• Advertisement

Следване в Германия с английски

Напред, науката е слънце!

Re: Следване в Германия с английски

Мнениеот liverbird » 1 Септември 2010, 21:23:13

die_Blume написа:Здравейте отново :)

Взимам си бележка и обещавам занапред да си структурирам темите и въпросите там, където трябва. Ето 1-вото ми питане.

1. Има ли възможност да запиша магистратура на английски в LMU München (питам основно учащите в момента там), конкретно Psychology of Exellence in Business and Education от следващата календарна 2011 г. с TOEFL или задължително трябва да държа DSH? Питам, понеже миналата седмица бях в Мюнхен за няколко дни и успях да ида до Международен отдел в LMU. Жената ме попита, дали искам да карам 2-ри бакалавър или искам да запиша направо магистратура. Принципно, който и изпит да реша да държа, ще са доста усилия, но с английският нещата биха били доста по-лесни. Тъй като аз обясних, че предпочитам магистратура да карам, за да не повтарям бакалавърската си програма, жената ми отговори, "Трябва Ви DSH." При това положение, какво става? Има ли вариант да изкарам TOEFL и някой в началото на семестъра да реши, "Ами другата седмица правите DSH."? Принципно питам.

Силно се надявам да споделите свои мнения и преживявания.

Респект :)

Здрасти отново :)

Служителката, която си питала разбра ли, че става въпрос за специалност с преподаване на английски?
Има доста програми за магистър, които са с преподаване на английски и за които не се изисква DSH/DAF. Хубаво е да потърсиш на сайта информация за програмата - там трябва да има инфо за изискванията за прием. Ако няма пиши мейл.
На сайта на DAAD има добра търсачка: http://www.daad.de/deutschland/index.en.html (отляво от Course Search) и обикновено описат добре и изискванията за прием.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот die_Blume » 1 Септември 2010, 21:42:43

Да, магистратурата, откоято принципно се интересувам, е на английски и за нея се кандидатства с TOEFL тест. Разгледах всички магистърски и бакалавърски програми в сайта на LMU. А служителката попитах как стои обстойно въпросът с магистърските програми, ако вече имам завършен бакалавър в България. Тя ми отговори, "Трябва Ви DSH". Затова точно се изненадах, но мисля да пиша до уни и да разбера. Както споменах и в 1-вият си пост, TOEFL-a просто ще ми спести време, но така или иначе, мисля, че 1 година е достатъчна, за да подготвя един от двата изпита.

Всъщност, отново по темата, притеснявам се, дали ще ми признаят и 4-те години бакалавър Английска филология/English Philology/Anglistik в LMU. Страхувам се да не се окаже, че трябва да запиша и там пак Anglistik, както се води специалността ми на немски, всъщност, и да доизкарам онези дисциплини, които не се покриват изцяло с моята програма във ВТУ тук.

П.С. Сайтът е прекрасен, наистина. Продължавайте все така, а аз ще пиша и ще задавам въпроси до тогава, докато и аз не се озова в Германия догодина (надявам се и след това! :flower: )

Респект.
Wer will, der kann.
Аватар
die_Blume
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот VY » 26 Септември 2010, 12:13:41

die_Blume написа:Всъщност, отново по темата, притеснявам се, дали ще ми признаят и 4-те години бакалавър Английска филология/English Philology/Anglistik в LMU. Страхувам се да не се окаже, че трябва да запиша и там пак Anglistik, както се води специалността ми на немски, всъщност, и да доизкарам онези дисциплини, които не се покриват изцяло с моята програма във ВТУ тук.

Няма никаква причина да не признаят бакалавърската ти степен от България. Все пак сме вече член на ЕС, а освен това има междудържавна спогодба за взаимно признаване на дипломите между Германия и България. Въпросът при теб обаче е дали за тази магистратура, която си си избрала, твоята бакалавърска специалност е сред списъка на релевантните. За пример: Аз започвам този октомври магистратура по геронтопсихология. В изискванията за кандидатстване пишеше, че за тази специалност имат право да кандидатстват само хора, имащи преди това бакалавърска степен по психология, социална педагогика, биология или социални дейности.

Ако за твоята магистратура има изискване какво би трябвало да си завършила преди това (а то 100% има такива изисквания) и ако сред изброените е и английската филология, тогава без проблем ще ти позволят да продължиш направо магистратура.

Впрочем, току-що си направих труда да потърся на сайта на ЛМУ какви са точно изискванията за прием в избраната от теб магистратура. Там си е написано всичко съвсем ясно:

Bachelor of Arts or Bachelor of Science for the degree Master of Arts; Vordiplom or Zwischenprüfung for the degree Magister Artium: in the areas of Psychology, Education, and/or Sociology or related subject areas.

Grades of "good" or "very good" standing; "B" average or better.
A computer based TOEFL score of 213 (internet based better than 80) and an essay score of at least 4.0, an IELTS total score of band 6.0 or better.

Сега, сама виждаш, твоята специалност като бакалавър не е сред изброените. Ако все пак си с педагогическа насоченост и можеш да се вмъкнеш в графата "Education... or related subject areas", оптай непременно. За целта трябва още сега да пишеш на посочения мейл и да им обясниш подробно какво точно следваш, най-сигурно да приложиш академична справка, преведена на немски, и да попиташ, дали аджеба, ще се съгласят да те допуснат да кандидатстваш. Имай предвид, че ЛМУ не е като другите университети, там изискванията към кандидатите са поне 1-2 степени по-високи, отколкото за същите специалности в други, по-малко реномирани унита. Ще ти гледат оценките от бакалавърската под лупа, нямаш никакъв шанс, ако имаш обща оценка под 4.50 в дипломата. Същоте важи и за точките ти от Тоефл. Гледай да са възможно най-високи. Бъди готова и да ти поискат още куп допълнителни документи (като описания на правени стажове и оценка от работодатели, участие в конкурси, доброволна работа и пр.). Като цяло те очаква една сериозна подготовка и редовна преписка с отговарящия за приема в тази магистърска програма. Хубавото е, че са търпеливи и любезни, но безкомпромисни, що се отнася до документи. Дори само едно нещо да не ти е наред, няма да направят изключение. Това са немци все пак :)

Успех и ако имаш нужда от помощ или още въпроси, питай.
Впрочем, никъде не пише, че се иска от теб ДСХ. А щом не го пишат, значи не го искат.
VY
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот ChaotiX » 26 Септември 2010, 17:24:40

die_Blume, стискам палци да получиш положителен отговор, но ако имаш проблеми с LMU, защо просто не опиташ да се свържеш с друго уни, което не се намира в Бавария? :)
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот katq72 » 7 Октомври 2010, 20:14:14

Здравейте всички :)
Та моят въпрос е следния.Аз съм 12-ти клас и съм решила да кандидатсвам английска филология.За сега изборът ми е Велико Търново,но бих искала да опитам и в чужбина,а по-точно в Германия.Но не знам къде има университет с такава специалност и дали изобщо съществува?Ако има такова учебно заведение,ще се радвам ако някой ми каже и как мога да вляза там :) Благодаря предварително :)
katq72
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот affetto » 7 Октомври 2010, 22:04:00

Виж тук за университети: http://studieren.de/ и след това можеш да питаш по-конкретно. Задай в полето за търсене Anglistik или Amerikanistik и виж, в кои градове и университети се предлага тази специалност. :thumbleft:
Аватар
affetto
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот VY » 9 Октомври 2010, 00:05:37

katq72 написа:Здравейте всички :)
Та моят въпрос е следния.Аз съм 12-ти клас и съм решила да кандидатсвам английска филология.За сега изборът ми е Велико Търново,но бих искала да опитам и в чужбина,а по-точно в Германия.Но не знам къде има университет с такава специалност и дали изобщо съществува?Ако има такова учебно заведение,ще се радвам ако някой ми каже и как мога да вляза там :) Благодаря предварително :)

Почти във всеки университет има Англицистика и (или) Американистика. Ако искаш да кандидатстваш в Германия обаче трябва да имаш минимиум 600 часа немски език в дипломата си и или предварително да се явиш на изпит по немски (може в Гьоте институт във София) или след като те приемат да изкараш една година подготовка по немски език с цел да положиш успешно изпита по немски. Освен това кандидадите за английска филология полагат и изпит по английски в самия университет. Хубавото е, че филологиите обикновено са свободни, тоест всеки който иска, може да се запише. Ако искаш, можеш да надникнеш в моя университет.

http://www.sz.uni-erlangen.de/abteilung ... sverfahren
VY
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ChaotiX » 9 Октомври 2010, 08:30:29

А това за полагане на допълнителен изпит по англ. в самия университет общо правило ли е или само за Бавария важи?
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 9 Октомври 2010, 10:29:11

Не навсякъде се полага изпит по английски в самия университет. NRW

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ChaotiX » 9 Октомври 2010, 11:06:39

И аз уча в NRW, затова се очудих - мои приятели, които следват филологии, не са споменавали такова нещо. :)
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Мнениеот VY » 9 Октомври 2010, 12:07:39

Нарича се Eignungstest и цели да оцени дали предварителната подготовка на кандидата за английска филология е достатъчна, за да може да се справи с обучението. За тези, които вече следват английски този тест може би им се е сторил толкова лек, та не са сметнали за необходимо да го споменат. При всички случаи обаче като се разглежда инфото за съответната специалност, там си пише има или няма такъв тест.
VY
Тукашен
Тукашен

Кандидатстване с TOEFL и други въпроси

Мнениеот fringer » 11 Февруари 2011, 11:17:23

Здравейте,
Искам да кандидатствам в някой университет в Германия тази година за бакалаварска специалност, но за съжаление немският ми не е много добър, нивото ми е на начинаещ. Но пък английският ми е добър и имам взет TOEFL, затова какви са специалностите, които мога да запиша, с първа година английски и след това да продължа обучението на немски, или пък може изцяло на английски ако има такива?
Замислял съм се да държа Testdaf, но прочетох в сайта, че ако нивото ми не е поне intermediate, то да не се записвам още, а моето със сигурност не е, нито съм добре запознат с граматиката, нито лексиката ми е богата. Според вас имам ли достатъчно време да се подготвя, ако се запиша за този през юни?
Също така прочетох в сайтовете на няколко университета, че трябва да съм здравно осигурен преди да замина за Германия. Как става това?
fringer
Нов потребител
Нов потребител

Re: Кандидатстване с TOEFL и други въпроси

Мнениеот velingrad » 11 Февруари 2011, 16:12:42

Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Estufa » 2 Март 2011, 18:33:12

Здравейте!
Пиша за пръв път във форума, но от известно време чета темите.
Както и да е, аз взех CAE (grade C) и искам да кандидатсвам в Германия само с английски, тъй като знанията ми по немски не са достатъчно добри, за да взема сертификат и да уча на немски. Комуникирам с доста университети, но в крайна сметка почти никъде не намирам това, което търся. За сега единствено в Хале има това, което искам, но за съжаление международната специалност е само една и предполагам, че конкуренцията ще е голяма, затова предпочитам да се подсигуря с още 1-2 университета с по 1-2 специалности. Освен това, търся университет, в който е по-евтино. И така, ако някой от вас може да ми каже къде се предлагат икономически, както и бизнес специалности и/или лингвистика на английски, не се изисква сертификат по немски и не е много скъпо, ще ви бъда много благодарна.
Благодаря предварително.
Estufa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот liverbird » 3 Март 2011, 08:51:59

Estufa написа:Здравейте!
Пиша за пръв път във форума, но от известно време чета темите.
Както и да е, аз взех CAE (grade C) и искам да кандидатсвам в Германия само с английски, тъй като знанията ми по немски не са достатъчно добри, за да взема сертификат и да уча на немски. Комуникирам с доста университети, но в крайна сметка почти никъде не намирам това, което търся. За сега единствено в Хале има това, което искам, но за съжаление международната специалност е само една и предполагам, че конкуренцията ще е голяма, затова предпочитам да се подсигуря с още 1-2 университета с по 1-2 специалности. Освен това, търся университет, в който е по-евтино. И така, ако някой от вас може да ми каже къде се предлагат икономически, както и бизнес специалности и/или лингвистика на английски, не се изисква сертификат по немски и не е много скъпо, ще ви бъда много благодарна.
Благодаря предварително.

Търсенето ти с това ли се изчерпва? Препоръчвам да погледнеш линковете от страниците в тази тема - те затова са там...

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

ПредишнаСледваща

Назад към Образование