• Advertisement

Училища / Училищна система / Германия

Напред, науката е слънце!

Re: Училища / Училищна система / Германия

Мнениеот mimipopova » 19 Октомври 2015, 08:33:59

Qwerty1086 написа:
mimipopova написа:Привет на всички, които пишат тук :) Форума е изключително полезен за хора като мен и семейството ми, на които предстои преместване в Германия..
Имам няколко въпроса към вас- голямата ми дъщеря ще завърши 7 клас тази година-има сертификат от Гьоте А1, а до пролетта ще се яви и на А2. Учи в МГ, явява се на мн.състезания, конкурси, има много награди и тн...Учи и английски в частна школа...Мислите ли че с всичко това имаме някакви шансове да убедим някой директор да я приеме като гост ученик в гимазия ? Все още не мога да кажа с точност района , в който ще живеем затова питам по принцип....Ще и бъде ли достатъчно това А2 , за да разбере за какво става въпрос в часовете ?? Трябва ли да преведа всичките и грамоти и сертификати на немски или просто трябва да ги покажа при подаване на документите?
И кога е крайният срок за подаване на документи за гимназия за следващата учебна година или навсякъде е различно?
И последен , сигурно глупав въпрос...- как мога да се свържа с отделни потребители тук, за да питам за конкретна инфо. без да досаждам на останалите ??? :-k
Благодаря ви предварително...

Имате големи шансове.
Зависи обаче от директора на гимназията.
Зависи къде сте,би могло да има няколко удобни гимназии.

Правете си термини, и почвайте да си хвалите циганчето ;-) , всякаква скромност е абсолютно неуместна. Колко е талантливо, колко има нужда да бъде в силно конкурентна среда да се развива, и каквото още се сетите.
Вземете всички видове уркундета на детето. Няма смисъл да ги превеждате, и така става достатъчно ясно за какво става дума. Нямате друг вариант, освен да впечатлите директора. Ако усетите че поддава, настоявайте за още един термин, да си представите гарджето лично.

Директорът ще се наложи да пише малко писма насамнатам, за да може да запише детето, но ако е впечатлен, и сте му станали симпатични би го направил. Няма правила за вашия случай, абсолютно всичко е на преценка, и на желание.

Много е вероятно да поискат да я запишат един клас назад, тоест пак в 7ми, за да е по лесен прехода.
Не се съгласявайте,кажете че така или иначе в 8 ми клас нещата които се учат в Германия, в България по голямата част се учат в 7ми, и на детето така или иначе ще са му познати.

Срокове няма никакви за изтърване, но е добре да съобразите така, че да може да почне в началото на учебната година.

А2 е абсолютно достатъчно за разбиране. Все пак имайте предвид, че ще има някакъв период на адаптация от няколко месеца. Съучениците ще я разбират идеално, но самите те едва ли ще говорят дойч,и ще има конфузни ситуации с разбирането. Учителите са длъжни да ползват хох дойч в часовете, но на някои не им се отдава съвсем, въпреки старанието ;-) ;-) Това е най малкия проблем , децата са лесно приспособими и бързо се адаптират.

Все пак имайте едно наум,че резултатите по немски няма да са впечатляващи. Все пак не и е муташпрахе, а изучаването му е точно като такова.

И още нещо, учи се още един чужд език. За да не се налага да догонва здраво останалите деца я по латински, я по френски, може да искате чуждият език да е български. Може да стане,но пак е свързано с писане на писма от директора и симпатии.
Успех !!!

Qwerty 1086-много ти благодаря за бързия и подробен отговор!!Дава ми голяма надежда, че е възможно това да се случи...Знам, че ще и бъде много трудно, ще трябва да учи допълнително немски след часовете, но ще използваме всички възможности да го направим! Малко това с хваленето на циганчето не знам как ще стане- не сме от хората, които си хвалят децата под път и над път-особено пред непознати, а пък и тук никога не ни се е налагало досега..Ще направим една презентация, която ще порепетираме малко предварително :)
А относно вторият чужд език, четох във форума, че може да е БГ, но за това още е рано да питам.:)
mimipopova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот mimipopova » 19 Октомври 2015, 08:42:57

1. Да, трябва да са преведени и да, ако искате детето да отиде в гимназия шансовете да убедите някой директор ви се увеличават с показването на сертификати, получени награди и участия в състезания и олимпиади.
2. Принципно можете да запишете детето по всяко време в училище, но колкото по-рано се задействате, толкова по-големи са шансовете ви за по-добро училище.
3. Точка едно и точка две играят роля при точка три, както и съответно директора как е настроен и до колко вие можете да го убедите, че вашето дете е за гимназия.
4. А2 ми се струва доста недостатъчно, за да разбира и говори, но хвърлена в немска среда за около година ще може да се оправя спокойно (това са лични наблюдения, много си зависи и от самото дете разбира се)
5. Лични съобщения мисля, че могат да се пишат след като потребителя има над 10 поста във форума.
Желая ви успех![/quote]

Много благодаря за бързият и точен отговор! Давате ми голяма надежда, че нещата могат да се получат!!
Относно училището- тя ще си завърши тук 7 клас и след това ще насрочваме термин- предполадам, че така трябва да стане, защото сигурно ще искат документите за завършен клас...Ако може предварително, ще е по-добре, но само мъжът ми ще бъде по това време там и евентуално трябва сам да ходи на термини..- а ми се искаше да сме двамата..
Относно нивото- знаем, че А2 не е достатъчно, но поне няма да е от нулата и ще бъде още един аргумент в наша полза-поне така си мисля...много ми е трудна все още немската образователна система за разбиране, както и тези индивидуални правила и не знам какво да мисля...
Разбрах и за личните съобщения- нова съм и все още нямам право на такива :)
mimipopova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Qwerty1086 » 19 Октомври 2015, 12:05:15

За хваленето съм абсолютно сериозен. Трябва наистина да бевербнете детето по най блестящ начин.
За да имате шанс,наистина трябва да впечатлите, директора трябва да е убеден, че дава шанс на наистина талантливо дете, и че и ученика ще е в полза на гимназията, а няма да му се наложи после да се чуди как да се измъква от конфузни положения. Отговорността за това решение си е лично негова, и трябва да бъде абсолютно сигурен че това е правилното.

За допълнителнито учене по немски - има смисъл, единствено ако е индивидуално,с гимназиален учител. Трябва да бъде съобразено с текущия материал, и по скоро да е насочено към литературата, и към това как детето да си излага адекватно разсъжденията на правилен немски.
Стандартните курсове за чужденци няма да свършат никаква работа, и според мен по скоро ще е пълна загуба на време да ходи да учи с азюли и други подобни,които на ниво В1 не могат да спрягат глаголи.

Имайте едно наум, че това което предлагам е скъпо, става дума за около 25-30 евро за час. Но това е начина за да има шанс да се адаптира и да влезе на нивото на съучениците си по немски. За останалите предмети немският може да е малко с намигване, ако се справя добре с материала. Учителите ще са наясно с ситуацията, и в повечето случаи биха били благоразположени и ще влизат в положение.

В моя случай това беше предложено от ръководството на гимназията месец след началото на годината и наистина беше много полезно. В края на учебната година рожбата беше в топ 5 в класа по оценки по немски.
По един час на седмица,като подготовката беше конкретно насочена към изучавания материал. За заплащането беше предложено да се поеме от училищното настоятелство,обаче реших да не се правя на чак толкова социално изпаднал :)
След 8ми клас прецениха,че допълнителният немски е достатъчен,и за 9ти клас няма смисъл от индивидуални занимания.

Аз отчитам обаче една ваша много сериозна грешка. След като сте били наясно, че има вероятност да се местите в Германия според мен е било задължително да се запише с немски в математическата. Седми клас в МГ е долу горе както при подгответа в езиковите гимназии. При старателно учене в края на годината се достига ниво малко над В1.

Поне аз постъпих така, и се оказа добро решение.
Хорариума по немски в 7ми клас бешекъм 650 часа, и когато го показахме тук, директора каза, че това е доста сериозно, стига да е преподавано добре.

Потребители благодарили на автора Qwerty1086 за мнението:
mimipopova
Рейтинг: 4%

Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот mimipopova » 20 Октомври 2015, 15:07:35

Аз отчитам обаче една ваша много сериозна грешка. След като сте били наясно, че има вероятност да се местите в Германия според мен е било задължително да се запише с немски в математическата. Седми клас в МГ е долу горе както при подгответа в езиковите гимназии. При старателно учене в края на годината се достига ниво малко над В1.

Поне аз постъпих така, и се оказа добро решение.
Хорариума по немски в 7ми клас бешекъм 650 часа, и когато го показахме тук, директора каза, че това е доста сериозно, стига да е преподавано добре.[/quote]

Qwerty1086, в МГ се кандидатства след 5 и след 7 клас...след 5 кл.още не знаехме, че се каним да ходим в Германия за съжаление.Възможноста ни се появи преди няколко месеца. Тя ходи на частни уроци и отделно има часове, в който го упражнява с немски студенти, които учат при нас..Ще помисля за нещо повече в тази посока...
mimipopova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petarenchev » 2 Януари 2016, 19:07:47

Здравейте и Ч . Н . Г на всички ! Имам запитване ? Живея в Германия гр . Besigheim . Преди нова година дойде и моето семейство . Синът ми , и моята съпруга . Синът ми е 9 клас и не мога да му намеря училище . Незнам какъв е редът :-k
Разпитвах в учелищата които са в градът като обещаха да ми се обадят, но все още нищо . Той е спортист , и поради тази причина е тук . Ще се състезава за Германия ! Но по - важно е да започне училище по най бързият начин . Дори и да изгуби годината в изучаване на езика . Ако може да ми помогнете с адреси на училища , информация и съвети ще съм ви безкрайно благодарен ! :) ;-)
petarenchev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 2 Януари 2016, 23:40:59

petarenchev написа:Живея в гр. Besigheim.. Cинът ми е 9 клас и не мога да му намеря училище..
Той е спортист , и поради тази причина е тук . Ще се състезава за Германия!

Как така, ще се състезава за Германия? А какъв спорт - отнякъде поканен ли е?

Иначе
http://www.kultusportal-bw.de/,Lde/Zuzu ... undes_Land
Für die Bewertung und Anerkennung von ausländischen Bildungsnachweisen deutscher Studienbewerber mit Wohnsitz in Baden-Württemberg ist die Zeugnisanerkennungsstelle des Regierungspräsidiums Stuttgart zuständig.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Gabinova » 3 Януари 2016, 12:08:01

Eеееееее petarenchev, не знаеш какъв е реда. Ако беше прочел темата от средата поне щеше да разбереш. Търси най -близкия Шуламт Или отиди във вашия Ратхаус и питай. Дори и бъдещия треньор на синът ви, може да ви удари едно рамо. Тук спортните училища са голяма рядкост. Най- ниското ниво учща Хауптшуле са до 10 клас, после Реалшуле има и Гимназии. Всичко зависи, от това колко немски знае.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот ysmivka » 3 Януари 2016, 13:21:00

http://www.besigheim.de/,Lde/start/buer ... hulen.html
Избора не е много голям, горе в линка са всички училища в Вesigheim.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Toni_Krisi » 2 Февруари 2016, 10:51:24

Здравейте.
Не знам дали това е точното място и тема,ако не е извинявам се предваротелно.
Имам нужда от малко инф.
След 2 дни заминавам за Германия при приятелят ми,той живее там от 4 год. Ако е от значение
Аз обаче все пак имам притеснения,имам дъщеричка на 5 год. Притесненията ми са отностно образованието и.
Тук в бг тя посещава детска градина и различни уроци
Чудех се дали това е възможно и в Германия.Аз бях там във Вупертал.Има ли някой който знае как стоят нещата и дали и по какъв начин мога да запиша детето отново на детска градина.Не знам също и как стоят нещата с документите ,какви трябва и къде се подават,дълго ли се чака за прием и вобще възможно ли е да бъде приета.Разни познати обясняват,че ние трябва да сключим брак за да имам аз правото да работя и детето да посещава детско заведение ,но аз не вярвам в това.Другия ми въпрос е какви са ползите от скл.на брак и вобще има ли такива защото ние все пак сме си българи и двамата.Той спомена за някакви документи които ще получи след брака ,но не знам какви и какво е намисли.Не ми и казва като го питам
Иска да скл брак,да пуснем детето на градина и да започне тя да получава детски надбавки от там.Това ли е наистина ползата от брака или има и нещо което не знам
Toni_Krisi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm2 » 2 Февруари 2016, 11:01:59

Toni_Krisi написа:Здравейте.
Не знам дали това е точното място и тема,ако не е извинявам се предваротелно.
Имам нужда от малко инф.
След 2 дни заминавам за Германия при приятелят ми,той живее там от 4 год. ...

Здравейте, въпросите ви са страшно много и отговорите не са прости. Почти всички отговори на въпросите си ще намерите във форума, но ще бъде трудно да се ориентирате за 2 дни. Вие, разбира се, опитайте. Желая ви успех!
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот rita » 12 Февруари 2016, 00:31:25

Привет на всички!

Благодаря,че го има тоя форум,който винаги е в добра полза за всички нас!Благодаря ,че ви има!:)
И аз,като пореден незнаещ,бих помолила за съвет от просветените,ако имат време и желание,разбира се и предварително благодаря!
Става въпрос за дете,което в момента е в девети клас и родителите искат догодина да си го вземат в Германия.Родителите живеят в малко градче,в Бавария.Детето незнае немски и досега учи в английска гимназия в България.Ако ми помогнете със съвет и насоки и как да се процедира,ще съм ви много благодарна!
rita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 54 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Zojazo » 6 Юли 2016, 17:31:25

Здравейте,
от доста време търся информация относно спортните училища в Германия. Прочетох всички теми,но не открих абсолютно нищо. Ако някой може да ми помогне, ще съм безкрайно благодарна. Става въпрос за детето ми,което спортува активно, по 2 пъти на ден и единственият ни вариант е някакво спортно училище. Той тук в Бг. е в такова, но го приемат в много добър клуб в Аугсбург и му предстои преместване. Сега е 7_ми клас.
Zojazo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pinco » 6 Юли 2016, 22:16:09

Zojazo написа:Здравейте,
от доста време търся информация относно спортните училища в Германия. Прочетох всички теми,но не открих абсолютно нищо. Ако някой може да ми помогне, ще съм безкрайно благодарна. Става въпрос за детето ми,което спортува активно, по 2 пъти на ден и единственият ни вариант е някакво спортно училище. Той тук в Бг. е в такова, но го приемат в много добър клуб в Аугсбург и му предстои преместване. Сега е 7_ми клас.

спортни училища в такава форма като българските тук няма, имайки предвид сложната училищна система и различните видове училища. По скоро има училища,реално училище или гимназия, които имат спортни паралелки и работят тясно с различни клубове. Най- добре попитайте в клуба дали имат партнер училище, все пак ще имат и други спортисти ученици там.
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот bknf » 6 Юли 2016, 22:29:19

от доста време търся информация относно спортните училища в Германия. Прочетох всички теми,но не открих абсолютно нищо. Ако някой може да ми помогне, ще съм безкрайно благодарна. Става въпрос за детето ми,което спортува активно, по 2 пъти на ден и единственият ни вариант е някакво спортно училище. Той тук в Бг. е в такова, но го приемат в много добър клуб в Аугсбург и му предстои преместване

Ами, няма как да откриеш - понеже просто няма немско "спортно училище". Каквито ги имаше или (ако ги има) - още в България. Поне така аз знам де, може и да греша. Частните спортни клубове са отделно. Tе не са към училищата.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот AXRAX » 7 Август 2016, 22:48:54

Здравейте,
изчетох всичко изписано от началото на темата и стигнах до извода , че може би грешим и май е по-добре да си върнем децата в БГ, което за съжаление няма как да стане :( , така че ще се борим със зъби и нокти за гимназиите тук :)
До преди няколко месеца нямахме представа , че ще се местим в Германия и децата от малки ги натискаме с английски език , а сега изведнъж немски.
Големият завърши 6-ти клас и от малък се бори за НПМГ-то :) , даже нарочно се провали на изпита в СМГ и влезе в 107-мо ОУ, което е филиал на НПМГ. Ходи по състезания , имаме си сертификати на английски, добри резултати от Европейското Кенгуру за 2016г. Свободно борави с английски език, но немският му е толкова непознат колкото и китайският :) . В момента се намираме във Вупертал и мислехме, че ще останем тук. Ходихме до една гимназия/в която има езиков клас/, директорката след големите хвалби от наша страна каза, че ще ги вземе (макар , че хвалехме само баткото , но вмъквахме по нещо и за малкият тъй като той завърши 4-ти кл), но първо трябва да се регистрираме в Шуламт-а. Насрочихме термин и отидохме. Така нещата бяха наредени до преди седмица , когато моят мъж си намери работа в Нюрнберг и до края на август се налага да се преместим и да минем по същият път с училищата. Намерих много полезна информация в темата , но ми се иска да се свържа с някой от този град , който е разучавал вече гимназиите в града и околностите. Иска ми се да не оставям нещата в ръцете на съдбата , а да се задействаме и да си намерим жилище в близост до добра гимназия с езиков клас тъй като ги разпределят по местоживеене :) Та:
моля, ако има някой от въпросният град, то нека ми пише :) БЛАГОДАРЯ :)
AXRAX
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование