• Advertisement

Питане относно приемния изпит DSH

Напред, науката е слънце!

Следване и DSH

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 17 Септември 2004, 12:56:31

Искам да попитам от името на една девойка, която се срамува да пише по форуми :lol:

Та, кога са сроковете за кандидатстване в Германия за хора, които вече имат висше образование в България? Колко са необходимите часове, за да те допуснат до DSH? Кога започват курсовете по немски и задължително ли трябва да съм към университет... май това бяха

DSH въпроса ми е особено интересен, защото тук има двама пича, който са учили в английска гимназия у Сливен, идват тук, учиха некъв немски (ниво чистачите на гарата), отидоха в някакво забутано градче и го изкараха тоя изпит. Сигурно ги бяха питали как се казват и те са успели да си напишат имената без правописни грешки :lol:

Айде мерси
Момата ще почерпи после :wink:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот GVP » 17 Септември 2004, 21:25:53

Момата да не се срамува :D
Въпросите са много общи, но основното е че си зависи от университета в който иска да кандидатства. Но по принцип крайните срокове за приемане на документи на повечето унита са до към края на Март и Април, максимум средата на Май. Така че ако е решила да кандидатства за другата година има много време. :)

Необходими часове за явяване на DSH доколкото знам няма. Който иска да държи просто се регистрира, но трябва преди това да е приет в унито или в някакъв курс по немски. Курсовете не е задължително да са към уни, но препоръчвам към такива да се насочи. Курсове по принцип има през цялата година, но изпити не точно. Иначе ако кандидатства за следващата година, курсът започва началото на Септември за около 1 месец.
За самия изпит DSH наистина има различия къде го държиш. Има 2 вида DSH - вътрешен и външен. Външния е еднакъв за всички в Германия, а вътрешния е само за града или областта, в която се намираш. Но кой е по-лесен и кой по-труден незнам, чувал съм противоречиви мнения :)
Иначе момичето щом пита явно не знае немски много добре и ще кандидатства с друг език. Като допълнение всеки има право на 2 шанса да вземе DSH, ако не успее не може да учи вече в уни в съответната провинция.
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Lee » 18 Септември 2004, 10:04:11

Ето още малко инфо за момата:

DSH-Vorbereitungskurs

DSH ist die Abkürzung für "Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber". Die DSH-Vorbereitung findet im Rahmen unserer Intensiv 8-Kurse an den Instituten Dresden, Freiburg, Göttingen und Mannheim-Heidelberg statt. Diese Goethe-Institute sind auf studienvorbereitende Kurse spezialisiert und bieten:

für Anfänger den systematischen Aufbau der deutschen Sprache innerhalb von 8-10 Monaten mit dem Ziel, die Zulassungsprüfung für den Hochschulzugang (DSH) abzulegen.
für Fortgeschrittene (ab Niveau B2) einen ca. 8-wöchigen DSH-Vorbereitungskurs, der jeweils im Februar/März und August/September vor Semesterbeginn stattfindet.
Der Kurs umfasst:

ca. 8 Wochen mit 175 Unterrichtseinheiten à 45 Minuten
25 Unterrichtseinheiten pro Woche
Unterricht von Montag bis Freitag
durchschnittlich 15, max. 18 Teilnehmer
Individuelle Lernberatung und Korrekturen durch Ihre Lehrkraft
individuelles Lernen in der Mediothek
Kultur- und Freizeitprogramm
Аватар
Lee
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 20 Септември 2004, 10:09:31

Благодаря ви за информацията. Пратих я на момата. Щяла да почерпи :lol:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Питане относно приемния изпит DSH

Мнениеот nurjunge » 12 Март 2005, 19:57:33

Та въпросът е следния: "Признават ли ми се 1499 часа немски език без sprach Diplom ?"
иначе ситуацията изглежда така:
завършил съм немска гимназия и съм се дипломирал през 1999 (т.е. след 1994 ).След това съм завътшил висше и отново ссъм дипломиран.Относно висшето нещата са ясни че трябва да си изкарам академична справка само за изучените предмети и да не се споменава че съм завършил ( по добре било за мен - признаване избягване на платено обучение и т.н.).Специалността която съм завътшил е Автоматика, информационна и управляваща техника.Статута на университета ми се води Н+.Възможно ли е да кандидатствам компютърна специалност в Германия без да държа въпросния приемен изпит ако ме приемат и към кои градове ще е добре да се насоча?

И още един въпрос: възможно ли е даподам документи сега за зимния семестър и да кажем юли или август да се изместя в Германия и ако съм приет да си взема виза директно от там, без да се връщам до България и да си оправям тези документи тук ?

Ще ми е интересно да прочета мнения :)
Аватар
nurjunge
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Al_Bundy » 20 Март 2005, 12:58:08

Можеш да подадеш документи до 15.05.2005, отговорът идва обикновено до края на август.
Не можеш да си вземеш студентска виза директно от Германия, това става само чрез посолството в София.
Само часове не се признават, трябва ти Sprachdiplom или DSH.
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Malvina » 27 Март 2005, 22:10:51

Al_Bundy написа:Само часове не се признават, трябва ти Sprachdiplom или DSH.

.... а, само с бележка от е3икова 6кола в БГ, 4е съм у4ила примерно 700 4аса, но не съм положила и3пит 3а съответно ниво няма ли да ме допуснат до DSH ?
Аватар
Malvina
Тукашен
Тукашен

Мнениеот nurjunge » 28 Март 2005, 06:23:41

ами варианта е да се явиш директно на изпит.иначе признават само положени изпити DSH,testDAF i TOEFL.в нйкой случай може и DSD.
Аватар
nurjunge
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот juramann » 2 Април 2005, 15:20:24

srokat za kandidatsvane i do 15.07. za zimen semester, i 15.01 za leten, a ne kakto po gore e poso4eno 15.05.
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот TAKOKO » 4 Април 2005, 00:32:26

15.05 e srok za bavarija za studienkolleg, pravilno e napisano. 15.06 e za normalno uni, kogato imash izpita, vsichki drugi bundesländer 15.07 za WS
Аватар
TAKOKO
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Al_Bundy » 4 Април 2005, 19:00:08

Съжалявам, 15.07 имах предвид, май ми се е подхлъзнал пръста... :(
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Malvina » 27 Април 2005, 20:37:59

При положение , че кандидат-студент бъде скъсан на DSH, колко пъти има право да се явява след това ?
Аватар
Malvina
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Al_Bundy » 28 Април 2005, 08:33:34

Всеки ВУЗ си има собствен DSH-Ordnung, обикновено един път.
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот malak_pit_bull » 1 Май 2005, 03:02:19

Naistina vsiako vishe u4ebno zavedenie si ima razporedbi,no za Bayern mislia 4e beshe pozvoleno maksimum 3 pati da se iaviavash na DSH(pone v Uni-Muenchen beshe taka dopredi 2 godini)No nai-dobre se informiraite v saotvetnoto vishe u4ebno zavedenie,zashtoto ima razminavania v razporedbite im :)
Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот Yura » 18 Май 2005, 19:43:44

i mnogo interesno v koe uni v bavaria sroka za ws e do 15.06.????
na svqkade sroka za ws e do 15.07 za ws,pone 6to se otnasq za balgari
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Снимки: 287
Статии: 50
Благодарено: 33 пъти

Следваща

Назад към Образование