• Advertisement

Елитните Университети в ДЕ

Напред, науката е слънце!

Мнениеот bgpower » 18 Януари 2007, 01:23:04

Прав си. Малко неправилна е темата, но е отваряна и отдавна. Ако все пак имате желания, може още да я поразвием, като Инжинерството няма да липсва 100%,

Поздрав,
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот makeno » 19 Януари 2007, 07:10:42

Това са елитните университети:
elite unis
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот Adi » 14 Април 2007, 14:17:54

Тазгодишната класация на списание "Wirtschaftswoche": http://www.daskalo.com/articles.php?itm=81
Аватар
Adi
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bgfreaks » 1 Май 2007, 14:58:01

Здравейте на всички,

мисля че das-ranking.de е може би много добра инфо база. Сравненин са доста унита, различни специалности по интересни критерий. Най-важния може би за мен от цялото умфраге е този, при който професорите са помолени да кажат в кое уни биха записали своето дете, относно същата специалност, която те преподават. Нямат право да гласуват за своя университет.

Имаше и някъде из сайта статистики обобщено кои университети получават най-много държавни субсидии за научна дейност (то това си беше за физиката, за др. спец. има сигурно също интересни данни, резюмирани за всички унита за определена спец.)

АЙ ЧАО И УСПЕХ НА ВСИЧКИ
Аватар
bgfreaks
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот RazoR » 1 Май 2007, 15:34:51

bgfreaks написа:Здравейте на всички,

мисля че das-ranking.de е може би много добра инфо база. Сравненин са доста унита, различни специалности по интересни критерий. Най-важния може би за мен от цялото умфраге е този, при който професорите са помолени да кажат в кое уни биха записали своето дете, относно същата специалност, която те преподават. Нямат право да гласуват за своя университет.

Имаше и някъде из сайта статистики обобщено кои университети получават най-много държавни субсидии за научна дейност (то това си беше за физиката, за др. спец. има сигурно също интересни данни, резюмирани за всички унита за определена спец.)

АЙ ЧАО И УСПЕХ НА ВСИЧКИ

Дам това е класацията на Die Zeit, която е към CHE - Centrum für Hochschulentwicklung и е най-обективната според мен....

Сега на 9 май излиза класацията за 2007/2008 :D ...жалко, че ще ми кажат, че ще въвеждат eignungsfeststellungsprüfung за това, което искам... :evil: :cry:
Аватар
RazoR
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот AnGeLy » 7 Май 2007, 17:49:02

Страхотнаа статия Nutzlose Hitlisten в проложението Uni & Job SS 2007 на Süddetsche Zeitung. Непременно трябва да се про4ете, за да проумеем за какво спорим всъ6тност тук. Има анализи за достоверността на "елитните" класации като Spiegel, Die Zeit, CHE-Ranking usw. и как един и съ6ти предмет в разли4ните класации заема от първо до последно място.

За съжаление не ми хрумна на4ин, по който да ка4а PDF-Datei в нета. Ако някой има идея, нека ми каже, ако не, мога да пратя статията като мейл.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот bgpower » 7 Май 2007, 18:21:47

FOCUS-Uni-Ranking 2007:

TU München baut Spitzenplatz unter den deutschen Universitäten weiter aus

07.05.2007, Pressemitteilungen

Die Technische Universität München (TUM) hat im FOCUS-Ranking 2007 ihren Spitzenplatz der Jahre 2004 und 2005 souverän verteidigt: Erneut belegt die TUM im aktuellen Vergleich der deutschen Universitäten Platz 1. Im durchschnittlichen Fächer-Score liegt die TUM auch vor der zweitplatzierten LMU München.

Neun von zehn einzeln gewerteten Fächer der TUM finden sich jeweils in der Spitzengruppe. Im aktuellen Heft beleuchtet das Nachrichtenmagazin die BWL, VWL und Jura. Die BWL der TUM findet sich dabei ebenfalls in der Spitzengruppe.

Mehr als 200.000 Datensätze wurden für das neue FOCUS-Uni-Ranking ausgewertet. Das Ergebnis belege, so TUM-Präsident Wolfgang A. Herrmann, den „richtigen, zukunftsfähigen Kurs aus aufeinander abgestimmten Reformschritten, auf den wir die TU München gebracht haben.“ Bereits mit der Verleihung des Prädikats einer Exzellenzuniversität durch den Wissenschaftsrat und die Deutsche Forschungsgemeinschaft in 2006 habe die TUM mit ihren Forschungs- und Strukturkonzepten überzeugt.

Besonders erfreut zeigt sich der TUM-Präsident über den Platz in der Spitzengruppe der BWL: „Als jüngste Fakultät der TUM haben die Wirtschaftswissenschaften sich in kurzer Zeit eine ausgezeichnete Reputation erworben. Die Ausbildung zu technik- und managementorientierten Diplomkaufleuten ist zum Markenzeichen unserer BWL-Ausbildung geworden“.

Das FOCUS-Uni-Ranking (Heft 19/2007) vergleicht die deutschen Hochschulen aufgrund verschiedener Indikatoren, wie z.B. Reputation bei Top-Wissenschaftlern, Drittmittelquote, Betreuungsrelation oder der Anzahl wissenschaftlicher Publikationen, die international zitiert werden.

Kontakt: presse@tum.de
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот info_france » 7 Май 2007, 23:19:56

пиле, преведи идеята поне.. като правиш advertising нека достигне и до девойките французойки, чието сърце ги тегли към немско :wink:
Anes de ver el sol prefiro escuchar tu voz...
Аватар
info_france
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот RazoR » 7 Май 2007, 23:43:14

Общо взето пише, че тази година техническият уни в мюнхен запазва първото си място сред унитата от 2005 и 2005, а второ е другото уни в мюнхен - ЛМУ
...9 от оценените 10 специалностти в ТУМ са в съответната си челна група

И че директорът много се радва, че що се отнася до стопанско управление са в челната група, а това им е най-новият факултет, който така бързо се наложил със специалността си "мениджмънт и технологийно оринтираното стопанско управление".

ако някой намери още нещо съществено да добави :P
Последна промяна RazoR на 8 Май 2007, 11:14:46, променена общо 1 път
Аватар
RazoR
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот info_france » 7 Май 2007, 23:51:12

RazoR, Господ вижда всичко.. добрината ти друже ще бъде възнаградена. Едно голямо merci

ПП: аз от power по-неутрална статия не съм и очаквала :lol: :lol:
Anes de ver el sol prefiro escuchar tu voz...
Аватар
info_france
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот RazoR » 8 Май 2007, 11:18:47

info_france написа:RazoR, Господ вижда всичко.. добрината ти друже ще бъде възнаградена. Едно голямо merci

ПП: аз от power по-неутрална статия не съм и очаквала :lol: :lol:

Беше удоволствие ;)

Айде да ни е честите новата класация 2007/2008, мен лично мн ми променя плановете за кандидатстване

http://www.das-ranking.de/che8/CHE
Аватар
RazoR
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 19 Октомври 2007, 13:34:35

Решението (все още не съвсем официално) е взето. С титлата Elite-Uni занапред са:
Technischen Hochschule (RWTH) Aachen;
FU Berlin;
Göttingen;
Heidelberg;
Freiburg и
Konstanz

Университета Ruhr-Universität Bochum е отпаднал от класацията.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот criyo » 19 Октомври 2007, 19:19:57

За да уточним:
Първи кръг на изборите през 2006 одобри LMU Munchen, TU Munchen & TU Karlsruhe, сега на втория кръг биват одобрени допълнително тези 6 университета.
цитат:
Tagesspiegel написа:
Elite-Unis
Die Finalisten im Porträt

Die neuen Elite-Universitäten können in den nächsten Jahren mit einer zusätzlichen staatlichen Förderung von jeweils insgesamt etwa 100 Millionen Euro rechnen. Diese Entscheidung traf der zuständige Bewilligungsausschuss aus Vertretern von Politik und Wissenschaft heute in Bonn. Im Finale um den Elite-Status waren daneben noch die Humboldt-Universität Berlin und die Universität Bochum, die aber scheiterten.

Damit werden neun Elite-Universitäten in einem Förderzeitraum von fünf Jahren von Bund und Ländern zusätzlich unterstützt. In einer ersten Auswahlrunde waren im Oktober 2006 schon drei Elite-Unis gekürt worden: die TH München, die Ludwig-Maximilians-Universität- München und die TH Karlsruhe. Nach einem Scheitern in der ersten Runde hatten die RWTH Aachen, die FU Berlin und die Universitäten Heidelberg und Freiburg die Möglichkeit erfolgreich genutzt, erneut anzutreten.
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот bgpower » 19 Октомври 2007, 22:47:40

Почнаха на кило малко... :lol: :lol: . Дано от тозе звания наистина има смисъл, и получим немски елитни Университети - под елитни говоря от ранга на английските и американски такива.

Поздрав,
Изображение

Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот makeno » 19 Октомври 2007, 23:04:07

criyo написа:За да уточним:
Първи кръг на изборите през 2006 одобри LMU Munchen, TU Munchen & TU Karlsruhe

Да доуточним-Uni Karlsruhe :),което дефакто е повече техническо uni,но все пак не е ТУ. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование