• Advertisement

Ausbildung - моля за съдействие!

Напред, науката е слънце!

Ausbildung - моля за съдействие!

Мнениеот rotenheim » 18 Юни 2015, 14:46:25

Привет на всички!
Завърших университет в България, а преди това и ГПЧЕ с немски език. Искам да се запиша в Ausbuldungschule, но нещо ме притеснява. Когато правя запитване в някои училища, относно това, дали могат да кандидатстват Auslander-и, получавам положителен отговор, но някои от тях поставят условието да им се изпрати с Bewerbungsunterlagen и Arbeitsgenehmigung. Моля, някой да ме ориентира, какwо да отговоря на това запитване, дали такъв документ не се прави впоследствие и към кого мога да се обърна конкретно за информация по този въпрос.
Благодаря ви предварителни!!!! :rr:
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Ausbildung - моля за съдействие!

Мнениеот Mishle » 18 Юни 2015, 19:54:55

Възможно е да има още неразбрали, че разрешително за работа не ти е нужно, но според мен нещо друго куца в комуникацията - вероятно термините, които използваш или въпросите които задаваш. Кои училища конкретно те интересуват, прати линк да видим условията или напиши как си формулирал питането си или копирай част от отговора им.
Чужденец, формално, е всеки, който няма немско гражданство, но чужденците и страните им се делят на няколко категории, има привилегировани и не толкова привилегировани например :)
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот rotenheim » 18 Юни 2015, 22:10:32

Mishle, здравей и благодаря за отговора. Искам да кандидатствам за Ausbildung като Krankenpfleger. Какво ти е мнението???
До скоро!
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AgopXX » 18 Юни 2015, 22:32:42

Привет, аз правя Аусбилдунг в момента - Автомеханика и електроника.

Трябва да имаш адресна регистрация в Германия.
Също така българската ти диплома трябва да е преведена и заверена от немското министерство (в моят случай, за Бавария - München Zeugnisanerkennung).
И естествено банкова сметка за заплатата.

Бонус е, ако правиш едноседмични практики в различни учреждения, издават документ, който можеш да закачиш към Bewerbung-a за кандидатстване. Така работодателите виждат, че имаш интерес и някакъв опит.

Bewerbung-а всъщност е мотивационно писмо, инфо за теб, какво си правил до този момент и защо искаш да бъдеш в тази сфера сега. Трябва да ги грабнеш.

В Bewerbung папката слагаш, твоите данни + снимка, мотивационното писмо, преведената и заверена диплома (копие), дипломата на български език (копие) и сертификатите от практиките, които си минал.

Каквото те интересува още, питай :)

Поздрави
AgopXX
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот Mishle » 18 Юни 2015, 22:56:50

rotenheim написа:Mishle, здравей и благодаря за отговора. Искам да кандидатствам за Ausbildung като Krankenpfleger. Какво ти е мнението???
До скоро!

Нямам конкретно мнение, понеже съм далеч от здравния сектор, пише се по медиите че е търсена и перспективна специалност :) На два произволни сайта намирам най-обикновени изисквания, нищо особено:
http://www.krankenpflege-schule.uk-erla ... bewerbung/
http://www.bfs-krankenpflege.ukw.de/bewerbung.html
Не знам защо ти си питал или пък те сами са ти казали за това разрешение за работа. Както казах, предполагам проблем в комуникацията, такова на теб не ти е нужно. Според мен би следвало да наблегнеш сериозно на мотивацията си особено ако си завършил нещо от рода на, знам ли, икономика.. право или мио :) и досега не си имал никакъв досег със системата. Но и да си имал, тук мотивацията и личното представяне ще са по-решаващ фактор отколкото оценките, предвид че кандидатите може да имат една с друга несравними степени на образование, а професията в края на крайщата е социална професия.
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот rotenheim » 19 Юни 2015, 17:27:11

:cheers: Mishle i Agopixx, благодаря Ви за готовността да помагате на другите!!!!
Ще ви питам нещо направо, но искам да бъдете искрени, особено ти AgopXX, тъй като ти в момента правиш Ausbildung и имаш по-пряк поглед върху нещата - на 32 г. съм, смятате ли, че е късно да кандидатствам, че съм закъснял. Никъде не ми поставиха възрастова граница. Мен малко ме обезкуражават околните в БГ, когато ми кажат, ти луд ли си да заминаваш, ама аз имам огромно желание да го направя.
AgopXX - пише, че се дават някакви пари на месец, сумата е различна за трите години, така ли е? В някои емайли получавам, че ако бъда одобрен, искат тел. разговор с мен, други директна среща, трети пък нищо не искат.
В един от емайлите бяха писали точно това:
"Също така българската ти диплома трябва да е преведена и заверена от немското министерство (в моят случай, за Бавария - München Zeugnisanerkennung). Ще ме прощаваш, ама дай малко повече инфо затова.
До скоро! ")))))
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 19 Юни 2015, 18:08:56

- на 32 г. съм, смятате ли, че е късно да кандидатствам, че съм закъснял.

Преди известно време ми се наложи да бъда опериран. Вечерта дойде един господин, който имаше вид най-малкото на главен лекар, а от друга страна изпълняваше задълженията на медицинска сестра по подготовката на болния за операция. Заприказвах го. И следващите няколко дена си говорихме при случаи.
Оказа се, че е Krankenpfleger и е на над 50 години. Като е станал кранкенпфлегер на 48 г.. Разказа си охотно историята. Първата му професия била електротехник по инсталации. Не искал повече на работи на студените строежи и започнал това.
Ценяха го много, особено за нощни дежурства (докато младите сестрички си бяха в къщи със семействата), за вдигане и прехвърляне на хора в упойка от едно легло в друго и за други дейности. В германските болници не се разбира от пръв поглед кой какъв е, разликата е в цвета на облеклото, а плегер-ите носят същия цвят като сестрите и видима разлика няма, както и по съдържание няма, тъй като и те са с тригодишно образование. Вероятно и в заплащането няма разлика или ако има, не е голяма. Това са моите наблюдения на нèспециалист, отстрани.
В германските болници на "пфлеге"-то се гледа много сериозно. Затова и българските дипломи на медицински сестри се признаваха (как е сега не знам) само след вземане на изпита по пфлеге, който пък е свързан с практика няколко хиляди часа по пфлеге, а не с 30 часа, както казваха, че било България. А самото понятие "болногледач" в България изобщо не е със същото съдържание като Krankenpfleger, макар и в речника да са на един ред. В германските болници има Pflegedirektor, наравно с медицинския директор, който може да е и с професорска титла. Директорът по пфлеге си е с образование на пфлегер.
Така че - смело!
Последна промяна Stojan на 19 Юни 2015, 18:14:40, променена общо 1 път
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 19 Юни 2015, 18:12:30

Не е ли привлекателна целта? http://www.kimeta.de/Jobs?q=pflegedirektor
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот rotenheim » 19 Юни 2015, 18:34:31

Stojan, благодаря за включването ти!!!! МНОГО!
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 19 Юни 2015, 18:55:48

Моля.
Виж тоя сайт. Има и тест дали тази професия е за тебе: http://www.ausbildung.de/berufe/krankenpfleger/gehalt/
---
Ако пък все още имаш избор, виж и това: http://www.medbfs.de/mtrausbldng.html
Това са бившите рентгенови лаборанти в България, които сега вече не работят в тъмна стая заради негативите, няма проявители, а работят освен с рентген с ЯМР, и пр. модерни техники. Тук разликата между България и Германия е съвсем очебиеща. В Германия измерването се прави от специалист само по измерванията, а анализът на снимките само от лекар. Тоест лекарят няма нужда да учи как се правят измервания, с което се изключва субективността на невладеещия машината.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот olga » 19 Юни 2015, 19:07:23

Това е много тежка професия, зле заплатена и се носи много висока отговорност.

Затова и се търсят толкова много.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Stojan » 19 Юни 2015, 19:10:19

Действително. Но за мъж е много по-поносима и най-важното абсолютно независима от кризи.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот olga » 19 Юни 2015, 19:12:56

И аз това щях да кажа. Напоследък забелязвам, че все повече мъже се ориентират натам (по-възрастни).
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Stojan » 19 Юни 2015, 19:47:56

Разбира се baywatch и somelier са къде по-приятни и по-престижни, но тук човекът е решил да става нещо и въпросът беше дали не му е късно. А за късното - познавам лекар (УНГ), който до 30 години е пътувал като моряк по море, защото се бил скарал с баща си. После следвал...
Успех!!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот olga » 19 Юни 2015, 19:51:12

Никак не му е късно. И на 40 год. ще го вземат за Ausbildung. Още повече с Abitur.

Но най-важното е да си абсолютно сигурен за себе си, че искаш да работиш точно това, rotenheim.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Образование