• Advertisement

Как се влиза в Berufsschule

Напред, науката е слънце!

Как се влиза в Berufsschule

Мнениеот xansko123 » 8 Март 2016, 12:23:12

Здравейте , искам да знам как мога да вляза в Berufsschule , какви документи ми трябват и трябва ли да знам немския перфектно ? Аз съм на 17 години , завършил съм 10 клас в България .МЕРСИ ПРЕДВАРИТЕЛНО :)
xansko123
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Как се влиза в Berufsschule

Мнениеот pinco » 8 Март 2016, 13:23:59

xansko123 написа:Здравейте , искам да знам как мога да вляза в Berufsschule , какви документи ми трябват и трябва ли да знам немския перфектно ? Аз съм на 17 години , завършил съм 10 клас в България .МЕРСИ ПРЕДВАРИТЕЛНО :)

горещо ти препоръчвам да отидеш на Бератунг, позвъни, вземи си час и се консултирай на място, тук можеш да получиш обща информация, но детайлите ще ти ги изаснят там, какво се изисква, Abschlüsse, Anschschlüsse.....

http://www.schulberatung.bayern.de/schu ... /index.asp
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bknf » 8 Март 2016, 14:16:57

Всичко ще си дойде с времето (знаенето на езика). Иначе, например:
http://blog.azubiyo.de/ausbildung/ausbi ... auslaender
http://www.azubi-azubine.de/berufswahl/ ... ltest.html
https://www.ihk-lehrstellenboerse.de

И може да търсиш фирми, които предлагат Ausbildungsplätze, след това да разбереш как се кандидатства писмено - и да кандидатстваш.

Където и да кандидатстваш, означава че ти рекламираш себе си. Зих бевербен - sich bewerben - да кандидатстваш, идва от думата Werbung (вербунг)- реклама. Или, "да се рекламираш. Tрябва да заинтересуваш другата страна, че ти си необходимия човек, за дадената позиция. Да намериш къде и какво - трябва да търсиш. И най-напред според мен трябва да намериш не училището, а предприятието (фирмата), както и областта (на дейност - ит, например).

Was ist eine Berufsschule - какво е това, е професионално училище http://www.gutefrage.net/frage/was-ist- ... rufsschule

https://de.wikipedia.org/wiki/Berufsschule
Die Berufsschule vermittelt den Auszubildenden während ihrer Berufsausbildung die durch den Rahmenlehrplan bzw. den Lehrplan des jeweiligen Standortes bestimmten Inhalte. Sie ist eine der beiden Säulen der dualen Ausbildung.

Тоест - дуално образование. Кандидатстваш в някое предприятие, приемат те - и едновременно учиш.
И панаири има: http://www.messen.de/de/1546/branche/au ... terbildung
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот rikiking » 8 Март 2016, 18:32:21

pinco написа:
xansko123 написа:Здравейте , искам да знам как мога да вляза в Berufsschule , какви документи ми трябват и трябва ли да знам немския перфектно ? Аз съм на 17 години , завършил съм 10 клас в България .МЕРСИ ПРЕДВАРИТЕЛНО :)

горещо ти препоръчвам да отидеш на Бератунг, позвъни, вземи си час и се консултирай на място, тук можеш да получиш обща информация, но детайлите ще ти ги изаснят там, какво се изисква, Abschlüsse, Anschschlüsse.....

Има и заобиколен начин за източноевропейци.

Ако възрастта ти го позволява, вадиш си едно удостоверение от регистрирана със същия предмет на дейност българска фирма,че си работил и са те обучавали поне една година по съответната занаятчийска специалност, превеждаш го , желателно е да го легализираш,въпреки че не е задължително за европейска държава и заедно с удостоверението за завършен десети клас си готов за кандидатстване.
Възможно е обаче да ти поискат и потвърждение от нашите социални служби за стажа.

Ако съвсем се заядат , ще те пратят при пияниците от местната занаятчийска камара , които обикновено не правят проблеми и ще ти го заверят , а на някои места и ще ти го преиздадат ако си достатъчно хитър да им се харесаш, но може и да те препитат на бързо по материала, така че бъди готов.
Не забравяй , че ако един ден изкласиш и поработиш пак като стажант, в Германия майсторската занаятчийска диплома в някои случаи е по-ценна и по- рентабилна от магистърска степен или даже докторантура, но не всеки стига до нея.
Доста нашенски майсторчета познавам,минали успешно и не дотам по тоя път.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот xansko123 » 8 Март 2016, 19:00:44

как ще извада такова удостоверение като не съм бил в такава фирма
xansko123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pinco » 8 Март 2016, 19:24:59

rikiking написа:
pinco написа:

Има и заобиколен начин за източноевропейци.

Ако възрастта ти го позволява, вадиш си едно удостоверение от регистрирана със същия предмет на дейност българска фирма,че си работил и са те обучавали поне една година по съответната занаятчийска специалност, превеждаш го , желателно е да го легализираш,въпреки че не е задължително за европейска държава и заедно с удостоверението за завършен десети клас си готов за кандидатстване.
Възможно е обаче да ти поискат и потвърждение от нашите социални служби за стажа.

Ако съвсем се заядат , ще те пратят при пияниците от местната занаятчийска камара , които обикновено не правят проблеми и ще ти го заверят , а на някои места и ще ти го преиздадат ако си достатъчно хитър да им се харесаш, но може и да те препитат на бързо по материала, така че бъди готов.
Не забравяй , че ако един ден изкласиш и поработиш пак като стажант, в Германия майсторската занаятчийска диплома в някои случаи е по-ценна и по- рентабилна от магистърска степен или даже докторантура, но не всеки стига до нея.
Доста нашенски майсторчета познавам,минали успешно и не дотам по тоя път.

хайде да си ги оставим "източноевропейските" начини за родината, разбрахме, че заобикаляш данъците, а интересно кариерата си по какъв начин изгради? Та да си позволяваш да даваш на млад човек такива идеи. Палмите и слънцето очевадно не ти влияят добре :mrgreen:

Потребители благодарили на автора pinco за мнението:
pentscho
Рейтинг: 4%

pinco
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот pinco » 8 Март 2016, 19:26:35

xansko123 написа:как ще извада такова удостоверение като не съм бил в такава фирма

забрави за този вариант
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 8 Март 2016, 19:32:08

xansko123 написа:как ще извада такова удостоверение като не съм бил в такава фирма

Не става дума за удостоверения, а да почнеш някъде - където ти харесва. И нямам предвид "занаятчийските" професии.
Както и не става дума някъде да излъжеш с нещо.
Ето ги разните "професии" http://www.ausbildung.de/berufe/glossar/
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rikiking » 8 Март 2016, 20:23:21

pinco написа:
хайде да си ги оставим "източноевропейските" начини за родината, разбрахме, че заобикаляш данъците, а интересно кариерата си по какъв начин изгради? Та да си позволяваш да даваш на млад човек такива идеи. Палмите и слънцето очевадно не ти влияят добре :mrgreen:

Първо , никъде не съм му казал да лъже , може да е работил някъде ........ занаятчиите работят дори в семейна среда от малки.Ако не е работил, да ходи на бератунг:)

Второ , никакви данъци не заобикалям и не съм го правил през живота си.
Просто не ти остава нищо друго , освен да умреш на мъка ,че там където работя и живея , са двойно по-ниски от немските. Право на избор......не само мое , а и на около сто и петдесет хиляди добре платени германски мъже, които годишно се изнасят със семействата си в трети държави извън евросъюза точно по тази причина......
Е нищо де , мама се постара да ви докара заместители , та да не тъжите за изнеслите се ...
официален сайт на маминото правителство ....... http://www.zanzu.de/de/geschlechtsverkehr наслаждавай се.
Последна промяна rikiking на 8 Март 2016, 20:43:51, променена общо 1 път
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот pinco » 8 Март 2016, 20:42:35

rikiking написа:
pinco написа:

Първо , никъде не съм му казал да лъже , може да е работил някъде ........ занаятчиите работят дори в семейна среда от малки.Ако не е работил, да ходи на бератунг:)

Второ , никакви данъци не заобикалям и не съм го правил през живота си.
Просто не ти остава нищо друго , освен да умреш на мъка ,че там където работя и живея , са двойно по-ниски от немските. Право на избор......не само мое , а и на около сто и петдесет хиляди добре платени германски граждани, които годишно се изнасят със семействата си в трети държави извън евросъюза точно по тази причина......

направо не мога да спя от мъка и завист, ха ха ха
както и да е, да не спамим темата, момчето търси помощ, а не "заобиколни начини"
Последна промяна pinco на 8 Март 2016, 20:45:54, променена общо 1 път
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот rikiking » 8 Март 2016, 20:45:21

а новия сайт на мама хареса ли ти :mrgreen:
даже са ги докарали фигурките едните бели, едните черни,
тамън по твой вкус.
Последна промяна rikiking на 8 Март 2016, 20:49:47, променена общо 1 път
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот pinco » 8 Март 2016, 20:47:40

rikiking написа:а новия сайт на мама хареса ли ти :mrgreen:

страхотен е, в момента го изучавам, за да се подготвя добре :)
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот rikiking » 8 Март 2016, 20:53:44

знаех си аз , затова ти го препоръчах, та хем да си намажеш окото хем да се научиш на нещо ново,докато си контактувате с попълненията.... :bonbon:
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 9 Март 2016, 09:19:34

Здравейте , искам да знам как мога да вляза в Berufsschule, какви документи ми трябват и трябва ли да знам немския перфектно ? Аз съм на 17 години , завършил съм 10 клас в България

xansko123, основния въпрос е - какво ти е интересно и с каква дейност искаш да се занимаваш?
На 17 години, и живеейки досега в днешна РБ - едва ли си търсил отговор на тоя въпрос. Прочети линковете дето ти ги дадох, за да добиеш някаква обща представа. След което можеш да разбереш (почнеш да търсиш) и кои фирми какво предлагат и какви хора търсят. Документите е най-лесното, тая информация ще я намериш на сайта на даденото училище. Също можеш и в немската полиция да кандидатстваш.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот xansko123 » 9 Март 2016, 12:27:11

Еми то и аз точно не знам , но мисля нещо свързано с Kaufmann , де да знам още . А майка ми предлага медицина (медицинска сестра) , но мисля че това е женска работа :Д . А и езика мисля че ще е проблем , уча го от 3 години и знам около Б1 ниво някъде , не съм го покрил цялото но.. . И мисля че трябва да се запиша на курсове до септември или ? Това се питам - Какво ниво на езика трябва да знам :).
xansko123
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование