• Advertisement

Studiengebuehren!

Напред, науката е слънце!

Studiengebuehren!

Мнениеот super » 24 Май 2005, 07:05:24

Zdr priateliiiii ! :) :)

Ако сте против въвеждането на студ. такси-подпишете и РАЗПРОСТРАНЕТЕ сред приятли и познати... Ако долната EU-Richtlinie важи... значи сме на прав път!

"Hi Leute,

Das Thema Studiengebuehren klopft nach dem Beschluss aus Karlsruhe
lautstark an die Tuer. Tatsaechlich besteht die Moeglichkeit, dass diese
frueher kommen als gedacht, naemlich schon naechstes Wintersemester
Deswegen eilt zu folgender Homepage und tragt euch ein, geht wirklich
sehr schnell und einfach.

http://www.kein-spiel-mit-bildung.de/un ... index.html

Es geht hier um den Versuch, 1000.000 Stimmen zusammenkriegen (das
Ding ist jetzt bei ca. 270.000, also etwas mehr als 1/4). Es gibt
naemlich die EU - Richtlinie, wonach Petitionen, die von ueber
1.000.000 EU Buergern unterzeichnet werden, vom Gesetzgeber nicht
uebergangen werden koennen.
Wehrt Euch, es geht um unser Geld! Wir sind die Zukunft dieses Landes.

PS: Schickt diese Mail bitte an andere Studenten / Schueler, so dass
diese auch hiervon erfahren und sich eintragen koennen.

Liebe Gruesse"

Благодаря и приятен ден! ;)
Аватар
super
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Al_Bundy » 24 Май 2005, 08:53:04

Това са пълни глупости.

1. Това важи само за писмени петиции с подпис
2. Повечето от нас не са "EU-Bürger", макар че на никой не му пука заради т. 1
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 24 Май 2005, 16:53:33

e kakvo ot tova kato obuchenieto e plateno ?
az i az ne ochakvam, che ako iskam nova kola ili da letja na pochivka, vsichko da mi e bezplatno, ili ne znam v njakoj restorant birata da e bez pari. a i ne sym chuvcal, v anglija ili usa i t.n. da e bezplatno.
dosega e bilo bezplatno - e mi svyrshi e tva wreme.
kojto zobal - zobal.

ne che imam neshto lichno sreshtu tebe - no zashto milioni predimno germanzi da polzvat neshto bezplatno ? koj da plashta, pri polojenie che sled wreme "te" biha vzemali poveche ot ostanalite ?

no tova e samo edno mnenie po vyprosa. mnogo jasno, che vseki gleda da izkjari koj kakto moje ... ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Rince » 24 Май 2005, 18:48:38

@bknf

Обучението в ДЕ досега не е било беzплатно, всички си плащаме таксите ( от 90 до 120€ на семестър), това zа мен не е беzплатно. Става дума zа това, че 500-600€ допълнително към теzи такси си е много.
Така, че (с иzвинение) сравненията ти са меко каzано смешни.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот bknf » 25 Май 2005, 18:49:31

може и да са смешни ;-)
тия 100 - 120 евро обаче не се използват като унив. такси.-
по скоро за влака, за аста и т.н.
не е като в америка или даже като в българия да кажем.
a за нас като българи не е малко.
a ако може някой, по-добре нищо да не плаща.
ясно, че всеки, който е трябва да плаща, няма да иска -
и на мен ми се ще бира без пари ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 25 Май 2005, 18:51:03

ти гледай, дано не му сложат такса 20.000 евра на година ...
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 26 Май 2005, 13:52:57

Айде, сравнението с бирата е малко елементарно.
Ама ако някой на тебе ти даде всички тия висши училища, и те са твои, лични, (частна собственост) – ти нямаше ли да им събираш такса на твоите студенти ?
Досега да си я въвел 5 пъти. И не вярвам само по 100 на месец.
Твоите клиенти ще искат след време повече пари, никoй няма да каже – ми ще ти работя безплатно. Значи те инвестират в бъдещето си. Друг е въпроса, че всеки си гледа само неговия интерес.
И на мeнe ми се ще като ида до БГ – магистрали без пари.
бира - без пари, бебапчета - и те без пари.
Всеки сам си прави избора, никoй не седи до мene с пистолета.
и никoй не ми казва – дай тука парите, щото … .
Всеки сам си преценява дали дадена инвестиция си струва.
Ако не - по добре да ида на почивка за тия пари, или да ги изпия на бира. Една инвестиция или си струва или не. Ако следвам теология – искам да стана пастор, ако е машиностроене – инженер.
Да бе би като хоя на зъболекар, да му казвам – искам безплатен труд от тебе ? И той е инвестирал време и усилия, и се е научил.
Да не би с очакванетоне с че след време ще прави зъби без пари. ?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот neli_ch » 26 Май 2005, 14:48:34

V idealniq sluchai e taka, kakto pishesh: investirash v neshto, koeto e vajno za teb, za da postignesh v kraina smetka jelaniq rezultat. Obrazovanieto syshto e investiciq, no bi trqbvalo v syshtoto vreme da e i dostypno za vsichki, nezavisimo ot socialnoto i finansovoto polojenie na roditelite. Osven tova vyvejdaneto na taksi obezsmislq i dyrjavnata pomosht, koqto chast ot germancite poluchavat, kogato roditelite ne razpolagat s dostatychno sredstva, za da gi izdyrjat finansovo. Nai-logichno mi se struva neshtata da si ostanat taka , kakto sa sega - dyrjavni universiteti s dostypnite dosegashni taksi i chastni, prednaznacheni za jelaeshtite i imashtite vyzmojnost da investirat v "po-dobro i kachestveno obrazovanie".

P.S. Izvinqvam se, che pisha na latinica.
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 26 Май 2005, 19:11:52

при германците положението е друго. от една страна, голяма част от следващите са глупави (мое мнение). зависи разбира се, какво следват. голяма част не знаят защо я следват тая специалност, в която са се записали. много не следват по принципа, правя го, за да изкарвам след време повече, а просто ей така ... съвсем отделен е въпроса, че за германците няма да е голям проблем, понеже ще има изгодни кредити за финансиране.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот neli_ch » 26 Май 2005, 19:43:09

:) Не само германците не знаят какво точно искат да следват, сред младите хора това се среща често. По въпроса за кредитите разбрах по време на една демонстрация миналата седмица, че кредитите няма да са особено изгодни, говореше се за кредити с нормални лихви.
Естествено негативното ми мнение е повлияно и от факта, че след едно евентуално въвеждане на такси във формата, която реши президентът на университета, в който аз следвам, няма да мога да продължа. При нас става дума за 700-760 евро. Подобна ще е съдбата и на много други студенти, не само чуждестранни.... :cry:
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 26 Май 2005, 21:41:09

да, тва е другата страна на въпроса. за сега и аз нямам идея, какъв съвет да ти/ви дам. за тия кредити - чух че ще са доста изгодни, но още не са изработени. за нас като българи май няма да важат.
но нека да видиме какви ще са на практика. иначе ми идва като идея, да се говори с фирми, и да минеш там като на стипендия, за тая сума (130 - 150) евро мисля че не е проблем. и разбира се, приятно и успешно следване !
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот petyasun » 27 Май 2005, 12:53:34

Аз също съм определено против студентските такси!!!
Ако въведат такива мисля, че повечето от чуждестранните студенти ще се откажат от следването си в Германия. Отсега се замислям дали ще мога да се справям... не получавам нито стипендия, нито помощ от родителите ми (какъвто е случая с повечето български студенти). Знам, че никъде нищо не е без пари, но от 123 Еуро ако скочат на 700-800... то това на нищо няма да прилича... Не искам да разчитам на каквито и да е кредити, които да изплащам после с години. Ще опитам евентуално да поработвам повече през ваканциите и да поспестявам (което означава да не си ходя изобщо до България....)
:sad1: :cry: .
Да се надяваме, че ще въведат заварено положение, както беше и в българските университети!!!
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bgpower » 28 Май 2005, 09:33:18

Сега АКО CDU/CSU дойдат на власт ще стане много, ама много тежко!Онзи болен мозък Щойбер ммного от отдавна искаше поне в Бавария да въведе безумни такси за образованието, но сега ако вземат властта съвсем ще стане така!

За мен може би въвеждането има някакъв смисъл, но не на такси от 700-800 Евро. Таксите биха бири полезни в малък размер, така че да откажат тая голяма част измет, която изобщо не иска да учи, а само се записват...

Поздрави
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Mr.Bombastic » 28 Май 2005, 18:45:45

Никой не е казал, че ученето трябва да е песен! А това 2-3 седмици нормална ваканция да имаш е предостатъчно. Тъпото е не, че ще вдигнат таксите, а че ще го направят от политически съображения и популизъм. Тоест целите които се пропагандират са само за параван. Ще се изгони както много паплач, така и много интелигентни хора. Германия ще се самоизолира и ще загуби едно от най най-ценните си качества - събирането и култивирането на мозъци. А това винаги им е било от полза. Кофти за студентите, в частност българските, кофти и за ДЕ. Никой не е доволен и не печели.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот super » 29 Май 2005, 06:42:00

Al_Bundy написа:Това са пълни глупости.

1. Това важи само за писмени петиции с подпис
2. Повечето от нас не са "EU-Bürger", макар че на никой не му пука заради т. 1

Ако т. 1 е вярна - a :( звучи логично за жалост..., няма смисъл от петицията. Но ти не даваш източник на твърдението си. Ти юрист ли си, или имаш текуща точна информация относно точната "EU-Richtlinie", или ... ?

Относно т.2 - да, но и е вярно че можем да разпространим сред всякакви европейци, които са в EU, петицията, в случай че т. 1 не е вярна. ;)
Мерси за мнението.
Аватар
super
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование