• Advertisement

Училища / Училищна система / Германия

Напред, науката е слънце!

Re: Училища / Училищна система / Германия

Мнениеот robbiewww » 21 Юли 2015, 15:28:09

@bknf предложиха ни да я запишем на детска градина и в същото време да ходи една година на vorlaufkurse.
аз нямам против, но ако няма място в детската градина с тези два часа на ден от курса няма да има много полза според мен, за това предпочитам да намеря възможност да я вземат първи клас; предполагам че за няколко месеца там, дори и да изостава малко в началото заради езика, после бързо ще навакса
robbiewww
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 78 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот bknf » 21 Юли 2015, 15:55:10

robbiewww, ами да - на 6 години бързо се "учат" нещата - пък и то не е много за наваксване ;)
след 1-2 години ще знае вече много повече.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот ljuba » 22 Юли 2015, 10:12:15

Моят съвет е да настоявате да я вземат в училището! Без да се замислям мога да изброя 5 деца ( като едното беше моята дъщеря), които са дошли без грам немски, тръгнаха 1 клас и се справиха без никакъв проблем! Те тук в първи клас не знаят от коя страна се държи молива, дет се вика, така че вашето дете ще бъде в някои отношения по напред с материала, ако е ходила в България на детска градина! Успех!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
robbiewww

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот onufriy » 22 Юли 2015, 16:45:27

ljuba написа:Моят съвет е да настоявате да я вземат в училището! Без да се замислям мога да изброя 5 деца ( като едното беше моята дъщеря), които са дошли без грам немски, тръгнаха 1 клас и се справиха без никакъв проблем! Те тук в първи клас не знаят от коя страна се държи молива, дет се вика, така че вашето дете ще бъде в някои отношения по напред с материала, ако е ходила в България на детска градина! Успех!

Твойто дете е дете на лекар, демек с най-високия възможен статус. Ако родителите са непрестижни, нископлатени професии, говорят лошо немски, карат по-стара кола с българска регистрация, мога да си представя и по лоши сценарии.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот bknf » 22 Юли 2015, 21:47:12

Да ама тука малко се объркаха нещата. Синът на Мери_79 ще почва 7-8-ми клас в Берлин, а дъщерята на robbiewww е на 6 години.

За момчето също така - трябва да се прочете и разбере каква е точно немската система на средното образование - би трябвало да e описано някъде. За 6 години и 1-ви клас няма да има никакви проблеми.

Не ми се вярва, лекарската професия да e някакъв чак толкова огромен плюс в случая.
А така също и за най-високия възможен статус..;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ljuba » 22 Юли 2015, 21:55:48

@onufriy, като оставим на страна моето дете, другите четири бяха в друго положение и се справят супер! Освен това класната на сина ми разбра едва сега ( в края на втори клас), че баща му е неврохирург и то защото жената си беше ударила главата и моя се изпляскал, че баща му може да я прегледа :mrgreen:, та не съм много сигурна до колко играе роля статуса на родителите, поне в грундшулето.

estira

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот mimigogi » 25 Юли 2015, 22:13:57

здравейте скоро ще ми се наложи да се преместя да живея в германия при съпругът ми имаме 2 деца на 2г и 6г.и тримата незнаем немски в детска градина ли ще трябва да ги запиша и двамата или голямото ни дете е за първи клас.
Последна промяна boyko123 на 26 Юли 2015, 15:17:39, променена общо 1 път
Причина: Кирилица
mimigogi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 25 Юли 2015, 22:54:31

ljuba написа:@onufriy, като оставим на страна моето дете, другите четири бяха в друго положение и се справят супер! Освен това класната на сина ми разбра едва сега ( в края на втори клас), че баща му е неврохирург и то защото жената си беше ударила главата и моя се изпляскал, че баща му може да я прегледа :mrgreen:, та не съм много сигурна до колко играе роля статуса на родителите, поне в грундшулето.

Може. И аз като живеех в Брауншвайг, хората все обясняваха за "ония селяндури от Бавария", то няма дим без огън...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот east_lights » 3 Август 2015, 14:38:35

Здравейте!Искам да попитам има ли някой който живее в Зул или на около?Интересуват ме училищата наоколо,защото и на нас скоро май ще ни се налага да се местим!
east_lights
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 13 Септември 2015, 15:06:15

Училищната система в Северен Рейн-Вестфалия (Nordrhein-Westfalen)

Grundschule (Primarstufe) [Начално училище (Oсновно образование)]

Образователният път на детето започва в началното училище. То обхваща от 1-ви до 4-ти клас. Децата получават индивидуална подкрепа от самото начало, като се съобразяват техните персонални способности и интереси. Предават се основни познания, способности, умения и ценности.

Sekundarstufe I [Cредно образование I степен]

Основата за средно образование I степен е началното училище. В Северен Рейн-Вестфалия средно образование от I степен дават следните типове училища:

▸ Hauptschule [Oсновно училище] (5-10 клас)
▸ Realschule [Pеално училище] (5-10 клас)
▸ Gymnasium [Гимназия] (5-9 клас)
▸ Gesamtschule [Oбединено училище] (5-10 клас)
▸ Sekundarschule [Cредно училище] (5-10 клас)

:arrow: Hauptschule [Oсновно училище]

Основното училище дава на учениците основно общо образование. Занятията са силно ориентирани към практиката, давайки най-вече подготовка за професионално обучение. При стажа учениците се запознават с изискванията на работната среда. Освен това стажът и трудовото обучение дават подготовка за избора на професия и професионалното обучение.

:arrow: Realschule [Pеално училище]

Реалното училище дава разширено общо образование и създава основата за по-нататъшното професионално и училищно обучение. При занятията в еднаква степен се стимулират способностите и уменията по теория и практика. В съответствие
с това обучението е ориентирано към практиката, но предлага и научни гледни точки.

:arrow: Gymnasium [Гимназия]

Гимназията дава задълбочено общо образование. Учениците добиват знания и умения, които са необходими за следване във ВУЗ или качествено професионално обучение. Тя обхваща в непрекъснат курс на обучение както средното образование I степен (5-9 клас), така и следващата тригодишна горна степен на гимназията (средно образование II степен).

:arrow: Gesamtschule [Oбединено училище]

Обединеното училище дава подготовка за професионално образование и следване във ВУЗ чрез диференцирана система на обучение. В него могат да учат заедно ученици с различни способности. Не се извършва разпределение на учениците по курсове на обучение както в основното училище, реалното училище и гимназията. С цел да се отговори на различните знания и способности на учениците, по някои предмети се предлага обучение на две нива (основно и разширено ниво). Обединеното училище обхваща средното образование I степен (5-10 клас) и следващата тригодишна горна степен на гимназията (Cредно образование II степен).

:arrow: Sekundarschule [Cредно училище]

В средното училище ученици с различни знания и способности могат да учат по-дълго заедно. То подготвя учениците както за професионално образование, така и за преминаване към горната степен на гимназията. Обучението предлага и гимназиални стандарти от самото начало и обхваща випуските от 5 до 10. Всяко Cредно училище е задължително
съвместимо с поне една горна степен на гимназията.

Sekundarstufe II [Cредно образование II степен]

Средното образование II степен продължава и разширява образователната и възпитателна работа на образованието от I
степен. То се разделя на общообразователен клон (горна степен на гимназията) и професионален клон (професионален колеж).

:arrow: Gymnasiale Oberstufe [Горна степен на гимназията]

В горната степен на гимназията учениците продължават своето общо училищно образование. В Северен Рейн-Вестфалия горната степен може да се посещава в гимназия, обединено училище или професионална гимназия. С издържането на матура в края на горната степен на гимназията се придобива общо свидетелство за средно образование. Получаването на общо свидетелство за средно образование от професионална гимназия е възможно и във връзка с професионална квалификация. Матурата дава възможност за записване по програми на обучение в специализирани ВУЗ или университети.

:arrow: Berufskolleg [Професионален колеж]

В професионалните колежи учениците могат да посещават курсове на обучение, които дават:

▸ професионална ориентация,
▸ подготовка за професия или следване,
▸ професионална квалификация или
▸ професионално усъвършенстване

Паралелно с това във всички курсове на обучение на професионалния колеж до матурата е възможно придобиване или приравняване на общообразователни дипломи.

Förderschule [Помощно училище]

Ученици, които поради увреждания или ограниченa способност за учене се нуждаят от специална педагогическа помощ, могат да се обучават в помощни училища по желание на родителите. В подпомагането има седем различни акцента:

▸ Учене
▸ Говорене
▸ Емоционално и социално развитие
▸ Гледане (възприятие)
▸ Слушане и общуване
▸ Интелектуално развитие
▸ Физическо и моторно развитие

:arrow: Тук ще откриете лицата за контакт във Вашата община: http://www.kommunale-integrationszentren-nrw.de

:arrow: Подробна информация за учебната система в Северен Рейн-Вестфалия има на: http://www.schulministerium.nrw.de

https://broschueren.nordrheinwestfalend ... m/msw/1956
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
velingrad

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот mimipopova » 16 Октомври 2015, 13:11:23

Привет на всички, които пишат тук :) Форума е изключително полезен за хора като мен и семейството ми, на които предстои преместване в Германия..
Имам няколко въпроса към вас- голямата ми дъщеря ще завърши 7 клас тази година-има сертификат от Гьоте А1, а до пролетта ще се яви и на А2. Учи в МГ, явява се на мн.състезания, конкурси, има много награди и тн...Учи и английски в частна школа...Мислите ли че с всичко това имаме някакви шансове да убедим някой директор да я приеме като гост ученик в гимазия ? Все още не мога да кажа с точност района , в който ще живеем затова питам по принцип....Ще и бъде ли достатъчно това А2 , за да разбере за какво става въпрос в часовете ?? Трябва ли да преведа всичките и грамоти и сертификати на немски или просто трябва да ги покажа при подаване на документите?
И кога е крайният срок за подаване на документи за гимназия за следващата учебна година или навсякъде е различно?
И последен , сигурно глупав въпрос...- как мога да се свържа с отделни потребители тук, за да питам за конкретна инфо. без да досаждам на останалите ??? :-k
Благодаря ви предварително...
mimipopova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти

Мнениеот bknf » 18 Октомври 2015, 11:51:58

mimipopova написа:1) Трябва ли да преведа всичките и грамоти и сертификати на немски или просто трябва да ги покажа при подаване на документите
2) Kога е крайният срок за подаване на документи за гимназия за следващата учебна година или навсякъде е различно
3) Мислите ли, че с всичко това имаме някакви шансове да убедим някой директор да я приеме като гост ученик в гимазия
4) Ще и бъде ли достатъчно това А2 , за да разбере за какво става въпрос в часовете
5) Kак мога да се свържа с отделни потребители тук, за да питам за конкретна инфо. без да досаждам на останалите

1) Да, ако само ги покажеш - никой няма да разбере за какво става дума-)
Но според мен, "проблема" е, че всички тия сертификати касаят и засягат българския език.
В немския те май нямат значение. Поне първоначално.
2) Tрябва да видиш на сайта на съответното учебно заведение
3) Зависи от съответния човек - както и от други фактори..
4) Mоже и да разбере - но може и да не е достатъчно да мине. Все пак, не току- така на останалите им са необходими години
5) Пишеш лично съобщение на потребителя

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
mimipopova

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ljuba » 18 Октомври 2015, 23:46:35

bknf написа:
mimipopova написа:1) Трябва ли да преведа всичките и грамоти и сертификати на немски или просто трябва да ги покажа при подаване на документите
2) Kога е крайният срок за подаване на документи за гимназия за следващата учебна година или навсякъде е различно
3) Мислите ли, че с всичко това имаме някакви шансове да убедим някой директор да я приеме като гост ученик в гимазия
4) Ще и бъде ли достатъчно това А2 , за да разбере за какво става въпрос в часовете
5) Kак мога да се свържа с отделни потребители тук, за да питам за конкретна инфо. без да досаждам на останалите

1) Да, ако само ги покажеш - никой няма да разбере за какво става дума-)
Но според мен, "проблема" е, че всички тия сертификати касаят и засягат българския език.
В немския те май нямат значение. Поне първоначално.
2) Tрябва да видиш на сайта на съответното учебно заведение
3) Зависи от съответния човек - както и от други фактори..
4) Mоже и да разбере - но може и да не е достатъчно да мине. Все пак, не току- така на останалите им са необходими години
5) Пишеш лично съобщение на потребителя

1. Да, трябва да са преведени и да, ако искате детето да отиде в гимназия шансовете да убедите някой директор ви се увеличават с показването на сертификати, получени награди и участия в състезания и олимпиади.
2. Принципно можете да запишете детето по всяко време в училище, но колкото по-рано се задействате, толкова по-големи са шансовете ви за по-добро училище.
3. Точка едно и точка две играят роля при точка три, както и съответно директора как е настроен и до колко вие можете да го убедите, че вашето дете е за гимназия.
4. А2 ми се струва доста недостатъчно, за да разбира и говори, но хвърлена в немска среда за около година ще може да се оправя спокойно (това са лични наблюдения, много си зависи и от самото дете разбира се)
5. Лични съобщения мисля, че могат да се пишат след като потребителя има над 10 поста във форума.
Желая ви успех!

mimipopova

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Qwerty1086 » 19 Октомври 2015, 00:11:25

mimipopova написа:Привет на всички, които пишат тук :) Форума е изключително полезен за хора като мен и семейството ми, на които предстои преместване в Германия..
Имам няколко въпроса към вас- голямата ми дъщеря ще завърши 7 клас тази година-има сертификат от Гьоте А1, а до пролетта ще се яви и на А2. Учи в МГ, явява се на мн.състезания, конкурси, има много награди и тн...Учи и английски в частна школа...Мислите ли че с всичко това имаме някакви шансове да убедим някой директор да я приеме като гост ученик в гимазия ? Все още не мога да кажа с точност района , в който ще живеем затова питам по принцип....Ще и бъде ли достатъчно това А2 , за да разбере за какво става въпрос в часовете ?? Трябва ли да преведа всичките и грамоти и сертификати на немски или просто трябва да ги покажа при подаване на документите?
И кога е крайният срок за подаване на документи за гимназия за следващата учебна година или навсякъде е различно?
И последен , сигурно глупав въпрос...- как мога да се свържа с отделни потребители тук, за да питам за конкретна инфо. без да досаждам на останалите ??? :-k
Благодаря ви предварително...

Имате големи шансове.
Зависи обаче от директора на гимназията.
Зависи къде сте,би могло да има няколко удобни гимназии.

Правете си термини, и почвайте да си хвалите циганчето ;-) , всякаква скромност е абсолютно неуместна. Колко е талантливо, колко има нужда да бъде в силно конкурентна среда да се развива, и каквото още се сетите.
Вземете всички видове уркундета на детето. Няма смисъл да ги превеждате, и така става достатъчно ясно за какво става дума. Нямате друг вариант, освен да впечатлите директора. Ако усетите че поддава, настоявайте за още един термин, да си представите гарджето лично.

Директорът ще се наложи да пише малко писма насамнатам, за да може да запише детето, но ако е впечатлен, и сте му станали симпатични би го направил. Няма правила за вашия случай, абсолютно всичко е на преценка, и на желание.

Много е вероятно да поискат да я запишат един клас назад, тоест пак в 7ми, за да е по лесен прехода.
Не се съгласявайте,кажете че така или иначе в 8 ми клас нещата които се учат в Германия, в България по голямата част се учат в 7ми, и на детето така или иначе ще са му познати.

Срокове няма никакви за изтърване, но е добре да съобразите така, че да може да почне в началото на учебната година.

А2 е абсолютно достатъчно за разбиране. Все пак имайте предвид, че ще има някакъв период на адаптация от няколко месеца. Съучениците ще я разбират идеално, но самите те едва ли ще говорят дойч,и ще има конфузни ситуации с разбирането. Учителите са длъжни да ползват хох дойч в часовете, но на някои не им се отдава съвсем, въпреки старанието ;-) ;-) Това е най малкия проблем , децата са лесно приспособими и бързо се адаптират.

Все пак имайте едно наум,че резултатите по немски няма да са впечатляващи. Все пак не и е муташпрахе, а изучаването му е точно като такова.

И още нещо, учи се още един чужд език. За да не се налага да догонва здраво останалите деца я по латински, я по френски, може да искате чуждият език да е български. Може да стане,но пак е свързано с писане на писма от директора и симпатии.
Успех !!!

Потребители благодарили на автора Qwerty1086 за мнението:
mimipopova

Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот mimipopova » 19 Октомври 2015, 08:17:36

bknf, благодаря ти за отговора :) Явно всичко е индивидуално за всеки конкретен случай...знам, че ще и бъде много трудно основно с немския-даваме си сметка, че нивото не е голямо, но има надежда все пак да я приемат в гимназия...Мисля, че в часовете по математика и английски ще може да участва активно още от самото начало...а ако има някаква възможност да учи допълнително немски след часовете, мисля, че за няколко месеца ще подобри значително знанията си....Така поне си го представям и се надявам, въпреки, че наистина ми е много притеснено...

5) Пишеш лично съобщение на потребителя[/quote]
точно това не знам от къде да направя- нямам никъде иконка или възможност за писане на такова :) Може би има връзка с броя на постовете и тк. съм нова тук- все още нямам тази възможност :-k
mimipopova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование