• Advertisement

Австрия с/у Германия

Напред, науката е слънце!

Австрия с/у Германия

Мнениеот bgpower » 6 Май 2005, 13:08:24

След като открих този СУПЕР сайт за малко дни ще Ви зария с много въпроси и благодаря на тези, които отговорят...

Чудя се между Виена и някое уни в Германия за това къде да следвам Икономика. Моля Ви, кажете вашето мнение, и изобщо може ли Виена да се сравнява с немските университета?

Би ли било важен факта, че Виена е по-близо до България и има чест транспорт?

Мерси
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Австрия с/у Германия

Мнениеот petyasun » 8 Май 2005, 11:18:24

bgpower написа:
Би ли било важен факта, че Виена е по-близо до България и има чест транспорт?

Мерси

Kакво ще рече чест транспорт.... и от Германия има чест транспорт...всеки ден. Какво по-често от това искаш?
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bgpower » 10 Май 2005, 22:32:46

Права си - не се изразих точно!Но едно е да пътуваш по-малко от 20 часа , друго е понякога 2 дена!В смисъл Австрия е по-близо все пак...

Какво ви е мнението като цяло за Австрия?
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот bknf » 22 Май 2005, 18:12:20

ami v avstrija ima planini ;-)
spored mene vseki edin universitet e razlichen. ne se interesuvaj samo ot unito, a vij i grada kato zjalo, kak e. a i zavisi razbira se, na tebe kakvo ti haresva !
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот bgpower » 26 Май 2005, 23:56:06

bknf написа:ami v avstrija ima planini ;-)
spored mene vseki edin universitet e razlichen. ne se interesuvaj samo ot unito, a vij i grada kato zjalo, kak e. a i zavisi razbira se, na tebe kakvo ti haresva !

Ами да ти кажа, на мен например Виена много ми харесва като град, а искам да уча икономика!И Австрия като цяло някакси я възприемам като много по-близка, отколкото Германия!
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот bgpower » 19 Юни 2005, 14:29:41

Виена?Какво е положението там със студентски такси?
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

za Vienna

Мнениеот Yavort » 21 Юни 2005, 00:13:17

Здрасти,

съжалявам ако има грешки от превода латиница - кирилица е ...

Аз уча икониóмика във Виена, тук сам от октомври и ще се опитам да ти дам малко конкретна информация.

1. Виенна - Виенна наистина е близо до България... по-близо от Атина, което я прави най-близката EU столица (като изключим Будапеща). Има по 4 автобуса на ден до София и пътуването е около 15 часа. Но чесно казано, освен ако не разполагаш с доста средства надали ще имаш възможност да се връщаш достатъчно често, за да усетиш разликата с Германия.

Като цяло живота тук е скъп - имам предвид по-скъп отклкото в Германия. Все пак Виена е един от градовете с най-висок жизнен стандарт в Европа. От друга страна градът найстина е страхотен откъм възмовности - добри (и относително достъпни) забавления, страхотен транспорт (никаква нужда от кола, самоте австрийци рядко ползват) и чистота и зеленина, на която повечето ми приятели, които учат в ДЕ се учудват (тук не искам да влизам в конфликти с никoй, тове е лично мнение).

Ако си решил да учиш във Виена ти препоръчвам от сега да подадеш документи за място в общежитие - така имаш добър шанс да получиш такова от следващия семестър или след Коледа, а по мнението на всички общежитието е по-удобния, евтин и като цяло - по забавен вариант тук.

Да се върна на сравнението с ДЕ. Австрия и Германия, противно на мнението на много хора са доста различни. Тук хората са по-спокойни, отворени и приветливи по всеобщо мнение. Австрийците са по-малко прагматични и по-артистично насочени. Обичат много всичко американско, което е добре поне по отношение на ученето на икономика (така или иначе щатите са определящ фактор в тази наука; аз също уча икономика и чсто ушещам как професорите ми заекват, давайки си време да преведат термина от англиски на немски преди да го кажат).

2. Университета - Вирцчафцуниверситäт Виен (ВУ) е от най-големите (22 000 души, неофициално около 800 българи) и най-престижни университети в Австрия, и като изключим частните малки амарикански университетчета единствения ти избор за икономика във Виена. Нужна ти е обаче мотивация - иначе можеш да учиш и 10 години. Предимство е, че програмите водят до магистърска степен (мисля че от догодина планират и по-кратки бакалавърски). Относно таксите - българите плащаме в момента във ВУ по 370 ЕУР на семестър. Какво включва това - нищо, освен правото да ходиш на лекци и изпити и да ползваш базата на унито. За спорт, транспорт и учебници, макар и на намалени цени плащаш отделно. Картата за транспорта е 120 ЕУР на семестър. Но какво те занимавам с цени - това можеш и сам да го откриеш, ако нещо има конкретно питай.

Питаш може ли да се сравнява с немските унита - със сигурност мога да ти кажа, че не е по-лош университета. По мое мнение е по-добър, но пак ти казвам, трябва ти мотивация за учене.

това за сега. Ако искаш да знаеш нещо по-конкретно питай, защот иначе може да си пиша до утре (а в момента е 12:20 през ноща, аз съм в комп. лаба на университета и уча за изпит :)
Аватар
Yavort
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Yavort » 21 Юни 2005, 00:14:38

а, да, това за планините също е важно - ако караш ски или сновбоард това е страната, ако си фен на блейдовете - това е града
Аватар
Yavort
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 21 Юни 2005, 09:59:24

Много ти благодаря за все пак доста изчелпателния отговор!За съжаление аз доста късно го виждам!Аз лично имам мотивация където и да уча, да не го правя 10 години:)Имам късмет, защото от моето даскала(което е по българо-австрийски проект) мога да влезна директно само с диплома във Виенския икономически. Виена е и според мен много хубав град.

Сещам де няколко въпросчета:
- Много правилно зачекна темата разходи?Интересува ме НАЙ-ОБЩИ и ориентировъчно колко са базовите разходи без никакъв лукс във Виена?
- Имаш ли е-майл или сайт на някакви общежития във Виена?Много търсих в нета, но не успях да намеря никакъв сайт?

Мерси,

ще се радвам и на нов отговор. Ако искаш пиши и на bgpower@abv.bg
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Yavort » 21 Юни 2005, 15:24:27

здрасти,

пиша ти тук, за да може и други хора (евентуално) да се възползват от това. Това, че можеш да влезеш директно е супер - тук не е трудно да се влезе по принцип, единственото изискване е да са те приели в университет в БГ по сходна специалност, но ако можеш да си го спестиш е още по-добре.

За разходите. Ако се уредиш с общежитие оаквай да плащаш около 160 - 200 Евро за двойна или 200 - 250 за единична стая. Шанса, обаче, да ти дадат единична е минимален. По принцип, във Виена има няколко организации, които предлагат жилища за студенти. Ето списълк на хаймовете, кои са заедно в организация ще се ориентираш по уеб страниците им:

http://www.oeh-wu.at/cont/templates/artikel_2.aspx?article=32

Моята препоръка, освен да пишеш възможно най-скоро, е ако получиш място някъде да не се отписваш от вартелистите на останалите места, защото раликите между хаймовете са доста големи и така дори да не ти се падне хубаво място в началото можеш да се пренесеш някъде впоследствие.

Ако живееш на квартира, предвиди си около 200 - 300 Евро за стая. Обяви за студентски жилища има на:

http://wohnen.career.at/

Където и да си, ще ти трябват между един и три наема за кауцион - нещо като гаранция, която плащаш при подписване на договора и получаваш обратно, ако всичко е наред в жилището като се изнасяш.

Другите разходи - транспорт: месечната карта струва 45 Евро, семестриалната - 120; Глобата за нередовни - 62 Евро; Шанса да те проверят е почти като в София, шанса да се измъкнеш ако минат - 0%. Транспорта е невероятно добър, можеш да стигнеш навсякъде за нула време а през нощта има страхотно удобни нощни автобуси (между 12:30 и 4:30 докато няма метро), с които можеш да стигнеш навсякъде и да си спестиш минимум 10 Евро, които ще ти излезе такси

На месец се плащат и 21 Евро за здравна застраховка. Тя е задължителна и без нея неможеш да вземеш нова виза.

Иначе за храна - зависи от навиците ти, но поне 30 Евро на седмица.

За таксите за университета вече ти казах.

Няколоко неща за WU - задължително ти трябва компютър, ако можеш да си позволиш лаптоп е най-добре, дори да не е кой-знае какво. В момента седя в библиотеката, на моята редица има 6 чина, на 3 има лаптопи. Просто тук упражнения за всеки предмет и доста материал е в интернет, унито разполага с една от най-големите интернет системи за учебни материали в света. Навсякъде има безжична мрежа и е доста удобно, особенно ако си свикнал и не ти пречи да четеш от компютър.

Страница, която е добре да разгледаш (студентската организация в университета, която е доста дейна):

http://www.oeh-wu.at

Айде, стига толкова за сега. Ако има нещо - питай. Аз в началото на юли се прибирам в София, може да пием по бира някъде ако искаш и да ти кажа, каквото те интересува. БГ телефона ми е 0898-424954
Аватар
Yavort
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот super » 24 Юни 2005, 02:30:09

Yavort,

мерси много и от мен. Чудя се за Виена (за преместване следванете ми от Германия), имам двама приятели там... Ама, с личната издръжка ми изглежда трудно. Ти сам ли се издържаш? Единият ми авер взима много мизерни пари на час, макар че пък е и на черно...
Аватар
super
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 27 Юни 2005, 10:06:59

Последно там на БЯЛО може ли да се работи?Все различни работи чувам?И...

Как е студентския живот в Виена?Има ли човек време да се щъка насам натам?Какви хора има най-вече в Уни-то?Австриице или повече сърби, хървати и тн?

Мерси
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот bgpower » 12 Септември 2005, 14:26:32

Някой наистина да знае колко може да се работи легално в Австрия като студент?

Мерси предварително
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот petyasun » 13 Септември 2005, 09:37:31

Вчера гледах по телевизията по австрийските новини дадоха, че в Австрия искат да въвеждат студентски такси по 5000 Еуро на семестър. Тези хора са луди :evil:
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот CUN » 22 Септември 2005, 15:52:41

spored spogodba mejdu bg i Austria:
При подаване на Молба до Ректора от учебната такса са освободени следните студенти:
> студенти, чиято родна страна не изисква учебна такса от австрийски студенти. Това са:
Албания, Белорусия, България, Босна, Естония, Литва, Молдова, Полша, Славакия, Словения, Чехия, Турция, Унгария и Югославия
Аватар
CUN
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование