• Advertisement

Leistungsklasse или DSD

Напред, науката е слънце!

Leistungsklasse или DSD

Мнениеот Dornroeschen » 13 Юни 2006, 21:19:16

Аз съм 8 клас в първа немска гимназия в София и наскоро държах изпит за приемане в така наречената специална паралелка- немския отдел (Deutsche Abteilung). Чух доста различни и противоречиви мнения за немската диплома,която се получава там и която ми дава правото да кандидатствам не като чужденец,а на равно с германците. Въпросът ми е дали наистина има много предимства подобна диплома,защото в действителност доколкото знам, в този отдел по-трудно се изкарват високи оценки и накрая трябва да се държат немски матури. Колко от вас са влезли с такава диплома и наистина ли тя е по-добрият избор?
Аватар
Dornroeschen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Leistungsklasse или DSD

Мнениеот bgpower » 14 Юни 2006, 00:44:00

Dornroeschen написа:Аз съм 8 клас в първа немска гимназия в София и наскоро държах изпит за приемане в така наречената специална паралелка- немския отдел (Deutsche Abteilung). Чух доста различни и противоречиви мнения за немската диплома,която се получава там и която ми дава правото да кандидатствам не като чужденец,а на равно с германците. Въпросът ми е дали наистина има много предимства подобна диплома,защото в действителност доколкото знам, в този отдел по-трудно се изкарват високи оценки и накрая трябва да се държат немски матури. Колко от вас са влезли с такава диплома и наистина ли тя е по-добрият избор?

Лично не съм завършил НЕГ, но имам доста приятели от там и познавам хора и от двете групи - ще ти кажа мойте впечатления.

1. Тези от Лайстунгскласе знаят много по-добре езика от другите!Това обаче е постигнато обаче с много труд, а именно цялостно обучение на немски и немски учители.
2. Знам че при Лайстунга също така се изкарват и оценки много по-трудно, като там вече за оценка 6,00 или 1,00 по немската система е почти немислима. На всичкото отгоре не бих казал, че при кандидатстването Лайстунгскласето има предимство!Дори напротив - състезаваш се със всички германци, като общо взето там дори се получава по-неблагоприятна ситуация що се отнася брои кандидатстващи за 1 място, отколкото ситуацията при кандидатстващите чужденци.

Това са общо взето мойте впечатления - ти сам/а трябва да решиш кое ти е по-важно. Вярно излизаш с немска диплома, но пък жертваш много неща!Дори и донякъде обща култура, защото БГ Литература и тн не се иучават там толкова засилено - абе труден избор, но в край на сметка трябва да го вземеш!
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Sparxter » 14 Юни 2006, 01:03:58

Такам.. аз съм учил в Нег и мога да ти кажа как видях нещата. Станеш ли пилотка можеш да забравиш за свободното си време! Това ти го казвам веднага! Съдират ти гъзо от учене, зубкаш по цял ден и нощ и съответно ставаш един асоциален тип..
Аз бях Шпрахкласе и хем си изкарах супер яко в гимназията, хем получих диплома с която ме приеха без проблеми в Германия..
Не си пропилявай едни от най-яките години от живота си!

А най-добре ще е да го изкараш този изпит.. да бъдеш 9 клас пилотка, и после ако не ти харесва да се прехвърлиш в Шпрах класе.. така поне ще си спестиш един изпит! :P
Това е моето мнение по въпроса! :)
Cartman: It's a man's obligation to stick his boneration in a women's separation; this sort of penetration will increase the population of the younger generation.
Аватар
Sparxter
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mishle » 14 Юни 2006, 03:28:31

ами при нас Leistungsklasse беше предпоставка за DSD, но само за него, без т.нар немска абитура - т.е може би сам била в нещо като Sprachklasse, както се казва в СФ, доколкото разбрах (въпреки че го водеха LK)
та там верно си имаше учене, пак с немски преподаватели и тн, но беше и забавно. откъм начин на работа научих доста, също и от обща култура и лексика. и същевременно ги имаше готините гимназиални години, както казва Sparxter
ЛК или sprachklasse, избери едно от двете и действай, не знам, но моите наблюдения са, че тук поне се мъчат да поддържат ниво, докато това на "останалите", които са в нормалните паралелки спада доста бързо..за жалост
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот neli_ch » 14 Юни 2006, 14:35:55

и аз като Мишле бях в ЛК в Русе, в 12 клас се явих на изпит и получих ДСД. В Русе ЛК е група от ученици, които имат заедно часове по немски. Не е като отделен клас, всички останали предмети се изучават по стандартната програма. Натоварването не беше толкова голямо, а с мярка, подготовката за изпита и като цяло обстановката (реферати, говорене на немски) бяха на ниво. Не смятам, че съм пропуснала нещо от "живота в училище".
А що се отнася до предимствата на ДСД подготовката, както и самият изпит са безплатни. Подготовката продължава няколко години и е ефективна.
Успех!Изображение
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Sparxter » 14 Юни 2006, 16:10:26

ами и аз това казвам! Всичко което ти трябва е ДСД то.. А то в софия се взима в Шпрахдиплом класовете.. ЛК в софийската немска е малко по различен.. Учиш всички предмети на немски език, преподават ти предимно немци и най-накрая взимаш немска диплома.. т.е. същата каквато взимат и връстниците ти в Германия.. но дотук са "предимствата".. Макар че имам приятели с такава диплома и те сега си блъскат главите за какво толкова им е била, при положение, че можеха и с тестдаф да влезнат в сегашните си унита..
Cartman: It's a man's obligation to stick his boneration in a women's separation; this sort of penetration will increase the population of the younger generation.
Аватар
Sparxter
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 14 Юни 2006, 16:18:13

И аз се присъединявам към другите. ДСД е най-добре, кандидатстването наравно с немците не ти носи никакви предимства, то4но обратното. За 4ужденците има специални квоти в университетите и е по лесно да влезе6 4рез тях, а ДСД ти дава о6те по голямо предимство пред другите 4ужденци особено за NC и ZVS-Fächer.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот AnGeLy » 14 Юни 2006, 16:19:52

Оба4е 4естно казано, докато ти завър6и6, Бг 6те е в ЕС и не6тата 6те са по разли4ни, отколкото при нас.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот relanium » 14 Юни 2006, 16:21:48

здравейте,

аз съм завършила НЕГ и до втори срок на 11.клас (тогава 12. редовен) бях именно в Leistungsklasse. тогава нямах намерения да следвам в германия и се преместих "Sprachdiplom"-паралелка(аз лично се готвех усилено за кандидат-студентски изпити и нямах възможност да се готвя и за немското АBI).в Leistungsklasse падаше здраво учене, тъй като карахме немския и българския учебен план. ако вземеш диплома с немска матура ставаш туй наречен Bildungsinländer. Bildungsinländer-ите са привилигировани и от гледна точка на това, че тук могат да завършат Lehramtstudiengang, тоест да станат гимн. учители (1. и 2.Staatsexamen, така както и Референдарят са ти сигурни i si Beamter).предимството на тази професия е,че имаш сигурен доход и работа.
Аватар
relanium
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот twelve » 14 Юни 2006, 20:05:22

Здр.!
Значи аз не съм от НЕГ, но имах мн приятели оттам и не познавам човек, който да са го приели в Лайстунг и да не се е записал.
Логиката, че там ще изкараш по-трудно добра диплома, е много... тъпа. По същата логика да не беше влизала в НЕГ, а някой техникум и там съвсем без усилие щеше всичко да мине. Според мен, понеже имах доста наблюдения от тва у-ще покрай приятели и познати, основното предимство на НЕГ пред останалите софийски гимназии, е да ти предават повече немци, т.е. да си в Лайстунг. От една страна немците повече режат в оценките, но от друга учиш по-лесни неща, а не безполезните глупости от българските учебници, по които пък за мен беше много трудно да изкарам свестна оценка :( .
Така че ако те приемат в Лайстунг, трябва да си луда да не се запишеш. Щото знам за хора от Шпрах, които не са ги приели в Де, но за такива от Лайстунг - не. Сто процента ти дава по-добри шансове, а и знания.
Аватар
twelve
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 14 Юни 2006, 21:26:21

twelve, аз пък не познавам някой, който да не е приет в ДЕ. Всеки го приемат, дори и не веднага 1во желание, но после може да се прехвърлиш. Предимството на езиковите е, 4е нау4аваш езика и се нау4аваш да у4иш по много! А предимството на Лайстунг ще е, 4е ще можеш езика вероятно много по-добре от останалите, което също е изклю4ително важно. Аз познавах хора и от Лайстунг и от Шпрах и говореха еднакво добре, вси4ко зависи ти доколко си мотивиран и доколко осъзнаваш важността на това, да владееш езика перфектно.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Sparxter » 15 Юни 2006, 01:32:38

twelve написа: От една страна немците повече режат в оценките, но от друга учиш по-лесни неща, а не безполезните глупости от българските учебници.

Глупости говориш!!!! Скъсват им гъза от учене, името си забравят как им е и най-накрая взимат по ниска диплома от останалите.. А ако не те приемат в ДЕ, гризваш дръвцето, защото си само с немска диплома!
Аватар
Sparxter
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Ayame » 15 Юни 2006, 10:36:18

Немската абитура обаче тук е доста ценена, може би защото тук не всеки може да я получи. И дори само с абитура може да се намери завидно работно място. Аз имам чувството, че за немците висшето образование е лукс, а абитурата гордост. Тук тя има такава стойност, както примерно в Бг висше образование за българина. За съжаление, обаче, абитурата започна да девалвира с въвеждането на Гезамт училищата, този социалдемократически модел на уилище, в който искат да предоставят възможност на широките маси достъп до абитура. Там се взима по лесно и дори сега след въвеждането на централни изпити от следващата година, за гезамт училищата ще има различни критерии от тези в гимназиите.
Ако мислиш, че ще се справиш с ЛК, запиши обезателно. Дори и да не следваш, което не мога да си представя за теб, тук възможностите с немска абитура са много и много добри. Абитурата се цени високо.
Ayame
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот AnGeLy » 15 Юни 2006, 12:36:46

Ayame, това може и да е така, но с Бг диплома се влиза по-лесно в немските университети.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот MK2000 » 15 Юни 2006, 13:04:51

Предимcтвото на Лейстунгскласе не е в това къде по лесно ще те приемат и каква ти е дипломата, а начина на убочение и отличната подготовката за трудното следване в германия, в което 80% от балгрите пропадат
Аватар
MK2000
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование