• Advertisement

Училища / Училищна система / Германия

Напред, науката е слънце!

Мнениеот nona » 26 Септември 2006, 21:11:21

Темата е много хубава,но незнам защо толкова много притеснения, страх или несигурност има у някой като родители. Моля, повярвайте в децата си, те могат и ще ви го докажат!!!Ние сьщо минахме с двете деца по този път ,но аз проявих инат и мисля ,4е поне този пьт сьм спе4елила... Голямата ни дьщеря е в гимназия и няма никакви проблеми, даже запо4на да у4и и френски,а немския и английския не са и май4ини. Успеха и е 1,4 и смятаме ,4е може да го подобри-за медицина и трябва 1,2....май това е минимума,но има време. Малката е лезекьонигин,а у дома вси4ки говорим на бьлгарски...
Смятам, 4е е добре децата да са умерено натоварени, за да нямат време за т.н. глупости----ДРОГА. Плуване, китара и 1 пьт танци изискват добра концентрация и у4ене в сьбота и неделя за седмицата. Подобна програма имах и аз на времето в немската и не сьм изпу6ила,а и баща й ...Вероятно много от вас са МЛАДИ родители и затова не искате да тормозите децата си...разбирам го и не искам да оказвам каквото й да е влияние вьрху вашите решения,з. за децата си отговаря всеки сам. Преди да дойдем тук, гол. ни дьщера ходеше 4 месеца на 4астни уроци всеки божи ден-и сьбота и неделя,6 месеца след като у4и в немско у4или6те няма6е проблеми, малката ходи 2 година в детска градина и това беше достать4но да е сега една от 1 вите в клас, в който има само едно тур4е, вси4ко друго е немец...
В гимназията родителите са по4ти вси4ки снобари, но това е САМО добро за децата, средата е определяща,а и целите ве4е са набелязани, з. ГЕРМАНЦИТЕ от рано знаят какво искат ,а и как да го постигнат. Тук всяко нещо си има на4ин как се прави...това е разковни4ето за много неща и то4носта и акуратноста са им втьлпявани от години-нищо лошо!
С две думи- ние сме супер доволни от ГИМНАЗИЯТА.
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Onlooker » 27 Септември 2006, 00:40:21

Подобна тема от Вальо май имаше в клуб зелена карта. Който се интересува да порови.

danin написа:Много полезна тема :) , Тук сме от месец и половина. Дъщеря ми тази година навършва 10 години. В България щеше да е 4 клас. Разбрахме, че сега трябва да ходи в училище за чужденци, където да учи езика и другата година да тръгне на нормално училище.

Ситуацията Ви е като нашата преди 5 години. Огледайте се много добре в паралелката за чужденци, кадето ще ходите. Следете отблизо как е ситуацията и се срещайте с учителите. Подчертайте още в началото, че държите много детето Ви да получи добро образование. По правило в тези паралелки има доста различни деца и то на различни полюси. Ако детето Ви има проблеми, непременно реагирайте навреме и търсете съвети. Ако имате възможност потърсете и алтернативи за допълнително изучаване на езика. Не знам дали е навсякъде, но темповете в тези паралелки, никак не са високи и една година обикновенно не е достатъчна, ако се разчита само на тях. За останалите знания няма защо много да се притеснявате. Основните знания натрупани в БГ до 3-то клас стигат и за 4-ти тук. Говоря за математика, английски и обща култура. Също по правило 99% от децата от тези паралелки продължават в Хауптшуле, ако родителитене не поемат нещата и не настояват пред учителя за реал или гимназия. Това е така, щото децата там са предимно от емигрантски семейства, без особени амбиции за образование.
В никакав случей не оставяйте детето да продължи в Хауптшуле с аргумента да понаучи още езика. Поварвяйте - освен за преподаване немски език в хауптшуле почти не се ползва. Дори и да има някое германче в класа, то едва ли може да състави правилно изречение на литературен немски език. Може да Ви звучи крайно, но е мнение на повечето хора имали взимане-даване с проблема.

За гимназиите - вярно е че са по-натоварени от другите училища, но и не повече от по-добрите (нямам в предвид непременно елитните) бг-гимназии навремето. Програмите са различни, но все пак мисля, че доста от предметите се изучават по-повърхностно отколкото аз съм ги учил преди години в БГ. Обръща се, обаче, по-голямо внимание на езиците и даже малкия започна в 5-ти клас едновременно английски и френски. Пъвото контролно беше с триезични изречения, но постепенно нещата се пооправиха. По-малко се учи по физика и География. По-повърхностен е и материала. Може и да е за хубабо - не знам. Химията почва в 9 , сега вероятно в 8 клас и още нямам впечатления.

Потребители благодарили на автора Onlooker за мнението (общо 2):
robbiewwwiniuta
Рейтинг: 8%

Аватар
Onlooker
Тукашен
Тукашен

Мнениеот danin » 27 Септември 2006, 13:59:34

Благодаря @Onlooker,
Ще имам предвид всичко което си писал. Жената при която бяхме на събеседване направи кратък тест на дъщеря ми, явно за да прецени нивото. Зададе и няколко елементарни въпроса на немски като как се казваш например, накара я да напише азбуката, да прочете няколко изречения на немски, да ги препише, като искаше да види дали може да пише ръкописно. След теста каза че детето е много интелигентно :) и че има деца на нейната възраст (германчета), който се справят по-зле от нея. Каза че една година в паралелка с чужденци ще е достатъчна за нея. Училището, където най-вероятно ще ходи е в центъра и е доста далеко от нас, но тя няма проблем с автобусите. Там в паралелката са 4 деца (чужденци), още не знам точно каква народност, но и това ще разберем. Ще пиша за всички особедности с който се сблъсква детето, защото вярвам че това ще е много полезно и на други родители в това положение.Сега следобедите ходи на нещо като българските занимални, където помагат на децата за домашните, но най-вече играят и се забавляват. Много и харесва и въпреки че не говори езика някак си се разбира с децата и ходи с голяма радост.
Последна промяна danin на 2 Март 2007, 10:23:03, променена общо 1 път
danin
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Lumpi » 27 Септември 2006, 16:38:31

Много хубава тема, та рекох да си кажа впечатленията като родител.
За да не става объркване първо да кажа, че правя сравнение с образованието в България преди 1989 в елитните училища. Голямото ми дете е 7 клас в гимназия и е учил само тук.
Не съм си представял, че средното образование в Германия (мисля че и в Австрия) може да е организирано толкова абсурдно. Velingrad правилно казва, че 9-10 годишните деца не могат да решават бъдещето си. Но същото се отнася и до родителите, а и НАЙ-ВЕЧЕ до учителите им. Следователно защо разделението се прави на тази ранна възраст, а не поне 3-4 години по-късно, когато детето е много по-зряло е въпрос, на който не съм намерил разумен отговор.
Негативните резултати от това ранно разделение са много:
1. Децата усещат напрежението на родителя, но не го разбират с всички произтичащи от това негативи.
2. Огромен е броя на деца (до 10%), отиващи в неподходящия вид училище, което само по себе си е също нелека психическа травма за тази възраст.
3. Прехвърлянето в гимназия от Realschule или Hauptschule e с допълнителни изпити (т.е. допълнително травмиране) и се губи 1 година заради повтаряне на класа.
4. Чувал съм за хора правили допълнително Abitur (след Realschule или Hauptschule) и според слуховете, това е изключетелно трудно, а е и свързано с огромен разход на време.
Списъкът може и да се продължи, но това май е най-важното.

За натоварването -
Ние сме в Bayern, където се води че е най-строго и трудно, а сега въведоха и G8. Действително от тази година (7 клас) имат 2 дни с по 8 (!) часа, но по два са спорт или изкуство. От друга страна учителите не си дават особен зор - всяка седмица отпадат часове по неясни причини, т. е. като цяло децата не се преучват. А какво остава за Realschule и Hauptschule не знам.

Така че не се връзвайте на приказки за гъвкавостта на системата - нема такова животно, както е казал шопа. И накрая само един пример, че много се разписах: На познати от Шри Ланка (с една дума личи им че са отдалеко) успеха на детето им рязко се влоши в Grundschule-то, след като казаха на учителя му че биха искали да го запишат в гимназия. Логично детето попада в Hauptschule. На същото дете (което лично познавам и действително е умно и добро), само след 1 месец в Hauptschule му казват "Ти не си за тук, ти си за в гимназия." Детето действително с лекота взе приравнителните изпити след 5 клас, и сега е в гимназия (вече станаха май 4 години), но изгуби 1 година, а и голяма част от детската си наивност. Мисля че коментара е излишен...

Потребители благодарили на автора Lumpi за мнението (общо 2):
ritakejoloboko
Рейтинг: 8%

Аватар
Lumpi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Ayame » 27 Септември 2006, 17:00:21

iv_ski написа:Швейцарските гимназии и университети признават немски дипломи само от тези две провинции.

Ивски, в Швейцария признават всички абитури от ГИМНАЗИИ в Германия.Но туk при нас, а и в много други провинции има т.н. Gesamtschule, които получават също абитури, но те са според общественото мнение много съмнителни, затова не се признават в Швейцария.
Мисля, че в цяла Германия вече се учи само до 12клас, а не 13 както до сега беше. Днешните третокласници ще учат само до 12 клас, за съжаление дъщеря ми, която е в 10клас, ще се мотае 13 години, защото тя е от по старите. Материалът е доста разтегнат, поради тази причина. Затова доста от 11 класниците прекарват 11 клас в чужбина и нищо не губят. Последните 2 училищни години (12 и 13), обаче, казват, било истинско следване. Ще видим и ще ви пиша след 2 години.
Onlooker, в нашето училище химия се учи от 6.клас. Аз не си спомням да съм учила цялата таблица с елементи на изуст, както ги караха тук, а и такава биохимия, която учат тук в 10 клас, учех в университета. География учат много по малко от това, което аз съм учила, но пък от 5клас им започнаха такива диктовки в бас и виолинов ключ по музика, че се шашнах. Всичко зависи от гимназията и от точката върху която набляга съответното училище.
В нашето училище се набляга на езиците, музиката и религията. Във всеки випуск има по един клас, в който Streicherinstrument e задължителен и оценките се пишат доста строго. Единици почти не пишат в свидетелството, даже когато класните са направени за единици. Свидетелство за поведение е въведено доста отдавна и всеки път му се мръща като го прочета. Ама май му посвикнах и на оценките посвикнах. Ами като гроздето е кисело...

Но интересно е, че нито една майка от класа не тормози детето си за бележки, макар, че както Нона писа, всички са снобари и тук.

Ако има родители на абитуриенти, ще се радвам да чуя мненията им.

Потребители благодарили на автора Ayame за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

Ayame
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот ljuba » 27 Септември 2006, 17:06:39

И аз да се включа в темата-не мога да помогна ,но ще споделя като новобранец.Дъщеря ми тръгна в 1 клас в Grundschule,като преди това ходи 1 месец на градина.Лятото ходихме на нещо като тест за интелигентност и за физическото развитие на детето-мина го без проблеми,като отговаряше и на немски и на български-някои неща ги знаеше на немски и беше горда,че може да ги каже.Сега в класа са 3 чужденчета-тя и 2 турчета.Всеки вторник има допълнително немски език с други деца,освен това ходи и на занималня,където наистина повечето време играят.Нейната Frau след първата седмица сложи до нея двете й приятелки,с които играе в междучасията.Дъщеря ми е безкрайно доволна и с голямо желание ходи на училище,аз естествено се притеснявам за немскя,но се радвам,че тя се чувства добре.
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот Ayame » 27 Септември 2006, 19:17:59

ljuba написа:Дъщеря ми е безкрайно доволна и с голямо желание ходи на училище,аз естествено се притеснявам за немскя,но се радвам,че тя се чувства добре.

Това е много интересно. И моята дъщеря десета година е безкрайно доволна и ходи с голямо жлание на училище.
Оказа се, че всички са доволни. И ученичката, и учителите, и родителите, само аз имах все нещо да недоволствам. :)
Ayame
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот iv_ski » 27 Септември 2006, 20:50:14

Ayame написа:при нас, а и в много други провинции има т.н. Gesamtschule, които получават също абитури, но те са според общественото мнение много съмнителни, затова не се признават в Швейцария.

Благодаря за уточнението - това имах предвид. Колкото до абитурата - така си е - като следване е. Ако имаш въпроси питай - дъщеря ми завърши тук - така че имам представа и то все още прясна. Германците по време на цялото училище от 1 до 13 клас не поощряват учениците особено. Но накрая на завършването беше такова шоу - падна ми шапката. Беше такова наддаване за отличниците, какво да ти разправям. Особено като се има предвид че дъщеря ми беше втора във випуска като аби и номер едно по немски. Първите трима получават парична награда 50 евро поднесена лично от кмета, първите двама ги предлагат за стипендия от фондацията на германския народ, най-добрия по немски получава Шефелпрейс, най-добрия по-физика - наградата на Порше, и.т.н. Ако ги изброя всички възможни награди...

Някой писа в тая тема, защо децата тук в Германия ги разделят още от края на 4 клас. Отговора е следния: доказано е че 90% от децата се равиват до 4 клас. Ето защо тогава става ясно кое дете може да продължи образованието си в гимназия или не. Само 10% се развиват по-късно, но не може заради малцинството да страда болшинството. А в България е точно така. Имах възможността да го сравня понеже дъщеря ми беше първо тук в училище, после там и накрая пак тук. Годините и в България в основното училище 5-7 клас бях най-лощите за нея, понеже трябваше да учи заедно точно с такива които тук учат в хауптшуле. Едва когато отиде след 7 клас в английската гимназия се оправиха нещата. Така че в това отношение определено Германската система е по-добра. Тя разбира се не е идеална, но за това вече се спомена.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Lumpi » 28 Септември 2006, 14:47:28

Някой писа в тая тема, защо децата тук в Германия ги разделят още от края на 4 клас. Отговора е следния: доказано е че 90% от децата се равиват до 4 клас. Ето защо тогава става ясно кое дете може да продължи образованието си в гимназия или не. Само 10% се развиват по-късно, но не може заради малцинството да страда болшинството.

Iv_ski,

Не мога да не коментирам , като имам най-доброто намерение това да не звучи като заяждане.

Цитираното по-горе твърдение е изключително некомпетентно (нарочно не употребявам по-силни думи). Ами какво става по време на пуберитета? Освен това защо системата не е въведена в цял свят след като почива на такава добра основа (90% от децата)?

Понеже темата беше за училищната система в Германия - вече писах че според мен (а и според Съюза на родителите на ученици в Германия) разделението след 4. клас е абсурдно. Това не значи че всичко в училищата е лошо. Напротив - както много от участниците във форума също отбелязват - като цяло децата (включително и моето) ходят с огромно желание на училище, което само по себе си е страшен плюс.
Аватар
Lumpi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iv_ski » 28 Септември 2006, 19:25:20

Lumpi написа:че според мен (а и според Съюза на родителите на ученици в Германия) разделението след 4. клас е абсурдно.

Lumpi, би ли пуснал линк към тази организация да ни убедиш за това. Аз твърдя горното от личен опит сравнявайки с България, след като пак повтарям - дъщеря ми е учила и в двете системи и на тази основа са ми наблюденията. Не на разни утописти.

Това което ще се промени в германската образователна система е че нявсякъде ще се въведе обучение до 12 клас в гимназиите, ако вече не е направено като в Баден-Вюртемберг. И следващото което се обсъжда и ще бъде скоро въведено е да се обединят трите вида училища в два вида - гимназия и хауптшуле. Но не съм чул някой виден политик да твърди подобни неща като твоите твърдения.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот nona » 28 Септември 2006, 19:34:04

Явно ще има пак разделение...на мненията. Аз сьм ЗА разделянето на децата и колкото по-рано, толкова по-добре. Ако някой по сте4ение на обстоятелствата му се налага да живее в село МЕ4КА хамбурско или подобно, това е само пример...то тогава това е просто жизнено необходимо и ще ви кажа защо. В подобни у4илища се говори изклю4ително на турски или на изток на руски...немския, ами трудно. Ние не казваме бьлгарски,з. сме малко и няма как,но турците...абе не ми се коментира-живял и живее 50г. в ДЕ,а 2 изре4ения не може да ми обели, понякога ме е яд, 4е не сьм нау4ила и турски, ама не сьм имала такава нагласа...е то никога не е кьсно. Сега усьвьр6енствам руския, колкото и да ви е старанно.
Та защо децата ни да са в такива класове...
При дьщеря ми 2 моми4енца останаха в 1 клас-крьгли германки,ама мьрзеливи, а родителите безработни и пак нямат време за децата, е на това как му се вика?! Ами сега в гимназията няма семейство на харц 4 или т.н. ами просто няма...не 4е е особенно важно,но като се обсьжда примерно бюджета за ваканциите, мероприятията или пьтуванията с класа стигаме за 2 мин. до решението...ами не пове4е от 120еуро, а сега ми кажете как едно харц4 сем-во ще се сьгласи на това...и не само до парите опират нещата, както писах по-горе за нас по-важни са ЦЕЛИТЕ.
Разбира се всеки има право на мнение...както и на цел в живота и колкото по-рано това се осьзнае,толкова по-рано се поема по определения пьт, е да на 10г. в пове4ето слу4ай го определяме ние РОДИТЕЛИТЕ, а вие какво предпо4итате- някоя тльста германка на ПС то ли да ви ориентира детето...Е вьпрос на разли4ни виждания!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Lumpi » 29 Септември 2006, 10:52:10

Пак пиша защото взе да става все по-интересно.

@Iv_ski писа:
Lumpi, би ли пуснал линк към тази организация да ни убедиш за това.

Мисля, че идеята на форума е преди всичко дискусия, базирана на аргументи. По този повод имаше скоро много хубав постинг от един от модераторите (Wankata, виж www.zaedno.de/postt3222.html)). В първото си писание в настоящата тема съм представил ясно аргументите, защо според мен разделението след 4. клас е абсурд, най-малкото поради факта, че децата са още твърде незрели. Ако някой обори тези аргументи с разумни доводи - ОК, не съм бил прав. Досега обаче няма такова нещо.
Иначе линкoвe - www.bayern-elternverband.de ; www.forum-bildungspolitik.de etc

@Iv_ski писа:
...доказано е че 90% от децата се равиват до 4 клас. Ето защо тогава става ясно кое дете може да продължи образованието си в гимназия или не. Само 10% се развиват по-късно, но не може заради малцинството да страда болшинството.

Вече си казах мнението за това твърдение. Бих помолил Iv_ski да цитира кой умник е отрекъл съществуването на пуберитета. Освен това вече питах, но не получих отговор от Iv_ski, защо това разделение го има само в Германия (май и в Австрия), след като почива на такава голяма база (90% от децата)?

@Iv_ski писа:
...дъщеря ми беше първо тук в училище, после там и накрая пак тук. Годините и в България в основното училище 5-7 клас бях най-лощите за нея, понеже трябваше да учи заедно точно с такива които тук учат в хауптшуле.

и после

...пак повтарям - дъщеря ми е учила и в двете системи и на тази основа са ми наблюденията. Не на разни утописти.
...Но не съм чул някой виден политик да твърди подобни неща като твоите твърдения.

Iv_ski, излиза че на практика ти не си имал проблема как ще се представи детето ти в 4. клас в немско училище по простата причина, че дъщеря ти в 5. до 7. клас е учила в България. Така че докато ти си правил "наблюдения" (както сам пишеш), ние го изживявахме и повярвай - не беше лесно или приятно (вече писах защо). Така че би ли уточнил какво имаш предвид под "разни утописти"? Писах вече и каква е базата ми за сравнение на училищната система. А и нека да не забъркваме политиците, че и на тях не им е лесно да угодят на всички.

@Nona писа
...Аз сьм ЗА разделянето на децата и колкото по-рано, толкова по-добре. Ако някой по сте4ение на обстоятелствата му се налага да живее в село МЕ4КА хамбурско или подобно, това е само пример...то тогава това е просто жизнено необходимо...

Напълно разбирам такива проблеми. Но не може личните ти проблеми да са обективен аргумент в полза на ранното разделение в училище. Ами ако детето ти попадне в Hauptschule? Средата не би била по-различна от това, което сега описваш. Освен това и сега човек може да си прати детето в частно училище (не е безумно скъпо поне в тукашните), където няма да има "руски..., турски... и безработни.." както пишеш (даже понамирисва малко на расизъм !?). С една дума не може да искаш училищната система да ти разреши проблемите, които идват от местоживеенето.
Аватар
Lumpi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iv_ski » 29 Септември 2006, 13:35:28

Lumpi написа:излиза че на практика ти не си имал проблема как ще се представи детето ти в 4. клас в немско училище по простата причина, че дъщеря ти в 5. до 7. клас е учила в България. Така че докато ти си правил "наблюдения" (както сам пишеш), ние го изживявахме и повярвай - не беше лесно или приятно .

Лумпи,

спора с теб загрубя и стана много лумпен. Не знам какво си изживял и не ме интересува. За да срваняваш две системи трябва да ги познаваш. А ти не си имал тази възможност защото познаваш само тази система. Аз познавам и двете и затова се изказах коя е по-добрата в това отношение и стоя зад думите си. За уточнение - дъщеря ми от 1 до 4 клас и от 10 до 13 е учила тук. Освен това имам и син който е в момента в 7 клас. Така че ми повярвай. Не ти остава в крайна сметка и друго. Няма повече да влизам в излишни спорове с теб, защото все едно че ти говоря на китайски. За да ме разбереш или ще трябва да пратиш детето си в България в 7 клас на т.н. основно училище или го прати тук в 7 клас в хауптшуле - същото е. И ела тогава да обсъждаме.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 29 Септември 2006, 15:42:24

Идеята е (и беше), да споделим какво сме изпитали и какво ни очаква. Нищо против и да поспориме, но все пак сме "дърти" хора и можем да го направим културно.
Форум "Политика" ми стига, като "ябълката на раздора" :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот nona » 30 Септември 2006, 16:59:25

Написаното по-горе е преживяно,а не прочетено. Да, стресьт при ИЗБОРА на училище е огромен, но за да ви стане още по-ясно ще уточня, 4е гол. ни дьщеря пристигна декември месец на 4 клас и до 20.07.хххх постигна знаменитите само 1 и 2 в дипломата си за 4 клас- ОПРЕДЕЛЯЩИЯ тук разделението клас. Немците подават още януари-февруари дипломите си в гимназиите,но ние тогава полу4ихме удостоверение без оценки, все пак бяха минали само БРОЕНИ дни...
Имаме още няколко познати сем-ва в ДЕ, които вьрвят сега по нашия пьт и са доволни ,4е мога да споделя с тях проблемите които ние имахме и най-ве4е на4ините по които се справихме...
Да, тук се налага много 4есто да се мисли по по-рационалния и конкретен на4ин. Известно е, 4е 4астните у4или6та в района са на цена 500еуро,к. не е проблем, но там бяха записали наши познати детето си,з. говореше само АНГЛИЙСКИ...бьлгари, живеещи 10г. в Америка, решиха да дойдат като доктори в ДЕ, е резултата бе6е пове4е от ясен -след 18месеца отпра6иха за БГ и след още 7-8 месеца пак са в УСА, да, не им хареса заплащането- било МИЗЕРНО...в сравнение с американското. Та по темата -сьна им дойде само с перфектен английски и домашно зау4ен бьлгарски, с нашите деца говореше на англйско-бьлгарски,но се разбираха. Та те от страх, 4е сина им няма да се справи в 6 клас, го набутаха в едно 4астно англ. у4или6те и той сьвсем не нау4и немски, след което/ 1 година след това/ го преместиха в немска гимназия и на 8-я месец не им издьржаха нервите и потеглиха за БГ/ кьдето никога не бяха у4или децата им/ и разбира се най-накрая се вьрнаха ТАМ, кьдето вси4ки владееха езика-УСА .
Та има и хора, които за ужасно разо4аровани от НЕМСКАТА образователна система, вьпроса е , дали те са на ясно какво при4иняват на децата си с тези хаоти4ни решения...
Не искам и няма да влизам в каквито и да е спорове с когото и да било, САМО споделих преживяното, ако може да помогне на някого...е здраве да е !

Потребители благодарили на автора nona за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование