• Advertisement

Практика - дискусия

Напред, науката е слънце!

Мнениеот jiji » 29 Април 2006, 19:06:59

най добре си отиди в твоето Ausländerbehörde, където ходиш да вадиш виза и ги питай, но мисля че няма да има проблем.

щом практиката е studium-bezogen трябва да ти разрешат.

само че от това което ти плащат на месец (фирмата където правиш практиката)ще ти се отдържа Rentenversicherung, защото практика не е в Studienordnung-а на Studium-a ти. а иначе си вземаш парите чисто

по принцип всяка Тätigkeit, които има нещо обто с следването е разрешена и за нeя не се дърпат от 90-те дни, само трябва Ausländerbehörde-to да ти одари едно печатче с съответния ерлаубнис
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот membaris » 9 Май 2006, 10:56:22

практиката, ако е задължителна за студюма, не се числи към 90те дни, дори и за удръжките човек може да се споразъмее с работодателя, все пак се водим по ЛСК 1, така че удръжките колкото и да са няма да са някакви космически съми.
и тука да предопредя хората които случайно решат да следват Англистик в Юни Bochum: тука практиката или Auslandsaufenthalt-а за mind. 2 месеца е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН, и то естесвено в англоезична държава, помилсете си добре преди да почвате със студюма че полсе става много сложо положението, дори и Аусландсеместер е счейссе за нас, щото отиваш в England или подобно и нямаш право на бач, а от ерасмус ти дават някви 50 € на месец, с които и храната за 1 седмива не можеш да си платиш, за тва практиката е най-добре...
ПС: най-добре с познати става, ако има кой да ви уреди някъде (за Auslandsaufenthalt особено полезно!)
Hvis Lyset Tar Oss!
Аватар
membaris
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jiji » 31 Май 2006, 11:15:47

а някои от вас да е правил техническа или икономическа практика в САЩ?

би ме интерсувало колко горе долу плащат на месец, не че искам там да правя пачки :) ами с тези пари възможно ли е изобщо пребиваването там?

защото тука в германия не е чак толкова зле, заплащането върви от 500 евро на горе (поне in Westen) не че тези пари стигат ама криво ляво може да се изкара.
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот seth » 1 Юни 2006, 10:01:41

jiji написа:защото тука в германия не е чак толкова зле, заплащането върви от 500 евро на горе (поне in Westen) не че тези пари стигат ама криво ляво може да се изкара.

ами аз взимат малко пове4е, но да ти кажа като си плати6 наем, карта за транспорт, здравна и т.н. ми остават 100на еврони. Оба4е си всеки ден на работа по 8 4аса. Единственото хубаво не6то е 4е после ти го пи6е в автобиографията :D
Дано в Америка е по-разли4но, но силно се съмнявам. Все пак там имат дори по-малко и оттук официални празници :D
Аватар
seth
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот jiji » 1 Юни 2006, 20:09:20

не казвам че е много, но дочух от познати в \\\Osten\\\ че една практика към местна фирма там и то в Hauptstudium-а е без заплащане.
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот krasiva_p » 5 Юни 2006, 14:23:26

info ot osten: да, в osten е трудно да си намери човек платена практика- зависи си и от bereicha де, но 500 евро на практикант тук не съм чувала да давт- osten си е osten дори и във westen ...
krasiva_p
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот gtopalova » 14 Юни 2006, 14:59:14

В САЩ практиките не се заплащат, също както и почти навсякъде по светa (Австралия, Азия, Великобритания) така че няма смисъл да ходиш там за пачка. По-добре си подготви една, и то по-голяма :!: . Може да има и изключения, но на мен не са ми известни такива. Тук (в München) ако си много добър и много късметлия може да си намериш практика за 800€, ама нормално получаваш 400-500€. Ако практиката не е задължителна (т. е. не е в Studienordnung-а ти) дните се вземат от тези 90 дни за работа. Правила съм такава практика. Много боли като гледаш как се топqт дните ти за работа. Става само или ако имаш кинти или ако имаш резервен вариант за работа на черно за остатъка от годината. Това е от мен.

Поздрави и приятно писане на Bewerbung-и!
Аватар
gtopalova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jiji » 15 Юни 2006, 10:08:21

както по горе споменах, не искам в САЩ да ходя за пачка! това което ме интерсуваше е дали ако правя практика там мога да преживявам с парите, които ми дават на месец.
от една позната разбрах че в САЩ Daimler заплащането е 500 $ на месец, осигуряват ти жилище и те ти го поемат. ако практиката мине добре, ти връщали даже парите за полета и визата. ако е така- значи толкова зле не е.
само стартов капитал трябва, само визата струвала над 500-600 евро (не запомних колко точно), трябвало и здравна застраховка нещо допълнително да се прави (немската тука не стигала) и полета трябва да си го поемеш.

а по принцип заплащанята (до колкото сам запозната) (IM HAUPTSTUDIUM!)
Fraunhofer- към 500 евро
Daimler- 650
Bosh-650 пак някъде
BMW близо 800 до колкото разбрах
Аватар
jiji
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот makeno » 18 Февруари 2007, 22:10:41

А някой знае ли как е положението с Швейцaрия?
Поздрави,
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Re: Практика - дискусия

Мнениеот wawy4ka » 19 Април 2010, 15:43:55

Не можах да намеря по-подходяща тема за моето запитване, затова повдигам тази архивната ;-)

Някой да е кандидатствал за INSIDE-Praktikumprogramm bei Siemens IT Solutions & Services? Или пък да е участвал в тази програма вече?
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Lea » 19 Април 2010, 21:54:15

wawychka, SISще стават самостоятелно GmbH съвсем скоро - ако искаш да влезеш в Siemens структурата, по-добре пробвай практика по другите отдели
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот wawy4ka » 20 Април 2010, 07:29:41

Мерси, Lea, знам, че ще ги отделят. Не ми е толкова до Siemens, колкото до конкретния стаж.
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Предишна

Назад към Образование