• Advertisement

Как го научихте тоя немски

Напред, науката е слънце!

Re: Как го научихте тоя немски

Мнениеот boyko123 » 25 Септември 2013, 21:15:12

А аз, с риск да разводня темата, защото не става дума за немски, мога да споделя, че изобщо не се опъвам като ми предложат английски холандците... даже в много случаи тръгвам с английския напред :), особено по работа. Това са си моите рога ;). Но в това отношение разликата между Германия и Холандия е огромна наистина, тук английския поне като разговорен, си е почти официален. Та ще видим кога ще проговоря местния език :-s
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 8 Ноември 2013, 20:42:22

Бойко123, аз си наложих извън работа да говоря САМО на немски. Много бързо се свиква. Говоря ужасно зле, но ми се подиграват само приятели чужденци :mrgreen: . Като цяло всички полагат неимоверни усилия и търпение да си общуват с мен и това са непознати или бегло познати хора. Опитват се да минат на английски, но аз не поддавам. На работа естествено само на английски. Контактът е на много елементарно ниво, но си става диалог. Продължавам да твърдя, че ключът е в лексиката и произношението.
Холандците и скандинавците наистина са светлинни години напред по отношение на английския. Но и тук всеки разбира.

Много ме дразнят немците обаче като почнат с това a little bit. когото и да попиташ говори ли английски винаги казва a little bit. Дори да говорят много добре. Не знам защо.
На лекар и на фризьор също гледам да говоря на английски за да не стават фатални грешки със здраве или коса .

Потребители благодарили на автора бонджорно'принчипеса за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот daisy » 8 Ноември 2013, 23:14:27

Бойко, не се подавай на изкушението! С това ниво трябва да можеш да говориш доста добре. Не че ще те успокои, но холандският е по-лесен от немския.
Право напред и успех!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
boyko123

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот boyko123 » 9 Ноември 2013, 00:25:41

Благодаря за насърчаването, все още си мечтая някоя сутрин да проговоря от само себе си :-). Нали количествените натрупвания (по една дума на ден ;-) ) водели до качествени изменения... Но продължават и упражненията с махленските дечурлига :-). Вече успявам да кажа на холандски "нямам бонбони, но мога да ви дам ябълка (или мандарина), по-здравословно е".

Иначе явлението "a little bit" и тук е разпространено, макар че говорят английски без проблем. Ама като ми кажат "a little bit", аз казвам "me too" и оттам нататък си говорим нормално :-).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 9 Ноември 2013, 07:19:48

хахаха много сладки тези дечурлига.
С деца почти не си говоря, само на български им говоря. Едни дечица ме питаха дали имам фейсбук и аз им казах, че имам и даже им го дадох :))). Това мисля, че е единственият диалог на немски, който съм провела с деца:)
При мен цаката беше да почна първо от места и ситуации, които са лесни - например в ресторант,магазин или клуб и ситуации, в които нямам избор -- например хора, които не знаят английски (това най-често са имигрантите).
Сега много ентусиазирано си говоря с възрастните си съседи. Аз живея в един блок, в който са само хора над 60 годишна възраст.
ама ти щом говориш немски наистина е резил, че не говориш холандски. Добавяш някакви гласни "аааа""оооо""" aaauuuooo" и си готов.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот Rosen67 » 9 Ноември 2013, 12:09:05

Това ,че говорят съседите е добре. В други страни само се усмихват :)
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Victoria28 » 19 Ноември 2013, 21:06:00

бонджорно'принчипеса написа:Страхотна тема. Аз обаче имам най-голям проблем с разбиране на говоримата реч. Немците имат много по-различна фонетика от нас, някои звуци не се изговарят ясно - р и л на края на думата, трудно ми е да разграничавам между определени звуци, тъй като ми звучат еднакво. Някой има ли съвет за подобряване на hörverstehen?

Също така, кое препоръчвате първоначално - да се наблегне на лексика или на граматика?

Лексиката ! Пристигнах в Ню Йорк с 10 анлийски думи.Като слушах всичко ми се сливаше в едно.Спаси ме гледането на новини и програми със субтитри.Виждах коя дума как реално звучи.Започнах да отделям дума от дума.Надявам се и немските телевизии да са толкова напреднали и предлагат такава опция.Интересни книги и говорене в условия на `ЗОР`.Веднага започване на работа или учение-съкращава времето за проговаряне.Според мен за да успееш и да си щастлив не е нужно да говориш като тях.Не си губете времето в такива притеснения.Лошия ще намери лошо-добрия винаги ще намери добро във вас. Гледайте си вашите интереси.Моята баба беше гъркиня в България и лошия и говор не пречеше на нищо-работа и обич!

Потребители благодарили на автора Victoria28 за мнението:
aspro

Victoria28
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот aspro » 26 Ноември 2013, 13:51:51

Ето и идея от мен.
Rosetta Stone е самоучител на които може да учите 27 езика. Системата е чрез зрителната и слуховата памет - по картинки се учат нови думи и т.н.Първо трябва да инсталирате Основната програма и след това се зареждат езиковите пакети. Предимството на тази програма е, че няма конкретен превод, а всичко е лесно и интуитивно - чрез зрителна и слухова памет.
За тези, който могат да си я позволят официалния сайт http://www.rosettastone.com/learn-german
За тези с по-скромни възможности тази тук http://ilcorsaronero.info/tor/58194/Ros ... ntvillage_ е пробвана от мен (и в момента я ползвам), пълна е, работи и върху Win 8.1
Ето и как работи http://www.youtube.com/watch?v=vJdWPlSdCSg
Дано съм бил полезен.
aspro
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот leonard32 » 27 Ноември 2013, 01:27:02

Розета Стоун е много добра и според мен. Завърших четвърти левел преди седмица. Естествено не е перфектна, но може да се научи доста, в началото имах проблем и не ми приемаше думите които казвах, лаптопа ми изяде доста бой докато разбрах че проблема е в мене а не в микрофона :D
Аватар
leonard32
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот руми-руми » 8 Декември 2013, 01:24:53

За ученето на есика помага настойастата ви дейност,хоби интереси,в които срестате нови думи,изрази.В говоренето научавате и използвате новите думи.Успех
руми-руми
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот leonard32 » 10 Декември 2013, 23:55:40

Хора знаете ли как става да си поставя субтитри на програмата за телевизия която гледам? Чувал съм че има някакъв начин, на дистанционното има специален бутон за това, но пробвах всички канали изписва ми че ,,не се поддържа,, Трябва да има нещо като телевизии за глухи, или нещо такова, ще е доста полезно да гледаш и какво ти пише отдолу. Можеби от телевизора зависи?
Аватар
leonard32
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Ichi Geki » 12 Декември 2013, 00:09:55

Ако сте регистрирани в Arbeitsamt като търсещи работа, дори да не получавате помощи, имате право да учите безплатно немски език. Това става след като ви даде вашия съветник потребителско име и парола за jobbörse на arbeitsagentur.de След като влезете с тях се появява Lernbörse Exklusiv вдясно долу, (ако сами сте се регистрирали - не излиза, трябва Arbeitsamt-a да я активират тази опция). Има входен тест за определяне на нивото, след което се мятате да учите. Софтуера е на digitalpublishing.de Нивата са както следва: А1, А2, Б1.1, Б1.2, Б2.1, Б2.2 Хубавото е, че се учи и произношение - в проценти се показва доколко изречението е правилно изречено, а също и всяка една дума. По принцип този софтуер се продава и в Сатурн, и в МедияМаркт, ама е скъпичък - ниво Б1/Б2 (заедно са) беше май към 50 евро.

Поздрави!
"I hated every minute of training... But I said: Don't quit! Suffer now and live the rest of your life as a champion!" Muhammad Ali
Ichi Geki
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 52 пъти

Мнениеот Mony60 » 12 Декември 2013, 21:55:07

leonard32 написа:Хора знаете ли как става да си поставя субтитри на програмата за телевизия която гледам?

Пробвай на видеотекста страница 150.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
papeshonkaleonard32
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот leonard32 » 14 Декември 2013, 00:29:51

Браво Мони, много си точен ;-)
Аватар
leonard32
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rosen67 » 14 Декември 2013, 08:54:39

А в България може ли да се гледат немски ТВ програми със субтитри ? И моята цел е немския език. :)
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 6 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование