се мотивирах. отделно всяка дума се учеше с изречение. т.е като те изпитва не иска само думата ами и пример за употреба.
пък и имаше една съученичка дето направо ме влудяваше как я толерираха, че била най-умната и как се правеше на мн важна понеже знаеше материала от подготве..
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот lu_bg » 23 Юни 2007, 20:44:52

И аз го научих трудничко немския и след 5-те години немска гимназия първите ми месеци в Bayern бяха абсолютен кошмар. За късмет живях с немци и чужденци и за да се разбираме всички ни се налагаше да общуваме само на немски. Но не само говоренето на немски с немците, а и да те поправят от време на време като говориш абсолютни глупости според мен е важно, поне на мен ми помогна.

С две думи контакта с немците в каквато и да е форма е много важен :wink:
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Trillian » 24 Юли 2007, 22:47:17

Първо: много хубава страница тук, да бях я намерила по рано! :)

Аз немски научих без да искам, ей така. Просто нямаше с кого български да говоря ( а няма и сега, по този Сайт тук пак почнах да се сещам кое какво е, че се забравя без полза). Осбен това ми беше толкова скучно, че гледах много телевизия. Аз се опитвах след това да ги повтарям диалогите, като чели някому ги обяснявам.

Но най важното са хората. В един разговор по ще сапомниш думата отколкото от сухи книги ако учиш. Сега (8 години стават вече откакто съм тук) говоря толкова добре немски, като чели съм тук родена. Е добре, българския ми заради това много е отслабнал, но жертва не е голяма, аз пак ще си го "нахраня".

Правила и условия:
6. Препоръчително е писането с кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея. estira
Аватар
Trillian
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот joy4o » 25 Юли 2007, 14:19:48

никак
Ех :love5: :love5: "no time lets walk, lets talk"
Аватар
joy4o
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот bknf » 19 Август 2007, 21:08:12

Ще запалиш една свещ и ще се помолиш;)...а хората как учат китайски!
Преписвай текстове и чети на глас от интересни книги. А и не само на глас! Ама най-важното е да се занимаваш - така от горе няма да дойде. И тогава вече търси контакти с хора и приказвай...и си готов, ще си по-голям немец и от местните туземци. С мадама, не съм много сигурен ;) може и да научиш, ама може и да не, трябва да е някоя дето много добре говори.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот sie » 19 Август 2007, 21:32:02

Аз съм тук от половин година и все още не говоря и думичка с никой. :? С четенето се справям много добре, писането също го умея някак си (никога не съм учила немски в училище или пр.), ама не мога да се отпусна да приказвам. :cry: Срам ме хваща вече, че толкова време съм тук, пък още не говоря..понякога се депресирам.
Как се справихте с умлаутите на у и о - ей, тия звуци аз не мога да ги издавам 8O А също и "р" - гадна буква! създава ми проблеми!
Общо взето положението при мен е кофти..мислех, че ще бъде по-лесно като дойда тук и блабла, познатата история, ама не стана така. Чудя се дали да не се запиша на някакъв курс за начинаещи в немския? Има ли такива? Ще ми помогнат ли?
Science is God
Аватар
sie
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Образование