• Advertisement

Ausbildung - моля за съдействие!

Напред, науката е слънце!

Re: Ausbildung - моля за съдействие!

Мнениеот rotenheim » 19 Юни 2015, 20:39:42

Обмислях го дълго време, спрях се на тази професия. Ще рискувам.
Остава да започна интензивно да си припомням немския език.
Само се притеснявам от интервю по телефона, ако искат, и по-скоро от това, дали ще ги разбера напълно, макар че ми направи впечатление, че при Ausbildung-a искат B2, без положен Тест ДАФ, докато при Studium - a го искат, и то с четири 4 при различните компоненти. Не знам дали да си правя извод подобен, но явно изискването за език при Ausbildung-a не са хипер високи.
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот AgopXX » 19 Юни 2015, 22:53:23

rotenheim написа:на 32 г. съм, смятате ли, че е късно да кандидатствам, че съм закъснял. Никъде не ми поставиха възрастова граница.

AgopXX - пише, че се дават някакви пари на месец, сумата е различна за трите години, така ли е? В някои емайли получавам, че ако бъда одобрен, искат тел. разговор с мен, други директна среща, трети пък нищо не искат.

"Също така българската ти диплома трябва да е преведена и заверена от немското министерство (в моят случай, за Бавария - München Zeugnisanerkennung). Ще ме прощаваш, ама дай малко повече инфо затова.
До скоро! ")))))

Няма такова нещо, като възрастова граница. Аз почнах на 22, просто ми трябваше време да осъзная, какво точно искам да специализирам. Единственият проблем е, че си между 17 годишни..детската градина е огромна. Това е единственото нещо, което ме побърка, но добре, че имам само 1 път в седмицата теория, иначе да съм се отказал 20 пъти.

Имаш заплата (например 500евро), която се увеличава всяка година (не драстично). Много зависи, какви са договорките с работодателя. Хубавото е, че си здравно и пенсионно осигурен, плащат ти за да се обучаваш и накрая си я имаш професията в джоба. В моят случай ми се налага, единствено за здравната застраховка да плащам една част от мен, но както казах, до договорка е.

http://www.km.bayern.de/schueler/abschl ... nnung.html

Пишеш им, че искаш да ти заверат дипломата, защото ще правиш Аусбилдунг. Ще ти дадат информация, какво точно трябва да им изпратиш (мисля, че имаше и заплащане). Общо взето си пращаш оригиналната диплома и те ти я връщат, заедно с преведената и заверена. Цялото това нещо трае разбира се известно време.

Рискувай, първите 2-3 месеца е нещо като пробен период, в който винаги можеш да се откажеш. И още нещо, като търсиш място за обучение, най-добре отивай на място и си давай портфолиото лично, да те видят, да си поговорите, да видят, че имаш интерес. По телефона и пращане по пощата нищо не става.

Поздрави :)

Потребители благодарили на автора AgopXX за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

AgopXX
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот rotenheim » 19 Юни 2015, 23:46:03

Какви езикови познания се изискват, имаш ли време да се адаптираш????
за жалост, нямам възможността да обикалям в Германия и да си подавам документите, просто ще рискувам.
дай ми някаква насока, в по-голям или по-малък град е добре да се учи, то е индивидуално, но все пак
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AgopXX » 20 Юни 2015, 12:48:52

Попринцип се минава предварително езиков тест, определят ти нивото и ако не е добро ти препоръчва да запишеш ускорен курс. Аз бях на границата и ми казаха, че по-добре ще да направя един курс, но не исках да губя време и почнах така, даже се внедрих 5 месеца, след като годината беше започнала и въпреки това успях да завърша годината. Но определено е полезно да можеш да говориш и да разбираш на ниво. В големите градове по-лесно и бързо ще можеш да си намериш място за обучение. Адаптацията винаги трае едно известно време, лесно няма :)
AgopXX
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rotenheim » 20 Юни 2015, 13:11:36

И аз мисля там, паралелно с обучението,да направя един курс, никога не е излишен. Правилно ли разбрах, че въпреки, че човек е над 30, го осигуряват здравно?
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AgopXX » 20 Юни 2015, 15:28:05

Възрастта не е от значение, здравните и пенсионните осигуровки са задължителни към този тип обучение. Работодателят ги поема, все пак и той получава пари, затова че обучава.
AgopXX
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rotenheim » 20 Юни 2015, 22:12:39

Искам да те питам, мотивационното писмо кратко ли ти беше или по описателно. Четох из форумите, че е добре да не е дълго, но по-съдържателно.
А, наистина ли само 17-годишни са, няма ли някаква смесица на възрасти, или по-групи?
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AgopXX » 21 Юни 2015, 00:45:49

Ами колкото по-сбрано толкова по-добре, трябва с малко думи да разберат, какво ти е желанието. Попринцип за теоретичните часове разбрах, че има специални училища само за хора със завършен 12 или 13ти клас, даже и самото обучение е по-кратко с половин година. За съжаление ми се наложи да избера това с хлапетата, защото то ми е на 10км, а другото на 60.

Апропо, мога да ти изпратя мое мотивационно писмо от тогава, за да придобиеш някаква представа.
AgopXX
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rotenheim » 21 Юни 2015, 08:38:52

Благодаря ти много за съдействието и за помощта. Би ми било много полезно.
Организацията на едно такова обучение, като в училище ли е - имам предвид - пишат отсъствия, има текущи изпити, срочни, годишни или?
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Qwerty1086 » 21 Юни 2015, 17:17:02

rotenheim написа:Привет на всички!
Завърших университет в България, а преди това и ГПЧЕ с немски език. Искам да се запиша в Ausbuldungschule, но нещо ме притеснява.

rotenheim написа:Mishle, здравей и благодаря за отговора. Искам да кандидатствам за Ausbildung като Krankenpfleger. Какво ти е мнението???

Човек, ти си луд.
С Уни и немска - кранкенпфлегер. Това приравнено към българските разбирания е чисто и просто санитар.
Аусбилдунг - смях. В която и болница или старчески дом в Байерн да се появиш с мерак за пфлегер - ще започнеш работа на другия ден, при това без аусбилдунг и ниво на немски една идея над A1 и нашенско основно образование е абсолютно достатъчно. Изобщо не се шегувам.

Mishle написа:Нямам конкретно мнение, понеже съм далеч от здравния сектор, пише се по медиите че е търсена и перспективна специалност :)

Абсолютно съм съгласен. Изключително търсена е,понеже няма кандидати. И е перспективна, понеже трайно няма мераклии да я работят.

Не казвам че това е най кофтито възможна професия, но по отговорност, натовареност, стрес, кофти работно време, мизерно заплащане с сигурност е в Топ 5 на най нежеланите професии.

В твой интерес е да забравиш този си мерак, и да се насочиш към нещо друго.
Тетигкайта ще ти е да вдигаш и разнасяш болни, (най често капризни и раздразнени) да сменяш памперси, да ги преобличаш,къпеш и помагаш при хранене. Като те усетят че си с акъла си и се вързваш , сестрите лееееекинко ще почнат да ти прехвърлят и техните задачи.
Възможности за аусбилдунг има всякакви, помисли си добре.
Последна промяна Qwerty1086 на 21 Юни 2015, 21:58:30, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора Qwerty1086 за мнението:
rita

Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот rotenheim » 21 Юни 2015, 20:22:53

Благодаря за мнението и за съвета, ще го запомня........
Преди за избера Krankenpfleger, бях се спрял на Zahntechniker, ама то много малко пари дават там и не знам как ще карам месечено с 450 Е. В случай, че се поема осигуровка и други разходи около ученето, значи ще са ми нужни за квартира и храна. Като хора, които живеете там, смятате ли, че стигат за живеене, без други разходи?
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mishle » 21 Юни 2015, 21:45:25

Момент, да приемем че според http://www.ausbildung.de/berufe/krankenpfleger/gehalt/ заплащането е както следва
Ausbildungsgehalt Gesundheits- und Krankenpfleger
Ausbildungsjahr: 876 Euro
Ausbildungsjahr: 937 Euro
Ausbildungsjahr: 1038 Euro

AgopXX, дали здравните и пенсионни осигуровки се плащат само от работодателя?? И ти получаваш бруто=нето??

Иначе че
1. Здравната застраховка в Германия е задължителна
2. За държавната каса не е проблем, че си на 20, 30, 40, 50 години и следваш или правиш аусбилдунг
спор няма..
но не съм убедена, че работодателя поема цялата тежест на социалните осигуровки върху сума от 876 Euro месечно.. Защо аусбилдунг с такова, води се "високо", заплащане да се различава sozialversicherungstechnisch от други форми на заетост?

А иначе:
Qwerty1086, тук не знаем много неща за питащия. (Без да обиждам rotenheim) Нека да не изхождаме, че всеки завършил немска има С1 език и всеки, завършил следване, е топ-специалист :) Мои съученици от немската на ден днешен пък и тогава и името не можеха да си кажат на немски, но избутаха някак. А и също, в друга тема съм го казвала.., по принцип мисля, че българите понякога мноооого се надценяват в езиковите си познания.. и това "немски не знам, ама имам перфектен английски, разбираш ли :)".. ми се изправят косите като я чуя на живо тази перфектност :) (вкл и на интервюта за работа, когато българи са пускали във фирма, в която съм работила)

rotenheim, така, както намесваш парите, излиза, че те са ти част от мотивацията, което според мен не отива с правилна посока..парите, както и да ги гледаш, при който и да е аусбилдунг не са много. Ако погледнеш повечето, които го правят, са наистина млади хора, някои дори живеят още с техните и заплатата им идва като джобни. Въпросът е да инвестираш в нещо, което да ти стане професия, да го правиш с удоволствие, та до края на кариерата си.. А ако си избрал Krankenpfleger, защото парите по време на 3!-годишното обучение са "повече" от на Zahntechniker, какво ще правиш после след години ако изобщо не ти допадне, това имам предвид. Иначе всеки знае за себе си и казват човек знае и 2 и 200, но на мен примерно 450еу на месец ми бяха мизерни студентски месеци, 850-860еу бруто - средно-мизерните месеци :)

п.с Излъгах по-горе, имала съм досег със системата, като студентка замествах приятел студент по медицина в един стацион за дементно болни хора, повечето и без близки, та 3 нощни смени по 10-11 часа.. е разказа ми се играта, физически.. а и шокът, колко отпуснато, почти безжизнено, може да е тялото на тази възраст (колкото и кофти да звучи) но разговорите иначе бяха странно-интересни :)
Последна промяна Mishle на 21 Юни 2015, 22:23:49, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението:
bknf

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот bknf » 21 Юни 2015, 21:59:18

rotenheim
Завърших университет в България

А какъв точно - каква специалност?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Qwerty1086 » 21 Юни 2015, 22:05:00

rotenheim, най добре е водещата ти мисъл да бъде колко ще изкарваш след аусбилдунга,а не по време на него.

Цантехникер е доста добра професия, но трябва да си и доста сръчен с ръцете.

Ако не си, замисли се за нещо като кауфман, маклер или нещо от сорта където заплатата се изкарва предимно с говорене.

За немския си не се притеснявай, след немска гимназия няколко месеца в Германия ще са ти достатъчни за да ти е на прилично ниво изказа.
Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот rotenheim » 23 Юни 2015, 22:16:27

Привет на всички!
Благодаря за активното мнение!
Завършил съм Софийски университет - социална педагогика. Имам 7 години стаж по специалността.

Бих искал да обясня, че не искам да уча заради парите, които се дават по време на Ausbildung- a, ама в никакъв случай. Не мога да отрека същевременно, че без тях, бих се справил.
Имам спомени, че приятели са ми обяснявали, че след 30 г. здравните осигуровки са много големи, а и немският за master трябва да ти е много добър. Социалната сфера, било то в Германия или България, е ниско заплатена. Влече ме Krankenpfleger-a, защото обичам да помагам на хората по някакъв начин, а и имам доста медицински познания и обща култура.

Отворен съм за съвети....
rotenheim
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование