• Advertisement

училищна система в Бавария

Напред, науката е слънце!

училищна система в Бавария

Мнениеот Веско » 29 Септември 2016, 22:51:35

Здравейте,
искам да се обарна към хората, които са отдавна в
Бавария и да разбера някои насоки относно училищната система там и по специално в Oberfranken. Предстои ни преместване от Брауншвайг в Oberfranken. Дъщеря ми посещава гимназия в момента. Въпросът ми е ще продължи ли
ли с гимназия или ще трябва да се явява на изпити.
Каква е разликата в уч.с-ма. Вярно ли е че в баварските гимназии не се позволявя успех по малък от 2.
Благодаря предварително за всяко мнение.☺
Веско
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: училищна система в Бавария

Мнениеот pinco » 30 Септември 2016, 11:05:25

здравей,

за разликите в уч.системи не мога да ти кажа, тъй като не познавам тази в Ниедерзаксен, но баварската я познавам добре.
Тук се влиза в гимназия след 4-ти клас с успех не по-малък от 2,33 от предметите немски, мат-ка и ХСУ. При прием в по-горните класове поради разл. причини решава единствено у-щето, т.е. директора как и при какви условия ще се приеме ученика, зависи в кой клас е дъщеря ти, кога се започва при вас с 2-я чужд език и т.н. Ако са сходни системите няма да има проблем според мен.
Но най-добре иди на шулбератунг или направо в избраните гимназии, а може и по е-мейл да ги контактуваш.
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Gabinova » 5 Октомври 2016, 09:51:30

Много е важно, в кой клас точно иска да продължи и какъв допълнителен език е изучавала досега, дъщеря ви.
В някои гимназии от 5 клас започват с английски, в други с латински. В 6 клас, при училите латински добавят английски, а при тези учили англ., добавят френски или италиански. От десети клас, единия език се спира или продължава до 12 клас и има възможност да се включи испански. Единия език, по избор остава за матура в 12 клас.(англ., латински, испански, френски, италиански, по избор, който се прави в 10 клас).
Нееее, успех до 2, в Баварските гимназии не е задължителен, важното е веднъж да влезеш в тях. После има много възможности, важното е да не се изпада до оценка по ниска от 4 по даден предмет. (При моите деца, границата е до 3, след нея вече има разговори и ограничения). Преди няколко месеца, големия ми син, завърши една такава гимназия, в която влезе преди 5 години, като гост ученик, без немски, но с перфектен англ. и математика и от този месец е вече студент Информатика, в ТУ Мюнхен. Така, че смело, важното е да сте до детето.......
И въобще не са страшни Баварските гимназии, както писах по горе, важното е веднъж да влезеш в тях.
Успех ви пожелавам.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Mony60 » 5 Октомври 2016, 13:17:01

Gabinova написа:И въобще не са страшни Баварските гимназии, както писах по горе, важното е веднъж да влезеш в тях.

С последното не съм никак съгласна, че „важното веднъж да влезеш“, защото познавам много деца (германчета) „излезли“ поради нисък успех. Познавам и такива, които са завършили безпроблемно и неуспяли да завършат университета. А от хора от провинция Hessen ( германци) съм чувала, че там е по-лесно да завършиш гимназия, отколкото в Бавария реално училище.
Не знам кое до колко е вярно, но във всяка лъжа си имало доза истина, както казва поговорката. Въпросът е къде е истината? Но трябва всеки сам да си я търси и си събере собствен опит.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Gabinova » 5 Октомври 2016, 13:30:33

Ооо Мони, аз пиша за Бг деца, дошли по-късно в Германия и успели да се справят, немските, въобще са друга книга. Малкия ми син, започна тук 1 клас, сега е 6 , в Баварски гимназия, а големия започна в 8, преди 5 години. Ясно ми е, какво се случва по-цялата верига. И съучениците познавам и на двамата. До хъс и желание , е според мен и до личностни качества. Но в никакъв случай, не са страшни или чааак толкова трудни. Аз сравнявам с Бг обучение до 7 кл.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот pinco » 5 Октомври 2016, 14:08:08

хайде да не изпадаме в крайности, излиза че Бг децата са вундеркиндчета естественно , а пък германчетата друга книга..Познавам и БГ деца, дошли по-късно и не успели да се справят, така че не може да се каже паушално.
И успеха в училище не зависи само от личностните качества както казвате, а и от много други обстоятелства. Успеха на Бг децата е много често плод на болните амбиции на родителите.. , въпрос на възгледи.

Потребители благодарили на автора pinco за мнението:
Mony60
Рейтинг: 4%

pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот Mony60 » 5 Октомври 2016, 16:51:06

pinco написа:излиза че Бг децата са вундеркиндчета естественно , а пък германчетата друга книга..

Еее, pinco, ти пък като че ли не знаеш, че всички българчета са „пълни отличници“ ;-) . Аз досега не съм чувала от устата на нито една българка оплаквания, че детето ѝ има някакви проблеми в училище.
ПС: Нямам наистина никого в предвид O:)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Gabinova » 6 Октомври 2016, 08:13:25

Мислете си и си пишете, каквото искате. На мен ми е все тая. Животът си върви.
Но пак казвам,Не, Баварските Гимназии не са страшни, не са трудни, най-нормални са.
Който е свикнал да мрънка и хленчи, "колко е трудно, видиш ли, да напишеш два реда домашно", ще мрънка и в Хауптшуле, ще мрънка после и на една и на втори, трета работа, ще мрънка цял живот пред трудностите, които среща.
И ако това е истина, че гимназиите в Хесен, по ниво се равняват на реалшуле в Бавария, то е много жалко.
Хайде сега, отидете да "прегърнете едно дърво", както ни посъветваха да направим в здравната тема, че да усмихнете денят и здравето си.

П.с.Не е по темата, но да споделя, че писанията на Daysimm и Max ми липсват.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Franken » 6 Октомври 2016, 10:36:56

Аз лично мога да сравня гимназиите (не останалите училища) между Хесен и Бавария, тъй като и двете ми деца първо започнаха в Хесен и завършиха в Бавария гимназията. И бяха страшно учудени, че тук, в Байерн, ги изпитвали пред дъската, както беше в българско (поне по мое време). И че бележките, които получавали в Хесенско, били от две или три контролни, които правели през срока. През останалото време учителите били предимно болни. Това при баварците се оказа, че го няма и не случайно баварските училища са на едно от първите места (заедно с някои от бившето ГДР) в Германия. А колкото до следването в университета, единственото условие е да си завършил гимназия, само някои университети вдигат летвата на оценката от ученическата диплома и ако си под нея не те взимат. Кандидат-студентски изпити тук няма и можеш да започнеш да следваш каквото си искаш, единственото условие е, че през първите две години има няколко изпита, на които можеш да се явиш САМО два пъти. И ако на втория път те скъсат - взимаш си шапката и напускаш унито. Децата ми разказваха как в началото на следването в аудиториите нямало място за всички и сядали по стълбите, а в третата година останали 40-50 души.

Потребители благодарили на автора Franken за мнението (общо 2):
Mony60Gabinova
Рейтинг: 8%

Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот Mony60 » 6 Октомври 2016, 13:13:19

Franken написа: Децата ми разказваха как в началото на следването в аудиториите нямало място за всички и сядали по стълбите, а в третата година останали 40-50 души.

Това и моят син го разказваше, но беше само началото на бакалавъра. И как преподавателите непрекъснато им повтаряли: „То и без това 40% от вас ще отпаднат“, което на моя му действаше демотивиращо. Но при магистратурите липсва този наплив в началото, защото те ги „отсяват“ предварително.
Franken написа:И ако на втория път те скъсат - взимаш си шапката и напускаш унито.

Да добавя , че при подобно скъсване, то е окончателно по тази специалност в цяла Германия, т.е. ако си се провалил по икономика напр., нямаш право никога и никъде в Германия да правиш опити да следваш отново икономика някъде другаде. Може да се запишеш да следваш в същото уни, но друга специалност.
Но хайде да не се откланяме от темата, пък и дано автора да прочете написаното, сигурно ще му е в полза. :)

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
Gabinovadaisymm2
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 7 Октомври 2016, 11:15:48

ivo75 написа:Окончателно е само за дадената провинция. VWL в ЛМУ-то два пъти скъсан, VWL никъде в Бавария. Но в Хесен или Райнланд може

Не споря и дано си прав, ivo75. Аз съдя по две момчета, които закъсаха , едното информатика, другото икономика и казаха, че нямат право на тази специалност в цяла Германия.
Освен това имам някакъв спомен, синът ми като започна магистратурата, имаше някакво условие да не е закъсвал по тази специалност в Германия ( не пишеше само Бавария), защото даже и да завършел при тях, дипломата му щяла да се окаже невалидна.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Gabinova » 7 Октомври 2016, 11:26:47

Чувала съм, че ако лекари или учители идват да работят в Байерн, ги карали нещо да доучват и да държат още изпити, дали е вярно?
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mony60 » 7 Октомври 2016, 12:11:48

Gabinova написа:Чувала съм, че ако лекари или учители идват да работят в Байерн, ги карали нещо да доучват и да държат още изпити, дали е вярно?

Откъде идват?
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Gabinova » 7 Октомври 2016, 21:31:51

От други немски провинции.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mony60 » 8 Октомври 2016, 12:42:58

За учители съм чувала, че ако искат да работят на територията на Бавария е най-добре да завършат в Бавария или Баден-Вюртемберг, но за лекари не съм чувала, макар че работя вече много години сред лекари.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Образование