• Advertisement

Питане относно приемния изпит DSH

Напред, науката е слънце!

Re: Питане относно приемния изпит DSH

Мнениеот MiL070 » 5 Май 2012, 16:21:51

Здравейте,
Спешно се нуждая от актуална информация за ДСХ и се надявам да ми помогнете (ще съм ви изключително благодарна).
През февруари се явих на тест ДаФ, но изкарах 4 4 3 4 и съответно сега(април се явих отново), но ме убедиха и за всеки случай да се явя и на ДСХ-то организирано от Софийския университет, защото уж всеки, който бил "на кантар" на ДаФ го взимал.
Та, ходих на курс за изпита, но беше пълна трагедия, защото преподавателката нямаше никаква представа какви са изискванията... Понеже тук комисия са преподаватели от Мюнстер, които пътуват до БГ за изпита, реших да прочета книжката с пробните им изпити и ситуацията се оказа доста различна. В този ред на мисли, ето и въпросите ми:
1. За четенето - трябва ли да се преразказва текста в отговорите или направо си го нагаждаш(с номинални конструкции, генитив и т.н.) и преписваш.(В книжката на Мюнстер е с преразказ, в учебника за ДСХ-препис)
2. За слушането - винаги ли има резюме на чутия текст? (пак коренна разлика в двете книжки)
3. За писането - графика или мнение по някакъв въпрос се пада най-често и каква е разликата с тест ДаФ в самите графики?
4. Говоренето (тук положението е лошо) - имам ужасни притеснения с които се боря от доста време и въпреки хъса ми и старателното зубрене, ако не става с разбиране, изпитвам ужасен страх от изпитващия ме (с "обикновени "германци нямам проблем). Та, имаше списък, в който пишеш каква специалност искаш да кандидатстваш, и който се изпраща в Мюнстер. Аз писах комбинирана специалност - Politik/Medien- und Kommunikationswissenschaften. Откъде мога да попрочета малко допълнително инфо на немски, защото литературата (върху която изпитват) се оказа доста специализирана и какъв тип текст биха ми дали? Какво още ще ме питат и как мога да се доподготвя?
Мерси мноооого предварително.
PS - теста е в петък ](*,)
MiL070
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот valo » 20 Юли 2012, 23:08:57

Незнам как е в Софийския, но аз тъкмо правих ДСХ то в Германия. Слушането си е слушане,,всякаква тема може да се падне - моята беше за анемии и т.н. биология. Важното а да записваш колкото може повече дори и да не разбираш. За текста почти винаги е графика и трябва да описваш тенденциите , но то винаги си има насоки какво трябва да пишеш. За устния е като текст продукциона, дават ти лист,,и вместа да пишеш описваш всичко това устно и получаваш въпроси в тази връзка. Просто преди изпита се облъчвай с немски и напред. УСПЕХ!
valo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Kalliope » 2 Септември 2012, 15:50:52

Здравейте,

незнам дали за някого темата още е от интерес, но реших да ви споделя моето мнение и опит.
Учих в немска гимназия, но не ме приеха в Лайстунгсклассе (оценка на изпита 3,98 а приема е от 4,0 :) ). Тия който мислят че могат да кандидатстват с хорариум часове, да не ги разочаровам, ама да забравят за варианта. Аз ходих на Даф и изкарах 3,3,4,3...т.е. много зле и бях много разочарована, но ме приеха в унито с условието, че ще се явя на ДСХ тук. Речено сторено...С 39 градуса температура отидох на ДСХ и изкарах 96%, само 5 седмици след като се бях явила на Тест Даф...
Така че всяко зло за добро. Много помага да се гледат немски новини, да се чете немска преса, но сериозна.
Изпита не е сложен. Устния е с двама немци и хората предразполагат, така че няма нищо страшно.

Надявам се да съм помогнала на някого!
Impossible is nothing!

Потребители благодарили на автора Kalliope за мнението:
Scarlet O
Рейтинг: 4%

Аватар
Kalliope
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Donel » 10 Октомври 2012, 14:48:01

Можете ли, да ми кажете как се подготвихте за този изпит и трябва ли да посещавам някакви курсове?
Donel
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Dami » 27 Април 2013, 15:38:10

При мен (Магдебург) в цената на изпита (100€ мисля, че беше) се вкючва и кратък подготвителен курс за него. Ако искаш ходиш, ако не искаш - не те задължават. Но е добра тренировка. Две седмици се правят само упражнения по формата на изпита.
Иначе има книжки с тестове, които можеш да решаваш.
Dami
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот curse_1233 » 4 Май 2013, 22:37:46

Пуу.. 100 евро. При мен в София само изпита ТестДаФ ми беше 260лв., да не говорим за подготвителния курс...

Искам да попитам как да се запиша за ДСХ към самото уни? Като влезна в страницата за Bewerbung пише канд. в онлайн портала и изпращане после на документи (дипломи, преведени, легализирани и т.н.), motivationsschreiben и сертификат за немски език, обаче аз все още го нямам? Това значи ли, че трябва първо да канд. за място в Studienkolleg в уни-то за да взема ДСХ-то и как става това? В страницата няма мн инфо или по-точно не е обяснено как точно става това.
И другото, аз ако канд. за изпита първо по немски, а не спец., която съм избрала, значи ли, че трябва да се запиша в де за изпита и някакъв подготвителен курс (не искам да е 1 семестър) и след това да се върна и да си превеждам дипломите да ги предам за да канд. за спец., въобще как стават нещата?

Мерси предварително :)
curse_1233
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот curse_1233 » 4 Май 2013, 22:52:12

Забравих и още нещо

Специалността, която съм избрала е на английски и немски. В Bewerbungsunterlagen пише сертификат за немския, но за английския няма изискване за сертификат, обаче в Voraussetzungen пише следното: Der Zugang zum Masterstudiengang "Economics, Finance and Philosophie" setzt den Nachweis über Englischkenntnisse auf dem Niveau B2 des Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen voraus. Der Nachweis muss spätestens bis zum Ende des ersten Studienjahres erbracht werden.

Това значи ли, че трябва да карам Тоефл, Иелтс или някакъв друг изпит по англ. език? Пак повтарям не го пише като изискване в Bewerbungsunterlagen. Мисълта ми е, че имам диплома за гимназия с 1500 уч.ч. английски и бих искала да мина с нея.
Пак ви благодаря :)
curse_1233
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Пепи » 25 Май 2013, 16:50:41

Този въпрос как мога да уча подготвителек курс по немски език за DSH към "унито" ме вълнува и мен. Искам да кандидатствам ТUM и LMU /Мюнхен/ или Хановер информатика свободен прием.
В момента уча в VHS Хановер и към края на юли ще имам В1 / 600 часа /,но към момента на подаване на документите 15.07. няма да мога да представя такъв документ. Моля за информация.
Предварително Благодаря!
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот zlat1 » 26 Май 2013, 15:41:11

За подготвителната година доколкото имам информация без да претендирам че съм изчерпателна- кандидатства се за определената специалност и едновременно с това се заявява че искате да карате подготвителен курс за DSH. Нивото което се изисква за подготвителна година започва от А2 и е различно за различните Унита. Ако в дипломата за средно образование има достатъчно часове по немски - около 600-800 часа мисля че би трябвало да е достатъчно за подготвителна година. В началото на годината се държи тест за определяне на нивото и за това от колко месечен курс имате нужда. През тази година сте със статут на приет студент в дадената специалност, но се ходи само на курс по немски. Лекциите започват от следващата година. Общежития и всичко останало може да ползвате като останалите студенти.

Потребители благодарили на автора zlat1 за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

zlat1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Пепи » 26 Май 2013, 18:11:30

Благодаря за информацията, наистина е изчерпателна, но това дали важи за тези "унита" за които съм писал по горе. Как мога да разбера?
Благодаря на zlat 1 за информацията.
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот goen4o » 4 Юли 2013, 08:25:32

zlat1 написа:За подготвителната година доколкото имам информация без да претендирам че съм изчерпателна- кандидатства се за определената специалност и едновременно с това се заявява че искате да карате подготвителен курс за DSH. Нивото което се изисква за подготвителна година започва от А2 и е различно за различните Унита. Ако в дипломата за средно образование има достатъчно часове по немски - около 600-800 часа мисля че би трябвало да е достатъчно за подготвителна година. В началото на годината се държи тест за определяне на нивото и за това от колко месечен курс имате нужда. През тази година сте със статут на приет студент в дадената специалност, но се ходи само на курс по немски. Лекциите започват от следващата година. Общежития и всичко останало може да ползвате като останалите студенти.

Супер,мерси много
goen4o
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rozalinda » 22 Август 2013, 22:40:28

Много внимавайте за броя на часовете , защото мен не ме приеха в Техническия подготвителна година с В2 ,тъй като съм имала много часове немски !
rozalinda
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот belodreshka » 24 Септември 2013, 01:28:40

Здравейте,

Ориентировъчно се изискват около 500ч. немски, за да се приеме студент в уни като подготвителна година. Но не е задължително нивото да се определи от тест, може и чрез разговор в срекретариата и с преподавателите бързо да стане ясно, и според самите нужди на студента.

Поздрави
belodreshka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlat1 » 1 Октомври 2013, 09:05:01

А как стои въпроса с работа по време на подготвителна година ? Има ли право на определени часове работа , както останалите студенти ?
zlat1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот belodreshka » 3 Октомври 2013, 11:48:20

Разбира се, след като университетът ти даде статус на Шпрахстудент, вече се водиш сус студентски права и работиш както другите студенти. А пък след 3 месеца се надявам да паднат и ограниченията, тогава няма значение дали си студент.
belodreshka
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование