• Advertisement

Следването в Германия платено?!

Напред, науката е слънце!

Мнениеот bgpower » 7 Май 2006, 11:20:57

bgpower написа:За Бавария /ситуацията в Мюнхен/ мога да кажа, че от Летния Семестър 2007 ще бъдат въведени семестриални такси от по 500 Евро.

КОРЕКЦИЯ: Дискутират се такси от 300 до 500 Евро, като се очаква дори да се избере долната граница.
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот polia » 7 Май 2006, 12:03:43

bgpower написа:КОРЕКЦИЯ: Дискутират се такси от 300 до 500 Евро, като се очаква дори да се избере долната граница.

Еее, значи вие сте на далавера! :-)

П.С. Който работи като студент, kann die neuen Studiengebühren beim Finanzamt absetzen! Питала съм лично!
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот neli_ch » 7 Май 2006, 12:11:34

polia написа:
П.С. Който работи като студент, kann die neuen Studiengebühren beim Finanzamt absetzen! Питала съм лично!

Какво означава да се работи като студент? :roll: :?:
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот polia » 7 Май 2006, 12:18:54

Имам предвид, че български студенти, които следват в Германия, обаче не работят, не могат да дадат новите студентски такси към немските данъчните като разход.

Но вески български сутдент, който следва в Германия и работи, може да отчете тези нови такси като разход към немските данъчни.

So ok? ;-)
neli_ch написа:
polia написа:

Какво означава да се работи като студент? :roll: :?:
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 7 Май 2006, 12:45:58

polia написа:Имам предвид, че български студенти, които следват в Германия, обаче не работят, не могат да дадат новите студентски такси към немските данъчните като разход.

Но вески български сутдент, който следва в Германия и работи, може да отчете тези нови такси като разход към немските данъчни.

So ok? ;-)

Ами не си се изразила достатъчно ясно да ти кажа. 1во глаголът absetzen има сума ти и значения (свалям,вземам,отстранявам, приспадам, отлагам,наслоявам,прекъсвам).
И какво като ги отчета като разход тези такси :?: Това освобождава ли ме от плащането им :?:
Това значи ли, че който работи и вече плаща данъци на държавата, т.е. внася в икономиката и бюджета, се освобождава от това задължение към държавата(студентските такси)? Или просто ти връщат ДДС от цялата сума на таксата? Или пък ти отлагат временно плащането на студ. такси(докато завършиш, прим.)?
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот polia » 7 Май 2006, 12:54:03

Ами аз исках просто да дам обща информация, който има конкретни въпроси, да се обади в данъчното по местожителство и да попита. Освен това ти не си в Хесен, всяка република си има собствени правила. И освен това законът е решен, но студентите стачкуват, така че не е сигурно, дали това ще остане 100% така! Има доста време до зимния семестър на 2007/2008! :evil: :evil: :evil:

П.С. Права си иначе, трябваше да си замълча по въпроса и да не давам никакви информации! Това щеше да ми спести доста нерви! :twisted: :twisted: :twisted:
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 7 Май 2006, 13:12:58

polia написа:Ами аз исках просто да дам обща информация, който има конкретни въпроси, да се обади в данъчното по местожителство и да попита. Освен това ти не си в Хесен, всяка република си има собствени правила. И освен това законът е решен, но студентите стачкуват, така че не е сигурно, дали това ще остане 100% така! Има доста време до зимния семестър на 2007/2008! :evil: :evil: :evil:

П.С. Права си иначе, трябваше да си замълча по въпроса и да не давам никакви информации! Това щеше да ми спести доста нерви! :twisted: :twisted: :twisted:

Не исках да те нападам, всякаква информация е полезна. Просто мислех, че знаеш нещо в повече, а не можеш да го обясниш.....
Es war doch nicht boese gemeint. :)

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот neli_ch » 7 Май 2006, 13:18:28

Моят план беше да се преместя в Хесен, защото в началото на дискусията за таксите се чуваше, че там няма да въвеждат. Надявам се студентите там да не се откажат толкова лесно, както беше в Гьотинген и околности > един месец имаше почти всяка седмица протести, а сега разните му студентски организации пишат във вестничетата си по темата "Какво ще стане с парите ни" (т.е. таксите):shock: . А и нека СПД да се поразмърдат малко, след като по конституция образованието е безплатно......
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот liverbird » 7 Май 2006, 13:42:23

neli_ch написа:Моят план беше да се преместя в Хесен, защото в началото на дискусията за таксите се чуваше, че там няма да въвеждат. Надявам се студентите там да не се откажат толкова лесно, както беше в Гьотинген и околности > един месец имаше почти всяка седмица протести, а сега разните му студентски организации пишат във вестничетата си по темата "Какво ще стане с парите ни" (т.е. таксите):shock: . А и нека СПД да се поразмърдат малко, след като по конституция образованието е безплатно......

Не знам кой от универитетите в Хесен е на ниво, ноако решиш да се местиш ти препоръчвам да провериш. Аз учих в Гьотинген, но ми се наложи да се преместя тук и разликата в нивото на уни-то е огромна. Помисли добре за кой университет си струва евентуално да зарежеш реномиран и добър университет като гьотингенския.

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот polia » 7 Май 2006, 13:43:05

Аз се извинявам за прибързаната и отрицателна реакция!!! :oops:

Но просто това го бях написала като обща информация, защото за всеки отделен случай е различно... зависи от много фактори!!! И най-вече, как точно става процедурата, това ще се разбере като почнат да се плащат тия такси, като се направят първите данъчни декларации! Така че и да искам, няма как да дам конкретна информация, просто исках да го отбележа като "положителен" фактор, че ако си работещ студент, поне ще можеш да си върнеш някаква част от парите. Ама, колко, кога и как ... не се знае ...

liverbird написа:...Не исках да те нападам, всякаква информация е полезна. Просто мислех, че знаеш нещо в повече, а не можеш да го обясниш.....
Es war doch nicht boese gemeint. :)
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот neli_ch » 7 Май 2006, 13:51:02

liverbird написа:Не знам кой от универитетите в Хесен е на ниво, ноако решиш да се местиш ти препоръчвам да провериш. Аз учих в Гьотинген, но ми се наложи да се преместя тук и разликата в нивото на уни-то е огромна. Помисли добре за кой университет си струва евентуално да зарежеш реномиран и добър университет като гьотингенския.

Мерси за съвета, мислех по принцип за Марбург. Но при всички случаи е трудно да се прецени кой университет е на ниво, докато не изпиташ условията на собствен гръб.
Съжалявам за малкото отклонение от темата :oops:
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Franken » 7 Май 2006, 14:31:36

Въвеждането на подобни такси бе само въпрос на време - дори мисля, че доста късно стана това. Но като се има предвид тромавата немска бюрокрация... Разбира се, че това засяга точно тези, които са дошли именно с целта да следват и го правят съвестно. Но те са една много малка част от тези, които идват в Германия под предлог следване, получават студентска виза и оттам-нататък се занимават с какво ли не, само не и със следване. Твърдя това от лични впечатления. Но покрай сухото гори и суровото.
А колкото до качеството на немските университети (за количеството не говоря!) - това е отделна тема и заслужава подробна дискусия.
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот polia » 7 Май 2006, 14:33:51

Ами отваряй тема и пиши! Място има! :-)

Franken написа:... А колкото до качеството на немските университети (за количеството не говоря!) - това е отделна тема и заслужава подробна дискусия.
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот makeno » 6 Ноември 2006, 13:40:48

Наближава време вече да се плащат:(
Сега прочетох в едно списание,че за тези от неевропейския съюз няма да плащат поне в началото.А ние като току що сме влезнали?Някои има ли информация?
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот AnGeLy » 6 Ноември 2006, 14:02:46

Да, ще плащаме, защото имаме право на студентски кредит за таксите :(
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист