Следването в Германия става платено!?
Българските студенти в Германия, както и всички младежи, които учат там, ще плащат близо 10 пъти по-високи такси в университетите. След дискусията, която продължи повече от година, Федералният конституционен съд на Германия разреши въвеждането на студентски такси, след като образованието досега на практика беше безплатно. При новото положение всяка една от 16-те провинции на страната сама ще определя размера на таксите, както и началната дата за тяхното въвеждане.
Германските медии съобщават, че студентите в повечето провинции ще плащат около 500 евро на семестър. Решението на съда предизвика сериозни протести от страна на академичната общност в Германия, както и на българските младежи там. Досега българите плащаха в университетите само годишна такса за записване между 50 и 100 евро. Студентите от всички провинции заплашиха с организирането на стачки срещу решението на съда.
Голяма част от провинциите обявиха, че ще искат такси още от следващия семестър, а други - от началото на новата академична година. Бавария например има намерение незабавно да въведе таксите за всички студенти. Говори се, че размерът на плащанията ще е около 550 евро на семестър. В Берлин засега не се планират нови такси. През 2004 г. обаче провинцията взе решение да накара студентите, които превишават регламентирания срок за учене, да плащат допълнително. Правилата няма да се променят и в бъдеще. Тази мярка беше възможна още при старите нормативни актове и университетите я прилагаха, за да ограничат "натрупването" на студенти. Това беше насочено и срещу чужденците, които фиктивно са записани в университета, а използват разрешението си за престой, за да работят незаконно.
Хамбург също е сред провинциите, които ще въведат задължителните плащания колкото се може по-скоро. В Саксония, където досега излизаше по-евтино да се учи, обмислят възможността да се плаща след превишаване на нормалния срок за учене. Годините до придобиването на магистърска степен ще са безплатни, след което ще има такса.
Първите коментари от България бяха по-скоро неутрални. Според Ирис Виснер от Германската служба за академичен обмен (DAAD) промените няма да се отразят значително на броя на студентите, които искат да учат там. По думите й младежите така или иначе трябва да депозират голяма сума пари, за да получат студентска виза. Според бъдещите студенти обаче по-високите такси ще са пречка пред част от тях. Илиян Василев, който подготвя документите си за кандидатстване в Германия, разказа, че родителите му ще вземат пари на заем, за да замине да учи там. Според него новите такси са "лоша новина".
Германия е предпочитана дестинация за българските студенти. По данни DAAD в момента там има около 12 хил. българи. Техният брой се е увеличил с 2 хил. за малко повече от година.
вестник "Дневник": http://www.dnevnik.bg/evropa/show/Default.asp?storyid=7509&rubrid=101#Scene_1
вестник "Сега": http://www.segabg.com/27012005/p0010002.asp