• Advertisement

Училища / Училищна система / Германия

Напред, науката е слънце!

Re: училища в Германия

Мнениеот issi » 13 Февруари 2010, 16:12:26

Здравейте.Предстои ни преместване в Германия.Следващата година големият ми син ще бъде в 7 клас,малкия е на 2 години.Може ли някой да ми помогнеркато ми каже как стои там въпроса с детските градини и училищата.какви документи са необходими,проблем ли е записването и т.н. особено като не знаем немски.Благодаря предварително.
issi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisy » 13 Февруари 2010, 22:49:25

В кой град ще се местите?
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот velingrad » 13 Февруари 2010, 23:09:24

issi написа:Здравейте.Предстои ни преместване в Германия.Следващата година големият ми син ще бъде в 7 клас,малкия е на 2 години.Може ли някой да ми помогнеркато ми каже как стои там въпроса с детските градини и училищата.какви документи са необходими,проблем ли е записването и т.н. особено като не знаем немски.Благодаря предварително.

При цялото ми уважение, но прочетохте ли, какво е писано до сега в Темата? Или в тази например?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

училища и детски градини

Мнениеот issita » 5 Март 2010, 09:52:37

Здравейте.Предстои ни преместване в Германия.Големиат ни син е в 6 клас,малкия е на 2 години.Искам да попитам какви документи се изискват за училище и за детска градина.Дали има проблеми със записването поради това,че не са германчета-примерно да откажат да ги вземат.В какво училище трябва да запишем баткото ако изобщо имаме право на избор,как стои въпроса по принцип там и с училищата и с детските градини.Благодаря.
issita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 1 път

Re: училища и детски градини

Мнениеот Mony60 » 5 Март 2010, 12:41:17

Здравей,
проблеми за записване на децата в училище/детска градина заради това, че не са германчета няма! Важно е родителите да имат легално право на престой. Що се отнася до детската градина предимство имат децата на самотните майки, следват тези, на които и двамата родители са работещи и на последно място са децата, чийто баща работи, а майката си е в къщи. Но и на такива деца гледат да им осигурят място поне в предучилищна възраст с цел интеграция. Попитайте в общината или в най-близката детска градина по местоживеене.
Що се отнася до училището тук за един шестокласник има три възможности: Hauptschule, Realschule, Gymnasium. Realschule u Gymnasium започват от 5 клас. Много е важно познанието на детето по езика, но при всички положения се получава едно сътресение, докато свикне детето и това непременно трябва като родители да го калкулирате. Във всяко училище си има Beratungslehrer, с когото можете да се посъветвате и да вземете общо решение кой път да поеме детето. Тук има различни възможности за прехвърляне, ако първоначалния път не е бил избран правилно, така че не бива да стресирате себе си или детето, ако нещата не потръгнат гладко.
Желая ви успех! :thumbleft:
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот issi » 5 Март 2010, 14:14:23

Здравейте.Благодаря за отговора.В страната ще пребиваваме легално.И аз и баща им ще работим с трудови договори.И двете деца обаче не знаят езика.
issi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот izaki69 » 18 Март 2010, 21:50:02

Здравейте,и на мен и семейството ми ни предстои преместване в Германия- последно в района на Нюрнберг.Аз и жена ми евентуално ще получим до края на април трудовите си договори.Дотук добре обаче малкия трябва от есента да е 1 клас.А най вероятно ще работим в малко градче - Parsberg.Много се притесняваме за него,не знае езика.Та въпроса ми е ако някой има опит в подобна ситуация да сподели.Има ли подготвителна година за изучаване на езика и как са организирани нещата?
izaki69
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Re: Училища / система / Германия

Мнениеот velingrad » 18 Март 2010, 22:09:08

Свързах Темите. Дано така по-лесно намерите отговори. Ако трябва, ще "активирам" danin на колене.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот kristinchen » 28 Март 2010, 17:16:00

Аз мога да споделя моят случаи и да ви посъветвам ако има нужда с нещо.Детето ми дойде тук тази година септември.Записахме го в нормално училище Грундшуле.Не знаеше изобщо немски.Препоръчаха ни да повтори още веднъж 3-ти клас.Той е на 9 години.Мога да кажа че с езика имаше трудност първите месеци.Но в училищата си има специални часове за децата без немски познания.Моят съвет е да запишете децата си в нормални училища.А после когато дойде време ще прецените къде да ходи.Аз намерих една студентка която идва в къщи два пъти седмично и помага на детето с домашните.Отделно той ходи на занималня -която не е точно тип като в БГ но е добре чге контактува сдецата и малко или много си помагат всички там.Не се притеснявайте.Ще има стрес първоначално но после с ваша помощ децата се доказват не по зле т немските ученици.Единствено мога да ви препоръчам да се запознаете лично с учителя на детето преди да го запишете при него.Успех на всички.Ако имате въпроси питайте.С удоволствие ще ви помагам.Нали сме ЗАЕДНО:)
Lubovta shte spasi choveka

Потребители благодарили на автора kristinchen за мнението:
rita
Рейтинг: 4%

Аватар
kristinchen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 3 пъти

Първи клас - Може ли другата година?

Мнениеот tap_matic » 20 Октомври 2010, 00:20:06

Ами понеже не откривам нищо по темата, все пак я слагам в графа "Образование". Въпреки че тук преобладават темите по академичните проблеми, се надявам някой вече препатил да даде съвет.
Ще гледам "курц и кнап" да формулирам ситуацията.
Как може да се избяга от, или по скоро да се забави с известно време (1 год), тръгването в първи клас?
Някак си нямам кой знае колко добри наблюдения от образователната система и стремежите колко се може от по ранна възраст да се свиква с всичките му "пфлихтове".
Та дайте акъл като каква обосновка да формулирам пред "лелките" които по всякакъв начин се опитват 6-годишните нормални деца да постъпват "унбедингт" в училището.
Аватар
tap_matic
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот phillip92 » 26 Ноември 2010, 02:15:30

Включвам се до някъде по темата.Тъй като тази година ще кандидатсвам в Германия и ми казаха,че обединяват там 12 и 13 клас,което пряко ме касае,тъй като 2 пъти повече завършващи ще кандидатсват(2 випуска едновременно),което намалява шансовете.Исках да ви попитам това истина ли е?
phillip92
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 26 Ноември 2010, 16:18:26

phillip92 написа:Исках да ви попитам това истина ли е?

За съжаление ДА! Но предвидливите германци си имат план за "поразреждане" на кандидат-студентския наплив. Първо голяма част от последните 13-класници завършват февруари 2011 и имат възможност да започнат следването си през март 2011. Второ: специалностите, при които започването е било възможно само със зимен семестър, ще могат да бъдат започвани и със летен семестър. За точни данни се обърни към съответното учебно заведение, защото няма да е еднакво навсякъде.
tap_matic написа:Та дайте акъл като каква обосновка да формулирам пред "лелките" които по всякакъв начин се опитват 6-годишните нормални деца да постъпват "унбедингт" в училището.

Казваш на "лелките", че детето още не е доузряло, verspielt и.т.н. и сигурно ще помогне. Доколкото си спомням се ходеше на някакъв тест и тази възможност може да бъде използвана да се поговори с "лелките". :thumbleft:
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот laristoun » 23 Април 2011, 18:41:38

каде мога да намерч инфо за сегащното састояние и вазмойности които дава германиа за образование на сега пристигащи деца? ](*,)
laristoun
Нов потребител
Нов потребител

Какви документи са нужни за записване на дете в 5 клас

Мнениеот asicks » 6 Юни 2011, 11:22:06

Здравейте,имам нужда от помощ.
Може ли някой да ми каже кави документи за нужни за записване на дете в 5 клас във Франкфуртските училища.
Предварително благодаря за помоща.
asicks
Нов потребител
Нов потребител

Re: Здравейте някой може ли да ми помогне

Мнениеот velingrad » 6 Юни 2011, 18:32:51

asicks написа:Имам запитване към вас.
Трябва ми някаква информация какви документи трябват за да запиша детето си в 5 клас тука във Франкфурт.
Благодаря предварително.

Симпатяга,

за един ден, второ запитване и за втори път те насичвам към правилната тема. Прочети, какво са претърпяли другите, какво са споделили и пак питай. И Hamburg и Frankfurt и навсякъде, изискванията се поприкриват.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

ПредишнаСледваща

Назад към Образование